• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 1400062921830
  • خبرنگار : 50464

لزوم نظارت بر میزان مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی

لزوم نظارت بر میزان مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی

ایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: با توجه به تصویب سند آبی استان باید بر میزان مصرفی اب بخصوص در بخش کشاورزی نظارت شود.

سیدعلی آقازاده روز دوشنبه ۲۹ شهریورماه در همایش آعاز سال زراعی و کشت پاییزه اظهارکرد: استان مرکزی علاوه بر اینکه یک استان صنعتی است، از لحاظ کشاورزی نیز در رتبه های اول کشور قرار دارد و کشاورزی و صنعت در این استان دو بازوی اقتصادی خوب به‌ شمار می‌روند.

وی ادامه داد: در چهارسال گذشته شاهد موفقیت‌ها و تلاش‌های روزافزون جهاد کشاورزی استان مرکزی با نیروهای باانگیزه و باسواد و کارشناس بوده‌ام و تنها مشکلات پیش‌بینی نشده سد راه پیشرفت این سازمان است.

آقازاده‌ گفت: استان مرکزی از لحاظ تولید گندم جزو ۱۰ استان برتر قرار دارد همچنین از نظر تولید گوشت قرمز و سفید، انار، پسته، محصولات باغی و گل و گیاه زینتی نیز جزو استان‌های برتر است .

وی تصریح‌ کرد: متاسفانه به‌ دلیل سوء مدیریت در چند دهه اخیر در بهره‌برداری از منابع زیرزمینی آب، مشکلاتی نظیر خشکسالی که اهم مشکلات است در کشور و بخصوص در استان مرکزی به‌ وجود آمده ‌است و اگر تدبیری اندیشیده نشود در سالهای آینده نیز شاهد کاهش تولیدات کشاورزی خواهیم بود.

وی افزود: با توجه به تصویب سند آبی استان باید بر میزان مصرفی اب بخصوص در بخش کشاورزی نظارت شود. جهت مدیریت منابع آبی و انطباق مسائل آب و کشاورزی می‌بایست کمیته‌ای تشکیل شده و با بررسی رفتار سفره‌های زیرزمینی تحت شرایط متفاوت بتوانیم این مشکل را مدیریت کنیم.

آقازاده بیان کرد: متاسفانه میزان سرقت تجهیزات کشاورزی افزایش قابل‌توجهی داشته ‌است که با توجه به اوضاع اقتصادی نابسامان کشاورزان می‌بایست نظارت بیشتری در این حوزه صورت بگیرد.

اقازاده گفت: اگر قیمت هر کیلوگرم محصول زراعی ۴۰ هزار ریال باشد با وجود خشکسالی میزان ۱۰هزار میلیارد ریال به کشاورزان خسارت وارد شده ‌است و با تبدیل این مبلغ به ارز و واردات محصولات، این مبلغ در نهایت از سفره کشاورزان کم خواهد شد.

مجیدآنجفی مدیرکل جهاد کشاورزی استان‌ مرکزی نیز در این جلسه گفت: در ۴ سال اخیر در حوزه کشت پاییزه تولیدات کیفی و کمی خوبی داشته‌ایم. در یکسال‌ونیم گذشته با بحران کرونا روبرو بوده‌ایم و کارشناسان ما سعی کردند تا همواره در کنار کشاورزان باشند و آنها را حمایت کنند. در سال گذشته با بحران تولید بذر نیز مواجه‌ بودیم که تامین مالی دریافت بذر نیز بسیار مشکل بود. خوشبختانه چالش تامین بذر را پشت سر گذاشتیم و نگرانی امروز ما توزیع بذر در بین کشاورزان است.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه جدیدی که به برخی از استان‌ها با عنوان جهش تولید کشاورزی ارسال شده است تعهد و تاکید سنگینی برای تولید دانه‌های روغنی داریم که لازم است تولید آنها در اراک جدی تر گرفته‌ شود.

آنجفی گفت: برای شروع سال جدید زراعی تمام تلاش خود را با همکاران خود انجام دادیم و تدارکات تامین بذر و تسهیلات کاشت را تامین کردیم تا سال زراعی خوبی را پیش رو داشته باشیم.

محمد زاهدی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی در این جلسه اظهار کرد: سال زراعی گذشته، میزان تولیدات گیاهی استان ۲۲۵۰ تن بوده است که از این مقدار ۵۰ هزار تن محصولات باغی و ۱۶۹۰ تن محصولات زراعی بوده است و در مجموع ۲۵۱ هزار تن کاهش تولید را داشته ایم.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰، ۱۶۴۰۰۰ تن کودشیمیایی توزیع شده است که ۶۲هزار تن کود ازته، ۷۷۹هزار تن کود فسفاته، ۴۶۹ تن کود پتاسه بوده است که با توجه به افزایش قیمت چند برابری کودهای فسفاته و پتاس، کشاورزان نتوانستند از این کودها استفاده کنند.

