• پنجشنبه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۲
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 97111810151
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

وزیر اقتصاد:

باید برای سرمایه‌گذاران نورافکن روشن کنیم

 باید برای سرمایه‌گذاران نورافکن روشن کنیم

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: ما برای شما سرمایه‌گذاران نه چراغ سبز بلکه نورافکن روشن کرده و همه‌چیز را شفاف نشان می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند امروز در نشست هم‌اندیشی و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی خراسان رضوی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد، اظهار کرد: ایام بهمن برای ما یادآور آزادگی، استقلال و حاکمیت مردم بر کشور است. ما نسبت به خارجی‌ها آنگونه که بایسته و شایسته بود، از موضع تکریم برخورد نمی‌کردیم و نسبت به برخی موضع تسلیم و نسبت به برخی دیگر موضع غرور داشتیم اما آموزه انقلاب این بود که با همه تکریم داشته باشیم و اگر کسی در موضع غرور باشد ما نیز موضع تسلیم نخواهیم داشت.

وی افزود: این ایام برای ما بسیار ارزشمند است. امسال در سن کمال نظام جمهوری هستیم و این ارزشمند است که امروز به رغم تمام تلاش‌هایی که برای به زانو در آوردن نظام صورت گرفته، با سربلندی ایستاده‌ایم. در شهری هستیم که نورانی بودن وجود معصومین همه شهر را فرا گرفته و ولی نعمت ما قرار دارند.

دژپسند با بیان اینکه این نشست از وجوه گوناگون دارای ارزش و حتماً منشأ خیر و برکت است، عنوان کرد: یکی از خرسندی‌های ما این است که استان در سرمایه‌گذاری خوب عمل کرده و این امر علل گوناگونی دارد. یکی از دلایل محرز این است که سال‌ها رئیس سرمایه‌گذاری خارجی خراسانی بود، بنابراین حق را ادا و به این استان رسیدگی کرده است اما در کنار آن همت و تلاش مسئولان استان نیز بوده که بدون تلاش آن‌ها نمی‌توانستیم به چنین موقعیتی دست پیدا کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: این استان آماده جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سطوح، رسته فعالیت‌ها و عمق متعدد است. استان خراسان در کنار خراسان بزرگ و در دل آن، ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد و می‌تواند از این ظرفیت‌ها نه برای این استان بلکه برای کل کشور استفاده کند. چرا ایران که روی گنج و مواهب الهی نشسته و یکی از بهترین مناطق و شرایط دنیا را دارد، باز ما شکوه داریم که سهم ما در اقتصاد جهانی، درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی، نرخ رشد سرمایه‌گذاری و نرخ بیکاری ما آنچه که باید نیست؟ باید این چراها را به شما پاسخ دهیم.

وی بیان کرد: زمانی که سرمایه‌گذار برای پروژه اول به ایران می‌آید، مهمان ماست اما پروژه که به بار نشست، شریک ما است. نوع ارتباط و میزبانی ما او را به تداوم و تعمیق سرمایه‌گذاری خود ترغیب می‌کند یعنی اگر سرمایه‌گذار خارجی به ایران آمد و موردی داشت که دیگر تکرار نشد، باید خودارزیابی داشته باشیم که چرا این اتفاق رخ داده است.

دژپسند ادامه داد: شرایط ایران به گونه‌ای است که سرمایه‌گذار خارجی در پروژه اول که منافع حاصل کرد، باید به طور طبیعی به اندیشه برخیزد که باید منافع حاصله از این سرمایه‌گذاری را صرف پروژه دیگر یا تشکیل هلدینگ کنم. ما یک بار فرش قرمز پهن می‌کنیم و بعد آن را جمع می‌نمائیم زیرا برای تمایل نداریم که برای رفتن سرمایه‌گذاران فرش پهن کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: ما قصد داریم که شما سرمایه‌‎گذاران را به عنوان شریک و در مقام یک سرمایه‌گذار متکثر و متعالی به ایران بیاوریم. اینجا خانه دوم شما نیست. زمانی که سرمایه‌گذاری اول شما به بار نشست، دیگر به اینجا خانه دوم نمی‌گویند، اینجا نیز خانه شما است.

وی با اشاره به اینکه ایران ظرفیت‌های بسیار بالایی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی دارد، تصریح کرد: ما اکنون یکی از مدرن‌ترین قوانین و مقررات سرمایه‌گذاری خارجی را داریم. زمانی سرمایه‌گذاری خارجی ما ۶۹ میلیون دلار بود اما در سال ۹۶، به ۱۲.۷ میلیارد دلار رسیده است. آن روز هر پرونده سرمایه‌گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی باید به تصویب دولت می‌رسید اما اکنون قانون اصلاح شده و کمیته سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد و دارایی مرجع نهایی بوده و با ابلاغ وزیر اقتصاد فعال می‌شود.

دژپسند اضافه کرد: من همیشه با اصلاح قانون‌سرمایه‌گذاری مشکل داشتم اما امروز می‌توانیم قانون را اصلاح کنیم و برای استان‌هایی که از یک استانداردهایی برخوردار هستند، جذب سرمایه‌گذاری استان تصمیم بگیرد و با امضای استاندار ابلاغ شود. این خود گامی برای تسریع فرایند و تکریم سرمایه‌گذاری است.

