• جشن جمشید

  روایت نوروز از زبان کودکان+ فیلم

  یک مربی نقالی و شاهنامه خوان به همراه شاگردانش ویدئو کوتاهی با عنوان «جشن جمشید» آماده کرده که داستان نوروز را از زبان کودکان روایت می‌کند.

تاپ سه فرهنگ عمومی

 • گروه موسیقی خیابانی

  ویدئو / هنری که از زیر زمین به متن جامعه آمد

  آرام آرام از زیر زمین راه خود را به روی زمین باز کردند تا بالاخره در بسیاری از مسیرهای روزمره‌مان دیده شوند. هنرمندان "موسیقی خیابانی" این روزها تقریباً همه‌جا دیده می‌شوند؛ در کنار خیابان، پیاده‌رو، ایستگاه مترو، و مجتمع های تجاری و فرهنگی و تفریحی، می‌تواند استیج این هنرمندان باشد. جایی که لغو کنسرت گاه به معضلی برای هنرمندان عرصه موسیقی تبدیل می‌شود، نوازنده‌های خیابانی توانسته‌اند به راحتی خود و هنرشان را به مردم عرضه کنند.

 • گروه آیینی جایلان

  تماشای بازی کائنات+فیلم

  درباره‌ی بازی کرمانج که در خراسان شمالی انجام می‌شود، روایت‌های شفاهی بسیاری وجود دارد و برخی معتقدند حرکت‌هایی که در آن اجرا می‌شود، نوعی بازی کائنات است.

 • جشن جمشید

  روایت نوروز از زبان کودکان+ فیلم

  یک مربی نقالی و شاهنامه خوان به همراه شاگردانش ویدئو کوتاهی با عنوان «جشن جمشید» آماده کرده که داستان نوروز را از زبان کودکان روایت می‌کند.

 • دومین جشنواره صنایع دستی

  عیدی‌هایی که سرمایه می‌شوند

  حدود دو سالی می‌شود، برای آنکه مردم صنایع دستی عیدی دهند، کمپینی تشکیل می‌شود. اما چرا برای آنکه صنایع دستی به یکدیگر هدیه دهیم تاکید می‌شود؟

 • صنایع دستی

  اولین عیدی چه بود؟

  این افسانه گفته می‌شود اولین هدیه در نوروز را خداوند به جمشید داد، زمانی که جمشید نیشکر را پیدا کرد و از نی بیرون آورد، از آن شکر ساختند و دستور داد شربت درست کنند و به همه مردم شربت هدیه دهند. می‌گویند آن روز نوروز بود.

 • کانون

  اسامی مراکز فعال کانون پرورش فکری در ایام نوروز

  اسامی مراکز فرهنگی هنری ثابت و سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور که در ایام نوروز آماده‌ خدمت‌رسانی به اعضا و علاقه‌مندان کتاب‌اند، اعلام شد.

 • علی اکبر مهدی‌پور

  موسیقی معروف تحویل سال را چه کسانی نواخته‌اند؟+موسیقی

  شاید موسیقی بختیاری بی‌کلام مقام سال تحویل را بارها شنیده‌اید. موسیقی که بسیاری از ما پای سفره هفت سین با آن خاطره داریم، علی‌اکبر مهدی‌پور دهکردی نوازنده سُرنا و اسدالله قبادی نوازنده دُهل نواخته‌اند.

 • هفت‌سین

  «کلام الله هم بر سفره هفت سین حضورمی یابد تا نقش آینگی خود را یادآور شود»

  «ایرانیان در کنارچیدن سفره هفت سین، حضور «آینه و قرآن» را الزامی دانسته اند. چنانکه بدون آن ها، نو شدن سال، برای ساکنان این بوم و بر، معنایی ندارد. البته هردو عنصر، رازی مشترک هم دارند که سبب شده در آیین کهن نوروز، در کنار هم، قرار گیرند؛ آینه در آراستن ظاهر آدمی نقش مهمی ایفا می کند و تقریبا آحاد مردم، درخانه هایشان، آن را دارند؛ پیش از خروج از منزل به آن چشمی می اندازند و پس از آن، وقتی باز می گردند بازهم نگاهی به آینه می اندازند تا با چهره ای آراسته بر اهل خانه سلام کنند. چقدر زیباست که این شی پرکاربرد در سفره هفت سین حضور می یابد و بدین گونه خود را برای دارندگانش اثبات می کند.»

