• چهارشنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۶ / ۱۹:۰۱
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 96042112380
  • خبرنگار : 71553

از«پشت پرده شیطنت‌های دارویی» تا «طراحی نقشه جدید پلاسکو» در بسته اجتماعی ایسنا

بسته خبری

مالک پلاسکو در حال طراحی نقشه جدید برای ساختمان،توسعه سرپناه‌های شبانه «زنان معتاد بی‌خانمان»،ورود 2 کتاب جدید به مدارس،تمدید مقررات تردد مشمولان ایرانی خارج از کشور با یک استثناء مهم وتکلیف "پروتکل درمان گل" چیست؟ ازمهمترین عناوین امروز خبرهای حوزه اجتماعی ایسنا هستند.

به گزارش ایسنا، سرویس اجتماعی ایسنا در ۲۴ ساعت گذشته بیش از 50 خبر را روی خروجی خود منتشر کرده است که برخی از مهمترین خبرها به همراه لینک در زیر آمده‌ است که با کلیک به روی هر تیتر ، متن کامل خبر نیز  قابل دسترسی است:

مالک پلاسکو در حال طراحی نقشه جدید برای ساختمان

عابد ملکی شهردار منطقه١٢،در مورد آخرین وضعیت ساخت و ساز در محل سابق پلاسکو توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ساخت ساختمانی در محل پلاسکوی سابق تابع مقررات میراث فرهنگی به دلیل قرار گرفتن حریم درجه 2 اثر تاریخی مدرسه و کلیسای ژاندارک و در برخیابان دارای ارزش تاریخی (جمهوری) بوده و مطابق طرح تفصیلی مصوب ، در پهنه  کاربری های تجاری، اداری و خدماتی منطقه‌ای صرفا مجاز به احداث بنا به صورت 8 طبقه با حداکثر تراکم 430 درصد است.

وی با اشاره به حقوق مالکانه مغازه داران پلاسکو و لزوم رعایت حق آنها گفت: اگر مالک بخواهد نسبت به ساخت ساختمانی بلندمرتبه و خارج از مقررات پهنه اقدام کند قطعا پرونده به کمیسیون ماده 5 ارسال خواهد شد تا نسبت به این موضوع تصمیم گیری شود اما آنچه که مهم است اینکه مالک ساختمان تاکنون نقشه ای را برای تأیید به شهرداری نیاورده اما قول می دهیم اگر نقشه طراحی و تایید شود با حداکثر همکاری و مساعدت و در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به صدور پروانه اقدام کنیم.

ساکنان ساختمان‌های بلند با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

اسماعیل شیعه استاد دانشگاه شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران، گفت: زندگی در ساختمان‌های مرتفع مسکونی اگرچه مسائل کمی مسکن را تسهیل می‌کند و از این نظر دارای جنبه‌های مثبت فراوان است اما از نظر کیفی باعث بروز تاثیرات روانی و محیطی ناشی از تراکم بیش از حد و گوناگونی اجتماعی در یک سطح محدود، می‌شود.

از پشت پرده شیطنت‌های دارویی باخبریم/با سلامت مردم بازی نکنید

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما هیچگاه نگفتیم که کارمان عاری از نقد است، گفت: انصاف حکم می‌کند که اگر عیبی وجود دارد آن را از مسیر قانونی پیگیری کنیم.

وی افزود:اقدامات انجام شده در این حوزه باعث آرامش و امیدواری مردم و به ویژه بیماران شده است؛ چرا که در این چهار سال کمبودی احساس نشد. البته نه اینکه مشکلی نبوده اما عذاب و رنجی که مردم قبل از آغاز دولت یازدهم در حوزه دارو می‌کشیدند، حل شد.

تکلیف "پروتکل درمان گل" چیست؟

درمان اعتیاد به محرک "گل" در ایران سلیقه‌ای و بر اساس تجربه و مهارت درمانگران انجام می‌شود؛ این اظهار نظر برخی از درمانگران و پژوهشگران حوزه اعتیاد است و در این میان منتقدانی نیز تاکید می‌کنند این پروتکل باید تدوین شود تا درمان "گل" سامان یابد.

با وجود اینکه مصرف گل یا حشیش در ایران موضوع تازه‌ای نیست، اما درمان اعتیاد به آن امروز بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌است. چندی پیش روشن پژوه، معاون مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی و اسد بیگی، رییس اورژانس اجتماعی کشور از تدوین نشدن پروتکل درمان گل انتقاد کردند؛ دلیل طرح این انتقاد نیز معرفی گل به نام دومین مخدر پرمصرف در کشور است. البته وزارت بهداشتی‌ها هم درباره ضروری بودن یا نبودن تدوین این پروتکل‌ اظهار نظر چندانی نداشته‌اند.

