• پنجشنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۳۰
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 93082211161
  • خبرنگار : 71505

ربیعی با حضور در دهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها:

کاوش حساب‌های شخصی افراد خط قرمز ماست

علی ربیعی وزیر کار و تامین اجتماعی در جلسه شواری عالی اشتغال

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش برجسته شوراها در اداره جامعه گفت: اداره جامعه امروز ایران بدون شوراها امکانپذیر نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش برجسته شوراها در اداره جامعه گفت: اداره جامعه امروز ایران بدون شوراها امکانپذیر نیست.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی ربیعی با حضور در دهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها، گفت: دولت یازدهم با اعتقاد به نقش شوراها در اداره کشور یقین دارد به تنهایی قادر به حل مسائل کشور نیست و نیازمندیم با همه نهادهای مردمی و میانجی همکاری تنگاتنگ داشته باشیم.

وی افزود: اعتقاد رئیس جمهور نیز که به صراحت در شعارهای انتخاباتی وی نیز عنوان شده بود، ارتباط دولت با نهادهای میانجی میان مردم و بدنه دولت بوده است و این به عنوان یک نظریه و تئوری برای همکاری با شوراها در دولت مدنظر قرار داده شده است. من نیز به سهم خود در این دولت معتقدم که باید با نهادهای میانجی و واسط به عنوان عامل رشد و توسعه منطقی کشور بیش از پیش همکاری داشته باشیم.

ربیعی تاکید کرد:‌ دو وظیفه مهمی که این نهادها بر عهده دارند، یکی آگاه سازی تصمیم گیران و در مرحله بعد منطقی کردن خواست‌ها و نیازهای پایین دست است. دولت باید در اولین گام‌ها شوراها را در کنار خود قرار دهد و این را برای دولت‌های آینده نیز نهادینه کند. قطعا نمی‌توانیم به تنهایی مسائل و مشکلاتی را که چه در داخل کشور و چه در مسائل خارجی داریم حل و فصل کنیم.

وزیر تعاون افزود: جامعه ما به لحاظ وضعیت اشتغال جوانان در وضعیت مناسبی نیست و 56 درصد رکود انباشته شده داریم یعنی نسبت به برنامه منفی 56 درصد عقب هستیم. امروز نیروهایی که وارد بازار کار می‌شوند همگی تحصیل کرده هستند و بیش از چهار میلیون تحصیل کرده دیگر در آینده به این بازار کار افزوده می‌شوند.

وی با اشاره به اهداف دولت در خصوص اشتغال گفت: از یک سو می‌خواهیم شهرها و روستاهای کوچک خالی از جمعیت نشود ولی زیر ساخت‌های مناسب را برای این امر به وجود نمی‌آوریم به طوری که برای مثال در یک استان مرزی مانند سیستان و بلوچستان فقط 30 درصد مردم تحت پوشش بیمه هستند و مشکلات زیادی در این استان‌ها وجود دارد که باید بر آنها فائق آییم.

در جامعه‌ رانت محور، مسابقه پولدار شدن یک شبه افراد ایجاد می‌شود

به گزارش ایسنا، وزیر تعاون با تاکید بر تولید محور شدن جامعه افزود: در جامعه‌ رانت محور مسابقه پولدار شدن یک شبه افراد ایجاد می‌شود. باید در راستای تولید محور شدن جامعه و تحقق شعار کار از خانه تا کارخانه تلاش کنیم. قطعا اخلاق در دو جامعه رانت محور و تولید محور کاملا با یکدیگر متفاوت خواهد بود. باید تلاش کنیم تعاونی‌ها را در کشور فعال کنیم و مورد توجه ویژه قرار دهیم.

وی ادامه داد: به رغم اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مسئله تعاونی‌ها تاکید بسیاری داشتند امروز تعاونی‌ها در شرایط مناسبی قرار ندارند. امیدواریم با کمک شوراها وحمایتی که دولت از تعاونی‌ها انجام می‌دهد بتوانیم از ظرفیت تعاونی‌ها در سراسر کشور استفاده کنیم.

ربیعی با اشاره به امضای تفاهم نامه دو جانبه میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورای عالی استان‌ها، گفت:‌یکی از مفاد این تفاهم نامه بهره گیری از ظرفیت سازمان فنی حرفه‌ای کشور برای آموزش افراد در شهرهای کوچک و روستاها خواهد بود به طوری که در حال حاضر جوانان در روستاهای مرزی به دلیل نداشتن مهارت حتی در پروژه‌های بزرگی که در منطقه خودشان در حال اجراست نمی‌توانند فعال شوند.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که کار تنها در کارخانه‌های بزرگ وجود ندارد. ایجاد شغل در کارگاه‌های 50 نفری و حتی پایین تر حدود 96 درصد مشاغل ما را در بر می‌گیرند. قطعا شوراها می‌توانند در این خصوص نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

وی بررسی و کمک به حوزه‌هایی مانند کودکان بازمانده از تحصیل، سالمندان، زنان بی سرپرست و بدسرپرست و موضوع تکدی گری در شهرهای بزرگ و کوچک را از دیگر مفاد این تفاهم نامه خواند و افزود: در بحث سالمندان با توجه به تغییراتی که در جامعه در آینده رخ خواهد داد، مسئله سالمندان پیچیده تر می‌شود و دشواری‌های بسیاری برای آنها ایجاد می‌شود. می‌توانیم از شهرداری‌ها به عنوان بازوی اجرایی شوراها در حل این موضوعات استفاده کنیم.