 • هدایتی

  نوروز؛ سنت زیبای مدرن

  نوروز، واژه ای بسیار پر مفهوم، پر نغز و مملو از نشاط و سرزندگی و در عین حال مروج عبور از چرخه اسارت بار روزمرگی و ماندن در گذشته است.

 • گا‌ه‌شمار

  گاه­‌شماری ۱۲ حیوانی از کجا آمده است؟

  گاه­‌شماری ۱۲ حیوانی در ایران تا پیش از حمله مغول رواج نداشت.

 • 158750_681.jpeg

  ویدئو / تاریخچه‌ای کوتاه از نوروز و هفت‌سین

  نوروز، واژه‌ای خاطره‌انگیز و سرشار از طراوت؛ جشنی که برای تعدادی از کشورها، بویژه ایران، نماد تجدید حیات و آغازی دوباره است. در کنار این آئین باستانی، سفره‌ای که عموماً با نام هفت‌سین خوانده می‌شود، نماد دیگری از آغاز سال نوست. اما آئین نوروز و چیدن سفره هفت‌سین از کجا گرفته شده و چه فلسفه‌ای دارد؟

 • سفره هفت سین

  خارجی‌ها کدام آیین‌های نوروزی را تغییر دادند

  یک پژوهشگر معتقد است خارجی‌ها در دوره ناصرالدین شاه قاجار در برخی از آیین‌های نوروزی ما دخالت کردند و آن را با شیوه‌های مرموزانه‌ای تغییر دادند که یکی از آنها سفره نوروزی است.

 • سيدعباس صالحي

  حکم وزیر برای مدیر اداره هنرهای نمایشی

  با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی شد و مدیر پیشین این اداره به خبرگزاری جمهوری اسلامی رفت.

 • ششمین جشنواره مد و لباس فجر

  فعالیت ۳۰ برند در زمینه لباس نوجوان

  دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: امروز ۳۰ برند به طور اختصاصی در زمینه لباس نوجوان فعالیت دارند هر چند که این میزان برای تعداد بالای نوجوانان ما کافی نیست و عرضه آن ها نیز با مشکلاتی مواجه است.

 • دهمین نشست فعالان نوشت افزار اسلامی

  پایان دورهمی سه روزه فعالان نوشت افزار

  دهمین نشست سراسری فعالان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی که از ۲۳ اسفندماه با حضور تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان در مشهد برگزار شد، روز گذشته به کار خود پایان داد.

 • خانه هنرمندان

  به تماشای «تهران،شهر هنر» در نوروز بروید

  جشنواره بزرگ بهاری «تهران، شهر هنر» در ایام نوروز در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 • یار و یادگار

  بازدید سیدحسن خمینی از کارگاه هنری "یار و یادگار"

  به گزارش ایسنا، کارگاه هنری "یار و یادگار" در نگارستان حسینیه جماران برگزار شد.

 • سفر رایگان برای جوانان 18 سالۀ اروپایی

  ویدئو / سفر رایگان برای جوانان اروپایی

  کمیسیون اروپا با اتخاذ یک تصمیم مالی در ابتدای ماه مارس، اولین گام برای اجرای طرح «سفر رایگان برای اروپائیانی که به ۱۸ سالگی می‌رسند» را برداشت. انتظار می‌رود با تصویب بودجۀ ۱۲ میلیون یورویی، ۲۰ تا ۳۰ هزار جوان اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی را داشته باشند. هدف از این طرح، کسب تجربه، شناخت ارزش‌های مشترک اروپایی، کشف مکان‌های جدید و آشنایی با فرهنگ‌های اروپایی و در نهایت ایجاد یک هویت اروپایی و تقویت همبستگی میان جوانان است.

 • پرانتز باز

  برای حرف زدن درباره مد و لباس

  تلویزیون به نوجوانان فرصت می‌دهد

  در آستانه ایام نوروز، شبکه امید با برنامه نوجوانانه «پرانتز باز» به سراغ موضوع مد و لباس می رود.

 • آیین سنتی پیشواز عید نوروز - ارومیه

  نوروز را می‌توان در هر نقطه ایران به جا آورد

  «تنوع فرهنگی در ایران حکایت از اندام‌واره بودن فرهنگ در ایران دارد. بنابراین تنوع فرهنگی در ایران، رخ دادن هر آیین و رسمی در این سرزمین بسته به منطقه‌ای که شکل می‌گیرد، متفاوت است اما نوروز را در هر جای ایران می‌توانید به جای آورید، نوروز بودن در این آیین نمود دارد.»