• شنبه / ۵ تیر ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 1400040503232
  • خبرنگار : 71429

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد

کاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی به ۵۲ دقیقه

کاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی به  ۵۲ دقیقه

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران به تشریح اقدامات انجام شده در پزشکی قانونی تهران پرداخت.

به گزارش ایسنا، مهدی فروزش در نشست خبری امروز با خبرنگاران ضمن تبریک فرارسیدن هفته قوه قضاییه و دهه کرامت گفت: هفته قوه قضاییه فرصتی برای تجلی عملکرد قوه قضاییه است.

وی افزود: امروزه کارشناسی در رسیدگی های قضایی نقش آفرینی می کند. اداره پزشکی قانونی تهران با تسریع در ارائه خدمات در تلاش هست که با  تسریع در ارائه خدمات و خدمت رسانی به مردم  در محاکم قضایی گام بردارد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: در حوزه پزشکی و آزمایشگاهی تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مراجعین مدنظر است و در سال ۹۹،   میانگین رسیدگی به پرونده‌ها به  ۵۲ دقیقه کاهش یافت.  

فروزش ادامه داد: میانگین مدت زمان رسیدگی به پرونده ها در قصورها  ۱۹ روز هست و  در پرونده  متوفیان مجموعا ۵۰ روز میانگین مدت زمان رسیدگی هست.  

وی افزود: افتتاح دادپزشک‌ها در شهرستان‌ها و در مواردی که فرد فوت می شود و نیاز به مراجع قضایی نیست و بستگان با دادپزشکان تماس می گیرند و گواهی و جواز دفن خارج از مجموعه پزشکی قانونی  صادر می شود و در رباط کریم اسلام شهر و شهریار و ورامین در سال گذشته دادپزشک را  عملیاتی کردیم.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی ما در پزشکی قانونی تهران مکاتبات قضایی بود که از طریق الکترونیک و حذف روش های سنتی انجام می شد که به صورت صدرصدی با تمام مراجع قضایی در کشور مرتبط هستیم و در حوزه تشریح و معاینات بالینی از طریق سیستم الکترونیک cms انجام می شود. در ۴۰ درصد از مراکزی که مرتبط هستیم نظریات بصورت الکترونیک انجام می شود.

وی ادامه داد: کشیک معاینات برقرار است و معاینات عادی تا ۸ شب هر روز برقرار است و معایناتی مثل آزار جنسی شبانه روز مورد بررسی قرار می گیرند. کشیک متوفیان در کهریزک و ورامین و شهریار فعال است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: اقدام خوب در سال ۹۹ دریافت الکترونیک پرونده بالینی مراجعینی که در بخش های درمانی بستری بودند هست و از بیمارستان میلاد و شهید بهشتی کلیه پرونده بالینی افراد را بصورت الکترونیک دریافت می کنیم.

فروزش افزود: در سال ۹۹ اعتبار احداث ساختمان های شرق و شمال استان را از قوه قضاییه اخذ کردیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه "دکتر صابری رییس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران گفته بود که در  زمان کوتاه نمی توان سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین را تشخیص داد، چقدر زمان لازم است و نتیجه آزمایشات در این پرونده چه بود؟ " گفت: در ارتباط با پرونده‌های روانپزشکی به صورت عام برای اظهار نظر در خصوص وضعیت روانی افراد و حوزه روانشناسی و روانپزشکی نیاز به بررسی های تخصصی از جمله تست های روانشناختی و مصاحبه با متهمان و بستگان و بررسی پرونده کیفری دارد.   این امر به وقت و زمان نیاز  دارد و چالش برانگیزند و بررسی تکمیلی پرونده می تواند راهگشا باشد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: معاینات روانپزشکی با پیچیدگی های خاص در این ارتباط نیاز به بررسی دقیق و تخصصی دارد و تست های روانشناختی و مصاحبه های دقیق  توسط روانپزشکان انجام می شود و اظهار نظر در این پرونده با توجه به پیچیدگی هایی که دارد در حال تکمیل  و در حال انجام هست و بخشی از آن  به مراجع قضایی ارسال شده و اگر نیاز به بررسی تکمیلی باشد متعاقبا انجام می شود.

فروزش درباره پرونده های مربوط به طرح شکایت گفت:  در سال ۹۹ ما ثبت ۸۰ مورد مراجعه حضوری در طرح شکایت را داشتیم. ۲۱ مورد شکایت ثبت شده در حوزه ارزیابی به شکایت مورد بررسی قرار گرفته و  ۱۴۰ پیام صوتی به اداره ارزیابی انجام شده است. در سال ۹۹ زمان رسیدگی به شکایت وارده به ۱۰ روزه کاری تغییر یافته است.

وی درباره دستاوردهای اداره کل پزشکی قانونی تهران گفت: کسب عنوان برتر در جشنواره شهید رجایی، کسب عنوان رتبه سطح عالی در امر تکریم ارباب رجوع، کسب عنوان شایسته امر به معروف و نهی از منکر در بین دستگاه های اجرایی، کسب عنوان برتر پژوهشی از سازمان پزشکی قانونی کشور از جمله دستاوردهای ما بود.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در بخش معاینات بالینی ۲۱۶ هزار و ۴۹۱ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که ۷۳ هزار و ۲۳۶ پرونده مربوط به زنان و ۱۴۳ هزار و ۲۵۵ پرونده مربوط به مردان بوده است. درصد رشد در این زمینه  در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ منفی بوده است و در سال ۹۸ امار بالینی ۲۳۷ هزار و خرده ای  پرونده بود که در سال ۹۹ به ۲۱۶ هزار  ۴۹۱ پرونده کاهش یافته است. ‌

