• شنبه / ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۵
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99020604088
  • خبرنگار : 71531

/۲/معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد

افزایش ابتلاهای خانوادگی به کووید۱۹ / اظهارات تاسف‌بار "ترامپ" درباره درمان کرونا

افزایش ابتلاهای خانوادگی به کووید۱۹ / اظهارات تاسف‌بار "ترامپ" درباره درمان کرونا

معاون کل وزارت بهداشت در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ درباره تزریق مواد ضدعفونی به مبتلایان برای درمان کرونا، این اظهارات را نابخردانه و مایه شرمساری خواند و گفت: در شان خود نمی‌دانم که به این اظهارات جواب دهم و اظهار همدردی می‌کنیم که مسئولان سیاسی ما با افرادی در این سطح مواجه می‌شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در بخش دیگری از ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره چرایی تعطیل نشدن حمل و نقل عمومی با توجه به خطر شیوع کرونا، گفت: باید پرسید اگر وسایل حمل و نقل عمومی تعطیل شود، تکلیف افرادی که خودروی شخصی ندارند، چه می‌شود؟. باید توجه کرد که باید یک تصمیم‌گیری کلی انجام دهیم و انتقادات‌مان بر اساس این تصمیم‌گیری کلی باشد. آیا برای مردم احتیاج به مواد غذایی داریم، آیا کارکنان ما باید سر کار بیایند؟ و... اکثر پرسنل ما وسیله حمل و نقل شخصی ندارند، آیا می‌توان گفت که وسیله حمل و نقل عمومی را به طور کلی تعطیل کنیم و بعد بگوییم پرسنل، ‌کارگر و... با هزینه زیاد با آژانس بیاید. بنابراین ما باتوجه به مقتضیات کشور تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی افزود: تعطیلی حمل و نقل عمومی به غیر از یک مورد که در چین اتفاق افتاد، به آن صورت در هیچ کشوری انجام نشده است. اما باید حداکثر رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در حمل و نقل عمومی انجام شود. حمل و نقل عمومی شریان حیاتی کسب‌وکارها و اشتغال‌هاست، اما در عین حال از نظر ابتلا به کرونا نیز به صورت بالقوه هم خطرناک است. فکر می‌کنم یکی از فاکتورهای اصلی که باید در بازگشایی‌ها در نظر بگیریم، این است که بازگشایی‌ها علاوه بر اثر مستقل خودشان چه تاثیری بر حمل و نقل عمومی و به طور ناگزیر در ابتلا به بیماری کرونا خواهند داشت.

افزایش ابتلاهای خانوادگی کرونا در برخی استان‌ها

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره میزان تضمین فاصله‌گذاری اجتماعی برای سلامت مردم، گفت: این موضوع به چند عامل بستگی دارد؛ یکی اینکه افرادی که در مراکز تفریحی و تجاری هستند، چقدر به راهنماهای بهداشتی پایبند باشند. من در استان‌های مختلف از این مراکز بازدید داشتم. برخی از صاحبان مشاغل به طور کامل رعایت می‌کنند، اما در برخی موارد رعایت پروتکل‌های بهداشتی درمانی ما نسبتا ضعیف است. قسمت دوم این است که مردم چه رفتاری انجام می‌دهند. به عنوان مثال در برخی استان‌ها میزان ابتلاهایی درون خانوادگی نسبت به گذشته بیشتر شده که ناشی از این است که در داخل خانواده‌ها رفت‌وآمدهای فامیلی و شخصی و عدم رعایت مسائل بهداشتی و درمانی در خانه و محافل فامیلی بیشتر شده است که اثر آن را هم می‌بینیم که میزان ابتلاهای خانوادگی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در اکثر کشورها ورود به پارک‌ها فقط برای ورزش انفرادی است، نه اینکه افرادی بروند و غذا ببرند و سه خانواده در کنار یکدیگر جمع شوند و دورهمی برگزار کنند یا مثلا محافل و بازنشستگانی که در پارک‌ها جمع می‌شدند که به هیچ وجه نباید انجام شود. بنابراین رفتار مردم هم مهم است. عامل سوم هم نظارت‌هایی است که دستگاه‌های صنفی و نظارتی و وزارت بهداشت اعمال می‌کنند. هر گونه کوتاهی در نظارت و بازرسی‌ها می‌تواند اثر منفی داشته باشد. توصیه می‌کنیم که عوامل اجرایی ما از برخوردهای سلبی تا حد امکان اجتناب کنند. گرچه که می‌دانیم اعمال قاطعیت می‌تواند نقش بازدارنده داشته باشد.

