• جمعه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۸
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 97112613503
  • خبرنگار : 71469

گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

به گزارش ایسنا و به گفته رئیس اتحادیه دارندگان کالاهای تجارتی و سردخانه‌ها ذخیره‌سازی پرتقال، موز و سیب درختی برای ایام عید سال نو انجام شده است. وی همچنین در رابطه با آخرین وضعیت سردخانه‌های تهران و نگهداری میوه‌های مورد نیاز در ایام عید سال نو، اظهار کرد که در حال حاضر سردخانه‌ها با ظرفیت کامل پرتقال، موز و سیب درختی شب سال نو را دریافت و ذخیره‌سازی کرده‌اند و این در حالی است که به دلیل کمبود در عرضه نارنگی، این محصول برای عرضه در ایام عید سال آینده در سردخانه‌ها ذخیره‌سازی نشده است.

افزایش دستمزد کارگران پلکانی شود

یک کارشناس اقتصادی پیشنهاد کرد که به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده رفت. وی در عین حال درباره پیشنهاد منطقه‌ای شدن دستمزد کارگران، اظهار کرد که منطقه‌ای شدن دستمزد را به صلاح نمی‌دانم و معتقدم هر چه به سمت یکسان سازی دستمزدها و برقراری توازن و عدالت در مناطق برویم بهتر است و اگر در مناطق محروم و روستاها دستمزد را کمتر و در کلان‌شهرها و مناطق شهرنشین بیشتر افزایش دهیم باعث مهاجرت از روستاها به شهرها می‌شود.

شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها

یکی دیگر از اخبار مهم امروز این بود که کره جنوبی واردات نفت ایران را در ژانویه پس از چهار ماه وقفه از سر گرفت و بنا بر آمار گمرکی واردات این کشور ۷۶ درصد نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۸ کاهش داشت. کره‌ای‌ها که پنجمین واردکننده بزرگ نفت در جهان هستند در نوامبر از آمریکا یک معافیت شش ماهه برای ادامه واردات از ایران دریافت کردند، اما به دلیل مسائل پرداخت و بیمه، نتوانستند فوراً وارداتش را از سر گیرند.

جزئیات تسهیلات صادراتی

بانک مرکزی در روزهای گذشته شرایط جدیدی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان در نظر گرفته که بر اساس آن، صادرکنندگانی که ارز بیشتری را به چرخه اقتصاد بازگردانند، بیشتر می‌توانند از مزایایی که توسط بانک مرکزی در نظر گرفته شده استفاده کنند. این در حالی است که مقامات بانک مرکزی پیش‌بینی کرده‌اند با اجرای این دستورالعمل جدید، ۱.۷ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد کشور بازگردد. گفتنی است بر اساس بخش‌نامه جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان به چهار دسته مختلف تقسیم‌بندی شده‌اند که بر اساس آن، صادرکنندگان با عملکرد بازگشت ارز بیش از ۶۰ درصد، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد منوط به تفاهم با بانک مرکزی، کمتر از ۴۰ درصد و صادرکنندگان بدون بازگشت ارز حاصل از صادرات تقسیم‌بندی شده‌اند.

تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت

ششم و بیستم آبان‌ماه، نخستین و دومین عرضه نفت خام در بورس بود که نسبتاً با موفقیت انجام شد و نفت خام به فروش رسید. اتفاقی که پای بخش خصوصی را به فروش نفت باز کرد و نفتی‌ها رضایت خود را از این اتفاق ابراز و اعلام کردند که این فرآیند ادامه‌دار خواهد بود. از سوی دیگر، بورسی‌ها نیز اعلام کردند این عرضه‌ها به‌طور منظم انجام می‌شود که با این کار، بخش خصوصی بتواند وارد معاملات نفت خام شود. این در حالی است که عرضه سوم و چهارم که در روزهای یکم و بیست و پنجم بهمن‌ماه صورت گرفت، روند دیگری را طی کردند و با این که در این عرضه‌ها، تسهیلاتی برای خریداران در نظر گرفته شد، نفت بی‌مشتری ماند. گفتنی است خریداران در این راستا، پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند که باید در وزارت نفت بررسی شود.

