• یکشنبه / ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 99020704699
  • خبرنگار : 71505

یک عضو شورای شهر تهران عنوان کرد:

پیشنهاد تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان

پیشنهاد تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان

یک عضو شورای شهر تهران پیشنهاد بررسی امکان تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، شهربانو امانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و 9 اردیبهشت روز ملی شوراها، گفت: واقعیت این است که در این روزهای پرمسوولیت، دوشادوش دولت و بخش درمان، شوراها و شهرداری‌ها وظایف سنگینی بر عهده دارند و می‌توانند نقش کلیدی در کیفیت مدیریت بحران کرونا ایفا کنند.


وی افزود: در جهان حاضر بیش از نیمی از مردم در شهرها و در تراکم و پویایی بالا زندگی می‌کنند و بحران کرونا، بیش از پیش نشان داد که "کیفیت جامعه"، اهمیت بسیار بالایی در کیفیت زندگی شخصی افراد دارد. خوب یا بد، کرونا نقش دولت ها در اداره اجتماع را پررنگ‌تر کرده است و به نظر من، رابطه "دولت-ملت" به قبل و بعد از کرونا تقسیم خواهد شد و منظورم از دولت، صرفا دولتهای مرکزی نیست که اتفاقا دولت های محلی است.

وی ادامه داد: از یک سو، مردم در دوران پساکرونا، خواهند پذیرفت و مطالبه خواهند کرد که جامعه باید بیش از گذشته مدیریت و کنترل شود و دولت ها و قدرت سیاسی، اقتدار بیشتری خواهند یافت.از سوی دیگر، این تمایل، قطعا به نفع دموکراسی نخواهد بود و حکومت مردم را بر مردم، دچار پسرفت تاریخی خواهد کرد. راه حل، انتخاب بین این یا آن نیست که هردو ضروری هستند؛ هم کنترل و مدیریت جامعه و هم حفظ حاکمیت مردم.
امانی ادامه داد: به نظر من، علاوه بر توانمندسازی شهروندان، یک راه حل میانه و مهم، تقویت دولت‌های محلی است. زیرا می‌توان در عین مدیریت جامعه، از تمرکز قدرت سیاسی کاست و تعادل را برقرار کرد. مجالس و دولت‌های محلی، هسته‌ای نرم و بافتی مردمی و سرزنده از قدرت سیاسی را شکل خواهند داد.

وی تاکید کرد: برای این منظور، سه ماموریت ضروری است؛ نخست آنکه پارلمان‌ها و دولت‌های محلی باید تقویت شوند و ارتقاء یابند و حوزه ماموریت آنها، بخش های بیشتری از مدیریت محلی را شامل شود. دوم، ساختارهای هماهنگ قویتری بین مدیریت های محلی و مرکز لازم خواهد بود و در نهایت ارتباطات بین المللی بین پارلمانها و دولتهای محلی باید شکل گیرد.


این عضو شورای شهر تهران در تشریح پیشنهادات خود نیز گفت: به اندیشمندان و اصحاب رسانه پیشنهاد می‌کنم که گفتمان‌هایی حول این موضوع را شکل دهند تا زوایای آن دقیق تر شود. هر چند در شرایط تحریم هستیم ولی به شهرداری تهران پیشنهاد می‌کنم تا امکان توسعه روابط بین المللی را بررسی کنند. پیشنهاد ایجاد یک "بانک بین المللی" بین شهرداری‌های کلانشهرهای جهان می‌تواند یک گامی برای شروع باشد. تجربه موفقی از ایجاد بانک شهر در داخل کشور داریم که وابستگی‌ها را کاست. وجود چنین نهادی در سطح بین الملل، فواید زیادی خواهد داشت.


وی افزود: پیشنهاد می‌کنم شورای شهر، با تشکیل کمیته ای، امکان تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان را بررسی کند. این موضوع، هم در راستای اهداف فوق است و هم دیپلماسی عمومی ایران را در سطح جهان تقویت خواهد کرد. همچنین پیشنهاد می‌کنم شورای شهر با همکاری شورای عالی استانها، ارتقای ماموریت‌ها و نقش شهرداریها و شوراهای شهر را  به طور جدی در دستور کار خود قرار دهد.


امانی ادامه داد: در روزهای گذشته، بحث‌هایی در ارتباط با آمار مربوط به کرونا پیش آمده است. ضمن تاکید بر حق مدیریت شهر و مردم بر اطلاع از آمارهای تفکیک شده شهری و استانی، ضروری است تا از زحمات بسیار گرانقدر کادر درمان و مسوولین بهداشت کشور تشکر کنم. جان همه انسانها عزیز است و پوزش می‌خواهم که مرگ انسانها را، آمار می‌نامم ولی چاره ای ندارم که به مدد آن، از حق دفاع کنم. 


