• دوشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 1400013018006
  • خبرنگار : 71219

بگومگوی «اوج» و «بنیاد روایت فتح» بر سر «آقا مرتضی»

بگومگوی «اوج» و «بنیاد روایت فتح» بر سر «آقا مرتضی»

مسئول سازمان هنری رسانه‌ای اوج در پاسخ به بیانیه بنیاد روایت فتح درباره استفاده از آرشیو محرمانه بنیاد در ساخت مستند «آقا مرتضی» گفت: مجموعه‌ای که از آن به عنوان «آرشیو روایت فتح» یاد می‌شود، در سنوات ماضی و در برخی دوره‌ها مورد دستبردهای شخصی و سوء استفاده‌های منفعت طلبانه و پنهانی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، حاشیه‌های مجموعه مستند «آقا مرتضی» محصول موسسه هنری رسانه‌ای اوج به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر هنوز ادامه دارد و پس از اعتراض خانواده شهید مرتضی آوینی به پخش این مستند، برخی فیلمسازانی که از کارهایشان در این مستند بدون اجازه استفاده شده بود، از سازندگان و نحوه برخورد آن‌ها انتقاد کردند.

همچنین روز گذشته، 29 فروردین از سوی بنیاد فرهنگی روایت فتح بیانیه‌ای منتشر شد که در آن گفته شده بود: «اتفاقات پیش‌آمده پس از پخش مستند «آقا مرتضی» به تهیه‌کنندگی سازمان هنری رسانه‌ای اوج و واکنش‌های خانواده شهید سیدمرتضی آوینی و یاران ایشان در جهت نقد و یا تأیید نوع و محتوای روایت این سریال مستند و اعلام اعتراضی کارگردانان، هنرمندان و مصاحبه‌شوندگان متعدد به عدم رضایت‌شان در استفاده از آثار و گفتارشان در مستند مذکور که متأسفانه نیمی از آنان از آرشیو گروه مستند روایت فتح استخراج شده است، ما را برآن داشت تا ضمن درخواست از همه دوستان به خویشتنداری و نقد اثربخش در رفع این عارضه بزرگ که قلب بسیاری را از جمله خانواده شهید عزیز را نیز آزرده، اقدامات مؤثری را تدبیر و اجرا نماییم.»

در این بیانیه تاکید شده بود: «ضروری است به استحضار همه دغدغه‌مندان و هنرمندان این عرصه و مخصوصاً پیشکسوتان روایت فتح برسانیم که خروج این حجم بسیار از آرشیو که برخی از آنان به دلایل متقن از سوی مدیران وقت گروه به‌صورت محرمانه نگهداری می‌شده، در زمان تصدی مسئول سازمان اوج در بنیاد فرهنگی روایت فتح در پایان سال 1396 و اوایل سال 1397 و به دستور شخص ایشان از آرشیو بنیاد خارج و در اختیار عوامل مستند مذکور قرار گرفته است.»

حال در واکنش به این بیانیه روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، متن پاسخ احسان محمدحسنی - مسئول سازمان اوج - را منتشر کرده است که ایسنا بخش های از آن را منتشر می کند.

در مقدمه این بیانیه از  بیانیه روایت فتح به عنوان یک بیانیه  شتاب زده یاد شده است و پس از مقدمه ، آمده :

«اوّلاً؛ اگر انتشار این جنس بیانیه‌های عجولانه و سراسر افترا و ادعا باعثِ دیده شدن و مطرح شدن دوستانم در رسانه‌ها می شود و عطشِ بر سر زبان افتادنشان را سیراب کرده و برای پوشاندن بی‌عملی‌ها و انفعال و بی برنامگی برادرانم در برگزاری هر چه باشکوه‌تر سالگرد سید شهیدان اهل قلم و سالار هنرمندان انقلاب و ناتوانی در نشر عقاید و روایت سرگذشت زندگی سراسر امیدِ آن بزرگمرد، لباسی دوخته می‌شود، پس الخیر فی ما وقع، بسم الله. بیشتر بنویسید و بتازید.

ثانیاً؛ مجموعه‌ای که از آن به عنوان «آرشیو روایت فتح» یاد می شود، در سنوات ماضی و در برخی دوره‌ها مورد دستبردهای شخصی و سوء استفاده‌های منفعت طلبانه و پنهانی قرار گرفته است و یا للعجب که صدا از دیوار در آمد امّا از همسنگران و مدعیانِ جدید، خبری نبود. هر گونه پیگیری‌های حقوقی! قضایی! نیز پیشکش!!

عقل سلیم حکم می‌کرد این آثار که در حالِ نابودی، فرسایش و بهره برداری‌های شخصی قرار گرفته بود و بیم آن می‌رفت در اثر آتش سوزی، حوادث غیرمترقبه در مرکز شهر و یا هر بحران دیگری مورد تهدید واقع شود، در چند نقطه نگهداری و بازسازی شود.