کاوش حساب‌های شخصی افراد خط قرمز ماست

هدفمندی از پایین به بالا اجرا خواهد شد/سبدی از بیمه‌های اجتماعی، به کمک دولت اجرایی می‌شود

به گزارش ایسنا، وزیر تعاون در حاشیه این اجلاس و در جمع خبرنگاران در خصوص شناسایی خانوارها در بحث یارانه‌ها و معیار این شناسایی گفت: استفاده از حساب‌های شخصی افراد خط قرمز ماست و رئیس جمهور نیز در خصوص کاوش در مسائل شخصی افراد تاکید بسیاری داشته است. قطعا برای این بحث از ابزارهای دیگری استفاده می‌کنیم و در گام اول نیز هفت میلیون شناسایی را در بحث مبارزه با فقر غذایی با موفقیت انجام داده‌ایم و می‌توانیم در آینده از بین رفتن فقر گرسنگی را به مردم اعلام کنیم. قطعا هدفمندی از پایین به بالا اجرا خواهد شد. انواع فقر از جمله فقر گرسنگی، مسکن و ایمنی را به همین ترتیب پیگیری خواهیم کرد و در بحث فقر ایمنی آینده با توجه به تصمیمی که در شورای عالی رفاه گرفته شده است، سبدی از بیمه‌های اجتماعی، به کمک دولت اجرایی خواهد شد تا بتوانیم ایمنی آینده را تامین کنیم.

چمران: تیم مذاکره کننده از خواسته‌های ملت و کشور یک قدم عقب ننشیند

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه مهدی چمران، رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: به دلیل عدم اتحاد در دنیای اسلام، گروهک‌های دست ساخته اسرائیل و آمریکا به مسلمانان ضربه وارد می‌کنند. امیدواریم خداوند به همه مسلمین اتحاد و همدلی عطا کند.

وی افزود:‌ از خداوند می‌خواهیم کشور بحرین و یمن نیز به آزادی کامل دست یابند و از شر ظلم کسانی که بر آنها حاکم هستند رهایی یابند.

چمران با اشاره به بررسی طرح مجلس شورای اسلامی برای انتخاب شهرداران نیز گفت: با هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که صحبت کردیم موضوع مورد اعتراض ما در خصوص انتخابات شهرداران توسط هیئت‌های حل اختلاف را پذیرفتند و این بند در کمیسیون شوراها از متن قانونی حذف شد و بقیه کلیات آن طرح به تصویب رسید. قطعا در نشست‌های بعد جزئیات طرح را مورد بحث قرار خواهیم داد و انشالله بسیاری از مسائل را آنگونه که می‌بایست به نفع شوراها تعدیل خواهیم داد.

وی در خصوص همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی این طرح گفت: نشست‌های بسیاری با نمایندگان مجلس و شورای عالی استان‌ها برگزار شد که امیدواریم این تبادل نظر به نتایج مناسب منتهی شود. شوراها همانگونه که تا کنون نشان داده‌اند مردم سالاری دینی را در محله‌ها و حوزه‌های خود پیاده کردند و شهرها و روستاها از چهره گذشته خود به کمک شوراها و شهرداری‌ها کاملا فاصله گرفته ‌اند.

چمران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: امیدواریم در این مذاکرات با گروه 1+5 به نتایج مثبتی برسیم اما آنچه که می‌خواهیم و بسیار هم روشن است این موضوع است که تیم مذاکره کننده از خواسته‌های ملت و کشور یک قدم عقب ننشیند و از خط قرمز عبور نکند.

وی تاکید کرد: کشورمان به طور روشن می‌خواهد از فناوری صلح آمیز هسته‌ای استفاده کند و دشمن می‌خواهد جلوی این مسئله را بگیرد. نباید بگذاریم چنین اتفاقی روی دهد. در جنگ تحمیلی دشمن از صلاح شیمیایی بر علیه ما استفاده کرد اما کشورمان با داشتن این توانایی از این سلاح‌ها استفاده نکرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: کشورمان برای پیشرفت علمی و موارد صلح آمیز از این فناوری استفاده خواهد کرد و حق خود را پیگیری می‌کند و امیدواریم به نتایج مثبت در مذاکرات هسته‌ای برسیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.