زاهدی ادامه داد: در مجموع در سال گذشته ۲۵۲۱ تن بذر گندم آبی داشته ایم که این مقدار در سال جاری به ۲۰۱۷ تن رسیده است. همچنین تولید بذر جو آبی در سال گذشته ۱۲۰۷ تن بوده است که در سال جاری ۷۶۰ تن جو توانسته ایم تدارک ببینیم.

وی تصریح کرد: درسال زراعی ۹۹-۱۴۰۰، تعداد ۳۲۹ تراکتور، ۴ دستگاه کمباین، ۵۰۰ دستگاه دنباله بند تدارک دیده شده است.

زاهدی ادامه داد: تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون در سال قبل ۸۴ میلیارد بوده است که امید است در سال جاری با توجه به سهمیه ۱۲۰ میلیاردی استان مرکزی، این مبلغ افزایش یابد.

وی افزود: کشاورزان و جهاد کشاورزی نباید تابع شرایط اقلیمی باشند، ما در اقلیم نیمه خشک قرار داریم و باید به کمبود بارش عادت کرده و فعالیت خود را ادامه دهیم. مشکل اساسی ما کمبود نیروی انسانی، تدارکات، پشتیبانی و ماشین آلات است، لذا نیازمند سرمایه گذاری در بخش تولیدات هستیم.

زاهدی تصریح ‌کرد: متاسفانه سال زراعی گذشته سال آبی خوبی نبود و در تمامی نقاط شاهد کاهش بارش بوده ایم. میانگین بارش سال گذشته ۱۴۳.۳ بوده است در حالی که این رقم باید ۲۳۴.۴ باشد، بر این اساس ۳۹ درصد کاهش بارش در سطح استان داشته ایم.

وی افزود: از تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۹ تا هم اکنون بارش زیادی را در سطح کشور دریافت نکرده‌ایم. در فروردین ماه نیز تنها ۲.۷ بارش را نسبت به اندازه میانگین بلند مدت داشته‌ایم و این میزان در مقایسه با ۳۰ سال گذشته میزان بسیار کمی است.

وی در خصوص پیش بینی بارش در سال زراعی پیش رو گفت: بنابر تحقیقات و آمارها احتمال می رود که کاهش بارش ادامه داشته باشد و از مهرماه تا آذرماه بارش کمتری را شاهد باشیم و از ماه آذر بارش ها به صورت نرمال ادامه پیدا کند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی نیز ضمن توضیح واردات گندم برای افزایش کیفیت آرد استان بیان ‌کرد:۳۰ هزار تن گندم امسال از سایر استان‌ها به این استان وارد شده و واردات ۶۰ هزار تن محصول تا پایان سال جاری در دستور کار قرار دارد.

وی افزود:  ۲۶ هزار کشاورز  استان در سال زراعی قبل محصول گندم خود را در قالب ۶۲ هزار محموله به اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان تحویل دادند.

ملکی خاطرنشان کرد: چهار و ۶ دهم میلیون تن گندم امسال به ‌صورت تضمینی از گندمکاران سطح کشور خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش دارد.

ملکی اظهار کرد: استان ‌مرکزی با وجود کاهش بارندگی‌ و افت خرید تضمینی گندم جزو ۱۰ استان برتر تولید گندم محسوب می‌شود.

معاون بانک کشاورزی استان نیز در این جلسه گفت: در سال گذشته دغدغه زیادی درخصوص تامین مالی طلب گندمکاران داشتیم که خوشبختانه این چالش را پشت سر گذاشتیم و در بازه زمانی یک هفته طلب گندم کاران را پرداخت کردیم. طبق برنامه ریزی های مدون مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومانه به بخش کشاورزی اختصاص یافت که به نسبت سال قبل ۱۵ درصد رشد داشتیم.

فروهر افزود: سال گذشته ۱۳هزار میلیارد اعتبار برای کاشت و داشت تخصیص یافت که امید است در سال جاری این مبلغ افزایش یابد. در بخش مکانیزاسیون نیز ۱۴۰۰ میلیارد برنامه ریزی شد که ۱۰۰۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافت و از این مبلغ ۸۵۰ میلیارد به شعبات بانک ارسال شد تا کشاورزان بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند اما متاسفانه برخی کشاورزان موفق به دریافت این تسهیلات نشدند بطور کلی ۹۰ درصد جذب این تسهیلات را از سمت کشاورزان شاهد بودیم.

وی بیان کرد: هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای لغو ارائه تسهیلات نداریم. متاسفانه بیش از ۱۰ درصد کشاورزان محصولات خود را بیمه نکرده اند که برای دریافت تسهیلات می بایست این اقدام صورت گیرد تا محصولاتشان را تحت پوشش خود قرار دهیم.

فروهر افزود: همچنین ۱۶ درصد از دام ها بیمه نشده اند که دامداران برای دریافت تسهیلات لازم است دام های خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

وی تاکید کرد: با توجه به احتمال کاهش بارندگی، کشاورزان لازم است جهت امنیت شغلی خود حتما باغ ها و دام های خود را تحت پوشش بیمه درآورند.

انتهای‌پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.