• شنبه / ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۴
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 99032415004
  • خبرنگار : 71368

پاسخ به ابهامات بارگذاری در پادگان ۰۶

پاسخ به ابهامات بارگذاری در پادگان ۰۶

رئیس کمیسیون سلامت، خدمات شهری و محیط زیستی شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از پادگان ۰۶ که حالا ۳۵ هکتار از آن تبدیل به بوستان ارتش خواهد شد به ابهامات پاسخ داد.

 به گزارش ایسنا، زهرا صدراعظم نوری امروز در حاشیه بازدید از پادگان ۰۶ که ۳۵ هکتار آن تبدیل به بوستان ارتش شده است، گفت: اتفاق خوبی در تبدیل بخش زیادی از زمین پادگان ۰۶ به بوستان ارتش رخ داده است و صمیمانه از ارتش که همیشه خادم صادق کشور بوده است تشکر می‌کنم.

وی با بیان این که هر کمکی که از شورا و شهرداری بخواهید در راستای بهتر انجام شدن توافقات، از آن دریغ نمی‌کنیم گفت: اگر تاریخ اتفاقاتی که در پادگان ۰۶ رخ داده را بررسی کنیم می‌بینیم که اتفاق حال حاضر یک اتفاق مبارک است چرا که در سال ۹۳ قرار بود یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع از این پادگان بارگذاری شود؛ اما حالا به ۶۳۰ هزار متر مربع رسیده است و این امر جای تقدیر از مسوولان را دارد که منافع شهر را در نظر گرفتند.

وی افزود: برخی‌ها بر نحوه بارگذاری در ۱۵ هکتار سهم ارتش نقدهایی را دارند که باید به آنها گفت که این حجم از تغییرات را باید مد نظر قرار دهند ؛ البته همه کمک خواهیم کرد که بارگذاری در آن ۱۵ هکتار ارتش نیز با کمترین آسیب باشد و از بعد اجتماعی، ترافیکی و محیط زیستی کمترین اثر سوء را شاهد باشیم.

وی با بیان این که بوستان ۳۵ هکتاری ارتش یک پارک با ارزش‌های محیط زیستی است که کمتر به آن توجه شده گفت: چه کسی باور می‌کند که در یک بافت فشرده مسکونی آن هم در خیابان پاسداران یک طبیعت بکری با پوشش گیاهی و حیوانی ویژه وجود داشته باشد.

صدراعظم نوری با بیان این که لازم است پروتکل‌های خاصی در جهت بهسازی، توسعه و حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری در بوستان ارتش ایجاد شود، اظهار کرد: با مسوولان در شهرداری جلسه می‌گذاریم تا مدیریت این بوستان یکپارچه شود تا بهره وری و نظارت بر آن نیز به صورت یکپارچه باشد.

رئیس کمیسیون سلامت، خدمات شهری و محیط زیستی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که لازم است در بوستان ارتش حساب شده وارد شویم گفت: گویا ارتش قول داده است که هزینه‌های طراحی را بدهد و لازم است وجب به وجب این ۳۵ هکتار با مطالعه و به صورت دقیق باشد تا بتوانیم بهترین استفاده را داشته باشیم.

وی افزود: فضاهای ارزشمندی در این بوستان وجود دارد که تخریب نشده و این بناهای قدیمی می‌تواند تاریخ ارتش را به شیوه‌های مختلف به تصویر بکشد تا مردم و نسل آینده با آن آشنا شوند.

وی تاکید کرد: باید جلسه‌ای با شهردار تهران برگزار کنیم تا مدیریت این پارک به صورت واحد دیده شود.

رئیس کمیسیون سلامت، خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که ابنیه‌های باقی مانده از دوره قاجار و پهلوی در این بوستان بسیار ارزشمند است به گونه‌ای که تعدادی از این بناها توسط وزارت میراث فرهنگی به ثبت رسیده است، گفت: لازم است تاریخ رخ دادها و فعالیت‌های ارتش در این ابنیه‌ها در معرض دید عموم قرار گیرد و امیدواریم با همکاری فیمابینی که وجود دارد در اسرع وقت بتوانیم با ایجاد مدیریت واحد پارک را به مردم تقدیم کنیم.

صدراعظم نوری با بیان این که کار تبدیل پادگان ۰۶ به بوستان آغاز شده و مشاوران مدت‌هاست که مطالعات خود را انجام داده‌اند، گفت: نگرانی‌های وجود دارد مبنی بر این که مبادا این ۳۵ هکتار تحت تاثیر ۱۵ هکتاری که قرار است در اختیار ارتش قرار گیرد، باشد که باید بگویم جای نگرانی نیست و به هیچ عنوان قرار نیست که این ۳۵ هکتار باغ و حیاط آن ۱۵ هکتار باشد و این پارک فاخر متعلق به مردم است.

