• شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۱
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99021309222
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

در پی عقد تفاهم‌نامه همکاری با مرکز تحول ریاست جمهوری؛

بیمارستان ۱۵ خرداد هوشمند می‌شود

بیمارستان ۱۵ خرداد هوشمند می‌شود

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در راستای ایجاد بیمارستان هوشمند در دانشگاه امضا شد.

به گزارش ایسنا،  دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه و مرکز تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، اظهار امیدواری کرد که اجرای این پروژه راهگشای ارتقا درمان و ارائه خدمات باکیفیت‌تر به مردم باشد.

وی با بیان اینکه پروژه هوشمند سازی بیمارستان‌ها، پرچم دار مدل نوین مدیریتی در عرصه بیمارستانی است، گفت: یکی از مهمترین اهداف این تفاهم نامه استفاده از فناوری‌های نوین به ویژه هوش مصنوعی در کالبد اداری، اجرایی و درمانی بیمارستان‌ها خواهد بود.

رییس دانشگاه ادامه داد: بیمارستان هوشمند واقعی ساز و کار شکل‌گیری الگوی جدید مدیریتی و مشتری مداری، با محوریت ارائه خدمات باکیفیت‌تر به بیمار را در مجموعه سیستم درمانی کشور فراهم می‌کند.

به گفته دکتر زالی محور اصلی بیمارستان هوشمند بیماران هستند و برای سهولت دسترسی و ارائه خدمات بیشتر به مراجعان این مدل پیاده می‌شود.

هوشمند سازی بیمارستانها بحثی فانتزی نیست

رییس دانشگاه با تاکید بر اینکه هوشمند سازی بیمارستانی بحثی فانتزی نیست، خاطرنشان کرد: تسهیل مکانیزم بهتر ارائه خدمات و ارائه کمی و کیفی مراقبت از بیماران هدف اصلی هوشمند کردن بیمارستان هاست که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

زالی با اشاره به بهره‌مندی از تکنولوژی اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در کالبد اجرایی، اداری و درمانی بیمارستان‌ها به عنوان یکی از مهمترین اهداف امضای این تفاهم‌نامه، توضیح داد: در سند ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ با هدف ایجاد رفاه اجتماعی اینترنت اجتماعی اشیاء در کالبد بیمارستانی دیده شد به شکلی که در میانه سال ۲۰۲۰ پیش بینی می‌شود ۳۰ میلیارد از اشیاء در زمره این تکنولوژی قرار گیرند.

وی ورود تکنولوژی های نوین را به حوزه سلامت ضروری ذکر کرد و افزود: به طور مثال در بیماری که مبتلابه آسم است با کمک گرفتن از تکنولوژی اینترنت اشیاء می‌توانیم نیازهای آنی، ظرفیت‌های حیاتی و ریوی بیمار را بررسی و در سریعترین زمان به آن پاسخ دهیم.

صرفه جویی در هزینه‌ها یکی از دستاوردهای هوشمند سازی بیمارستان‌ها

زالی با تاکید بر این که هوشمند سازی بیمارستان‌ها با نکات مثبتی همراه است، خاطرنشان کرد: به شکل قابل توجهی با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی علاوه بر ارائه خدمات باکیفیت‌تر می‌توان در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کرد. دسترسی به زیر ساخت‌های پزشکی از راه دور درعرصه بالین و ادغام ترکیبی الگوهای سخت افزاری و نرم افزاری یکی دیگر از ظرفیت‌هایی است که با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء محقق می‌شود.

رییس دانشگاه با بیان اینکه فرآیند مستند سازی و داده پردازی یکی دیگر از آورده های اجرای طرح هوشمند سازی بیمارستانی است، افزود: در این سیستم تمامی داده‌ها به صورت مستند و لحظه‌ای ثبت و ضبط می‌شوند به شکلی که با اجرای این مدل می‌توانیم انباری از داده‌ها داشته باشیم.

