• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۸
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 97040502865
  • خبرنگار : 71186

مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

با دست‌های آلوده برخورد کنید

با دست‌های آلوده برخورد کنید

از گوشه و کنار خبرهای مختلفی درباره سوءاستفاده برخی تجار از شرایط ارزی به گوش می‌رسد. تجاری که کالای وارد شده با ارز دولتی را با نرخ ارز بازار سیاه عرضه می‌کنند. با این دست‌های آلوده‌ باید برخورد شود.

به گزارش ایسنا، التهابات ارزی همچنان ادامه دارد. اگرچه دولت تلاش می‌کند با تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای اساسی، از سرایت تورم ارز بازار سیاه به جامعه جلوگیری کند اما سوداگری برخی تجار باعث التهاب در بازار برخی کالاها شده است.

دیگر بر همگان آشکار شده که برخی تجار کالا را با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد و با نرخ ارز بازار سیاه عرضه می‌کنند و اگرچه دولت با اقداماتی همچون انتشار اسامی شرکت‌های دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین الزام واردکنندگان به درج نرخ محصول در سامانه ۱۲۴ متعلق به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به دنبال مدیریت اوضاع است اما سودجویی‌ها همچنان ادامه دارد و می‌طلبد دولت با تمام توان نظارتی خود وارد و با دست‌های آلوده‌ای که امنیت و رفاه شهروندان ایرانی را هدف گرفته‌اند، برخورد کند.

در چنینی شرایطی امروز اعلام شد که پس از اعلام پرداخت بیش از ۲۲۰ میلیون یورو ارز برای واردات موبایل و انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی برای واردات این کالا از سوی وزیر ارتباطات، این سوال مطرح می‌شود که ۱۴۵ میلیون یورو ارز تخصیص داده شده به واردکنندگان چرا هنوز به گوشی تبدیل نشده و همچنین گوشی‌هایی هم که با ارز دولتی وارد شده‌اند به قیمت مناسب در بازار فروخته نشده است که ضعف نظارت در این زمینه را گویاست.

مردم از دولت تدبیر و امید انتظار دارند با اقدامات ضربتی از منافع عمومی شهروندان ایرانی حراست و با سوءاستفاده‌گران برخورد کند.

خریداران سکه نگران نباشند

در خبر دیگری که باز هم بی‌ارتباط با بازار ارز نیست مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی به خریداران سکه اطمینان داد که مشکلی در تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده وجود ندارد.

محمدحسن ابراهیمی سرو علیا درباره نگرانی‌های ایجاد شده در خصوص تحویل سکه‌های پیش فروش شده، گفت: مردم از بابت تحویل سکه‌های خریداری شده خود نگران نباشند و هر شخصی که دارنده گواهی سکه باشد می تواند با ارایه آن سکه خود را در سررسید از بانک دریافت کند. بطوریکه می‌توان این اطمینان خاطر را به مردم ارایه کرد که حق آنها برای تحویل سکه های پیش فروش شده کاملا محفوظ است و آنها می توانند به این طرح اعتماد کنند.

وی تاکید کرد که "به عنوان مثال فردی که سکه پیش فروش شده برای سررسید پایان تیرماه را خریداری کرده، در زمان سررسید هم می تواند سکه خود را تحویل بگیرد و هم می تواند با نگهداری اوراق منتشر شده، سکه خود را تا زمانی که بخواهد در بانک نگهداری کند".

ارز به اندازه کافی هست

باز هم در خبری مرتبط با بازار ارز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مردم اطمینان داد که منابع ارزی دولت بالا بوده و مشکلی برای تامین کالاهای اساسی وجود ندارد.

علی ربیعی تاکید کرد: با وجود فشارها و تحریم‌ها نه تولید نفتمان کم شده و نه فروش نفت پایین آمده است؛ مردم مطمئن باشند کالاها و مایحتاج ضروری آن‌ها با همین قیمت تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه صادرات اقتصاد در سطح کلان بهم نخورده است، گفت: تنها چیزی که در بازارهای داخلی ارز و سکه تنش ایجاد کرده و موجب سوداگری و ناآرامی‌های اخیر شده، هجوم عده‌ای خاص است که پول زیادی دستشان است و دولت در حال شناسایی آن‌هاست.  

