• سه‌شنبه / ۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98100302487
  • خبرنگار : 50031

مطالبات مناطق یازده‌گانه شهرداری شیراز روی میز کمیسیون‌های شورا

جلسه یاوران شورا با شهردار و شورای شیراز

ایسنا/فارس نخستین جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز با نمایندگان یاوران شورا در مناطق یازده‌گانه شهرداری این کلانشهر برگزار و مطالبات مد نظر شهروندان هر منطقه به کمیسیون‌های مرتبط ارجاع داده شد.

نمایندگان یاوران شورا در یازده منطقه شهرداری شیراز سه‌شنبه ۳ دیماه در یک نشست سه ساعته با اعضای شورای شهر و شهردار شیراز، دیدگاه‌های خود و مطالبات شهروندان مناطق مختلف را در حوزه‌های مختلف عمرانی، شهرسازی، فضای سبز و ... مطرح کردند.

یاوران شورا در افزایش مشارکت‌پذری شهروندان ما را یاری دهند

به گزارش ایسنا، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست با اشاره به اهمیت مشارکت شهروندان و توجه به دیدگاه‌های مردمی در اداره شهر، گفت: فلسفه وجودی شورا، تسهیل و تسریع در خدمت‌رسانی به مردم و همچنین جلب مشارکت شهروندان است و در همین راستا یاوران شورا نقش حلقه واسطه شهروندان و نمایندگان آنها در شورا را ایفا می‌کنند.

سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به بازنگری در نوع فعالیت یاوران شورای شهر شیراز، یادآور شد: برای سهولت در ارتباط اعضای شورا و عموم شهروندان، از هر منطقه ۳ نفر و در مجموع ۳۳ نفر بنا به تشخیص نمایندگان مناطق یازده‌گانه، مجمع یاوران شورای شهر شیراز را تشکیل می‌دهند و خوشحالم که امروز برای اولین بار در قالب جلسه هم‌اندیشی به صورت رو در رو شنونده صحبت‌های نمایندگان حدود ۸۰۰ یاور شورا هستیم.

موسوی با بیان اینکه شورای شهر، پایگاه اطلاع‌رسانی خود را با هدف تقویت ارتباط دوسویه با مردم بهبود بخشیده است، افزود: ما در شورای پنجم با ایجاد شفافیت، تمام مصوبات و حتی مراحل پیگیری طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌ها را در اختیار شهروندان عزیز قرار می‌دهیم و توقع داریم یاوران شورا به ما کمک کنند تا شاهد افزایش مشارکت عموم شهروندان در اداره‌ی بهتر شهرمان باشیم.

رئیس شورای شهر در پایان با یادآوری محدودیت‌های منابع مالی در مدیریت شهری شیراز و تمام کشور، تصریح کرد: معتقدم که اگر شهروندان و مجموعه مدیریتی شهر شیراز با هم همکاری کنند می‌توانیم هم خدمات بهتری ارائه کنیم و هم هزینه‌های اداره شهر را کاهش دهیم که در این میان نقش یاوران شورا بسیار کلیدی است.

هز ۱۰۰ روز ۱۰۰ پروژه اجرا یا افتتاح می‌شود

شهردار شیراز نیز با اشاره به اینکه شهرداری شیراز برای نخستین بار مطالبات و دیدگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم شهروندان را محور اولویت‌بندی پروژه‌های خود در مناطق مختلف تعیین کرده است، گفت: شهرداری شیراز رویه‌ تازه‌ای را  در پیش گرفته که بر مبنای آن از هر منطقه بین ۵ تا ۱۰ پروژه شاخص را دریافت کرده و بر همین مبنا در حال حاضر حدود ۱۰۲ پروژه شاخص در مناطق ۱۱گانه شیراز پیش رو داریم؛ براین اساس ظرف ۱۰۰ روز آینده این پروژه‌ها اجرایی شده یا افتتاح خواهد شد.

حیدر اسکندرپور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه فرهنگی پردیس تئاتر نصر در راستای توسعه متوازن امکانات فرهنگی در شیراز، اضافه کرد: این پروژه فرهنگی با دارابودن سه سالن ۲۵۰، ۱۷۰ و ۸۰ نفره در زمینی به مساحت ۶ هزار متر مربع هفته پیش کلنگ زنی شد که سعی می کنیم تا پایان سال ۹۹ آن را به بهره برداری برسانیم.

شهردار شیراز در ادامه به شروع ساخت پروژه مجتمع تفریحی ورزشی گلستان در منطقه ۱۱ شیراز در هفته آینده خبر داد و گفت: طی چند روز آینده در منطقه کم تر برخوردار پروژه سالن ورزشی چند منظوره با امکانات و استاندارد های قابل قبول کلنگ زنی می شود.