وی تاکید کرد: آمار مربوط به کرونا در ایران، به محاسبه هر گروه و نهاد داخلی یا خارجی، به طور قابل توجهی پایین‌تر از آمار رسمی کشورهای بزرگ اروپایی است که به اذعان رسانه های مستقل خودشان، همین آمار رسمیشان نیز کمتر از آمار واقعی آنهاست. در این شرایط بحرانی، ضروری است مدارای بیشتری با یکدیگر بکنیم. فشار بسیار زیادی بر مسوولین بهداشت کشور وجود دارد و بی نهایت از آنها متشکریم و اطلاع شخصی دارم از مصائبی که متحمل می‌شوید. لکن تردید نداشته باشید که ارایه آمار تفکیکی، بر افتخارتان خواهد افزود و مردم را نیز به اصل امور آگاهتر خواهد کرد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: من تردید ندارم که شفاف بودن و گفتن واقعیات، بر عزت کادر و مسوولین درمان ما خواهد افزود. همانگونه که اکنون نیز بسیار عزیز و محترمید و جانفشانی و مدیریتتان، جان بسیاری از ایرانیان و جان وطن را نجات داده است. فراموش نمی‌کنیم که شما، در مقایسه با کشورهای اروپایی، هم با تحریم مواجهید و هم با کرونا. که هر کدام به تنهایی، دنیایی از بحران است.


امانی در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به رییس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد، بحران کرونا را دوچندان کرده است، افزود: فشار اصلی را نیز مردم تحمل می‌کنند و دستشان مریزاد که در خانه ماندند تا سیستم درمانی بتواند پاسخگو باشد. ولی بسیاریشان در فشارند. بحران اقتصادی جدی است و برخلاف بیماری کرونا که موجهایی خواهند آمد و خواهند رفت، بحران اقتصاد، موجی ممتد خواهد داشت. من تصویر خوبی از نیمه دوم سال نمی‌بینم. مردم بسیار ضربه خواهند دید. 


وی  خطاب به رییس جمهور گفت:، اقدام عاجل لازم است. از یکسو به یکپارچگی اقتصادی نیاز داریم زیرا منابعمان متمرکز نیست و از سوی دیگر به محرک‌های سریع. بنابراین پیشنهاد می‌کنم تا به ریاست دولت و با عضویت همه نهادهای سهمدار در اقتصاد، "ستادی ملی" تشکیل شود با قدرت تصمیم گیری بالا. برای مدیریت یکسال پیشرو. هیچ ایرادی ندارد که نامش را بگذارید ستاد 99. مردم پیامش را دریافت خواهند کرد. شما با برجامِ خوب، خوب آغاز کردید، آرزو می‌کنم با فرجامِ خوب، خوب به پایان ببرید تا آغاز نیکی باشد بر قرن جدید. وگرنه با همین وضعیت غیرمتمرکز و پر از رخوت سیستماتیک، مشکل حل نمی‌شود. 


عضو شورای شهر تهران خطاب به شهردار تهران نیز گفت: جناب آقای حناچی، لایحه مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد و به قول جنابعالی، سهم شهرداریها از مالیات های محلی افزایش یافت. خبر بسیار خوشایندی است و بخشی از نگرانیهای مربوط به مالیه شهری را رفع کرد. لکن اصل موضوع پابرجاست. چنانکه عرض کردم سال سختی خواهیم داشت و در این وضعیت، تهران نه فقط باید بر بحرانهای مالی پیش روی خود فائق آید، بلکه می‌تواند و باید به یک محرک توسعه در کشور تبدیل شود. ظرفیت تولید اقتصادی شهرها را نباید دست کم گرفت. کلانشهرها پتانسیل بسیار بزرگی در تبدیل سرمایه به ثروت و کار دارند. 


وی ادامه داد: جناب آقای حناچی، مدت طولانی است که تهران نیاز به بازسازی دارد. چه از جهت زیرساختها در حمل و نقل و انرژی و پسماند و غیره و چه از جهت بازآرایی شهری. همه اینها محرکهای توسعه اند و فراموش نکنیم که بیش از 2000 میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که براحتی می‌تواند با گردش در اقتصاد شهری، هم شهر را باز آفرینی کند و هم شغل و مشکلات اقتصادی مردم را حل کند. ولی آیا ساختار فعلی در شهرداری، چابکی کافی در بهره مندی از این منابع عظیم را دارد؟ آیا ما نیز نباید به یک ستاد چابک و با قدرت تصمیم‌گیری بالا برای عبور از موج ممتد بحران اقتصادی سال 99 بیاندیشیم؟
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.