ورود 2 کتاب جدید به مدارس/ چاپ ۲۰۰ کتاب تازه تالیف برای فنی‌ و حرفه‌ای‌ها

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ورود دو عنوان کتاب جدید برای اولین بار به مدارس خبر داد و گفت: امسال دو  کتاب جدید «انسان و محیط زیست» و «تحلیل رویکرد فرهنگی» در پایه یازدهم برای اولین بار وارد گردونه آموزشی می‌شوند .

وی در تشریح روند چاپ و توزیع کتب درسی سال جدید اظهار کرد: خوشبختانه امسال در پی تغییر محتواهای درسی بر اساس برنامه درس ملی و سند تحول  بنیادین به پایه یازدهم رسیدیم و در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در حوزه برنامه ریزی درسی سه کار مهم انجام دادیم.

توسعه سرپناه‌های شبانه «زنان معتاد بی‌خانمان»/ تجربه تزریق مواد در 2.3 درصد زنان معتاد

محسن روشن پژوه معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از توسعه سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد بی‌خانمان خبر داد و گفت: مدت‌هاست این الگو در کشور اجرا می شود و به صورت بین راهی از زنان متاهلی که پس از ترک اعتیاد از سوی خانواده پذیرش نمی‌شوند،نگهداری می کند که درحال حاضر در صدد توسعه این مراکز هستیم.

رئیس ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار: سدسازی‌های ترکیه برای منطقه نگران کننده است

ضیاءالدین شعاعی - رئیس ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار  با اشاره به اظهارنظر رئیس جمهور کشورمان درباره تاثیرات منفی سدسازی‌های ترکیه بر وضعیت زیست‌محیطی کشورهای همسایه در سخنرانی خود در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار می‌گوید: در بیانات آقای رئیس جمهور خیلی به طور واضح و روشن مطرح شد که وقتی قرار است کشوری از منابع طبیعی حوزه‌ها استفاده کند فرآیند باید برد-برد و به نحوی باشد که هم کشور بهره‌بردار از اقدامات خود منفعت ببرد و هم کشورهای پایین‌دست متضرر نشوند. رئیس جمهور از جمله به کشور ترکیه اشاره کرد و گفتند که در بالادست اقدام به عملیات استحصال و نگهداری آب در قالب سدهای متعدد شده است بنابراین لازم است به مدیریت آب، حوزه‌ای نگاه کرد تا سهم پایین‌دست و محیط زیست رعایت شود.

فیلتر سیگار؛ زباله کوچک اما پرخطر

فاطمه اکبرپور کارشناس مسئول پسماند اداره کل محیط زیست استان تهران  بیان اینکه فیلتر سیگار از الیافی به نام «استات سلولز» که یک پلیمر غیرقابل تجزیه و سمی ساخته شده است، گفت: رها کردن فیلتر سیگار در آب‌های روان سبب می‌شود که این فیلترها به داخل مخازن سدهایی که آب شرب را تامین می‌کنند وارد شوند و به دلیل عدم تجزیه‌پذیری،مواد خطرناک خود را در آب رها کنند.

وی با اشاره به اینکه فیلترهای سیگار رها شده در طبیعت به دلیل عدم تجزیه‌پذیری وارد خاک می‌شوند و آلودگی آن را به همراه دارد، تصریح کرد: بین دو تا سه هزار ماده خطرناک اعم از فلزات سنگینی چون کروم، مس و سرب در فیلتر سیگار وجود دارد و با رهاسازی آن در طبیعت توسط پرندگان و حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت تنوع زیستی را به خطر می‌اندازد همچنین آبزیان فیلترهای سیگار رها شده در آب‌ها را مصرف می‌کنند. در نتیجه به نوعی این مواد سمی وارد چرخه غذایی انسان می‌شود و می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد.

تمدید مقررات تردد مشمولان ایرانی خارج از کشور با یک استثناء مهم

سردار ابراهیم کریمی جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از موافقت مقام معظم رهبری با تمدید مقررات تردد ایرانیان مقیم خارج از کشور تا پایان سال 1400 با یک استثناء برای مشمولان دارای هشت سال غیبت خبر داد و گفت: مهلت اجرای مقررات تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور به پایان رسیده بود و قرار بر این شده بود که تا زمان تصویب مقررات جدید طبق همان قانون قبلی تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج به کشور انجام شود.

۵خبر پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا به شرح زیر است:

مالک پلاسکو در حال طراحی نقشه جدید برای ساختمان

تمدید مقررات تردد مشمولان ایرانی خارج از کشور با یک استثناء مهم

توسعه سرپناه‌های شبانه «زنان معتاد بی‌خانمان»/ تجربه تزریق مواد در 2.3 درصد زنان معتاد

ورود 2 کتاب جدید به مدارس/ چاپ ۲۰۰ کتاب تازه تالیف برای فنی‌ و حرفه‌ای‌ها

تکلیف "پروتکل درمان گل" چیست؟

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.