اظهارات ترامپ مایه خجالت و شرمساری است

حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا، ‌ درباره اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا مبنی بر تزریق مواد ضدعفونی‌کننده به مبتلایان برای درمان کرونا، گفت: من استاد دانشگاه و فرد بهداشت و درمانی هستم و در شان خود نمی‌دانم درباره این اظهارنظر صحبت کنم. اگر یک فرد عامی و بیسواد و کم‌سواد این صحبت را مطرح می‌کرد، خجالتش کمتر بود، اما اینکه رییس جمهور کشوری داعیه رهبری جهانی و هدایت دموکراسی جهانی را دارد، این حرف نابخردانه را بزند، واقعیت این است که در شان خودم نمی‌دانم که به آن جواب دهم. اظهار همدردی می‌کنیم که مسئولان سیاسی ما با افرادی در این سطح مواجه می‌شوند. در حوزه سیاست نمی‌شود اظهارات این افراد را بی‌پاسخ گذاشت. در حوزه بهداشت و درمان اصلا این حرف قابل توجه و قابل اعتنا نیست، بلکه خجالت‌آور و مایه تاسف و شرم‌ساری است.

مدت اقامت مبتلایان کرونا در بیمارستان‌ها

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره میانگین مدت اقامت مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌ها و معیار ترخیص بیماران، گفت: بسته به حاد بودن حال افراد، میزان بستری متفاوت و بین چند روز تا بالای یک ماه است. علت اینکه تعداد بستری‌هایمان در آی‌سی‌یو قابل توجه نشان می‌دهد، اثر تجمعی بستری‌هاست. به این معنی که بیمار بستری که عوارض کمتری دارد، ممکن است در عرض چند روز مرخص شود، اما کسانی که به آی‌سی‌یو رفته و لوله‌گذاری می‌شوند، روند ترخیص‌شان کند است و مدت بیشتری می‌مانند. این اثر تجمعی باعث می‌شود که تعداد بیماران بستری در آی‌سی‌یو و نسبت کسانی که در آی‌سی‌یو بستری هستند، نسبت به سایر بیماران به صورت افزایش یافته‌ای نشان دهد.

وی افزود: در حوزه ترخیص هم ما مانند بسیاری از کشورهای دنیا، پروتکل تست در بیمارستان‌هایمان وجود ندارد و نیازی هم به این اقدام نیست. بیماران بسته به علائم بالینی مرخص می‌شوند و از آنجایی که به آنها توصیه می‌کنیم که در قرنطینه باشند، ضرورتی به انجام تست ندارند؛ مگر در کسانی که بیماری‌شان طولانی شده و نیازمند تست مجدد هستند.

رصد تاثیر طرح فاصله‌گذاری هوشمند در استان‌ها

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت رصد فاصله‌گذاری هوشمند، گفت: اولین بازگشایی‌های ما در هفته سوم و چهارم فروردین ماه بود و از نظر تعداد بیماران سرپایی که فاصله پنج روز و بیماران بستری که فاصله ۱۵ روز می‌خواستیم، این فاصله رعایت شده است. مشاغل با ریسک متوسط هم که باز شده، محل‌های تجمع بوده و تصمیم‌گیری آن در همان راستا بوده است. ما روزانه رصد می‌کنیم و برای این موضوع نرم‌افزاری داریم. بر این اساس به تفکیک شهرستان‌ها، روند بیماران سرپایی و پذیرش بیماران بستری را اعلام می‌کنیم. سایر نهادهای نظارتی هم این روند را بررسی کرده و به اتفاق به ستاد کشوری ارائه شده و تصمیم‌گیری‌ها در کمیته‌های تخصصی ستاد کشوری انجام می‌شود.

لزوم رعایت فاصله‌گذاری‌ها در تاکسی‌ها

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تاکسی‌ها برای سوار کردن مسافران بیش از میزان سه نفره‌ای که اعلام شده، گفت: درباره این موضوع پاسخگویی مستقیم با ما نیست. گزارش‌های اولیه ما درباره رعایت سوار شدن به تاکسی نشان می‌داد که درصد بالایی رعایت می‌شود. توصیه کلی ما این است که رعایت فاصله‌گذاری حتما انجام شود، اما باید مشکلات رانندگان تاکسی را هم درک کنیم. به هر حال هم مجموع مسافران در اسفند ماه و هم در دوهفته ابتدایی فروردین و هم بعد از بازگشایی‌ها، کاهش یافته است. بنابراین علاوه بر کاهش حجم مسافران، محدودیت در سوار کردن مسافر نیز اعلام شده که درآمد این افراد را کاهش می‌دهد و باید ملاحظات اقتصادی هم برایشان داشته باشیم و تدابیر حمایتی برایشان اعمال شود.