ارتقا سطح رضایت بیماران با اجرای پروژه بیمارستان هوشمند از مواردی بود که زالی به آن اشاره کرد و افزود: با استقرار این طرح بیمار در تختی بستری می‌شود که به بیش از ۱۵ سنسور با حساسیت بالا مجهز است؛ به شکلی که تمامی نیازهای بیمار رصد و در جمع بندی داده‌ها و اطلاعات قرار می‌گیرد.

اینترنت اشیا بیماران را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کند

وی گفت: رصد لحظه‌ای، کاهش نیاز بیمار به نیروی مراقبتی، بررسی درجه حرارت بدن، تهویه اتاق، رطوبت سنجی و سایر موارد از جمله قابلیت‌های اینترنت اشیاء است.

زالی از افزایش چشمگیر و مستمرسطح مراقبت‌ها در راستای اجرای مدل مدیریت هوشمند بیمارستانی خبرداد و تاکید کرد: اجرای این مدل موفق به صورت پایلوت می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به الگویی در سایر بیمارستانها و مجموعه‌های درمانی کشور مبدل شود.

رییس دانشگاه اجرای پروژه بیمارستان هوشمند را آزمونی مهم و تاریخی برای دانشگاه توصیف کرد و گفت: اگر چنانچه بتوانیم از این آزمون سربلند خارج شویم، ارزنده‌ترین ماحصل آن افزایش رضایت و مراقبت از بیماران خواهد بود.

وی ادامه داد: هوشمند سازی مصادیق فراوانی دارد و در کشورهای پیشرفته بیش از ۸۰ درصد از زیرساخت های هوشمندسازی شکل گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه پروژه بیمارستان هوشمند در بیمارستان ۱۵ خرداد به عنوان مرکز پایلوت اجرا خواهد شد، ماهیت اجاعی داده‌ها، مراجعین، ساختار فیزیکی، در اختیار داشتن اساتید و اعضای هیئت علمی جوان و باانگیزه و بهرمندی از تجارب گران سنگ دکتر یاوری را از دلایل انتخاب این بیمارستان  برای اجرای طرح پایلوت دانست و اظهار امیدواری کرد که این مدل در سایر بیمارستانهای دانشگاه و کشور اجرایی شود.

پروژه بیمارستان هوشمند، پرچم دار ارائه خدمات باکیفیت‌تر به مردم

در بخش دیگری از این مراسم دکتر سیروس وطن خواه رییس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز با اشاره به اهمیت ترویج توسعه تکنولوژی و فناوری در کشور از راه‌اندازی پروژه بیمارستان هوشمند به عنوان یکی از پروژه‌های پرچم دار در حوزه ارائه خدمات باکیفت‌تر به مردم خبر داد.

وی با تاکید بر این که کاربردهای فناوری نوین بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: تکنولوژی تغییرات شگرفی در حوزه کسب و کار، رضایت شهروندان و صرفه‌جویی در منابع مالی ایجاد می‌کند.

وطن خواه ورود عرصه سلامت به تکنولوژی های روز دنیا را الگوی مناسبی برای نمایان شدن این دستاورد بشر دانست و اظهار امیدواری کرد که این مدل در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به بهترین شکل اجرا شود.   

پروژه بیمارستان هوشمند در بیمارستان ۱۵ خرداد اجرا می‌شود

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم با اشاره به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت اجرای این تفاهم نامه تاکیدکرد: به روز رسانی تکنولوژی نوین و تسهیل فعالیت‌های بیمارستانی از جمله اهداف این تفاهم نامه است.

وی ادامه داد: ایجاد بیمارستان هوشمند گام موثری در راستای تبدیل شدن دانشگاه به دانشگاه نسل سوم خواهد بود.

زرقی با اشاره به این که طرح بیمارستان هوشمند به صورت مدل در بیمارستان ۱۵ خرداد اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورت موفقیت این طرح، مدل‌های مختلف هوشمند سازی بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این تفاهم نامه شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه  با همکاری معاونت‌های  تحقیقات و فناوری، درمان، منابع و پشتیبانی و بیمارستان ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امضا شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.