در دوره‌ای که این حقیر به پیشنهاد فرمانده محترم وقت سپاه پاسداران و با حکم رییس محترم وقت سازمان بسیج مستضعفین، با حفظ سمت مأمورِ به هم افزاییِ شبه ادغام و نزدیک کردن دو مجموعه مهم هنری و رسانه ای سپاه و بسیج شدم، سلسله اقدامات و تصمیمات مطالعه شده و جامعی را در همه سطوح و عرصه‌ها برنامه‌ریزی و پیگیری کرده‌ام؛ از طرح توسعه شهرک سینمایی دفاع مقدس، تا طراحی ساخت پردیس بزرگ فرهنگی، هنری و سینمایی و نمایشی در میدان فردوسی تهران، تا ساخت و بهره برداری از سالن تئاتر مقاومت (تماشاخانه سرو)، و همچنین بازکردن درب‌های قفل شده آرشیو روایت فتح به روی پژوهشگران و مستندسازان که منجر به جهش کمی و کیفی تولید آثار با مضامین مقاومت شد و نیز بازتعریف و احیای انتشارات روایت فتح و ... شد. این‌ها تنها بخش‌های کوچکی از عمرِ کوتاهِ مسئولیت این کمترین سرباز با همراهی و مساعدت یاران و همسنگرانم در آن مجموعه عزیز بوده است.»

در بخش دیگر آمده است : «ثالثاً؛ سرورانِ عزیزم این برادرشان را تهدید به پیگیری حقوقی و قضایی در دستگاه‌های ذیربط نظامی نموده اند! بسیار خوب، اگر چنین قصدی هم داشتند نیاز به بیانیه سرگشاده و دعوا در ملاء عام نبود، باید ظرف این دو سال گذشته که از ریاستشان گذشته، به جای سکوت و تملّق، اقدام می‌فرمودند. حالا هم دیر نشده. ما را از چه می ترسانند؟! گردنمان از مو باریک‌تر و ارائه اسناد و پاسخگویی حقوقی در دستگاه قضایی را به مراتب آسان‌تر و گواراتر از پاسخگویی در محضر حضرت کرام الکاتبین می‌دانیم.

رابعاً؛ حسن ختام این یادداشت را بهانه‌ای قرار می‌دهم برای فراخوان عمومی به همه پژوهشگرانِ کاربلد و مستندسازان پر تلاشِ حاضر در منظومه فرهنگی انقلاب اسلامی برای مراجعه و بهره برداریِ به جا و با برنامه از آرشیو سازمان هنری رسانه‌ای اوج که متعلق به این سرزمین و آب و خاک مقدس است؛ جهت تولید آثار فاخر و ارزشمند با موضوع تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و عاشورایی ملت سلحشور این کهن بوم و بَر.

همچنین با افتخار یک نسخه کامل از کلیه آثار، تولیدات و آرشیو سازمان هنری رسانه ای اوج، برای صیانت و امنیت بیشتر و نگهداری در گنجینه ارزشمند سپاه پاسداران به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه تقدیم می گردد.

و آخر اینکه؛ در این باب گفتنی ها بسیار است، امّا فعلاً به همین مقدار بسنده کردم ...بماند بقیه اش! والسلام

اگر ناخدا جامه بر تن دَرَد/ خدا کشتی آنجا که خواهد بَرَد»

مریم امینی - همسر سید مرتضی آوینی - درباره این مستند به ایسنا گفته بود: وقتی بخش اول مستند را دیدم واقعا احساس کردم یک تعرض به خانواده‌ام صورت گرفته و زیر پا گذاشتن حریم خانواده را با پرده‌دری و وقاحت باور نمی‌کردم. ضمن این‌که استفاده از راش‌هایی که متعلق به تهیه‌کننده این مستند نیست هم حیرت‌آور است و راه را برای شکایت صاحبان دیگر فیلم‌ها باز می‌گذارد.

مستند «آقا مرتضی» به کارگردانی سید عباس سید ابراهیمی و تهیه کنندگی مهدی مطهر محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و تولید شده در خانه مستند انقلاب اسلامی است که سازندگانش آن را  روایتی متفاوت و بدون سانسور از زندگی شهید اهل قلم معرفی کرده بودند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۵:۴۱

اتفاقا مستند فوق العاده جالبی بود و روایت راویان دهه های قبل با چهره های امروزی جالبتر... این مستند حتی اگر از آرشیو مخفی شده ! هم استفاده کرده باشد شجاعانه، جسورانه و ارزشمند بود و فضای آن زمان را پس از گذشت سالهای دور و خاکستری از جنگ زنده و تداعی کرد... متاسفانه کسانی مدعی مصادره مرتضا آوینی هستند که خودشان او و آثار و تصاویر ثبت شده او را در پستو پنهان کرده اند و همینها مسبب عدم شناخت نسل جوان با تفکر و منش آوینی هستند.. آوینی برای چه کسی روایت فتح را ساخت که امروز به ارثیه یک عده تبدیل شده است؟ این میراث ملی ما است .که باید به آیندگان شناسانده شود و مکتب آوینی پژوهش و حتی تدریس شود... افسوس که شهید آوینی زنده نیست تا از قلمش، دلنوشته هایش.. عکسها... و صحنه هایی که به یادگار گذاشته و ثبت کرده دفاع کند...افسوس

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۱۱:۳۰

خونوادش نتراضی اند؛ تو چی میگی؟