وی افزود: در زمینه ترافیک هم باید توجه کرد که هدف برداشتن طرح ترافیک این است که میل به حمل و نقل عمومی کاهش یابد. بر این اساس می‌خواهیم مردم با خودروی شخصی که امن‌تر است رفت‌وآمد کنند که این موضوع خواه یا ناخواه ترافیک را افزایش می‌دهد. این موضوع را نباید به عنوان موضوعی حتما منفی در نظر بگیریم. در عین حال مترو اصولا بر سیستم انبوهی طراحی شده است. وقتی بازگشایی انجام می‌شود، خصوصا در ورودی و خروجی واگن‌ها و راه‌پله‌ها و ... وجود افراد در کنار هم گریزناپذیر است. به همین دلیل اعلام کردیم که روند بازگشایی‌ها به گونه‌ای باشد که فشاری به حمل و نقل عمومی وارد نشود.

تغییر رفتار ویروس کرونا با تغییر فصل؛ آری یا خیر؟

معاون کل وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره تغییر رفتار کرونا با توجه به تغییر فصل، گفت: عموم ویروس‌ها سرما دوست هستند و میل حتی جزئی تا متوسطی به سمت محیط‌های سرد دارند. ممکن است کرونا هم این رفتار را نشان دهد، اما این اختلاف می‌تواند خیلی معنی‌دار نباشد. نکته مهم این است که رفتار اجتماعی مردم در کشورهای مختلف به دلیل ملاحظات آب‌وهوایی و دمایی در فصل سرما به این صورت است که در محیط‌های بسته بوده، ‌کمتر پنجره‌هایشان را باز می‌کنند و همه این‌ها باعث می‌شود که هوا در فضای بسته‌ای گردش پیدا کند. مردم در فصل سرما به تفریحات داخل فضاهای بسته داخل مراکز ورزشی، سینماها و فضاهای سربسته تمایل نشان می‌دهند، اما در فصل گرم به سمت فضای باز و پارک‌ها می‌روند که این موضوع هم باعث می‌شود که انتشار ویروس‌هایی که از طریق تنفس منتشر می‌شوند، مانند آنفلوآنزا، ‌سرماخوردگی و کرونا در فصل گرما کمتر باشند. اما باید دید که این تاثیرات در ویروس کرونا چقدر معنی‌دار خواهد بود.

وی افزود: نکته مهم از نظر انتشار جهانی این است که در حال حاضر این ویروس به نیم‌کره جنوبی هم رفته است. احتمالی که داده می‌شد که ویروس در فصل گرما از بین رفته و یا خیلی کم شود، خود به خود منتفی است. زیرا چرخش ویروس در نیمکره جنوبی وجود خواهد داشت و با یک پرواز از یک کشور به کشور دیگر قابل انتقال است.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره محل تصمیم‌گیری درباره کرونا، گفت: هیچ تغییری در اختیارات‌مان نسبت به گذشته نداریم، اما بالاخره تصمیمات درباره یک صنف یا وزارت خانه دیگر را راسا اتخاذ نکردیم، بلکه با اجماع بوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعدیل نیرو در بیمارستان‌های خصوصی، گفت: درباره بیمارستان‌های خصوصی، جنبه‌های فنی و بهداشتی کار به عهده وزارت بهداشت است و جنبه‌های اشتغال و روابط کار به وزارت کار مربوط می‌شود. همه صنایع و واحدهای خدماتی در کشور ما و سایر کشورهای جهان دچار مشکل شدند. ما مطلع هستیم که دریافتی پرستاران و پیراپزشکان و سایر پرسنل بخش خصوصی، نسبت به بخش دولتی حدود ۴۰ درصد و در برخی موارد تا حدود ۵۵ درصد کمتر است. البته بخش دولتی با تعرفه دولتی کار کرده و از دولت هم کمک می‌گیرد، اما بخش خصوصی برخلاف تصور اولیه، دریافتی پرسنلش کمتر از بخش دولتی است.

