• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۸:۰۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99080704664
  • خبرنگار : 71145

وزارت بهداشت یمن: سازمان ملل با تلاش‌ها برای کاهش وضعیت تاسف بار یمن مخالفت می‌کند!

وزارت بهداشت یمن: سازمان ملل با تلاش‌ها برای کاهش وضعیت تاسف بار یمن مخالفت می‌کند!

سخنگوی وزارت بهداشت یمن با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲/۵ میلیون کودک یمنی دچار سوء تغذیه هستند و حال ۵۰۰ هزار کودک به علت همین مشکل وخیم است، تصریح کرد: خود سازمان ملل متحد عامل اصلی قطع مشتقات نفتی در یمن است چراکه این نهاد بین‌المللی با هرگونه اقدامی که به منظور کاستن از وضعیت تاسف بار یمنی‌ها در پیش گرفته می‌شود، مخالفت می‌کند.

به گزارش ایسنا، مردم یمن این روزها در حالی بدترین شرایط زندگی را با توجه به بحران سوختِ حاصل دسیسه غربی - عربی، می‌گذرانند که تقریبا موسسات و نهادهای بین‌المللی در سکوت کامل به سر می‌برند و رسانه‌های غربی و عربی هم که اکثرشان جیره خوار سران حکومتی‌شان هستند، اخبار مربوط به مردم بی‌گناه و کودکان مظلوم یمنی را در بایکوت کامل خبری قرار داده‌اند. 

از حدود تقریبا شش ماهی که از توقیف نفتکش‌ها می‌گذرد تاکنون فقط به پنج نفتکش اجازه ورود و تخلیه در بندر «الحدیده» داده شد، این درحالی است که ذخایر شرکت نفت یمن از حدود ۴۵ روز پیش تمام شده و طی هفته‌های اخیر کمتر از ۱۰ درصد احتیاجات مهم‌ترین بخش‌ها از طریق گذرگاه‌های زمینی مانند عدن و المکلا تامین و اخیرا انتقال سوخت به استان‌های مستقل متوقف شده است.

در این رابطه یوسف الحاضری، سخنگوی وزارت بهداشت یمن به اسلام تایمز گفت: به طور طبیعی سوخت شریان کار و حرکت در بخش بهداشتی به شمار می‌آید، چراکه آن، منبع برق، منبع حرکت و منبع خنک کننده و منبع کمک‌های اورژانسی است، در نتیجه نبود آن به معنی تقریبا فلج شدن خدمات بهداشتی است و بیمارستان‌ها تنها به مراکز بهداشتی که ارائه دهنده کمک‌های اولیه هستند، تبدیل خواهند شد و در اولین ساعات قطع برق یکهزار تن جان خود را از دست خواهند داد، به عنوان مثال کسانی که تحت عمل جراحی هستند و یا مبتلا به دیابت‌اند و یا خانم هایی که در حین عمل سزارین قرار دارند؛ بی‌تردید با گذشت لحظات و ساعت‌ها شمار مرگ و میرهای ناشی از قطعی برق بیشتر خواهد شد.

دکتر «یوسف الحاضری» عضو پیشین کمیته ملی مستندسازی جنایت‌های اشغالگران و هماهنگی اقدامات برای امدادرسانی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان ملل متحد نمی‌تواند در راستای کمک‌های انسان دوستانه برای حل بحران سوخت در یمن دست اقدمی بزند تا مراکز بهداشتی و بیمارستانی آسیب نبینند؟ تصریح کرد: سازمان ملل متحد در این بحران انسانی و در قطع مشتقات نفتی نقش اصلی را دارد، این سازمان همان طرفی است که بعد از آنکه شورای عالی سیاسی در یمن نیمی از حقوق کارمندان را خرج کرد، اجرای توطئه قطع مشتقات نفتی را به کشورهای متجاوز اشاره کرد، چراکه این مساله سازمان ملل متحد را آزرد زیرا این نهاد بین‌المللی هدفش مخالفت با هرگونه تحرکی است که منجر به کاهش وضعیت تاسف بار یمنی‌ها می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن تاکید کرد: سازمان ملل از همه اصول و مبادی مکتوبش که تنها نوشته‌ای بر روی کاغذ است، دست برداشته و در فاجعه یمن رسوایی زیادی به بار آورده است و نقش حقیقی‌اش که زمینه سازی برای کشورهای مستکبر جهانی به منظور اشغال و سرقت ثروت‌های جهان است، برملا شد.

