• جمعه / ۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۶
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98120200891
  • خبرنگار : 71244

از هفته داغ انتخاباتی تا ویروسی که زنگ‌های هشدار را به صدا درآورد

از هفته داغ انتخاباتی تا ویروسی که زنگ‌های هشدار را به صدا درآورد

در هفته‌ای که گذشت موضوع «کرونا» در حالی همچنان در صدر اخبار بود که مثبت شدن نتیجه آزمایش دو تن در قم به این ویروس که مرگ آنها را در پی داشت، به بحثی داغ تبدیل شد به طوریکه دستگاه‌ها بالاخص وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری از شیوع آن، وارد عمل شد. در این میان وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاهی عریض و طویل که با جمعیتی چند میلیونی در مدارس سر و کار دارد نیز بخشنامه‌هایی در این خصوص به استانها صادر کرد.

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه وزارت بهداشت اعلام کرد که دو مورد مثبت کرونا در قم شناسایی شده که هر دو به دلیل کهولت سن و ابتلا به بیماریهای زمینه‌ای فوت کردهاند. بر همین اساس معاون وزیر بهداشت برای مدیریت وضعیت به قم سفر و اعلام کرد که گروهی از سوی وزارت بهداشت در قم مستقر شدند و کار را مدیریت می‌کنند تا به درستی این موضوع را مدیریت کنیم. در عین حال بر اساس اعلام وزارت بهداشت موارد مشکوک کرونا در بخش‌های ایزوله تحت مراقبت قرار می گیرند و مردم می توانند سوالات خود درباره این ویروس را از سامانه ۱۹۰ بپرسند.

روز یکم اسفند ماه نیز دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از ابتلای ۵ نفر به کرونا ویروس خبر داد. بر همین اساس شامگاه پنجشنبه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا به ریاست معاون اول رئیس جمهور در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد.
وزیر بهداشت هم درباره وضعیت کرونا در کشور با اظهار تاسف از فوت دو نفر مبتلا به کرونا ویروس در استان قم، به ایسنا، گفت: هر دو نفر با کهولت سن روبرو بوده و یک نفر نیز بیماری زمینه‌ای جدی داشت؛ مابقی بیماران تحت نظر هستند. وی همچنین اعلام کرد که هر اطلاعات جدیدی داشته باشم در لحظه به مردم منتقل خواهم کرد.

از هفته داغ انتخاباتی تا دل نگرانی از معدن توچال

از نخستین روزهای هفته گذشته در حوزه شهری بحث انتخابات مجلس داغ بود به‌گونه ای که سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام کرد که سازه‌های موقت تبلیغات محیطی انتخابات مجلس در سطح شهر نصب شده است و حتی سازمان ثبت احوال کشور نیز در اطلاعیه‌ای در واکنش به یک شایعه مجازی، خبری مبنی بر "الصاق برگه تازه به شناسنامه‌هایی که ورقه ضرب مهر آنها پر شده است" را تکذیب کرد.


حال و هوای انتخاباتی ادامه داشت و حتی انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، تخلفات انتخاباتی در این استان را بسیار معدود و محدود عنوان کرده و گفت: تمام اقدامات امنیتی، مراقبتی و انتظامی با محوریت نیروی انتظامی انجام می‌شود. در استان تهران نیز نیروی انتظامی و بسیج مسئولیت تامین امنیت را بر عهده دارد.

بررسی حسابرسی از سازمان املاک و صندوق بازنشستگی در سال ۹۳ نیز به یکی از داغ ترین خبرهای این هفته تبدیل شد به‌گونه‌ای که مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران از تخلفات مالی و قراردادی صندوق بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۱۳۹۳ بر اساس گزارش حسابرس شورا خبر داد.

فعالیت معدن در ارتفاعات جنوبی توچال که احتمال وقوع سیلاب در بارندگی‌ها را افزایش می‌دهد یکی از اخبار مهم حوزه شهری در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، بود. همچنین افزایش حقوق و مزایای شهرداران نیز مورد توجه قرار گرفت، به گونه‌ای که جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از ابلاغ تصویب‌نامه هیات دولت در زمینه افزایش حقوق شهرداران و فوق‌العاده جذب کارکنان شهرداری‌ها به وزارت کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور خبر داد.

از تعیین زمان برای تعطیلی مدارس در سوم اسفند تا امکان صدور «دیپلم المثنی»

انتخابات مجلس یازدهم روز جمعه دوم اسفندماه برگزار می‌شود؛ به گفته مسئولان آموزش و پرورش ۷۰ هزار مدرسه دولتی به عنوان شعب اخذ رای فعال خواهند بود. این در حالیست که ۷۰ درصد فرهنگیان در اداره شعبه‌های اخذ رأی به عنوان عوامل اجرایی فعالیت می‌کنند. همچنین آنها به شورای نگهبان در بحث نظارت بر انتخابات نیز کمک می‌کنند لذا می‌توان گفت که بیشترین همکاری در بحث نظارت بر انتخابات از سوی فرهنگیان صورت می‌پذیرد. در مورد تعطیلی مدارس روز بعد انتخابات (سوم اسفندماه) نیز بنابر اعلام مسئولان آموزش و پرورش باید گفت که بعد از ظهر روز انتخابات تصمیم قطعی و نهایی برای تعطیلی مدارس  ـ با توجه به میزان حضور مردم ـ اتخاذ خواهد شد.

