• شنبه / ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۶:۴۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 98111913969
  • خبرنگار : 50005

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

اجازه دهید «خانه هنر تبریز» در همان شرایط به فعالیت ادامه دهد

اجازه دهید «خانه هنر تبریز» در همان شرایط به فعالیت ادامه دهد

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره موضوع انتقال موزه‌ها و کتابخانه از خانه هنر تبریز، گفت: از شورای شهر تبریز که سابقه بسیاری در حرکت‌ها فرهنگی و هنری در کارنامه خود دارد، خواهش می‌کنیم که اجازه دهند «خانه هنر تبریز» با همان شرایط و هویت، به فعالیت خود ادامه دهد.

محمد محمدپور در نشستی با اصحاب رسانه استان به مناسبت رونمایی از پوستر چهارمین دوره اکسپوی تبریز، در پاسخ به حواشی ایجاد شده پیرامون انتقال شورا به خانه هنر، اظهار کرد: در رابطه با این مجموعه هرگز ادعای مالکیت نکرده‌ایم و به حکم دستگاه قضایی نیز در این رابطه تمکین می‌کنیم؛ اما کتابخانه ملی تبریز با آثار کم نظیر در سال 63 به این مجموعه منتقل شده و هویت خود را در این مجموعه حفظ کرده است.

وی در این خصوص ادامه داد: همه دستگاه‌ها و آحاد جامعه وظیفه صیانت از این میراث فرهنگی را دارند و به عنوان یک دستاورد فرهنگی و تاریخی همه وظیفه داریم که هویت کتابخانه ملی تبریز را حفظ کنیم، چرا که پس از زحمات فراوان این کتابخانه در فهرست آثار ملی ثبت شده و حذف این مجموعه از این محل، مساوی با حذف آن از فهرست آثار ملی کشور است؛ این مجموعه در سال ۱۳۴۴ نیز به عنوان کتابخانه دوستدار کتاب در یونسکو به ثبت رسیده است.

وی با بیان این‌که هیچوقت ادعای مالکیت در رابطه با این مجموعه نکرده‌ایم، هرچند لازم بود که مالکیت آن نیز به تدریج منتقل شود، افزود: با توجه به این‌که کتابخانه ملی در هر کشوری فقط یک مجموعه می‌تواند باشد، از این رو نام کتابخانه را به "برادران نخجوانی" تغییر داده و به خاطر کاربردهایی که داشت، نام این مجموعه را در سال 85 تحت عنوان "خانه هنر تبریز" معرفی کردیم؛ در این مجموعه هویت کتابخانه ملی حفظ شد و هنوزهم هیات امنای کتابخانه ملی تبریز حی و حاضر بوده و هر ماه جلسه برگزار می‌کنند. همچنین با پیگیری‌های انجام شده پنجمین موزه کاریکاتور بزرگ دنیا نیز در سال 85 و همچنین موزه بهتونی نیز در این مجموعه افتتاح شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاکید کرد: به عنوان فردی قانونمند، به حکم قانونی تمکین می‌کنم، اما این روند خارج از چارچوب‌های قانونی صورت گرفت، چراکه طبق ابلاغیه‌های معاون اول رییس جمهور وقت، دستگاه‌های اجرایی باید در هیات حل اختلاف استانداری مسائل خود را حل کنند؛ در این رابطه سه بار جلسه هیات حل اختلاف برگزار شده و بر حفظ هویت این مجموعه تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاکید شد. از این رو معتقدم که بعد از سه دوره جلسه هیات حل اختلاف، رجوع به دستگاه قضایی کاری غیرمدبرانه بود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: علی‌رغم بی‌مهری‌ها حکم قضایی اتفاق افتاده و ما نیز تمکین می‌کنیم؛ اما توصیه و پیشنهاد می‌کنم که شورای اسلامی شهر تبریز که سابقه تصمیمات فرهنگی بسیاری دارد، اجازه دهد تا این مجموعه با همان هویت، فعالیت‌های خود را ادامه دهد. به حکم قضایی نیز نهایت احترام را قائلیم و دستگاه قضا نیز همواره از حوزه فرهنگ و هنر دفاع کرده است.

محمدپور با تاکید بر این‌که برگزاری این نمایشگاه در راستای توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و همچنین کسب و کارهای فرهنگی  قدم بسیار مثبتی است، اظهار کرد: پیوست فرهنگی همه اتفاقاتی که در سطح استان در تمامی بخش‌ها می‌افتد را با جدیت دنبال می کنیم و خوشبختانه همه مجموعه‌های دولتی و خصوصی منابعی را در مجموعه خود به امو فرهنگی اختصاص می‌دهند و امروز اهتمام به فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیده می‌شود.