اسکندرپور افزود: اجرای نهضت آسفالت در حدود دو برابر بودجه مصوب در این زمینه یکی از پروژه‌های بزرگ شهری است که برای اولین بار بر اساس نظرسنجی مستقیم از شهروندان، برنامه‌ریزی و اجرا شده است و بسیار خوشحالم که بر اساس این رویه جدید به خواسته‌ی اکثریت مردم شریف شیراز تمکین کرده و خواهیم کرد.

شهردار شیراز اضافه کرد: مایه افتخار ما است که شهروندان و نمایندگان آنها در یاوران شورا، پیشنهاد کننده اولویت‌ها و همچنین پروژه‌های شهرداری در مناطق مختلف و تسهیل کننده مسائل و مشکلات شهرمان باشند.

وی با اشاره به دیدار و گفتگوی مستقیم با یاوران شورا و شهروندان گفت: در این راستا هر هفته در یکی از مناطق شهرداری شیراز به صورت مستقیم با شهروندان ملاقات می کنم و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار می گیرم.

اسکندرپور با هشدار نسبت به احتمال سوءاستفاده از ظرفیت‌های مردمی یاوران شورا، خاطرنشان کرد: باید مراقب باشیم که ظرفیت گسترده یاوران شورا برای عموم شهروندان و آینده این شهر به کار گرفته شود و نه هیچ شخص یا گروه خاصی.

شورای پنجم شیراز به شعارهای انسان‌محورانه خود عمل می‌کند

دکتر علی ناصری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز در ادامه این نشست با اشاره به سیاست‌های انسان‌محورانه شورای پنجم شیراز، گفت: پروژه دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی و ون‌های مناسب‌سازی شده ویژه جانبازان و معلولان که در هفته اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند حاکی از نگاه انسان‌محورانه شورای پنجم و شهرداری در خصوص مدیریت شهر و باور عملی آنها به این شعارهاست.

وی یاوران شورا را بازوی شورای شهر در کشف مشکلات و حل مسائل شهر و شهروندان قلمداد کرد و افزود: امیدوارم خروجی هم‌اندیشی با یاوران شورا که از امروز شروع شده به هماهنگی و همراهی بیش از پیش یاوران شورا، شورای شهر و شهرداری در جهت خدمات شایسته به عموم شهروندان در مناطق یازده‌گانه منتج شود.

 پروژه‌های شیراز در شرایط سخت فعلی هم متوقف نشده‌اند

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز نیز جایگاه یاوران شورا را به مثابه پارلمان محلی محلات در مقیاسی کوچکتر توصیف کرد و اظهار داشت: معتقدم که در حال حاضر با فعالیت یاوران شورا شرایط برای جلب حداکثری مشارکت و همکاری شهروندان در مسیر حل مشکلات عمومی شهر فراهم شده است.

نواب قائدی با اشاره به شرایط خاص کشور، تصریح کرد: همه ما وضعیت اقتصادی شهر و کشور را درک می‌کنیم اما خوب است بدانیم که ما تنها شهری هستیم که با درایت شهردار تاکنون مشکلی در پرداخت حقوق خانواده چند ده هزار نفری شهرداری و اجرای پروژه‌های مختلف نداشته‌ایم.

این عضو شورای شهر شیراز، تکمیل و آغاز تعداد زیادی پروژه در این حوزه را از جمله مواردی دانست که در هیچ شرایطی متوقف نشده‌اند و افزود: آغاز نهضت آسفالت در حوزه عمرانی و اجرای پروژه‌های حمل و نقلی ازجمله ایستگاه‌های جدید قطار شهری، دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی و ون‌های مناسب‌سازی شده برای معلولان و جانبازان؛ نمونه‌هایی از این پروژه‌ها است که در همین مدت اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند.

قائدی خطاب به یاوران شورای شهر گفت: ما اعضای شورا و مدیران شهرداری در این مسؤولیتی که در حال حاضر بر عهده داریم ماندگار نیستیم اما شما به عنوان شهروندان این شهر تا همیشه هستید و به همین دلیل توقع داریم که منافع خودتان را محور همه فعالیت‌ها در مناطق مختلف قرار دهید.

 یاوران شورا، یاوران فرهنگ شیراز باشند

دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در ادامه از یاوران شورا خواست که به معنای واقعی شورا را همراهی و یاوری کنند و افزود: انتظار این است که یاوران شورا مطالبه‌گر نیازها، مشکلات، کمبودها و نارسایی‌های مناطق مختلف در تمام محله و منطقه باشند و نه صرفاً یک محدوده‌ی مسکونی خاص.

