• شنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۲۱:۱۲
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 96021610072
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آرامش و ثبات، مهم‌ترین دستاورد دولت در عرصه فرهنگ بود

صالحی امیری وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در چند سال گذشته قدم‌های بسیار مفیدی در عرصه فرهنگ برداشته شده و آرامش و ثبات در حوزه فرهنگ و هنر مهم‌ترین دستاورد دولت است.

به گزارش ایسنا - منطقه آذربایجان‌شرقی، سیدرضا صالحی‌امیری در نهمین جشنواره حضرت علی‌اکبر(ع)، اظهار کرد: گزارش صادقانه از واقعیت‌های کشور هدف ماست و ما بنای تبلیغات نداریم؛ چراکه بهترین تبلیغ، عملکرد ماست.

وی ادامه داد: تبریز نگین فرهنگ، هنر و تمدن سرزمین ماست، تبریز را دوست دارم، چراکه افتخار ملی دینی تاریخی و انقلابی ماست، آزادی را برای ما به ارمغان آورد.

صالحی امیری ادامه داد: آذربایجان در یکصد ساله گذشته چه در دوران مشروطه و چه در انقلاب اسلامی، پرچمدار آزادی، دموکراسی و مردم‌سالاری بود؛ تبیین و تحلیل سرزمینمان، بدون درک تمدن آذربایجان ابتر و ناقص است؛ آذربایجان برای امثال ما پژوهشگران حلقه‌های مفقوده زیادی دارد و سرزمین رازها و رمزهاست.

وزیر ارشاد در ادامه اظهار کرد: اگر فرهنگ ایرانی در دنیا بالنده است، به یمن وجود فرهنگ آزبایجان بوده و هست. از این منظر، آذری بودن یک افتخار است برای کسانی که در این سرزمین زیست می‌کنند.

وی اضافه کرد: ما در شرایطی هستیم که باید با واقعیات کشور زیاد آشنا شویم، یک واقعیت در دولت تدبیر و امید این است که ما جوانان را باور داریم و هر دولتی که جوان را باور نداشته باشد به بیراهه خواهد رفت، با نگاه ابزاری به جوان هم مخالفیم.

صالحی امیری با بیان اینکه "ما معتقدیم جوانان در این جامعه نه دین‌گریزند و نه دین‌ستیز، بلکه آن‌ها ریاگزیر و نفاق‌پرهیز هستند"، افزود: مابه ضعف‌ها نیز واقفیم اما چشم‌انداز روشنی به روی کشور گشوده شده است، توسعه بدون جوان ناممکن است، جوانان موتور توسعه هستند و بدون جوان به مقصد و مقصود نخواهیم رسید.

وی در ادامه یادآور شد: دولت کشور را در شرایطی تحویل گرفت که با انباشتی از چالش‌ها مواجه بود؛ در اوج مناقشات بودیم و در این کشور رئیس قوه مجریه در مجلس به زعم خود افشاگری می‌کرد، تخریب به فرهنگ عمومی تبدیل شده بود و همه دنیا از ایرانیان ذهنیت غلط پیدا کرده و هر روز قطعنامه صادر می‌کردند.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: در چنین فضایی ریل کشور با حضور دولت یازدهم تغییر کرد. ما معتقد نیستیم که معجزه کرده‌ایم اما اگر شرایط به روال گذشته ادامه پیدا می‌کرد، مسیر ما در ناکجاآباد بود؛ در دولت یازدهم خبری از توهین، فحاشی و انتقام‌جویی و تخریب نیست و با اخلاق دیپلماسی، به جای مناقشه، مذاکره را آغاز کردیم؛ مذاکرات در کنار و در ذیل قدرت ملی شکل گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: به پشتوانه قدرت ملی، مذاکره شکل گرفت و درایت مقام معظم رهبری، درک روشن دولت نسبت به تحولات دنیا، حمایت مردم و پشتوانه نیروهای مسلح، ریل کشور را تغییر داد؛ می‌دانیم که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اما ریل در مسیر صحیح قرار گرفته است و ما با مردم صادق و شفافیم.

صالحی امیری افزود: ما گوش شنوا داریم برای نقد؛ نقد یکی از عوامل اصلی توسعه ملی است. دولت یازدهم فضای امن‌تری برای اندیشه، نوشتن و گفتن ایجاد کرد و اصحاب فرهنگ و هنرمندان می‌تواند به راحتی سخن بگویند و نقد کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه "از نگاه ما، زن و مرد ارزش برابری دارند و ما با هر تبعیضی مخالفیم"، اظهار کرد: جوان فرصت و سرمایه کشور است، هیچ عاقلی به سرمایه‌ خود نمی‌تواند نگاه تهدیدآمیز داشته باشد. ما برای اولین‌بار تهدید جهانی را از سر ایران دور کردیم، تحولات منطقه درخاورمیانه به نفع ایران تغییر کرد؛ اگر در سالن‌ها با آرامش و امنیت نشسته‌ایم به خاطر تلاش‌هایی است که توسط همت جمعی در کشور انجام شد.

