• دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۱
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99072820613
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

وداع با پیکر شهید مدافع سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

وداع با پیکر شهید مدافع سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

وداع با پیکر شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس بیمارستان لبافی نژاد که بر اثر ابتلابه کرونا به جمع مدافعان شهید سلامت دانشگاه پیوست، در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، وداع با پیکر شهید مدافع سلامت، با حضور خانواده ایشان، دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاونان و مدیران دانشگاه و برخی از روسای بیمارستان‌های دانشگاه و همچنین اعضای خانواده دانشگاه برگزار شد.

دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دکتر محمد زارع جوشقانی اظهار داشت: بی شک صحن مقدس دانشکده پزشکی باید نقطه آغازین تشییع پیکر مقدس این شهید مدافع سلامت باشد چرا که یکی از بزرگترین دل مشغولی‌ها و دغدغه های ایشان همواره ارتقاء علم و آموزش علوم پزشکی بوده است.

وی با بیان این که استاد عالیقدر شهید زارع جوشقانی در صحنه نبرد با کرونا، نقش بی بدلیلی از خود بجای گذاشت خاطرنشان کرد: از اولین روزهای شیوع اپیدمی کرونا ایشان داوطلبانه تمامی ظرفیت‌های مجموعه لبافی نژاد را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادند و بصورت شبانه روزی در راه بهبود وضعیت بیماران در خط اول ارائه خدمت بدون هیچ گله مندی و درخواستی ممارستی جانانه و فراموش نشدنی در کارنامه پرافتخار خود به یادگار گذاشتند.

وی با اشاره به این که شهید دکتر محمد زارع جوشقانی یکی از پیشقراولان آموزش خصوصا در حوزه چشم پزشکی بودند، به برخی ویژگی‌های بارز اخلاقی، علمی، اجتماعی و حرفه‌ای این شهید مدافع سلامت پرداخت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، صبر، بردباری و متانت حرفه‌ای و اجتماعی با تمامی گروه‌های کاری، فراگیران، دانشجویان و بیماران را از مهمترین صفات بارز اخلاقی و شخصیتی شهید دکتر زارع جوشقانی توصیف کرد و گفت: در سلوک و منش این شهید بزرگوار صبوری، حلم و متانت به عنوان  برجسته‌ترین ویژگی اخلاقی ایشان همواره متبلور بود.

زالی با اشاره به توصیه‌های اکید قرآن کریم مبنی بر استعانت از صبر در تمامی مراحل زندگی، شخصیت این شهید ارزنده سلامت را مصداق عینی آموزه‌های قرآنی دانست.

تواضع، فروتنی و خشوع در رفتار حرفه‌ای یکی دیگر از صفات بارز شخصیتی دکتر زارع جوشقانی بود که رییس دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: ایشان همواره فروتنانه و با خشوع با همکاران، دوستان و دانشجویان برخورد می کردند. این شهید والامقام زمانی هم که در بالاترین رده های اجرایی خدمات ارائه می‌دادند خشوع و تواضع همواره به عنوان اصل جدا نشدنی از صفات و خلقیات اخلاقی زیبنده‌شان خودنمایی می‌کرد.  

رییس دانشگاه در ادامه با اشاره به دیگر شاخصه های اخلاقی دکتر زارع جوشقانی خاطرنشان کرد: نگاه مهربان و پدرانه ایشان در بالاترین مرتبه اخلاق حرفه‌ای با تمامی افراد خصوصا بیماران مثال زدنی بود. دکتر زارع جوشقانی هیچ گاه به ذخائر دنیوی دل نبست و هرگز به پست و مقامی وابسته نبود، این شهید بزرگوار هر مسئولیتی را صرفا فرصتی برای اعتلای علم پزشکی و خدمت به مردم می‌پذیرفت.

وی با بیان این که توسعه آموزش پزشکی در تمام دوره‌ها دل مشغولی دکتر زارع جوشقانی بود، ادامه داد: ایشان استادی چیره دست و یکی از نقش آفرینان، توسعه علوم چشم پزشکی در کشور بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به دیگر خدمات ارزنده، این شهید مدافع سلامت دانشگاه اشاره کرد و کمک به ایتام، ارائه خدمات به خیریه‌های سالمندان خصوصا در شهر زادگاهش کاشان را مورد توجه قرار داد.

وی با تاکید بر این که واژه شهید برازنده نام استاد دکتر زارع جوشقانی است، تاکید کرد: فرجام این سپهسالار شهیدان دانشگاه با این نام زیبنده‌تر شد، شهید زارع در سنگر دفاع از سلامت مردم جانانه تا آخرین نفس مبارزه کرد و در نهایت به آمال و آرزوی خود که پیوستن به نسل برادران شهیدش بود رسید.