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۵۳ هزار و ۱۸۹ پرونده در پزشکی قانونی تهران در حوزه معاینات بالینی مورد بررسی قرار گرفت  که در سال ۹۹،   ۴۸ هزار و ۶۰۸ پرونده بود که ۹/۴ درصد افزایش پرونده های معاینات بالینی را شاهد بوده ایم. مهمترین پرونده های مربوط به مصدومین   تصادفات و نزاع در سال ۹۹ مجموعا ۳۰ هزار و ۸۱۹ پرونده را داشتیم که از این تعداد ۷۲۱۰ پرونده مربوط به  زنان و ۲۳ هزار و ۶۰۹ مربوط به  مردان بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد:  در سه ماهه ابتدایی  امسال،   ۸۴۳۰ پرونده مربوط به معاینه مصدومین تصادفات را داشتیم  که در سال ۹۹،   ۶۵۰۰ پرونده بود و شاهد افزایش رشد ۲۹ درصدی در این زمینه بودیم.

وی ادامه داد: دومین حوزه معاینات بالینی مربوط به پرونده های  نزاع است که در سال ۹۹ تعداد پرونده های نزاع ۹۵ هزار و ۴۷ پرونده بود که ۳۳ هزار و خرده ای  پرونده مربوط به زنان و  ۶۱ هزار و اندی مربوط به مردان بوده است.   در سال ۹۸ تعداد پرونده های  نزاع در استان ۱۰۰ هزار و  ۸۷۸ پرونده بود  که در سال ۹۹ به ۹۵ هزار و ۴۷ پرونده کاهش یافته است.

فروزش تصریح کرد: در  بهار امسال نسبت به  بهار سال  قبل ۲۳ هزار و ۹۷۵ پرونده نزاع داشتیم که در بهار سال ۹۹،   ۲۲ هزار و ۷۱۰ پرونده بوده که شاهد افزایش آمار بودیم.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: در سال ۹۹،   ۸۰۱۴ پرونده داشتیم   که ۵ هزار و ۱۶۵ پرونده مربوط به  قصور پزشکی بوده و ۱۹۲۴ پرونده مربوط به کمیسیون پزشکی قانونی و ۹۲۵ پرونده مربوط به کمیسیون های روانپزشکی بوده است.   از مجموع پرونده های  منتسب به قصور پزشکی  ۴۹ درصد محکومیت و ۵۱ درصد برائت پزشک را داشتیم.

وی تاکید کرد: بیشترین محکومیت پزشکی بترتیب در رتبه اول مربوط به  دندانپزشکی و جراحی عمومی و زنان و زایمان و پوست و مو و در رتبه پنجم رشته جراحی پلاستیک هست.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران یادآور شد: در سال ۹۸ تعداد ۷۳۴۵ پرونده کمیسیون پزشکی  مورد بررسی قرار گرفته که در سال ۹۹ به ۸۰۱۴ مورد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگر  پرونده های ورودی و خروجی کمیسیون پزشکی قانونی را  مقایسه کنیم در بهار امسال ۲۰۴۷ پرونده کمیسیون پزشکی قانونی  وارده  داشتیم و ۲۱۳۰ پرونده را  مورد رسیدگی قرار دادیم.  

فروزش ادامه داد: در بهار امسال ما تعداد پرونده هایی را که رسیدگی کردیم یعنی پرونده های  مختومه  ۲۱۳۰ پرونده بود که این تعداد خروجی در سال ۹۹،   ۱۲۹۶ پرونده بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: در بخش تشریح  پزشکی قانونی در سال ۹۹،   ۱۲ هزار و ۳۰۹ پرونده بوده که ۲۷۶۱ پرونده مربوط به زنان و  ۹ هزار و ۵۴۸ پرونده  مربوط به مردان بوده است.   همچنین در سال ۹۸ تعداد پرونده ارجاعی در این زمینه  به پزشکی قانونی  ۱۲ هزار و ۸۳۹ پرونده بوده که در سال ۹۹ به  ۱۲ هزار و ۳۰۹ پرونده کاهش یافته است.

فروزش افزود: در حوزه ازمایشگاه DNA در سال ۹۸، ۳ هزار و ۷۵۴ پرونده بوده که در سال ۹۹ به  ۳ هزار و ۸۰۰ مورد  افزایش یافته است.  

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: پرونده های متوفیان براساس علت فوت براثر مونوکسیدکربن  در سال ۹۹   ۱۸۹ مورد بوده که در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ افزایش یافته است. همچنین در سال ۹۹، ۵۵مورد متوفیان ناشی از عرق شدگی را داشتیم که در سال ۹۸، ۶۸ مورد بوده است. همچنین پرونده های مربوط به سقوط از بلندی در سال ۹۸، ۴۳۷ پرونده بوده که در سال ۹۹ به ۴۴۵ مورد افزایش یافته است. همچنین متوفیان ناشی از  سوختگی ۲۹۴ در سال ۹۸ بوده که در سال ۹۹ به  ۲۱۱ نفر کاهش یافته است. همچنین در سال ۹۸،   ۱۰۵ متوفی ناشی از برق گرفتگی داشتیم که در سال ۹۹ به ۱۱۱ افزایش یافته است.   همچنین متوفیان ناشی از مسمومیت های دارویی در سال ۹۸،   ۱۲۴ مورد بوده که در سال ۹۹ به ۱۳۵ مورد افزایش یافته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.