• جمعه / ۷ دی ۱۳۹۷ / ۱۲:۳۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-54857
  • خبرنگار : 50031

امام جمعه شیراز:

لازمه عدالت داشتن مدیرانی عادل است/ فتنه‌گران اقتصادی از خشم ملت بترسند

69960

امام جمعه شیراز با اشاره به شرایط جاری شدن عدالت در تمام سطوح و مسائل جامعه، تاکید کرد که اگر بخواهیم عدالت در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و ... حاکم باشد باید مدیران و مسئولانی عادل را به کار بگماریم و انتخاب کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، در خطبه اول نماز جمعه شیراز در ادامه مباحث هفته‌های گذشته، در خصوص عدالت و ضرورت آن به آیاتی از کلام خداوند اشاره و پیرامون ارتباط عدالت و تقوا تاکید کرد که اگر انسان می‌خواهد عدالت را جاری کند باید تقوا را رعایت کند.

وی گفت: اگر بخواهیم عدالت اقتصادی و اجتماعی در جامعه به وجود بیاید حتما باید کسانیکه در اداره جامعه به کار می‌گیریم با عادل باشند؛ بدون رعایت ساختارها و چهارچوب را به روز کرده و رعایت کنیم؛ تا انسان عادل تربیت نکنیم، نمی‌توان امیدوار بود که عدالت در جامعه پیاده شود.

امام جمعه شیراز با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین(ع) مبنی بر اینکه نمی‌‌توان از ظالم انتظار جاری کردن عدالت داشت، گفت: اگر در فقه اسلامی و شیعی نگاه کنیم، بزرگان فقهای ما، بارها فرموده‌اند که شرط عدالت را عادل دانستن مسئولان دانسته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: موارد زیادی است که بر عادل بودن فرد تاکید شده است که شاهد، قاضی، کاتب، نویسنده، مترجم، عامل صدقه و جمع‌آوری زکات، کارشناس رسمی دادگستری، نایب برای انجام عبادت و کسی که چیزی به او امانت داده می‌شود و ..... باید عادل باشند.

امام جمعه شیراز با اشاره به روایتی از امام جعفرصادق(ع)، در خصوص لزوم عادل بودن امانت‌دار، گفت: نباید به هر فردی بی‌دلیل اعتماد کرد؛ مالی که با زحمت کسب شده به راحتی در اختیار دیگران قرار

وی با تصریح اینکه مجموعه مسئولیت‌های نظام اسلامی، امانتی است که در اختیار افراد قرار می‌گیرد؛ به تاکید حضرت امیرالمومنین(ع) اشاره و تاکید کرد: مردم باید بدانند امانت خود را به چه کسانی تحویل می‌دهند.

امام جمعه شیراز گفت: اگر می‌خواهیم عدالت جاری باشد، عدالت معمول و نه مطلوب، نگاه کنید که امانت حکومت خود را به دست چه کسی می‌سپارید؛  خودمان به دست خائن می‌سپاریم بعد ناله می‌کنیم که خائن خیانت کرده است؛ بارها می‌گوییم این فردی که به او اعتماد کرده‌ای، آیا مطمئن هستی؟ نکنیم کاری را که پشیمانی به دنبال داشته باشد.

آیت‌الله دژکام گفت: گاهی اوقات فکر می‌کنیم که این وظیفه متوجه گروه‌های خاصی است اما در فقه شیعه وظایف تفکیک شود؛ فردی می‌خواهد کاندیدای کاری بشود، نه مجلس، مدیریت فلان اداره، اگر در خودش نمی‌بیند قبول کردن کاندیدایی حرام محسوب می‌شود. اینکه دیگران گفتند ما هم رفتیم درست نیست، اگر بهتر از خود را سراغ داریم حرام است که قبول کنیم.

وی گفت: یک مسئولیت هم به مردم باز می‌گردد که قرار است رای بدهند، یا کسانیکه رئیس را می‌خواهند انتخاب کنند؛ مردم هم ظاهر را نگاه می‌کنند، اما بهتر از همه کسی است که می‌خواهد کار و وظیفه‌ای را عهده‌دار شود.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: اوایل انقلاب کسانی در فقاهت چیره دست بودند اما حاضر نبودند در مسندی قرار بگیرند؛ این نیست که اگر در کنکور قبول شدیم باید حتما برویم، امکان دارد در کنکور هم قبول شویم اما برای آن کار ساخته نشده باشیم؛ این مسئولیت است؛ خیال می‌کنیم که این موضوع برای کسب جایگاه محسوب می‌شود.

