• شنبه / ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ / ۰۸:۰۰
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 94112414931
  • خبرنگار : 71516

اسد: مداخله زمینی عربستان و ترکیه در سوریه بعید نیست/تا آخر به جنگ با تروریسم ادامه میدهیم

اسد: مداخله زمینی عربستان و ترکیه در سوریه بعید نیست/تا آخر به جنگ با تروریسم ادامه میدهیم

بشار اسد ضمن تأکید بر اینکه هدف از عملیات حلب قطع مسیر بین این استان و ترکیه است، مداخله زمینی ترکیه و عربستان را در سوریه بعید ندانست.

بشار اسد ضمن تأکید بر اینکه هدف از عملیات حلب قطع مسیر بین این استان و ترکیه است، مداخله زمینی ترکیه و عربستان را در سوریه بعید ندانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: هدف اصلی از درگیری‌های حلب قطع مسیر بین این استان و ترکیه است چراکه ترکیه مسیر اصلی امدادرسانی تروریست‌هاست.

وی بر لزوم جدا کردن روند مذاکره برای حل سیاسی بحران و روند مبارزه با تروریسم تأکید کرد.

بشار اسد تاکید کرد: ماموریت نخست من و ماموریت هر مسئولی در سوریه مبارزه با تروریسم به شکل اساسی است. تروریسم، سیاست‌های کشورهای غربی و محاصره مردم سوریه دلیل مشکلات آوارگان سوری در خارج از کشور و مشکل گرسنگی در داخل سوریه است.

وی افزود: درگیری از آغاز بحران سوریه درباره این بوده که چه کسی از پایگاه مردمی در سوریه برخوردار است برای همین ما که به دنبال تحقق منافع مردم سوریه هستیم به بمباران غیرنظامیان نمی‌پردازیم. در هر جنگی یک قاعده کلی وجود دارد و آن این است که ممکن است افرادی بیگناه قربانی شوند. این قاعده کلی جنگ‌هاست و سیاست دولت سوریه نیست.

اسد درباره عملیات نیروهای سوری برای بازپس‌گیری حلب نیز گفت: جنگ واقعی قطع کردن مسیر بین حلب و ترکیه است. ترکیه مسیر اصلی امدادرسانی به تروریست‌هاست. در حال حاضر جنگ در بیش از 10 جبهه از شمال تا جنوب و همچنین در غرب لاذقیه وجود دارد و تمامی عملیات‌ها همزمان صورت می‌گیرد.

بشار اسد درباره اینکه جند سال طول می‌کشد تا صلح به سوریه بازگردد گفت: سوال اصلی این است که ترکیه و عربستان چند سال دیگر از تروریسم حمایت می‌کنند و اینکه چه زمانی غرب بر این کشورها برای توقف حمایتشان از تروریسم فشار خواهند آورد.

وی گفت: تمامی تروریست‌ها دشمن هستند اما ما به تمامی مخالفان سیاسی احترام می‌گذاریم. مخالفان سیاسی در داخل سوریه وجود دارند که مواضع سختی را در قبال دولت اتخاذ می‌کنند اما ما به آنها حمله نمی‌کنیم. ما با تمامی کسانی که علیه دولت سلاح به دست بگیرند مقابله خواهیم کرد.

اسد درباره جیش الاسلام و احرارالشام نیز گفت: آنها به عنوان بخشی از مخالفانی که عربستان آنها را تشکیل داده به ژنو آمدند و به این دلیل که عربستان همان طرفی است که از تروریسم در سطح جهانی حمایت می‌کند پس کاملا طبیعی است که نمایندگان عربستان از تروریست‌ها و نه از سیاستمداران باشند.

وی افزود: ما باید در اینجا به این نکته توجه کنیم که با سوری‌ها مذاکره نمی‌کنیم بلکه با نمایندگان عربستان، فرانسه، انگلیس و دیگر حامیان آنها مذاکره می‌کنیم. مخالفانی که به یک کشور خارجی یا دستگاه اطلاعات دیگر کشورها وابسته هستند نماینده مردم سوریه در مذاکرات نیستند.

بشار اسد درباره مداخله ترکیه و تهدیدات عربستان برای مداخله زمینی در سوریه گفت: منطق می‌گوید که این مداخله غیرممکن است اما در برخی مواقع واقعیت با منطق در تضاد است. به ویژه زمانی که افرادی رهبری یک دولت را برعهده داشته باشند که عاقل نباشند. این احتمالی است که وقوع آن بعید نیست. آن هم به یک دلیل ساده و آن این است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شخصی متعصب و طرفدار اخوان المسلمین است و رویای امپراطوری عثمانی را در سر می‌پروانند. شکست‌هایی که در تونس، لیبی، مصر و سوریه رخ داد شکست شخص اردوغان است و آینده سیاسی وی و چشم اندازهایاش را تهدید می‌کند. اردوغان فکر می‌کند که یک رسالت اسلامی برای منطقه دارد. عربستان نیز همین گونه فکر می‌کند فروپاشی تروریست‌ها در سوریه فروپاشی سیاست‌های این دو کشور است. چنین عملیاتی برای آنها آسان نخواهد بود و ما بدون تردید با آن مقابله خواهیم کرد.