وی در ادامه افزود: سازمان ملل متحد دو بار اقدام به خارج نمودن نام عربستان از فهرست سیاه کشتار کودکان یمنی کرده است یکی در تاریخ ۲۰۱۶/۶ و دیگری ۲۰۲۰/۶ و این در حالی است که بیشتر از ۳۰۰۰ کودکان یمنی با حملات مستقیم هوایی این  رژیم کشته و صدها کودک دیگر هم در نتیجه محاصره بسیار ضعیف و لاغر شده‌اند.

دکتر «یوسف الحاضری» درباره استفاده متجاوزان یمن از سلاح‌های شیمیایی و ممنوعه و تاثیرات مخرب این سلاح‌های غیر متعارف که علیه مردم مظلوم یمن و بی‌گناه استفاده شده و اینکه چه تعداد از مردم یمن قربانی این سلاح‌ها شده‌اند؟ تصریح کرد: «می‌توان برای تاثیرات سلاح‌های شیمیایی دو سطح نزدیک و دور را در نظر گرفت، در سطح نزدیک موارد سقط جنین افزایش یافته و شمار تولد کودکان با نقص مادرزای نیز زیاد است. به علت وضع بد مالی که در نتیجه تجاوز و محاصره به وجود آمده است، موارد بسیار زیادی از سقط جنین‌ها که در نهایت هم منجر به مرگ می‌شود، در سکوتی کامل در منزل به وقوع می‌پیوندد و به همین علت هیچ سندی در این زمینه وجود ندارد اما به صورت اجمالی می‌توانیم بگوییم که موارد سقط جنین تا ۱۵ درصد و نقص مادرزادی تا دو درصد افزایش یافته است.»

این مقام مسؤول وزارت بهداشت یمن در ادامه خاطرنشان کرد: «به علت اینکه ائتلاف متجاوز به سمت رشته کوه‌های یمن بسیار زیاد شلیک می‌کند، این کوه‌ها پر شده از سلاح‌ها (ی عمل نکرده) و به محض برخورد کودکان، این سلاح‌ها منفجر شده و در نتیجه موارد زیادی از مجروحیت به این منوال را شاهد هستیم که اکثر دچار قطعی دست و پا می‌شوند.»

سخنگوی وزارت بهداشت یمن در ادامه، وضعیت و شرایطی را که نبود امکانات در یمن برای مردم این کشور و به ویژه کودکان یمنی که این روزها در گرسنگی به سر می‌برند به وجود آورده، اینگونه تشریح کرد: ۴۸ درصد از کودکان کمتر از پنج سال، یعنی از مجموع ۵/۵ میلیون کودک ۲/۵ کودک مبتلا به سوء تغذیه هستند که حال ۵۰۰ هزار تن از این کودکان بسیار وخیم و حاد است.

این مقام مسؤول در وزارت بهداشت یمن افزود: بیش از ۸۰ هزار کودک یمنی به علت صدای انفجارهایی که موشک‌های ائتلاف متجاوز به وجود می‌آورند، به بیماری‌های روحی مختلف مبتلا هستند. همچنین دهها هزار کودک، به بیماری های مزمن دیگر مبتلا هستند که به علت بسته بودن فرودگاه صنعاء از اوت ۲۰۱۶ تا به امروز از رفتن به خارج برای درمان محرومند. به صورت اجمالی وضعیت کودکی خارج از وضعیت عمومی یمنی‌ها نیست اما سخت‌تر، بی‌رحمانه‌تر و فراگیرتر است.

دکتر «یوسف الحاضری» در پاسخ به این پرسش که به عنوان یک مقام بلندپایه وزارت بهداشت یمن از کشورهای اسلامی و آزادگان جهان چه انتظاری دارید؟ گفت: «بعد از گذشت ۲۰۳۰ روز چه کاری کردند؟ تا از آنان انتظار داشته باشیم، آیا سازمان‌های اسلامی پویا و فعال، واقعی، قوی و با ایمان اصلا وجود دارند که از آنان چیزی انتظار داشته باشیم اما کشور ایران و برخی از جنبش‌های مقاومت را در اینجا و آنجا مستثنی می‌کنیم، برخی کشورهای عربی و اسلامی ماموریت آمریکا و رژیم صهیونیستی را انجام می‌دهند و به اجرا درمی‌آورند و خون فرزندانشان را برای حمایت از خون ارتش آمریکا و رژیم صهیونیستی فدا می‌کنند ما از اینها هیچ چیزی، به جز همه نوع شر و بدی را انتظار داریم و کشوری که آنها را رهبری می‌کند همان شاخ شیطان نجدی سعودی است.

گفتنی است، عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی-آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف بیش از پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر هم‌پیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک هم‌پیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.