وی با بیان این‌که در اکسپوی چهارم کارها حرفه‌ای تر پیش می‌رود، گفت: در ساماندهی هنرمندان، آماده سازی محل و همچنین سازماندهی خریداران قدم‌های حرفه‌ای تری در این دوره برداشته شده است.

وی با اشاره به این‌که توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر، به توسعه اقتصاد استان کمک خواهد کرد، گفت: اقتصاد فرهنگ و هنر در این مقطع بسیار با اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر این‌که سرانه فرهنگی و هنری استان در حوزه فضاهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دو سانتی متر است و در این خصوص با استاندارد جهانی فاصله بسیاری داریم، افزود: طی ۴۰ سال اخیر 70 الی 80 هزار مربع در حوزه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فضای فرهنگی ایجاد شده است؛ در این خصوص باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی هم استفاده شود.

قایم مقام معاون فرهنگی شهردار تبریز نیز در این نشست، اظهار کرد: مالکیت محل "خانه هنر تبریز" متعلق به شهرداری تبریز بوده و این نهاد نیز وظیفه تعیین تکلیف اماکن خود را دارد؛ از زمانی که شهرداری‌ها از نهادی خدماتی به نهادی اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده‌اند، دوشادوش سایر نهادهای متولی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز انجام داده و در حقیقت کمک حال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

منصور برادران در ادامه افزود: معاونت فرهنگی شهردایر تبریز نیز پشنهاد می‌کند که "خانه هنر تبریز" در هر شرایطی کاربری فرهنگی و هنری داشته باشد؛ چنانچه که جمعی از اعضای شورا نیز در این خصصو عکس العمل نشان داده و در مقابل اینکه این محل یمس اختمان اداری شود، مقاومت کردند؛ ما نیز خواستاریک که این مکان در کاربری فرهنگی و هنری باقی بماند.

مدیرعامل مجموعه لاله پارک نیز در این نشست با بیان این‌که "اکسپوی آثار هنری" فرصتی برای نمایش خلاقیت‌های هنرمندان است، افزود: از فعالیت‌های فرهنگی و به ویژه اکسپوی هنری تبریز، حمایت می‌کنیم.

حسین جداری در ادامه به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مجموعه لاله پارک اشاره کرد و افزود: مجموعه لاله پارک در کنار فعالیت‌ها اقتصادی، مسئولیت‌های فرهنگی و اجتماعی را نیز پیگیری کرده و توانسته گام‌های خوبی در این حوزه بر دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مجموعه لاله پارک، اظهار کرد: مجموعه لاله پارک تبریز به حوزه‌های ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین امور خیریه توجه داشته که حمایت از مرکز ماده 16 تبریز، اختصاص 14 روز فروش بلیت سینما برای زلزله زدگان استان، حمایت از رویداد ۹:۳۳ دقیقه در حوزه فناوری اطلاعات، حمایت مستمر از تور دوچرخه سواری اذربایجان از سال ۹۲، مسابقات شطرنج جام رمضان و... نمونه ای از این فعالیت‌هاست.

وی با بیان این‌که در مجموع برای چهار سالن سینمایی در مجموعه لاله پارک، 10 میلیارد تومان هزینه کرده است، افزود: خوشبخانه مجموعه لاله پارک به عنوان مرکز برتر کشوری توانسته مسئولیت‌های اجتماعی را نیز پیگیری کند.

دبیر چهارمین دوره آرت اکسپو تبریز نیز در این نشست اظهار کرد: تلاش ما در راستای تداوم اکسپوی تبریز بوده و در این دوره نیز نمایشگاه را بصورت سراسری با مشارکت ۹ گالری برگزار می‌کنیم؛ در برنامه داریم تا در دوره‌های بعدی، گالری‌های تهران را نیز در این نمایشگاه مشارکت دهیم، چراکه خرید و فروش آثار هنری متمرکز در تهران است.

محمد محمودی با تاکید بر این‌که بصورت حرفه‌ای تر فعالیت‌های خود را ادامه خواهیم داد تا تا سال‌های آینده بتوانیم "حراج هنری تبریز" را هم راه اندازی کنیم، افزود: این نمایشگاه طی چهار دوره، با رشد کمی و کیفی خوبی روبه رو بوده است.

بر اساس این گزارش، چهارمین دوره فروش آثار هنری(آرت اکسپو تبریز) به صورت ملی از 24 تا 28 بهمن ماه در محل هتل لاله پارک برگزار شده و 231 اثر هنری در قالب این نمایشگاه در معرض فروش قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.