• شنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 97041609129
  • خبرنگار : 71553

مهمترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا

از افزایش وام ضروری بازنشستگان تا برخورد گشت ارشادی در موضوع حجاب جوابگو نیست

از افزایش وام ضروری بازنشستگان تا برخورد گشت ارشادی در موضوع حجاب جوابگو نیست

افزایش وام ضروری بازنشستگان، برخورد گشت ارشادی در موضوع حجاب جوابگو نیست،راهکارهای طبیعی برای کاهش وزن و چرایی خروج «سختی کار» و «حق عائله‌مندی مجردها» از فیش‌های حقوقی فرهنگیان از مهمترین اخبار اجتماعی ایسنا در شانزدهمین روز تیرماه هستند.

به گزارش ایسنا، اداره اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران امروز شنبه (۱۶تیر) ۵۹ خبر را روی خروجی خود منتشر کرده است که مهمترین آن‌ها به همراه لینک در زیر آمده‌ است که با کلیک روی هر تیتر، متن کامل خبر قابل دسترسی است:

افتتاح مجتمع فوریت‌های اجتماعی تهران/جمع‌آوری ۵۰۰۰ معتاد متجاهر پایتخت طی یک ماه

عیسی فرهادی - فرماندار تهران - از آغاز به کار مجتمع فوریت‌های اجتماعی شهر تهران با همکاری ۱۲ دستگاه خبر داد و گفت: از امروز کار جدیدی در حوزه فوریت‌های اجتماعی انجام می‌گیرد و آن هم افتتاح مجتمع فوریت‌های اجتماعی است که با حضور تمامی نمایندگان دستگاه‌های اجرایی کار خود را به منظور پیشگیری و ساماندهی انجام می‌دهد.

جنجال یک دستورالعمل برای اتاق‌های عمل

 ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت درباره «فرآوری مجدد و ایمن وسایل پزشکی» و واکنش‌های مثبت و منفی به آن در هفته‌ای که گذشت، باز هم بحث سلامت مردم آن هم در اتاق‌های عمل را بر سر زبان‌ها انداخت. در شرایطی که برخی‌ها این دستورالعمل را صرفه‌جویی ارزی و ریالی در اتاق‌های عمل می‌خوانند اما جامعه جراحان با آن موافق است و وزارت بهداشتی‌ها نیز در اظهاراتی جداگانه اصرار دارند که این دستورالعمل موضوع جدیدی نیست و ربطی به تحریم‌ها ندارد. به هر حال در این دستورالعمل به روش ضد عفونی و فرآوری مجدد وسایل پزشکی نیمه حیاتی و تجهیزات جانبی - نه یکبار مصرف - اشاره و بر حفظ موازین پیشگیری و کنترل عفونت تاکید شده است.

چالش حقوقی مادران در رضایت برای جراحی کودکان

مادر مرهم دردهای کودکش است، علت بی‌تابی‌هایش را می‌شناسد و برای درمان‌ این رنج‌ها خود را به آب‌ و آتش می‌زند اما طبق قانون مجازات اسلامی، بدون حضور پدر، رضایتش تاثیری در درمان جگرگوشه‌اش ندارد. طبق ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی در مواردی که امکان اخذ رضایت از بیمار  ممکن نباشد، باید از «ولی» او تحصیل برائت شود. تبصره دو این ماده هم می‌گوید «ولی» بیمار اعم از «ولی خاص» است مانند پدر و ولی عام که مقام رهبری است. در موارد فقدان یا عدم دسترسی به ولی خاص، رییس قوه قضاییه با استحضار رهبری و تفویض اختیار به دادستان‌های مربوطه می‌تواند این رضایت را ارائه دهد بنابراین طبق حکم قانون اگر کودکی نیاز به اقدام درمانی داشته باشد، تنها پدرش و بعد از آن ولی عام او می‌توانند رضایت به درمان دهند و رضایت مادر در این زمینه تاثیری ندارد. 