اسد در جواب این سوال که آیا روس‌ها وی را به ترک پستش قانع کرده‌اند گفت: اگر با سیاست روسیه و مسئولان روسی همانطور که به مسئولان غربی و سیاست آنها نگاه می‌کنیم، بنگریم این مساله ممکن است اما حقیقت برخلاف این مساله است، روس‌ها احترام زیادی برای ما قائل هستند و با ما به شکل برخورد یک ابرقدرت با یک کشور کوچک تعامل نمی‌کنند بلکه با ما به عنوان یک کشور دارای حاکمیت برخورد می‌کنند. برای همین این موضوع به هیچ وجه مطرح نشده است.

اسد درباره آمادگی سوریه برای دادن پایگاه‌های دائمی بر روی خاک کشورش به ایران و روسیه گفت: وجود پایگاه‌های نظامی بر روی خاک سوریه به معنای این نیست که سوریه به این کشورها از نظر سیاسی وابسته شده است. آنها در مسائل قانون اساسی و اقدامات سیاسی ما هیچ مداخله‌ای نمی‌کنند. روس‌ها پایگاهی در سوریه دارند اما ایرانی‌ها خواهان ایجاد پایگاه بر روی خاک ما نشده‌اند مشکلی نیز در این باره وجود ندارد.

بشار اسد درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت: ما هیچ روزی بر هیچ کدام از روسای جمهور آمریکا حساب باز نمی‌کنیم بلکه همواره بر سیاست‌ها حساب باز کرده‌ایم. این سیاست‌ها تنها به رئیس جمهور بر نمی‌گردد بلکه به اوضاع داخلی و بین‌المللی و لابی‌های موجود در آمریکا بر می‌گردد. اگر به رقابت به بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بنگریم می‌بینیم که رقابت بر سر این است که کدام یک بیشتر به سمت برافروختن آتش جنگ‌ها گرایش دارند. مشکل سیاستمداران آمریکایی این است که قبل و بعد از انتخابات حرفی را می‌زنند که به آن عمل نمی‌کنند.

اسد در پاسخ به این سوال که آیا وعده‌های دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وی را نگران می‌کند یا خیر گفت: خیر همین طور که گفتم ما روی گفته‌های نامزدهای آمریکایی حساب باز نمی‌کنیم چرا که همگی آنها شبیه هم هستند.

رئیس جمهوری سوریه درباره اتهاماتی که نهادهای بین المللی به دولت وی وارد می‌کنند، گفت: در حال حاضر قدرت‌های غربی بر این نهادها سیطره دارند برای همین تمامی گزارشات صادر شده از سوی آنها سیاسی هستند و در خدمت برخی قدرت‌ها. دلیل این مساله این است که این نهادها هرگز درباره کشتارهایی که گروه‌های تروریستی علیه غیرنظامیان انجام می‌دهند چیزی نگفته‌اند. این نهادها هیچ گونه سند و مدرکی ارائه نمی‌دهند.

اسد درباره استعفای لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت: تغییر افراد مساله مهمی است اما تغییر سیاست‌ها بسیار مهم‌تر است. فرانسه به طور کامل تغییر کرده اما برای ما سیاست‌ها تغییر نکرده است. سیاست‌های تخریبی فرانسه در منطقه و حمایت مستقیم آن از تروریسم همچنان ادامه دارد برای همین ما نباید به این مساله اعتقاد داشته باشیم که وزیر خارجه همان کسی است که سیاست‌ها را ایجاد می‌کند بلکه تمامی مسئولان یک کشور و در راس آن رئیس جمهور سیاست‌گذاری می‌کنند.

به عقیده من این سوریه نیست که باید کاری در قبال فرانسه انجام دهد بلکه فرانسه باید اقدامی را درباره مبارزه با تروریسم در سوریه اتخاذ کند. تا به این لحظه فرانسه از نظر سیاسی حامی تروریست‌ها بوده و در برخی مواقع از آنها حمایت نظامی هم به عمل آورده است پس در حال حاضر فرانسه باید سیاست‌های خود را برای مبارزه با تروریسم تغییر بدهد به ویژه پس از اینکه صدها تن از فرانسوی‌ها جان خود را به خاطر این سیاست‌های اشتباه از دست دادند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.