آخرین وضعیت واگذاری املاک علوی

در راستای طرح محرومیت‌زدایی اهدای اسناد واگذاری املاک علوی به عنوان املاکی که قبل از انقلاب در مالکیت شاه مخلوع و طاغوتیان بوده و پس از انقلاب بر اساس دستور امام خمینی (ره) و قوانین کشور در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته‌اند تاکنون ۷۶ هزار و ۸۴۸ سند طی چهار سال گذشته به مردم واگذار شده است که این روند با همکاری مردم برای تکمیل پرونده‌های کارشناسی ادامه خواهد داشت. باید خاطرنشان کرد که ارزش اسناد واگذار شده تاکنون رقمی معادل ۱,۵۶۰ میلیارد تومان است که بر اساس منویات مقام معظم رهبری و مصوبات اخذ شده از هیأت امنای بنیاد مستضعفان طبق کارشناسی صورت گرفته بیش از ۹۹ درصد آن‌ها به صورت بلاعوض به مردم واگذار شده است.

دلایل لزوم تغییر مالکیت گوشی‌های دست‌دوم

کسانی که به خرید گوشی‌های دست‌دوم اقدام می‌کنند، لازم است با مراجعه به سامانه‌ی همتا، مالکیت دستگاه را به‌نام خود تغییر دهند تا بتوانند از سیم‌کارت جدید استفاده کنند، در غیر این صورت، تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود. گفتنی است با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌های همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت‌ماه، صرفاً گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد شده‌اند، در شبکه اپراتوری ایران فعال خواهند شد. در راستای اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌کارت (رجیستری)، به تمامی گوشی‌هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن گوشی دریافت کردند، از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، ۳۱ روز مهلت استفاده داده و اعلام شد پس از آن دیگر از شبکه سرویس نخواهند گرفت.

علت کاهش حجم و ارزش معاملات بورس

در هفته جاری دو تعطیلی رسمی وجود داشت در نتیجه تعداد روزهای فعالیت بازار سرمایه ایران از پنج روز به سه روز کاهش یافت، اما این کاهش ۴۰ درصدیِ تعدادِ روزهایِ فعالیت، تنها یکی از دلایلی بود که سبب شد که ارزش معاملات با روند شدید کاهشی رو به رو شود. در سه روز کاری بورس تهران در هفته جاری ارزش معاملات نسبت به هفته قبل ۵۶ درصد کاهش یافت و حجم داد و ستدها با ۶۰ درصد افت رو به رو شد. همچنین تعداد معاملات نیز بیش از ۵۰ درصد افت را شاهد بود؛ گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها که حاکی از افزایش سود خالص آن‌ها بود نیز نتوانست از کاهش قیمت سهم‌ها در این مدت جلوگیری کند.

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

افزایش موج تورم در ماه‌های گذشته باعث شده بسیاری از طبقات جامعه تحت تأثیر این پدیده قرار بگیرند. در این بین طبقات متوسط که عمدتاً از جمله اقشار حقوق بگیر جامعه هستند به دلیل ثابت بودن درآمدهای خود بیش از همه تحت تأثیر تورم قرار گرفته‌اند. روند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص‌های کلان اقتصادی همچنین روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزایش نابرابری‌ها اثر گذاشته است؛ در این باره یک اقتصاددان معتقد است که پ دیده تورم باعث شده طبقات متوسط روز به روز قدرت خرید کمتری داشته باشند و فقر طبقه متوسط رقم بخورد.

لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایطی که تحریم‌ها و محدودیت‌های خارجی تلاش می‌کنند شرایط را برای اقتصاد ایران دشوار کنند، می‌توان با بهبود شرایط داخلی لااقل بخشی از مشکلات فعالان اقتصادی کشور را حل کرد. به گفته وی، امروز در بسیاری از کشورهای توسعه یافته این بخش خصوصی و غیردولتی است که سهم اصلی فعالیت‌ها را در اختیار دارد و این نقش نیز جز با کمک دولت و کاهش نفوذ آن در اقتصاد ممکن نخواهد شد. از این‌رو با وجود تحریم‌ها می‌توان با بهبود شرایط داخلی و از بین بردن محدودیت‌ها و موانع، کار را برای فعالیت تاجران تسهیل کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۱-۲۶ ۲۱:۱۵

سیب کیلویی 7 تا 10 هزار تومن دیگه خوبیش کجاست که انبار بشه یا ذخیره نشه چه فرقی بحال امثال می کنه.