• دوشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۳
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98041004962
  • خبرنگار : 71553

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور اعلام کرد

پوشش بیمه‌ای بیش از ۹۲ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور

روز جهانی پناهنده

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور با تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای اتباع خارجی در عرصه‌های مختلف آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و ... از بیمه ۹۲ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی محمودی در مراسمی با عنوان روز جهانی پناهنده که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد دسامبر سال ۲۰۰۰ میلادی روز ۲۰ ژوئن هر سال را به عنوان «روز جهانی پناهندگان» نامگذاری کرد روزی که کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید. در حقیقت روز جهانی پناهنده روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می‌کنند به جهانیان یادآوری کنند میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند با چه مشکلاتی روبرو هستند.

وی ادامه داد: روز جهانی پناهنده این رویداد بزرگ فرهنگی به مصداق سروده سعدی شیرازی شاعر نامدار ایرانی (بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک پیکرند) یادآور این مهم است که تمامی انسان‌ها، جامعه جهانی و به ویژه سازمان‌های متولی در اجرای وظایف، تکالیف و حفظ انسان دوستی در حمایت از میلیون‌ها انسان بی پناه و نیازمند که بنا به دلایلی مجبور به ترک خانه خود شدند از هیچ کوششی دریغ نکنند . در کشور ایران و با پیروزی انقلاب اسلامی و بنا به فرمایشات رهبری در خصوص رسیدگی به امور پناهندگان به خصوص برادران و خواهران مسلمان کشور دوست و همسایه افغانستان که بنا بر مشکلات اقتصادی و سیاسی وارد خاک ایران شدند این امر مهم در دستور کار دولت قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تشکیل اداره کل اتباع خارجی یکی از سیاستهای انسان دوستانه جمهوری اسلامی است که در دوران مختلف و بنا بر مقتضیات زمان، رسیدگی به امور پناهجویان را به نحو احسنت انجام داده است رسیدگی‌ها در همه دولت‌ها انجام و پیگیری امور نیز با توجه به سیاست‌های انسان دوستانه کشور ایران است ضمن آنکه دایره خدمات مهاجران وسیع‌تر شده است.

محمودی با بیان این که هر ساله با توجه به اهمیت موضوع پناهندگی مراسم روز پناهنده در کشورمان برگزار می‌شود و امسال نیز چهلمین سالی است که میزبان پناهندگان در کشور هستیم اظهار کرد: امسال مراسم روز پناهنده علاوه بر تهران در استان‌های اصفهان، کرمان، مشهد و تربت جام در خراسان رضوی، بیرجند در خراسان جنوبی، گلستان و سمنان برگزار شده است و در آینده نزدیک این مراسم در استان‌های خوزستان، فارس و یزد نیز برگزار می‌شود.

به گفته وی، چراغ راه دولتمردان و مسؤولان جمهوری اسلامی ایران درباره این مهم فرمایشات مقام معظم رهبری است. همانطور که رهبری چندین پیش در سخنان خود تاکید ویژه‌ای در خصوص رسیدگی به امور تحصیلی پناهجویان داشتند و فرمودند که "هیچ کودک افغان حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی مدرک در ایران حضور دارند نباید از تحصیل بازبماند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت نام شوند. " در این ارتباط حجت بر ما تمام است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور اظهار کرد: هرچند جابجایی‌های گسترده پناهندگان و مهاجرین دارای آثار و پیامدهایی فراتر از مرزهای بین المللی کشورها است و حل آن نیز از توان یک کشور به تنهایی خارج بوده و در گروی همکاری و تعامل جامعه جهانی در برخورد مسوولانه در مواجه با این جابجایی‌ها در کشورهای مبدا و میزبان است اما ایران اسلامی علیرغم کمک‌های محدود بین المللی و شرایط ناشی از جنگ تحمیلی و بازسازی کشور و متعاقب آن در حال حاضر با تحریم‌های ظالمانه، با اتکا به منابع داخلی و مساعدت‌های کمیساریای عالی و سازمان‌های بین المللی به ارائه خدمات مختلف به این جمیعت نیازمند پرداخته است در همین راستا وزارت کشور در محورهای مختلف فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهد که برخی از این محورها عبارت است از: رفع نیازمندی‌های پناهندگان در بحث آموزش از مقاطع ابتدایی تا آموزش عالی، ارائه خدمات بهداشتی رایگان از جمله بهداشت محیطی و فردی، واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری‌های واگیر، مراقبت مادر و کودک، ایجاد تسهیلات درمانی به ویژه برای بیماران خاص صعب الاعلاج و معلولین، توسعه کارگاه کسب و کار.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح آمایش نیز اشاره کرد و گفت: امروزه جمیعت قابل توجهی از اتباع خارجی در ایران زندگی می‌کند که طبق آخرین آمار از این تعداد ۹۷ درصد ساکن شهرها و ۳ درصد ساکن ۲۰ مهمانشهر بوده که ۳۰ درصد نیز قشر آسیب پذیر هستند. همچنین هر ساله حدود ۹۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در طرح آمایش شرکت می‌کنند.

وی در ادامه به مزیت‌های طرح آمایش اشاره کرد و گفت: این مزیت‌ها شامل صدور پروانه موقت کار، اجرای طرح ارتقا و سنجش سلامت پناهندگان تحت عنوان پروژه غربالگری و درمان بیماری سل در سه استان کرمان، یزد و خراسان رضوی است که در صورت تأمین اعتبار لازم قابل اجرا در سایر استان‌های دارای پناهنده و همچنین امکان اخذ گواهی‌نامه نیز است.