وی در پاسخ به نگرانی هایی در خصوص بارگذاری سنگین در ۱۵ هکتار متعلق به ارتش گفت: بارگذاری ها، فضای سبز را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و دقت داشته باشد که بخش زیادی از آن ۱۵ هکتار بارگذاری نمی‌شود چرا که دارای ابنیه‌های میراثی و پوشش گیاهی ارزشمند است.

تشریح چگونگی بارگذاری در ۱۵ هکتار پادگان ۰۶

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه اعضای شورای شهر تهران در پادگان ۰۶ ، شادی عزیزی مشاور طرح پادگان ۰۶ در تشریح جزئیات آن چه که قرار است در پادگان ۰۶ اتفاق بیفتد، گفت: در سال های گذشته مسوولان بر روی بارگذاری یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربعی در پادگان ۰۶ توافق کرده بودند و از آن جایی که مکان یابی بناها درست نبود عملا برای ایجاد دسترسی باید از پارک عمومی که قرار بود ساخته شود عبور می‌کردند که با این تفاسیر عملا چیزی از پارک باقی نمی‌ماند.

وی با بیان این که در سال ۹۷ شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه‌ای داشت که براساس آن میزان بارگذاری ارتش در پادگان ۰۶ به یک سوم کاهش یافته و از یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع به ۶۳۰ هزار متر مربع رسید، ادامه داد: این کاهش بارگذاری در حالی بود که مکان یابی ساختمان‌ها به یک طرف سوق داده شد تا بتوانیم زمین‌های یکپارچه‌ای داشته باشیم.

عزیزی با بیان این که در این مصوبه تفکیک کاربری‌ها نیز دیده شده بود به گونه‌ای که ۱۵۰ هزار متر مربع دارای، ۲۵۰ هزار متر مربع مسکونی، ۱۲۵ هزار متر مربع تجاری و غیره دیده شده بود، اظهار کرد: براساس توافقات، ۳۵ هکتار تبدیل به بوستان می‌شود و از این میان ۱۵ هکتار به ارتش می‌رسد که از این میان بخش زیادی از این مساحت را باغات و ابنیه‌های تاریخی پوشانده است و عملا در دو هکتار ساخت و ساز می‌تواند انجام شود.

وی با بیان این که در این بارگذاری‌ها به ارتفاع و دیده همسایگان توجه شده تا مبادا مورد لطمه قرار گیرد، گفت: نهایتا با وجود تمامی موانع مشخص شد که ارتش می‌تواند در حدود دو هکتار بارگذاری کند و این در حالی بود که سقف جمعیت را نیز دو  هزار و ۷۰۰ نفر تعیین کرده بودند.

وی با بیان این که بلند مرتبه سازی‌ها مشمول ضوابط بلند مرتبه سازی قرار گرفت و نهایتا ساختمان‌های ۱۷ طبقه بلند مرتبه در نظر گرفته شد، تصریح کرد: البته دو برج اداری که در کنار خیابان پاسداران قرار گرفت بناهای مسکونی اطراف را تحت تاثیر قرار می‌داد که بر همین اساس ۶ طبقه کاهش داده و توده ساختمانی را عریض تر کردیم.

وی با اشاره به این که پیوست‌های ترافیکی این پروژه در معاونت حمل و نقل در حال بررسی است، گفت: تمام رفت و آمدهای برج‌های تجاری از طریق بزرگراه صیاد شیرازی و به وسلیه تونلی دسترسی که ساخته خواهد شد پوشش داده می‌شود.

وی با بیان این که در این پادگان تمامی درخت‌ها پلاک شده و اطلاعات آن ثبت شده است، افزود: تاکنون بیش از ۹۰۰۰ درخت در این ۳۵ هکتار شناسایی شده است.

عزیزی با تاکید بر این که در این ۳۵ هکتار حیات جانوری خاصی وجود دارد گفت: ما به دنبال پروتکل‌های خاص طبیعی هستیم تا حیوانات و گونه‌ها تخریب نشود و برنامه‌های خاصی در خصوص ترمیم شبکه آبرسانی، مبلمان، روشنایی و نور پردازی داریم چرا که معتقدیم این بوستان یک پارک تاریخی است و شأن تاریخی آن باید حفظ شود.

مشاور شرکت طراح در پادگان ۰۶ گفت: فضای بازی که در این پادگان وجود دارد یک میراث ارزشمند نظامی است که می‌تواند برای معرفی میراث نظامی از آن استفاده کرد.

ارتش احیاگر محیط است

در ادامه امیر خرم طوسی رئیس بنیاد تعاون و مشاور عالی فرمانده ارتش  نیز با بیان این که ما به دنبال آن هستیم که بهترین اتفاق برای تهران رخ دهد گفت: چندین هزار درخت در این پادگان وجود دارد و می‌بینید که هر کجا که ارتش است، احیاگر محیط بوده و ما خودمان متعهد هستیم تا در این پروژه بهترین اتفاقات برای تهران رخ دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.