وی با اشاره به این که راه روشن رستگاری شهید دکتر زارع جوشقانی درمسیر خدمت رسانی، در ایستگاه پرافتخار شهادت به انتها رسید، گفت: امروز باقیات صالحات ایشان فرزندان برومندی هستند که در ذیل تربیت دکتر زارع جوشقانی تقدیم جامعه پزشکی کشور شدند و راه ایشان را ادامه می دهند.

زالی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مفاخر علمی و  گل دسته‌های ارزشمندی را در جنگ با کرونا و ارائه خدمت به مردم، تقدیم کشور کرده، یاد و خاطره استادان گرانقدر دکتر فقیهی و دکتر پیروی را نیز گرامی داشت.

معاون وزارت بهداشت خطاب به متخلفان کرونایی:

بس نیست ! چقدر از هموطنان باید روزانه فوت کنند تا رعایت کنید؟

به گزارش ایسنا، همچنین دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه دکتر زارع استاد برجسته چشم پزشکی، 11 سال سابقه ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان و مدت طولانی مدیریت گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سال های اخیر ریاست بیمارستان لبافی نژاد را برعهده داشتند، گفت: ایشان در خط اول مقابله با کرونا با فداکاری و ایثارگری خدمت کرده و در این راه به شهادت رسیدند.

وی ضمن بزرگداشت ایشان، خطاب به عده‌ای از هموطنان که پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نمی‌کنند، با بیان اینکه دکتر زارع برادر دو شهید مدافع کشور بودند و خودشان نیز در راه دفاع از سلامت مردم جان خود را از دست دادند، عنوان کرد: آیا دیگر بس نیست؟ چقدر از هموطنان ما روزانه باید فوت کنند؟ چقدر از هموطنان روزانه زیر دستگاه‌ها و در آی سی یوها دچار زجر تنفسی شوند تا این عده قلیلی که رعایت نمی‌کنند، متوجه وخامت اوضاع شده و رعایت کنند تا بتوانیم این ویروس منحوس را از کشور محو و نابود کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محمد زارع جوشقانی متولد سال ۱۳۳۱و دارای تحصیلات دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، متخصص و جراح چشم، فلوشیپ قرنیه از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با  رتبه علمی استاد تمام خدمات ارزنده ای ارائه دادند.  

وی مدیر شبکه بهداری کاشان، مدیر عامل سازمان منطقه ای بهداری استان زنجان، معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیرعامل سازمان منطقه ای استان تهران، مسئول اجرایی عملیات واکسیناسیون فلج اطفال در استان تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، رئیس کمیته گزینش استاد دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رئیس شورای دانشگاه علوم پزشکی کاشان، عضو کمیته ارتقا چشم پزشکی ایران، عضو کمیته کشوری بیماری های چشمی کودکان، عضو هیئت امنا و هیئت مدیره بانک چشم جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای پژوهشی و فنآوری استان اصفهان، عضو گروه تخصصی چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، عضو کمیته علمی کتابخانه های عمومی کاشان، مدیر مسئول و سردبیر و عضو هیئت تحریریه فصلنامه علمی پژوهشی فیض دانشگاه علوم پزشکی کاشان را در کارنامه درخشان علمی و اجرایی خود داشتند.

عضویت در بورد تخصصی چشم پزشکی کشور در چند دوره، عضو کمیته آموزش بخش چشم بیمارستان لبافی نژاد، عضو هیئت مدیره آسایشگاه سالمندان و معلولین گلابچی کاشان، عضو هیئت امناء و رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ذهنی- جسمی امیرکبیر کاشان، مسئول اجرای عملیات واکسیناسیون MR در کاشان، رئیس هیات نظارت حوزه های انتخابی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، معاون آموزشی بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، عضو کمیسیون قانونی ماده ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکنون، مدیر گروه چشم دانشگاه، عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، عضو کمیته خصصی پزشکی بالینی هیئت ممیزه دانشگاه، ریاست بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد (درحال حاضر) از دیگر سوابق اجرایی و علمی شهید مدافع سلامت دکتر زارع جوشقانی است.

همچنین تهیه فیلم جراحی پیشرفته چشم (۱و ۲) و فیلم عیوب انکساری و روشهای درمان از سال ۸۸ تاکنون از دیگر فعالیت های تخصصی دکتر  زارع جوشقانی است. بیش از ۶۵ مقاله انگلیسی و ۶۳مقاله فارسی نمایه شده در Scopus: ۱۷ و تالیف ۸ کتاب از دیگر آثار علمی است که در کارنامه این استاد عالیقدر به چشم می‌خورد.

گفتنی است، پیکر این شهید خدمت پس از برگزاری مراسم در دانشکده پزشکی دانشگاه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برای وداع با همکاران و دانشجویان به بیمارستان لبافی نژاد منتقل شده و در نهایت صبح فردا در دارالمومنین کاشان به خاک سپرده خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.