وی تاکید کرد که دولت تلاش می‌کند تا تصمیم درست و مناسبی در سریع‌ترین زمان در پیش بگیرد و بازار را تحت کنترل درآورد و این را بدانید که تنش‌های اخیر نمی‌تواند ادامه داشته باشد و به اقتصاد کشور ضربه بزند.

روایتی از دلایل گرانی کالاهای آی‌تی

حمید توسلی - عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران- درباره مشکلات ارزی واردات کالاهای آی‌تی گفت: در سال جدید درباره واردات محصولات آی‌تی در یک مقطع کوتاه حدودا دو هفته‌ای پس از اینکه معاونت اول ریاست جمهوری اعلام کرد که افراد می‌توانند ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند، هرکس توانست ثبت سفارش کرد و با تخصیص ارز از طریق بانک مرکزی، ارز دریافت کرد. بعد از آن دوباره این سیستم عوض شد و اعلام کردند سامانه نیما راه‌اندازی شده که ارز پتروشیمی می‌دهد و افراد می‌توانند از این طریق ارز بگیرند.

واردکنندگان کالاهای آی‌تی که پیش از این از روش‌های بدون انتقال ارز یا ارز متقاضی استفاده می‌کردند، اکنون نه تنها ارز دولتی دریافت نمی‌کنند، بلکه به‌دلیل مشکلات واردات با نرخ آزاد ارز، با کمبود کالا مواجه شده‌اند و این موضوع علاوه بر گرانی ناشی از افزایش نرخ ارز در کالاهایی مانند لپ‌تاپ و تبلت، به این گرانی دامن زده‌ است.

دفاع از ممنوعیت واردات خودرو

در شرایطی که دولت با هدف کنترل خروج ارز از کشور واردات کالاهای لوکس و غیرضروری از جمله خودرو را ممنوع کرده است یک کارشناس با دفاع از این اقدام دولت آن‌را اقدام مناسبی در راستای مقابله با تحریم یکجانبه آمریکا اعلام کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: وقتی که به دلیل تحریم‌های آمریکا شنیده می‌شود که برخی خودروسازان خارجی ممکن است همکاری خود را با خودروسازان داخلی متوقف کنند اولین اقدام لازم در این زمینه مقابله به‌مثل و ممنوع کردن واردات این خودروها است.

ابوالفضل خلخالی با بیان اینکه در چنین شرایطی اولین کار لازم ممنوع کردن واردات خودرو از شرکت‌های مربوطه است، خاطرنشان کرد: در شرایط خاص باید متناسب با شرایط تصمیم گرفت و هم‌اکنون نیز زمان اتخاذ تصمیمات خاص است.

بازار برنج در دست هندی‌ و پاکستانی‌ها

همانطور که می‌شد پیش‌بینی کرد بیشترین میزان برنج‌های وارد شده به ایران از دو کشور هند و پاکستان است و سایر کشورها سهم اندکی از صادرات برنج به ایران دارند.

در میان صادرکنندگان برنج به ایران هند رتبه نخست را دارد، به طوریکه در این مدت دو ماهه از مجموع ۱۷۷ هزارتن برنج واردشده، ۱۳۲ هزار تن برنج از این کشور به ایران وارد شده است که ارزش آن از مرز ۱۴۲ میلیون دلار نیز گذشته است.

پس از هند، پاکستان نیز میزان قابل توجهی از برنج وارداتی ایران را به خود اختصاص داده است و در دو ماه ۴۱ هزار تن برنج به ایران صادر کرده است که ارزآوری آن برای پاکستان رقمی در حدود ۳۸ میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب می‌توان گفت که ۹۷ درصد از کل حجم برنج واردشده به ایران از دو کشور پاکستان و هند است و از نظر ارزش نیز همین وضعیت پابرجاست.

باز هم وعده جدید برای تکمیل آزادراه تهران - شمال

در شرایطی که قطعه نخست آزادراه تهران _ شمال به پیشرفت ۹۱ درصدی رسیده و در صورتی که تامین مالی پروژه انجام شود می‌توان انتظار داشت که ظرف ماه‌های آینده به بهره‌برداری برسد، رئیس بنیاد مستضعفان از برنامه این بنیاد برای آغاز قطعه پایانی این آزادراه رونمایی کرد.