پیگیری وام‌های دولتی برای بیمارستان‌های خصوصی

حریرچی ادامه داد: باید توجه کرد که قدمت کرونا در کشور ما دو ماه است و بخشی از آن هم مربوط به تعطیلات عید است که در سال‌های گذشته هم بود. ضمن اینکه مشکلات صاحبان سهام بیمارستان‌های خصوصی را درک می‌کنیم، اما توصیه می‌کنیم که از محل وام‌ها و کمک‌هایی که دولت به سایر صنایع می‌کند و پیگیریم این کمک‌ها برای بخش خصوصی بیمارستانی هم فراهم شود، حداکثر تلاش‌شان را انجام دهند تا کاهش اشتغال نبوده و شاهد مورد اخراجی نباشیم. خصوصا این موضوع را از بیمارستان‌های قوی درخواست داریم. ما در شرایط سخت باید به یکدیگر کمک کنیم. پرسنل شاغل در بخش خصوصی جزو قشر متوسط و متوسط به پایین و شدیدا حساس به کاهش یا حذف درآمد تلقی می‌شوند و توصیه می‌کنیم که حتما این موارد را رعایت کنند.

پیروزی‌ها را به کام مردم تلخ نکنید

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره سیاسی کردن کرونا در کشور، گفت: واقعیت این است که از تمام جناح‌های مختلف سیاسی خاضعانه خواهش می‌کنم که ما اکنون در جنگ همه‌جانبه با ویروس کرونا هستیم. واقعیت این است که مدیران بخش بهداشت و درمان، پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان، بهورزان و... سینه سپر کردند و در حال جنگ و شمشیر زنی در مقابله با کرونا و این ویروس منحوس هستند. هرگونه تحریکی از جبهه پشت حتی در حد یک ضربه کوچک می‌تواند با پرت کردن تمرکز مدیران و کادر بهداشتی و درمانی می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشد.

وی تاکید کرد: سیاست در جای خودش امری لازم، مهم و مقدس است و باید آن را به ساحت خودش محدود کنند. در عین حال موضوع سلامت را به عنوان یکی از مسائلی که به جناح یا دولت یا مجلس خاصی حمله کنند، مربوط نکنند و نارضایتی‌هایی که از سایر مسائل اجتماعی، اقتصادی و... وجود دارد، در حوزه خودشان حل کنند و به حوزه سلامت ربط ندهند. ما هم قبول داریم که انتقاداتی به عملکرد نظام سلامت وارد است، ‌اما باید وضعیت را با کشورهای توسعه‌یافته مقایسه  کنید و ببینید که کشورمان چقدر در این زمینه موفق بوده است. خواهش می‌کنم که این شیرینی‌ها و پیروزی‌ها را در کام مردم تلخ نکنید.

تشدید نظارت‌ها بر مراکز عرضه مواد غذایی

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت بر مراکز عرضه مواد غذایی، گفت: نظارت‌های ما به صورت تشدید یافته انجام می‌شود. البته برای نظارت‌های مواد غذایی تقسیم‌بندی‌هایی را انجام داده‌ایم. به عنوان مثال نظارت بر مواد غذایی بسته‌بندی شده بیشتر در حوزه ما است و مواد غذایی باز و فله‌ای بر عهده سایر وزارتخانه‌ها و مراکز صنفی است. همچنین ما در زمینه مسائل بهداشتی رستوران‌ها که فعلا منحصر به موارد بیرون‌بر است، نظارت می‌کنیم. نظارت‌های ما تشدیدیافته است. منتها مردم توجه کنند که مواد غذایی مختلفی که از بیرون خریداری می‌شود، هرکدام خودشان و بسته‌بندی‌شان می‌توانند در صورت آلودگی فرد عرضه‌کننده، افراد دیگر را هم آلوده کنند و حتما مسائل بهداشتی را درباره ضدعفونی آن‌ها توجه کنند. ما با کمک مراکز صنفی و سایر وزارتخانه‌ها نظارت‌های مضاعف اعمال می‌کنیم. در گذشته درباره عدم پذیرش پول نقد، استفاده از ماسک و دستکش، حساسیت خاصی نبود، اما اکنون حتما باید این اصول رعایت شود.

کاربرد تست‌های سرولوژیک

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تست‌های سرولوژیک، ‌ گفت: تست‌های سرولوژیک کاربرد خاص خود را دارد. منتها باید بدانیم که این تست‌ها در جای خودش استفاده شود. یکی از موضوعات مهم در این زمینه مطالعات علمی است که میزان انتشار ویروس را در یک جامعه و ابتلای افراد را از طریق طرح‌های تحقیقاتی و نمونه‌گیری در جامعه مشخص می‌کند. در نیویورک برای ۳۰۰۰ نفر نمونه‌گیری را از افرادی که از خانه خارج شده بودند، انجام دادند و اعلام کردند که طبق این مطالعه حدود یک‌هفتم مردم نیویورک قبلا این ویروس را گرفته‌اند که با آماری که پیش از این از نیویورک با توجه به افراد علامت‌دار اعلام شده بود، تفاوتی چند ده برابری داشت.