پوشش بیمه‌ای بیش از ۹۲ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور

محمودی اضافه کرد: در حوزه بهداشت و بیمه سلامت همگام با این که مسؤولان در جهت رشد و پیشرفت مسائل مربوط به بیمه و درمان مردم ایران قدم برداشتند از سالهای قبل با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت کشور و چند وزارت خانه دیگر طرح بیمه سلامت همگانی برای پناهندگان ساکن ایران به اجرا درآمد امروزه کلیه پناهندگان ثبت نام شده همانند ایرانیان از مزایا بسته بیمه سلامت جامع همچون خدمات درمانی سرپایی، بستری و بستری موقت برخوردار هستند و طبق آخرین تعداد کل بیمه شدگان ۹۲ هزار نفر است که در پوشش صد درصدی بیمه قرار دارند.

وی همچنین با بیان این که با همکاری کمیساریاری سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان بیمه سلامت ایران ۹۲ هزار و ۴۷۴ نفر از پناهندگان آسیب پذیر و یا مبتلا به بیماری‌های خاص مانند تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، پیوند کلیه، و ام اس از خدمات بیمه سلامت بهره مند شدند، گفت: ارائه خدمات توانبخشی به ۷۶۰ معلول و توان‌خواه پناهنده، واکسیناسیون بهداشت محیط، مراقبت‌های مادر و کودک و بهداشت فردی نیز از فعالیت‌های بهداشتی است که به تمام پناهندگان اعم از قانونی و غیرقانونی ساکن در داخل و یا خارج مهمانشهرها ارائه شده است.

شرکت بیش از ۲۰۰۰ نفر از پناهندگان در کلاس‌های آموزش فنی حرفه‌ای

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در ادامه به حرفه آموزی پناهندگان نیز اشاره کرد و گفت: تأمین معیشت مقوله‌ایست که با حرفه و کسب و کار یک انسان به صورت مستقیم در ارتباط است اگر فردی به صورت صحیح تحت آموزش فنی و حرفه‌ای قرار گیرد می‌تواند معیشت خود و خانواده خود و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را رونق دهد در همین راستا از سوی اداره کل امور اتباع خارجی و مهاجران خارجی در سال ۲۰۱۸ در بخش معیشت، تعداد ۲۲۰۲ نفر از پناهندگان در کلاسهای آموزش فنی و حرفه‌ای شرکت کردند و دوره‌های مربوط به آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را پشت سر گذاشتند.

به گفته وی در بخش آموزش تعداد ۱۴ مدرسه از طریق مشارکت سازمان‌های دولتی، بین المللی، سازمان‌های مردم نهاد فعال داخلی و خارجی احداث و ۲۴ مدرسه تجهیز شد و تعداد ۵۹۰۰ نفر از پناهندگان در کلاس‌های سواد آموزی شرکت کردند. جمعاً ۴۸ مدرسه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی احداث و تعدد ۲۲ هزار و ۵۵۵ پناهنده از دوره‌های سواد آموزی بهره مند و تعداد ۶۶ کلاس درس بازسازی شده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: طبق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر دسترسی کلیه فرزندان لازم ‌التعلیم اتباع خارجی به آموزش صرفنظر از وضعیت مدرک اقامتی در سال تحصیلی ۲۰۱۸ -۲۰۱۹ تعداد ۳۶۳ هزار و ۹۲۰ دانش آموز پناهنده به صورت رایگان ثبت نام کرده‌اند، در سال تحصیلی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ تعداد ۱۳۰ هزار دانش آموز بدون مدرک ثبت نام کرده‌اند به این آمار نیز می‌توان این موارد را اضافه کرد که حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ پناهنده در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.

محمودی در ادامه گفت: در آموزش سواد به پناهندگان نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر ۲۶ هزار نفر در دوره‌های سواد آموزی و انتقال شرکت کردند.

وی همچنین به حوزه فرهنگی اتباع اشاره کرد و گفت: یکی از تلاش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توجه به موضوع فرهنگ است به همین منظور در راستای ارتقای فرهنگ سطح جامعه در کشور در مقوله پناهندگان نیز ورود کرده و دستاوردهای خیلی خوبی را نیز به همراه داشته است؛ برگزاری مسابقه‌های ورزشی، مسابقات قرآنی، برپایی کلاسهای مشاوره، مراکز حل اختلاف، نشست با ریش سفیدان علمای فرهنگی و علمی اتباع خارجی را می‌توان تنها گوشه‌ای از اقدامات فرهنگی اداره کل اتباع و امور خارجی دانست.

وی در ادامه سخنان به سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان در تمام مقاطع ابتدایی تا متوسطه مبلغ ۳۰ میلیون ریال، سرانه هزینه تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۴۵ میلیون ریال، سرانه هزینه سواد آموزی مبلغ ۱۲ میلیون ریال، سرانه هزینه بهداشت و درمان ۱۰ میلیون ریال، سرانه هزینه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای مبلغ ۲۲ میلیون ریال است.

وی در پایان صحبتهایش اظهار کرد: آرزو داریم روزی فرا برسد که فردی غم دوری از وطن مادریش برای رسیدن به یک زندگی آرام را نکشد و دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای رسیدن این وطن همانا بازگشت داوطلبان اتباع به کشورشان است و در این مسیر از کمک سمن‌ها حامیان مالی، کمیساریای‌ها و سازمانهای بین المللی و استقبال کرده و امیدواریم صلح، آسایش امنیت، آرزوی دست نیافتنی مردم نباشد و همه انسان‌ها در کشور خود آن را تجربه کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.