• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۱
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 00061214809
  • منبع : صدا و سیما

رادیو در هفته دفاع مقدس

رادیو در هفته دفاع مقدس
عکس تزیینی است

شبکه‌های رادیویی در هفته دفاع مقدس، برنامه هایی را تولید کرده تا علاوه بر یادآوری رشادت‌های ماندگار دوران دفاع مقدس، نسل جوان را با مفاهیم ارزشمند مقاومت و ایستادگی آشنا کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، شبکه‌های مختلف رادیویی در هفته دفاع مقدس امسال با بیش از ۱۲۰۰ برنامه، به تعداد ۱۴۰ عنوان و به مدت ۲۳۰ ساعت به موضوع «دفاع مقدس» می پردازند.

معاون صدا در خصوص موضوعات و محورهای برنامه‌های شبکه های رادیویی گفت: امسال شبکه‌های رادیویی بر اساس ماموریت‌های خود، از منظرهای گوناگون دفاع مقدس را بررسی می‌کنند. موضوعاتی از قبیل خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی،  رشادت ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ،معرفی شهدای ورزشکار،حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، مستندهای فاخر،نمایش  های ارزشمند رادیویی ، آشنایی با سبک زندگی کادر پزشکی در سال‌های دفاع مقدس، داستان کوتاه و شعر با موضوع دفاع مقدس، خوانش کتابهایی با موضوع دفاع مقدس، نقد و بررسی موسیقی ،تئاتر و سینمای دفاع مقدس ، بررسی ابعاد قرآنی و معارفی خانوادگی شهدا ، روایت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس، خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی  عملیات های مهم دوران دفاع مقدس، اطلاع رسانی از همایش ها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته، دفاع اقتصادی و لجستیک در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس، می پردازد.
بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروز برای مقابله با تهدیدهای نظامی،روایت خاطرات بانوان دفاع مقدس و مقاومت از مهمترین موضوعات این برنامه هاست.

حمید شاه آبادی افزود: خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی ،بازخوانی جنگ تحمیلی در دهه پنجم انقلاب ، تحریف های مخالفان جمهوری اسلامی و پخش بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس  از مهمترین موضوعات برنامه های" شبکه رادیویی ایران" در این ایام است و برنامه "پلاک ۸ " عنوان اثری است که در آن به معرفی اقتدار دفاعی و فرهنگی ایران ،حفظ و صیانت از کشور در شرایط جنگ های نوین مانند جنگ نرم و حتی جنگ های رسانه ای می پردازد. این برنامه تلاش می کند با ترغیب جوانان به موضوعات دفاع مقدس و جنگ، یادآوری ارزش های جنگ و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مخاطبان را بیش از هر زمانی با مفهوم مقاومت آشنا سازد.  "پلاک ۸ "در هفته دفاع مقدس از  شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰ به روی آنتن می رود.

معاون صدا با مهم دانستن توجه به مقوله فرهنگ‌سازی در انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس گفت: "شبکه رادیو فرهنگ" در این ایام تلاش می‌کند برنامه های خود را با آگاهی بخشی درباره هشت سال دفاع مقدس در قالب مسابقه، معرفی سینمای دفاع مقدس، انعکاس اخبار فرهنگی و هنری هفته دفاع مقدس،بررسی بهترین شیوه انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان و موارد متعدد دیگر به تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت   بپردازد. در همین راستا برنامه " اعزامی از بهشت " که در آن به نقش مهم و راهبردی  زنانی که در تمام بخش های جبهه حضور فعالی اشاره می شود. این برنامه در هفته دفاع مقدس ، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ساعت ۲۳ : ۱۵ به روی آنتن می رود.

وی با اساسی دانستن تاثیر قرآن و معارف اسلامی در راستای اعتلای فرهنگ جهاد و مقاومت را پایه اصلی دفاع مشروع خواند و  افزود: "شبکه های رادیویی قرآن و معارف"  با در نظر گرفتن موضوعاتی  مانند نمایش های قرآنی با موضوع پیروزی حق بر باطل، بررسی ابعادی از زندگی قرآنی و خانوادگی شهدا، اطلاع رسانی از رویدادهای قرآنی هفته دفاع مقدس  و همچنین نقش حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، بیان ارزشهای معنوی دفاع مقدس و نقش آن در روحیه مقاومت مخاطبان را همراه می سازند. بر این اساس شبکه رادیویی قرآن  برنامه " حکایت جاودانگی" را در روز پنجشنبه ۰۴ /۰۷ /۹۸ از ساعت ۱۷ به روی آنتن می رود. در این برنامه مخاطبان می توانند شنونده مستندی باشند که درآن به بررسی ابعاد زندگی علمی و قرآنی خانواده معظم شهدا می پردازد .همچنین معرفی کتاب،گزارش از مزار شهدا و وصیت نامه شهدا از دیگر بخش های این برنامه است.رادیو معارف نیز با برنامه " حماسه پایداری " هم پای مخاطبان مومن و انقلابی است.این برنامه تلاش می کند  مقاومت و پایداری در دفاع مقدس  را با تبیین رمز پیروزی و موفقیت رزمندگان و قدرت بازدارنگی دفاعی کشور معرفی کند. این برنامه  از ۳۰ شهریور الی ۵ مهر هر روز ساعت ۹ پخش می‌شود.