سید احمدرضا دستغیب با تأکید بر اهمیت حفظ فرهنگ شهروندی در پایتخت فرهنگی ایران، گفت: آسفالت معابر و نیازهایی از این قبیل به عنوان وظیفه ذاتی شهرداری حل می‌شود اما به اعتقاد من آن چیزی که نباید مورد غفلت قرار گیرد فرهنگ شهروندی است.

دستغیب ادامه داد: توقع ما این است که یاوران شورا خود را فرهنگ‌ساز مناطق مختلف بدانند و نسبت به حفظ فرهنگ این دیار حساسیت ویژه‌ای به کار گیرند.

 یاوران شورا عملکرد شورا و شهرداری را به مردم منعکس کنند

یکی دیگر از اعضای شورای شهر شیراز نیز در ادامه یاوران شورا را بهترین رسانه شورا و شهرداری توصیف کرد و افزود: نمایندگان یاوران شورا در این مجمع ۳۳ نفر هستند اما ما اعضای شورا آنها را ۸۰۰ نفر یاور شورا در سطح شیراز می‌بینیم.

محمدتقی تذروی، از یاوران شورا خواست که زحمات اعضای شورا و شهرداری را مورد توجه قرار دهند و عملکرد این دو نهاد را به ساکنان محلات خود منتقل و منعکس کنند.

تذروی از شهرداران مناطق شیراز نیز خواست که قدر یاوران شورا را در اداره مناطق بدانند و تصریح کرد: عملکرد یاوران شورا در باران اخیر یک نمونه از اثرگذاری یاوران شورا در تمام سطح شهر است که همانطور که شاهد بودیم با کمک آنها کوچکترین مشکلی در این زمینه ایجاد نشد.

 گزارش جلسات مشترک با شهرداران مناطق به یاوران شورا داده می‌شود

نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز یاوران شورا را بهترین رسانه و چشم بینا و بازوی توانمند شورای شهر توصیف کرد و افزود: جلسات یاوران با شهرداران مناطق و ناظران شورا در مناطق مربوطه به صورت ماهیانه برگزار می‌شود و پس از احصای مشکلات مناطق به یاوران شورا نیز گزارش می‌شود.

ابراهیم صبوری همچنین از برنامه شورای شهر برای تقدیر از زحمات یاوران شورا در قالب اهدای تقدیرنامه و سفرهای زیارتی خبر داد.

 بازدید از پروژه‌های عمرانی شهر با حضور یاوران شورا را آغاز کرده‌ایم

سخنگوی شورای شهر شیراز هم با بیان اینکه شورای شهر یاوران شورا را در بازدید از پروژه‌ها دعوت می‌کند، افزود: در هفته گذشته، بازدید از خط دو پروژه بزرگ قطار شهری را با حضور یاوران شورا انجام دادیم و به زودی بازدید یاوران شورا از سایر پروژه‌های عمرانی شهر را نیز ادامه خواهیم داد.

سعید نظری اضافه کرد: همچنین شهرداران مناطق موظف شده‌اند که یاوران شورا را در جریان اقدامات خود در اجرای پروژه‌های عمرانی مناطق یازده‌گانه قرار دهند.

 هر کاری کنیم برای همین شهروندان است

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز وظیفه ذاتی شورا و شهرداری را ارائه خدمت به مردم عنوان کرد و گفت: هر کاری شهرداری می‌کند برای شهروندان است و بر همین اساس باید ارتباط بین شهروندان و مجموعه مدیریت شهری از تقویت شود.

نوذر امامی اضافه کرد: شورا و شهرداری اقدامات زیادی انجام داده و می‌دهند که نیاز است یاوران شورا ضمن تداوم انتقال مشکلات و مطالبات شهروندان، اقدامات دستگاه‌های خدمات‌رسان را نیز به گوش شهروندان شریف شیراز برسانند.

 ۴۹ مطالبه نمایندگان یاوران شورا روی میز کمیسیون‌های شورای شهر

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه رئیس شورای شهر شیراز با قدردانی از نمایندگان یاوران شورا برای انعکاس مسائل ساکنان مناطق یازده‌گانه گفت: در جلسه امروز ۴۹ مسئله و مشکل مناطق مختلف توسط نمایندگان یاوران شورا مطرح و برخی از آنها با توضیحات شهردار شیراز و اعضای شورای شهر همراه شد.

موسوی ادامه داد: در عین حال ما گزارش کامل این جلسه را جمع‌بندی خواهیم کرد، در اختیار کمیسیون‌ها قرار می‌دهیم و در اولین جلسه ماه بعد گزارش همه ۴۹ مورد را به نمایندگان یاوران شورا خواهیم داد.

بنا بر توضیحات رئیس شورای شهر شیراز، قرار است جلسات یاوران شورا در مناطق مختلف به صورت منظم برگزار شود و جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا و نمایندگان یاوران شورا نیز به صورت ماهیانه ادامه یابد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.