بر اساس اعلام سعیدی‌کیا، در صورتی که مقدمات موجود اجرایی شود، این امکان وجود خواهد داشت که کار اجرایی قطعه سوم نیز در سال ۱۳۹۸ رسما کلید بخورد تا به این ترتیب آخرین قطعه از پازل ۲۰ ساله آزادراه تهران _ شمال نیز حل شود. تاکنون دولت و بنیاد نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری در این طرح تزریق کرده‌اند و به نظر می‌رسد برای تکمیل قطعه سوم، خارجی‌ها پیش‌قدم خواهند شد.

قطعه نخست این آزادراه نیز چند بار تاخیر در افتتاح را شاهد بوده و در شرایطی که بنا بود در شهریور امسال به بهره‌برداری برسد، احتمالا زمان افتتاح نهایی‌اش به ماه‌های بعد خواهد کشید.

گزارش سقوط هواپیمای یاسوج به دستگاه قضایی رفت

مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به پیدا شدن تمام اجساد پرواز سقوط کرده شرکت آسمان در یاسوج، از ارائه گزارش نهایی سقوط این هواپیما به مقامات قضایی خبر داد.

حسن رضایی فر اظهار کرد: خوشبختانه پس از چند ماه تلاش و برنامه‌ریزی تمام جسدهای پرواز سقوط کرده شرکت آسمان پیدا شده‌اند و از نظر DNA مطابقت‌های لازم صورت گرفت تا فرآیند نهایی تحویل اجساد باقی مانده اجرایی شود.

وی درباره آخرین وضعیت نهایی شدن گزارش بررسی سانحه و انتشار آن نیز توضیح داد: از چند هفته قبل که این گزارش رسما تکمیل و نهایی شد، در اختیار مقامات قضایی و دیگر نهادهای ذیربط قرار گرفته تا نظر نهایی آنها در این زمینه صادر شود.

مخالفت با بررسی مجدد دستمزد ۱۳۹۷

یک مقام مسئول کارگری طرح دوباره دستمزد در شورای عالی کار را به صلاح ندانست و از دولت خواست تا قاطعانه جلوی دلالان و سودجویان را که موجب تحریک و آزردگی مردم و بازار شده‌اند، بایستد.

علی اصلانی اظهار کرد: افزایش مزد و بازنگری آن در شورای عالی کار به سود کارگران و کارفرمایان نیست چون همین حالا بسیاری از کارخانه‌ها بخشنامه مزد سال ۱۳۹۷ را با وجود ابلاغ وزیر کار اجرا نکرده‌اند و کارگران مطالبات معوق دارند. در برخی کارگاه‌ها بخشنامه اجرا شده ولی کارفرمایان از کارگران مهلت خواسته‌اند تا پس از فروش محصولات معوقات آن‌ها را پرداخت کنند و افزایش حداقل مزد در حساب بستان کاری آن‌ها منظور شده است.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار خاطرنشان کرده که "اعتقاد ما این است که وقتی بیشتر کارخانه‌ها با افزایش هزینه‌های مواد اولیه مواجهند و در تلاش برای پرداخت معوقات کارگران هستند، طرح دوباره دستمزد و فشار بر کارفرمایان و بنگاه‌ها به صلاح نیست".

گوشی‌های ارزان‌قیمت چینی می‌آیند

شرکت شیائومی از گوشی هوشمند مقرون به‌صرفه رد می ۶ پرو (Redmi ۶ Pro ) رونمایی کرد. شرکت چینی شیائومی که این روزها به رکورد و دستاوردهای بزرگی از لحاظ میزان فروش و محبوبیت محصولاتش رسیده است، به تازگی از گوشی هوشمند جدید خود رونمایی کرده است تا بتواند نظر خیل عظیمی از کاربران و علاقمندانش را به خود جلب کند.

گران‌ترین نسخه این سری از گوشی‌های هوشمند شیائومی ۲۰۰ دلار قیمت دارد که همین امر موجب می‌شود این گوشی به عنوان گوشی‌های مقرون به‌صرفه و اقتصادی جهان به فروش برسد.

این محصول که جدیدترین عضو از خانواده گوشی‌های شیائومی به شمار می‌رود، از  تراشه‌ پردازنده اسنپدراگون ۶۲۵، صفحه نمایش با اندازه ۵.۸۴ اینچ و نسبت تصویر ۱۹ به ۹ به بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.  کیفیت تصویر، وضوح و رزولوشن نمایشگر آن ۲۲۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.