صالحی امیری بیان کرد: انقلابی بودن یعنی توجه به منافع و مصالح ملی، انقلابی بودن در خدمت به مردم است؛ ما مسیر حج را برای اولین بار از طریق مذاکره باز کردیم؛ می‌توانستیم زبان درشت به کار ببریم اما ما با عزت و کرامت این اقدام را کردیم؛ همه شروط ما را وزیر عربستان پذیرفت اما از طریق مذاکره.

وی در ادامه گفت: آقای روحانی معتقد است که ما می‌توانیم از طریق دیپلماسی و توجه به سرمایه‌های کشور در قله توسعه قرار بگیریم. فضای سیاسی انتخابات نیز در طول دولت بسیار متفاوت شده و باید توجه کنیم که قبلا چگونه بود. امروز برای اولین‌بار در کشور به جای شش میلیون واردات گندم خودکفا شده‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: توجه به کشاوزران، توجه به خودکفایی، توجه به نیازهای اساسی مردم و ... در مدار توجه قرار گرفته و امروز در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استانداردهای اروپایی در حال تهیه است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ میلیون بیمه در دوران این دولت انجام شده که فقط سه درصد از جیبشان هزینه درمان می‌دهند، تاکید کرد: در دولت یازدهم، برای اولین‌بار تراز تجاری ما مثبت شد، درآمد مالیاتی بیشتر از درآمد نفت شد و اگر نمی‌شد آینده‌ نیز آینده تیره و تاریکی بود؛ دولت زیرسازی‌های لازم را برای این مسیر فراهم کرده است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه برخی می‌گویند برجام باید در سفره‌های مردم آثارش دیده شود، گفت: اگر ما در گذشته بودیم امروز در چه وضعیتی قرار داشتیم؟ جزو ۱۰ کشور امن دنیا طبق نطرسنجی ها هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در فرهنگ و هنر نیز شرایط بسیار تغییر کرد، افزود: ۸۸ هزار عنوان کتاب در سال گذشته نشر یافته و با توجه به اینکه در سال ۹۱ شبانه‌روز ۲۰ الی ۳۰ تئاتر اجرا می‌شد اما اکنون هر شب بیش از یکصد تئاتر در روز اجرا می‌شود.

صالحی امیری گفت: در چند ساله گذشته قدم های بسیار مفیدی در عرصه‌ی فرهنگ برداشته شده و آرامش و ثبات فرهنگی مهم ترین دستاورد دولت است؛ جامعه ی فرهنگی در دولت یازدهم آشتی کرد و بیش از ۳۰ هزار هنرمند بیمه‌ شد و ۱۵ هزار نفر نیز بیمه تکمیلی شدند.

وی با بیان اینکه معتقدیم کلیه مسئولیت ها باید به اصحاب فرهنگ و هنر داده شود، بیان کرد: در دولت تدبیر و امید تلاش شد تا همه امور به اصحاب خودش واگذار شود، باید به آینده امیدوار باشیم، چرا که هر کس جامه را ناامید می‌کند، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کسانی که مانع نشاط و شادی جوان است، در نتیجه توسعه آسیب‌های اجتماعی را خواستار است؛ بسیاری از آسیب‌های اجتماعی محصول عملکرد دولت‌های گذشته است.

صالحی امیری اضافه کرد: باید بستر را برای حضور جوانان در صحنه‌های تاثیرگذار فراهم کنیم، می‌خواستیم سازمان جوان را مستقل کنیم، با دستور رئیس‌جمهور مقدمات آن در سال ۹۵ فراهم شد. ما برای تداوم انسجام ملی به اعتماد اقوام نیاز داریم، مشارکت اعتماد و رضایت در جامعه زمانی شکل می‌گیرد که بدانند حاکمیت به چشم صداقت همه را می‌بیند.

وی با بیان اینکه "بازی با جوانان خیانت است"، در پایان اظهار کرد: دولت سالیانه ۶۳۰ هزار شغل ایجاد می‌کند. با همه توان تلاش خود را به کار بسته‌ایم و قریب به ۶۰۰ هزار نفر نیز آماده به اشتغال داریم، شرایط امروز مناسب بوده و یک جهش ملی فراهم شده و خواهید دید در دولت دوازدهم رویدادهای زیادی خواهد افتاد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.