• چهارشنبه / ۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98050201015
  • خبرنگار : 71579

الاخبار فاش کرد

نشست فرستادگان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با معارضان سوری برای "مقابله با ایران"

نشست فرستادگان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با معارضان سوری برای "مقابله با ایران"

یک روزنامه لبنانی فاش کرد که نمایندگانی از طرف آمریکا و برخی کشورهای اروپا نشستی برای مقابله با حضور ایران در سوریه با شخصیت‌های معارض سوری در پایتخت اردن برگزار کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان نوشته است که این نشست را هفته گذشته نمایندگانی از جانب دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه با شخصیت‌های معارض سوری برگزار کرده‌اند.

این رونامه می‌نویسد که هدف از این نشست "مقابله با حضور ایران در سوریه و یافتن بهترین راه برای پایان این مساله" اعلام شده است.

برخی منابع نزدیک به شخصیت هایی که در این نشست شرکت کرده بودند در گفت‌وگو با الاخبار اعلام کرده‌اند که در این نشست شخصیت‌هایی از معارضان سوری که غالبا از استان های دیرالزور و حلب بودند، شرکت داشتند.

این منابع افزودند: آمریکایی ها در این نشست بر ضرورت صدور بیانیه‌های نظامی و امنیتی در رابطه با حضور ایران و نیروهای حزب الله لبنان در سوریه و مجبور کردن آنها به خروج از این کشور تاکید داشتند.

در همین راستا احمد الخبیل، رئیس شورای نظامی دیرالزور همزمان با این نشست اظهارات تندی درباره حضور نظامی ایران در سوریه بیان کرد.
 

براساس این گزارش این تحولات همزمان با برخی تحرکات عربستان سعودی در سوریه صورت می‌گیرد. ثامر السبهان یکی از مسئولان ذی‌نفوذ این کشور سفری به دیرالزور داشته و با شخصیت های سیاسی و عشایری دیدار و گفت وگو کرده است. یکی از مهم ترین اهداف ریاض ایجاد نیروی عربی برای مقابله با ایران در سوریه گزارش است.

به گزارش ایسنا، ادعای حضور ایران در سوریه درحالی مطرح می شود که مقامات کشورمان و نیز دولت دمشق بارها تاکید کرده‌اند حضور ایران در سوریه مستشاری بوده و با درخواست دولت قانونی آن کشور است.

انتهای پیام