حریرچی افزود: یکی از موضوعات دیگری که در برخی کشورها برای تست سرولوژیک استفاده می‌شود، این است که بررسی می‌کنند که افرادی که در معرض خطر بودند، آیا آنتی‌بادی علیه این ویروس را داشتند یا خیر. در عین حال باید توجه کرد مهم این است که چه آنتی‌بادی را اندازه می‌گیریم. به عنوان مثال درباره هپاتیت برخی آنتی‌بادی‌ها نشان‌دهنده ابتلای قبلی است، اما نشان‌دهنده ایمنی نیست. درباره ویروس کووید-۱۹ تلاش است که آنتی‌بادی که ایمن‌ می‌کند، مورد آزمایش و شناسایی قرار گیرد. در عین حال باید توجه کرد که حتی شناسایی آنتی‌بادی ایمن‌سازی منوط بر این است که این ویروس در آینده تغییرات زیادی نکند.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: آنتی‌بادی‌ها می‌توانند متفاوت باشند. اکثر ما در گذشته به انواع مختلف ویروس کرونا مبتلا شده‌ایم. زیرا ویروس کرونا عامل دوم سرماخوردگی‌هاست. اگر کرونا را غیراختصاصی اندازه بگیریم، به طور کاذبی مشخص می‌شود که ما ایمن هستیم؛ درحالی که این ایمنی مربوط به ویروس‌های سرماخوردگی است. در حال حاضر تست‌های جدیدی که انجام می‌شود، اختصاصی کووید-۱۹ بوده و عمدتا با روش الایزا انجام می‌شود. گرچه برخی تست‌ها در بازار موجود بود که اختصاصی کووید-۱۹ نبوده است. در عین حال باید توجه کرد که آنتی‌بادی که برای کووید-۱۹ می‌سنجیم، آیا آنتی‌بادی است که نشان می‌دهد که ما فقط به کووید-۱۹ مبتلا شده‌ایم یا می‌تواند ایمنی را ایجاد کند. حتی اگر آنتی‌بادی ایمنی را پیدا کنیم، تضمینی ندارد که ویروس تغییری نکند و آنتی‌بادی شناسایی شده در طولانی‌مدت بتواند ایمنی ایجاد کند.

حریرچی تاکید کرد: قاعدتا در همه کشورهای دنیا میزان ابتلا با توجه به اینکه ۸۰ درصد افراد بی‌علامت و کم‌علامتند، بیش از موارد بستری است. قدم عمده‌ای که در کشور برداشته شده این است که تست‌های سرپایی‌مان و تست‌هایی که از افراد کم علامت و بی‌علامت انجام می‌دهیم، در حال افزایش است و امیدواریم که ظرفیت تست‌هایمان در آینده نزدیک چندین برابر شود تا بتوانیم همه موارد سرپایی را تست کنیم.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بازگشایی اماکن مذهبی، گفت: فعلا درباره اماکن مذهبی طبق تصمیم‌گیری ستاد ملی تا ۱۵ اردیبهشت تصمیم‌گیری شده و به روال سابق است. با توجه به سایر بازگشایی‌ها و ملاحظاتی که از نظر پروتکل‌های داخل مساجد و اماکن زیارتی داریم، تصمیم‌گیری خواهد شد. یکی از پیشنهاداتی که در حال بررسی است، این است که درباره اماکن مذهبی و مساجد بسته به سطح درگیری هر شهرستان تصمیم‌گیری شود و دو عامل خود محل مذهبی و وضعیت ابتلا در آن شهر در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار گیرد.  

برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هنوز تصمیم‌گیری نشده

وی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس نیز گفت: درباره مدارس و دانشگاه‌ها هنوز هیچ تصمیم‌گیری نشده است. با توجه به اینکه ۱۴.۵ میلیون دانش‌آموز، سه میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو و بیش از یک میلیون معلم و چند صد هزار استاد دانشگاه و کارشناسان آموزشی در کشور داریم، با توجه به محیط مستعد این مراکز برای ابتلا به کووید-۱۹ و در عین حال با توجه به ظرفیت آموزش مجازی، با احتیاط بیشتری در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.