معاون صدا با مهم دانستن نقش پزشکان و کادر درمانی در هشت سال دفاع مقدس افزود:
"شبکه رادیو سلامت" همگام با سایر شبکه های رادیویی برنامه های خود را با موضوعات مهمی مانند گفتگو با پزشکانی که در دفاع مقدس حضور داشتند و در حال حاضر در صحنه خودکفایی حضوری فعال دارند،  آشنایی با فعالیت های بسیجی جامعه پزشکی کشور و موارد تخصصی دیگر به سمع مخاطبان می رساند.در همین راستا برنامه " یاد یاران" هر روز  ساعت ۱۲:۱۰ از این شبکه پخش می شود. این برنامه می کوشد به مرور خاطرات پزشکان و کادر درمانی رزمندگان دوران دفاع مقدس و بررسی سبک زندگی آنان اشاره کند.

شاه آبادی با بیان اینکه روحیه شاداب رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس از جلوه های درخشان آن دوران است، ادامه داد: در زمان جنگ تحمیلی روحیه  مثال زدنی رزمندگان اسلام و بیان لحظات خوش، پرخاطره، شنیدنی و جذاب آنان کماکان مورد توجه قرار دارد. بر این اساس
" شبکه رادیویی صبا" با برنامه "لبخند خوبان" که در بخش های اذانگاهی پخش می شود، به بیان خاطرات طنز رزمندگان اسلام می پردازد. همچنین مسابقه پیامکی با موضوع دفاع مقدس و  معرفی شهدای سالهای جنگ تحمیلی از دیگر موضوعات برنامه های رادیو صبا در این ایام است.

معاون صدا بررسی موضوع مقاومت عملی در حرکت‌های جهادی، تحلیل عرصه های مقاومت درموضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، بررسی زندگی سرداران شهید دفاع مقدس را از موضوعات مهم برنامه های شبکه رادیویی تهران برشمرد و گفت: "از سر تا سرو" برنامه ای است که در هفته دفاع مقدس و از ساعت ۲۱ به روی آنتن این شبکه می رود. در این برنامه مخاطبان با محورهایی همچون معرفی عرصه های مقاومت در چارچوب های سیاست و امنیت در دفاع مقدس با تاکید بر عرصه های خارجی و عدم وابستگی به غرب و شرق، اقتصاد در دفاع مقدس و فرهنگ دفاع مقدس در ایستادگی مقابل تهاجم فرهنگی روبرو می شوند.

وی با اشاره شرایط فعلی اقتصادی و  همچنین توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: توجه به شرایط فعلی اقتصادی و هجمه دشمن در این رابطه شرایطی را ایجاد کرده است که  بیش از هر زمانی به مقوله اقتصاد مقاومتی و همچنین تجارب ارزنده دفاع مقدس در این حوزه توجه شود.

"شبکه رادیویی اقتصاد" در هفته دفاع مقدس برنامه های خود را با محورهایی از قبیل دفاع اقتصادی و لجستیک در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس و بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروزکشور برای مقابله با تهدیدهای نظامی در همین چارچوب پخش می‌کند.

برنامه " رهیافت" در روز ۳۱ شهریور از ساعت ۲۰ از این شبکه به روی آنتن می رود. در این برنامه مخاطبان علاقه مند می توانند اقتصاد مقاومتی را از منظری که این مقوله در آن به عنوان منشور تمام عیار دفاع اقتصادی با توجه به شرایط جدید عرصه بین الملل است دریافت کنند.

حمید شاه آبادی درباره "شبکه رادیویی پیام" در ایام هفته دفاع مقدس خاطر نشان کرد: این شبکه در طول هفته دفاع مقدس و در بخش های مختلف خود به موضوعاتی از قبیل  خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی  عملیات های مهم دوران دفاع مقدس،اطلاع رسانی از همایشها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته اشاره می کند.