وزیر اقتصاد و دارایی بیان کرد: زمانی که سرمایه‌گذار خارجی وارد ایران می‌شود، باید در استان از حقوق و روابطی نیز بهره‌مند باشد. باید این امر را احصا کرد. باید بررسی کنیم که سرمایه‌گذار خارجی چه نیازمندی‌هایی دارد که باید آن را برآورده کنیم. آنچه در اختیار وزارت و استانداری است را انجام می‌دهیم و برای باقی آن باید از قانون‌گذار استفاده کنیم. سرمایه‌گذار خارجی به واسطه اینکه دوشادوش ما برای تعالی بخشیدن به شرایط اقتصادی کشور گام بر می‌دارد، باید مشکلات و مسائلش رفع شود.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار دارای وجوه و ویژگی‌هایی است که نباید لحظه‌ای از تکریم او غفلت شود، عنوان کرد: برای سرمایه‌گذار داخلی نیز این کار باید صورت گیرد. اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذار خارجی را تکریم کنیم، باید قبل از آن سرمایه‌گذار داخلی را تکریم می‌کردیم. اگر این دو سرمایه‌گذار به هم وصل شده و با هم جلو روند، می‌توانند هم‌افزایی داشته و سرعت تحقق اهداف خود را افرایش دهند. سرمایه‌گذار داخلی یک سرمایه انباشت شده انسانی و اجتماعی را با خود به همراه داشته و یک اشراف کامل نسبت به اقصی نقاط ایران دارد که می‌تواند یک پارتنر خوب برای سرعت‌بخشی به فعالیت‌ها باشد.

دژپسند گفت: سرمایه‌گذاری به ذات امر مقدسی است. سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و سرمایه‌گذار خارجی که بار اولی سرمایه‌گذاری کرده، باید با قدرت تکاثری جلو بروند. ایران پر از مزیت نه نسبی بلکه مطلق در حوزه انرژی و معادن است. استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و تمام استان‌هایی که از شرایط اقتصادی در رنج هستند، معادن سرشاری دارند. توسعه صنایع معدنی در استان‌ها سودآور است زیرا مزایای عالی دارد.

وزیر اقتصاد و دارایی افزود: انرژی مناسب به عنوان سوخت و خوراک، نیروی انسانی با مهارت و قیمت مناسب، مقررات سهل و آسان که آن را سهل‌تر می‌کنیم و روابط اجتماعی بسیار مناسب، شرایطی فراهم می‌کند که می‌توانیم کاملاً جهش داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما در شرایط تحریم ظالمانه یک‌جانبه‌ای که به ایران تحمیل شده باید به سرمایه‌گذاری بیشتر توجه کنیم، تصریح کرد: سرمایه‌گذاران باید با سرعت و مبالغ سرمایه‌گذاری بیشتر وارد شوند. خداوند این قدرت را به ایران داد تا ایستادگی کند. ما انتظار داریم به دلیل همجواری و فرهنگ نزدیک، سرمایه‌گذار افغانستانی بیان نکند که دلار را به کشور دیگری می‌بریم و در آن کشور سرمایه‌گذاری می‌کنیم و بعد به ایران می‌آییم. این با آن فرهنگ مشترک و رفاقت ما همخوانی ندارد. باید اولویت اول شما ایران باشد.

دژپسند بیان کرد: ما برای شما سرمایه‌گذاران نه چراغ سبز بلکه نورافکن روشن کرده و همه چیز را شفاف نشان می‌دهیم. سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ایران مملو از فرصت‌های فیزیکی، معنوی، اجتماعی و انسانی هستند. ما از شما می‌خواهیم که سرمایه مالی و فناوری‌ها را وارد کشور کنید تا سرمایه‌ها و فرصت‌ها در هم آمیخته و به سکوی پرش ما و شما تبدیل شود.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری یک روند برد-برد است، البته در بسیاری مواقع منافع شما نسبت به ما فزونی می‌گیرد. ما به عنوان خدمتگزار شما در خدمت شما هستیم، برای اینکه دست به دست هم دهیم تا شما به منافع خود و ما به منافع کشور برسیم. حتماً تلاش می‌کنیم تا این مسیر را هموار نمائیم تا زمانی که تعداد سرمایه‌گذاران خارجی افزایش یابد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۸ ۲۲:۰۰

بقول اون خانم مسن بازیگر سریال ایرانی.شما جیب مارو نزن نمیخواد نورافکن روشن کنی. سه سال پیش پس اندازمو سهام خودرویی خریدیم به سه چهار برابر قیمتهای امروزی و همچنان در ضرر شدید درحالیکه شاخص بورس دوبرابر و ارز 5 رابر شده و همه کالاها چند برابر.ولی پس انداز 30 سال زحمت من دود کردید فرستادید هوا.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۹ ۰۱:۲۰

سلام شخصا با توجه به پوشش رسانه ای گسترده این طرح اقدام به ثبت سفارش و واریز پول در سایت معرفی شده توسط رسانه ها کردم ولی 1 روز از قرار تحویل اقلام میگذرد و خبر تکذیب این طرح مطرح میشود! کسی هم در پشتیبانی و جلوبانی پاسخگو نیست یا اشغال است یا مشغول زنگ خوردن! کسانی که در این طرح ثبت نام کردن قطعا از فقرا و قشر ضعیف جامعه هستند که مبالغ کوچکی مثل صد یا صدو پنجاه هزار تومن برایشان پول کمی نیست لطفا به رسالت خبرنگاریتان عمل و پیگیری کنید که یحتمل اختلاس جدیدی در راه است! جالبتر اینکه سایت مذکور که لینک آنرا در انتها پیوست میکنم همچنان مشغول به کارو در حال تبلیغ این طرح است! لطفا به رسالت خبرنگاریتان عمل و پیگیری کنید که امید ما اول به خدا و سپس به شماست.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۹ ۱۴:۱۷

ازوقتی وزیر جدید اومده وضع اقتصاد و شاخص بورس و بازار سرمایه خراب و خرابتر شده فقط حرف اون هم حرفهای بدونه برنامه و وقت کشی در اقتصادی که به سرعت نیاز دارد