برخی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در موضوع حجاب جوابگو نیست

معصومه ابتکار- معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور- با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مساله ابراز امیدواری کرد و گفت: در مورد این موضوع شیوه‌نامه‌ای به کمیسیون دولت آمد و مورد وفاق قرار گرفت. بعد هم قرار بر این شد که محوریت کار روی این موضوع بر عهده وزارت ورزش و جوانان باشد تا برای فراهم‌کردن شرایط در ورزشگاه‌ها، امکان حضور زنان از نظر فضای نشستن، مسیرهای عبور و مرور، سرویس‌های بهداشتی و ... فراهم شود. استانداردسازی‌هایی نیز لازم است تا امکان حضور زنان فراهم شود. مساله دیگر نیز در مورد فضای فرهنگی است. نگرانی‌ای که آقایان و حتی خانم‌ها دارند این است که گاهی فضا و ادبیاتی در ورزشگاه‌ها وجود دارد که حضور خانم ها با چنین ادبیاتی، شأن زنان را دچار خدشه نکند اما باید روی این مسأله کار کرد و این کار هم شدنی است.

افزایش وام ضروری بازنشستگان/ توزیع رفاه‌کارت یک میلیونی از شهریور

جمشید تقی زاده - مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری - خبرهای خوبی درباره وام ضروری بازنشستگان داشت و اعلام کرد: با همکاری بانک صادرات شمار وام گیرندگان از ۳۰۰ هزار نفر به ۴۰۰ هزار نفر و مبلغ آن از ۴ به ۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد و از شهریور ماه ۵ میلیون وام به ۴۰۰ هزار بازنشسته تعلق می‌گیرد.

دانش‌آموزان دیرآموز به مدارس عادی می‌روند/ شناسایی بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز اوتیسمی

محمدحسن عظیم عراقی - معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور- با اشاره به شناسایی بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز مبتلا به اوتیسم و ۶۵ هزار دانش آموز دیرآموز گفت: دیرآموزها به مدارس عادی می‌روند و معمولا نیازی نیست به مدارس استثنایی بیایند. درباره دانش آموزان دیرآموز مهم است که با آنها در سنین خاص کار شود.

دمای کشور در تابستان امسال با سال‌های گذشته فرقی ندارد

ایمان بابائیان - سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی دمای کشور - با اشاره به اینکه در طول فصل تابستان با میانگین بلندمدت تفاوت چندانی نخواهد داشت، در مورد بارندگی‌های این فصل اظهار کرد: مطابق معمول در تابستان به استثنای استان‌های ساحلی دریای خزر و جنوب و جنوب شرق بارشی در سطح کشور نداریم.

وی در مورد شرایط دمای کشور در طول فصل تابستان تصریح کرد: میانگین دمای هوا در تابستان امسال در بیشتر استان‌ها تفاوت چندانی با میانگین بلندمدت ندارد و تنها دراستان‌های واقع در جنوب شرق و شرق کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.

ترافیک صبحگاهی تهران امروز زودتر آغاز شد

سرهنگ حسن عابدی - جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - گفت: با توجه به تغییر ساعات کاری اداره‌ها ترافیک صبحگاهی امروز تهران زودتر آغاز شد و اوج بار ترافیک صبحگاهی از ساعت ۶ تا ۶ و ۳۰ دقیقه بوده است.

وی با اشاره به تغییر ساعات کاری ادارات شهر تهران، در مورد وضعیت ترافیکی تهران در نخستین روز تغییر ساعات ادارات تهران اظهار کرد: با توجه به این تغییر بار ترافیکی صبحگاهی زودتر آغاز شده و بعضی از معابر که ترافیک صبحگاهی آن‌ها از ساعت ۷ یا ۸ شروع می‌شد، امروز زودتر از این ساعت بار ترافیکی را تجربه کردند. همچنین بار ترافیکی ورود به شهر تهران زودتر آغاز شده و بدون مشکل در حال جذب شدن است. ضمن اینکه اوج بار ترافیکی صبحگاهی نیز از ساعت ۶ تا ۶ و ۳۰ دقیقه بوده است.

پنج خبر پر بازدید سرویس اجتماعی ایسنا به شرح زیر است:

افزایش وام ضروری بازنشستگان/ توزیع رفاه‌کارت یک میلیونی از شهریور

برخی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در موضوع حجاب جوابگو نیست

راهکارهای طبیعی برای کاهش وزن

جنجال یک دستورالعمل برای اتاق‌های عمل

چرایی خروج «سختی کار» و «حق عائله‌مندی مجردها» از فیش‌های حقوقی فرهنگیان

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.