معاون صدا با اشاره به  روحیه پهلوانی مردم مومن و انقلابی ایران  افزود: "شبکه رادیویی ورزش" در طول هفته دفاع مقدس "به رنگ قهرمانی" را هر روز ساعت ۱۳:۳۰ پخش می کند. این برنامه اثر  نمایشی است که در آن زندگی واقعی پنج یار دبستانی که در فعالیت های ورزشی مدرسه تا رقابت های ورزشی پشت سنگرهای دفاع مقدس با هم بوده اند و  خالق رخداداهایی بسیار تاثیر گذار در بطن و متن جامعه می شوند مخاطبان را همراه می کنند.
همچنین، معرفی شهدای ورزشکار، تأثیر ورزش در رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل، جوانان و الگوگیری از شهدای ورزشکار، بررسی ورزش جانبازان و معلولین در گفتگو با دست اندرکاران را از دیگر موضوعات مورد توجه در برنامه های رادیو ورزش است.

شاه آبادی نقش جوانان در پیروزی های طلایی دوران دفاع مقدس را مهم و برجسته ارزیابی کرد و گفت : در طول دوران دفاع مقدس دلاوری های جوانان مومن و انقلابی توانست نقش مهمی در ایستادگی ها و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت ایفا کند. همچنین جوانان غیور امروز نیز با تلاش و مجاهدت خود سهم قابل توجهی در خنثی سازی توطئه های دشمنان ایفا کرده‌اند. به همین خاطر "شبکه  رادیویی جوان" با موضوعاتی مانند  بیان رشادتها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ایثار، مقاومت و فداکاری و حضور جوانان و  نقش نیروهای هوایی در پیشبرد جنگ به استقبال این ایام می رود.

برنامه "شکوه حماسه" اثری است که در آن به معرفی دستاوردهای علمی دفاع مقدس می پردازد و بیان می کند در شرایطی که به لحاظ خودکفایی در سطوح نه چندان مطلوب قرار داشتیم چگونه به عالی ترین مدارج بازدارندگی رسیدیم. این برنامه هر روز ساعت ۱۴:۴۵ از این شبکه پخش می شود.

معاون صدا بررسی تحلیل های دوران دفاع مقدس  را مهم دانست و گفت : بررسی اوضاع سیاسی دوران جنگ تحمیلی و مناسبات آن با حال حاضر کشور، بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس از طریق گفتگو با فرماندهان و رزمندگان آن دوران از مهمترین محورهای "شبکه رادیویی گفتگو" است. همچنین رادیو گفتگو "روایت نا تمام" را در هفته دفاع مقدس  پخش می کند. این برنامه در هشت محور مختلف هفت شهر، هفت خواننده، هفت فیلم،هفت فرمانده،هفت عملیات، هفت کتاب،هفت جانباز و هفت شاعر مربتط با دفاع مقدس را معرفی می کند.

وی ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به فضای مجازی گفت: با توجه به افزایش ضریب نفوذ تلفن های همراه در ایران و همچنین وجود فرصت ها و تهدیدهای گوناگون در این فضا بسیار با اهمیت است.
مجموعه "ایرانصدا" با موضوعات مختلفی همچون سرودهای کودکانه با مضمون دفاع مقدس، مجموعه‌ای از داستان‌های دفاع مقدس و شهدا مخاطبان را در فضای مجازی همراه می کند. همچنین پایگاه کتاب گویای ایران صدا مجموعه ای از کتاب های صوتی با موضوع دفاع مقدس را با عناوین گوناگون منتشر می کند.
بر این اساس " وصول"  به بیان  خاطرات بانوی نمونه مقاومت  همسر سید عباس موسی دبیر کل سابق حزب الله ،" مثل یک خواب" زندگینامه شهید ابراهیم جعفر زاده،" جنگی که تمام شد " زندگی نامه شهید علی رضاییان، " عصمت" خاطرات شهید عصمت پورانوری ، "فریدون مرد میدون" داستان ادبیات دفاع مقدس و " بهنام" مربوط به رزمنده ۱۳ ساله را در دسترس علاقه مندان قرار داده است.

شاه آبادی با اشاره به جایگاه نمایش های رادیویی در راستای معرفی مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس خاطرنشان کرد: "اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش" برای این ایام نمایش های فاخری را تدارک دیده است . به نحوی که  داستان زندگی نامه شهید حسن باقری، خاطرات شهید گمنام ابراهیم هادی، ایثار و فداکاری در دفاع مقدس و  بیان خاطرات دفاع مقدس در آثار رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به چشم می خورد. "راه افتخار" اثر نمایشی است که در هفته دفاع مقدس و هر شب ساعت ۲۲:۳۰ از این شبکه پخش می شود.در این داستان نمایشی شنوندگان قصه  زندگی یک آزاده  را می شنوند که با    ماجراهای مختلفی روبرور می شوند.

بر اساس این گزارش، علاقه‌مندان به برنامه‌های شبکه‌های رادیویی می‌توانند علاوه بر گیرنده‌های رادیویی از طریق سایت شبکه ها،گیرنده ای دیجیتال،رادیو نما و همچنین از طریق اپلکیشن تلفن همراه ایرنصدا قابل دریافت از طریق www.iranseda.ir برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس برنامه‌های مورد علاقه خود را دریافت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.