در هین حال وزیر آموزش و پرورش با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت : مدارسی که در آنها شمارش آراء تا روز شنبه به اتمام نمی رسد با صلاح دید مناطق آموزش و پرورش می توانند فردا را تعطیل کنند اما این تعطیلی عمومی نیست و منحصر به مدارس حوزه‌های انتخابیه و آن حوزه‌هایی است که شمارش آراء تا شنبه به اتمام نمی‌رسد. همچنین هنوز برای تعطیلی مدارس در پی ورود کرونا ویروس به کشور تصمیمی اتخاذ نشده است لذا به تمام مدیران تأکید می‌کنم اگر لازم باشد تمام مدارس را بررسی کنند تا از بهداشت مدرسه، بوفه، تغذیه و سرویس‌های بهداشتی اطمینان یابند و تمهیدات و تجهیزاتی برای بهداشت بیشتر فراهم شود.

آموزش و پرورش همچون سال گذشته باز هم اعلام کرد که برای نوروز ۹۹ هم پیک نوروزی چاپ نمی‌شود لذا دریافت هر هزینه‌ای تحت عنوان عیدانه و یا هزینه چاپ غیرقانونی است و به جای آن طرح داستان و کتابخوانی و... دنبال می‌شود. 

همچنین در هفته‌ای که آن را پشت سر گذراندیم ایسنا سراغ کارشناسان سازمان پژوهش آموزش و پرورش رفت و در مورد «سن طلایی» آموزش زبان خارجی و پشت پرده آموزش چند زبان خارجی در مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها پرسش کرد. 

 تعیین تکلیف استخدامی آموزشیاران نهضت سواد آموزی از موضوعات مطرح شده مهم هفته‌ای که آن را گذراندیم بود که به گفته وزیر بخش عمده‌ای می‌توانند در آزمون درنظر گرفته شده که هفته آینده برگزار می‌شود شرکت کنند و اگر موفق شدند یک دوره یکساله آموزش می بینند. اما درباره مربیان پیش دبستانی آنها که حقوقشان را از آموزش و پرورش دریافت کرده‌ و از قبل سال۹۱ با آموزش و پرورش همکاری کرده‌اند مشمول می‌شوند اما آنها که از  ابلاغ نداشته و یا حقوقشان را از این وزارتخانه دریافت نکرده‌اند مشمول نیستند و باید در آزمونهای استخدامی عمومی شرکت کنند.

فراهم شدن امکان صدور «دیپلم المثنی» و اضافه شدن ۶ آیتم امنیتی جدید به دیپلم نیز از دیگر خبرهای پرمخاطب بود که مروح آن را می توانید اینجا بخوانید.

از عیدی‌های واریزی تا وسواس‌های فکری شمردن موزاییک‌ها و پله‌ها  

تولد حضرت زهرا (س) در تقویم ما ایرانیان روز مادر نامگذاری شده است. ایسنا هم به بهانه این روز سراغ مادری رفت که دارای چهارقلوست و شیرینی‌ها و سختی‌های زندگی این مادر را روایت کرد که می‌توانید این گزارش را با تیتری با عنوان «مادر» ۴+۱   بخوانید. 

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بحث پرداخت عیدی داغ‌تر می‌شود و دستگاه‌ها زمان پرداخت عیدی‌هایشان را اعلام می‌کنند که صندوق بازنشستگی کشوری هم از این امر مستثنی نیست و ۲۸ بهمن‌ماه اعلام کرد که عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی را پرداخت کرده است. این در حالیست که سازمان بهزیستی هم پرداخت کمک هزینه به خانواده‌های دارای فرزند چند قلو و افزایش مبلغ امداد ماهیانه به فرزندان تحت پوشش را دو عیدی این سازمان در آستانه سال نو عنوان کرد. 

شاید برخی از ما باشیم که تعداد موزاییک‌هایی که از روی آنها رد می‌شویم یا تعداد طبقات ساختمان‌هایی که از کنار آنها عبور می‌کنیم را می‌شماریم. یا برخی افراد بیشتر زمان خود را به صورت کاملا افراطی صرف شست‌وشوی بدن یا اشیای مورد استفاده‌ خود می‌کنند، یا برخی افراد باشند که هیچ‌گاه اشیاء بلا استفاده خود را دور نمی‌اندازند؛ یک روانشناس بالینی در این رابطه می‌گوید: به طور کلی این رفتارها اختلالات وسواس فکری و عملی هستند که میانگین سنی آغاز آن در ۱۹.۵ سالگی و در ۲۵% موارد قبل از ۱۴ سالگی است. 

ورود سامانه‌های بارشی به کشور تا اواخر هفته اول اسفند 

در پی بارش برف در برخی استان‌های کشور، سازمان هواشناسی از ورود سامانه‌های بارشی جدید به کشور خبر داد. احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - به ورود سه سامانه پُربارش از هفته جاری تا اواخر هفته اول اسفند به کشور اشاره کرد.

از زمان تصویب قانون هوای پاک خودروسازان چند بار تلاش کردند که اجرای بندهایی از این قانون را به تعویق بیندازند. در شرایطی که خودروسازان تنها یک ماه فرصت دارند تا خودروهای خود را بر اساس قانون هوای پاک به استاندارد یورو ۵ ارتقا دهند اما با وجود مهلت یکساله هنوز اقدامی در این زمینه نکرده‌اند. مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست - به نقل از رییس سازمان متبوع می گوید که این قانون مجدد به تعویق نخواهد افتاد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.