آیت‌الله دژکام گفت: امروز و در فضایی غیر تبلیغاتی می‌گویم، امروز نه کاندیدایی وجود دارد نه انتخاباتی که از سخنان من برداشت دیگری شود، لذا تاکید می‌کنم که هم کاندیدا و هم رای دهنده باید ترس از خدا داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در خطبه دوم نماز جمعه شیراز، با اشاره به اوضاع منطقه‌ی غرب آسیا که مرکز مسلمانان در جهان به شمار می‌رود، گفت: در روزهای اخیر شاهد 2 حرکت از طرف آمریکا بودیم، ابتدا رئیس جمهور نادان آمریکا، ادعا و اعلام کرد که می‌خواهد نیروهایش را سوریه خارج کند؛ بعد شنیدیم که یکباره سفر اعلام نشده‌ای ترامپ به عراق داشته است.

امام جمعه شیراز گفت: طبیعی است که اگر احساس کنیم آمریکا عقب نشینی داشته خشنود می‌شویم، اما همیشه باید نیروهای مقاومت اسلامی به این نکته توجه داشته باشند که هر عقب‌نشینی حتما برای رفتن و بر نگشتن نیست؛ شاید عقب نشینی تاکتیکی یا با نقشه‌هایی باشد، خصوصا سفر ترامپ به عراق اینگونه نشان می‌دهد که می‌خواهد در عراق که به ایران نزدیکتر است، تمرکز کند.

وی با تصریح اینکه مردم و سیاسیون عراق با جدیت مخالف حضور آمریکا در کشورشان هستند، گفت: این مداخله‌گران که بدون دعوت مردم عراق به این کشور رفته‌اند، برای تقویت و ابقاء خودشان تلاش می‌کنند.

امام جمعه شیراز با اشاره به بخشی از آیه‌ی 102 سوره‌ی مبارکه نساء، گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید که کفار و مستکبران خیلی دلشان می‌خواهد که شما یک لحظه غفلت کنید تا یکباره حمله کنند؛ آمریکا و جریان‌های مربوط به آمریکا تاکید داشتند که جیش الشعبی باید تعطیل شود؛ اگر بنا باشد غفلت کنیم دشمن جلو خواهد آمد.

آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه استقلال و عزت ایران اسلامی در گرو توانمندی نیروهای نظامی و توان دفاعی بالای آنان از مرزهای ایران اسلامی است، لزوم توجه بودجه‌ریزان و تصمیم‌گیران در خصوص بودجه را به موضوع اعتبارات دفاعی کشور متذکر شد

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به در پیش بودن یوم‌الله 9 دی، گفت: آنچه واقعیت میدانی نهم دی بود، عموما یا به‌یاد داریم یا عزیزانی آنها را یادآوری می‌کنند، اما یک مسئله محوری مهم در باب 9 دی اینست که، نهم دی نماد بصیرت و ولایتمداری مردم بود، این را اگر از دست ندهیم همه چیز خواهیم داشت،

او با تصریح اینکه ایران اسلامی به برکت ولایت زنده است، گفت: رکن اصلی هویت ایرانی ولایت است،‌ این موضوع مربوط به امروز نیست، سلمان فارسی بیش از 1400 سال قبل آن را در گوش ما زمزمه کرده و از آن زمان عشق به ولی خدا، عشق به علی مرتضی(ع)، عشق به امام زمان(عج) در وجودمان شکل گرفته و ماندگار شده است، این عشق و محبت همه هویت ما را می‌سازد.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه طی 1400 گذشته هیچ زمانی از عشق و محبت ائمه کم نشده است، گفت: این عشق درونی شده، هر وقت شاد هستیم و هر زمان گرفتار هستیم به یاد اهل بیت می‌افتیم؛ البته این موضوع در گذشته پیش از اسلام هم وجود داشته و در کتب پیش از اسلام ایران اینکه بنی هاشم محور هدایت خلق در آخرالزمان هستند ذکر شده و سلمان فارسی آن را تازه کرده است.

آیت‌الله دژکام گفت: علی و اولاد علی محور تشکل و اجتماع و اتحاد و اتفاق ایرانیان است؛ بحمدالله به واسطه این ولایت امروز گرد شمع وجود رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌چرخیم و همیشه به برکت ولایت مرز و بوم ایران محفوظ بوده است.

امام جمعه شیراز در ادامه خطبه دوم به کسانیکه خواسته یا ناخواسته در زمینه اقتصادی اخلال ایجاد کرده و می‌کنند تذکر جدی داد و گفت: فتنه‌گران اقتصادی و ظالمانی که خون مردم را می‌مکند، کسانیکه در این شرایط با رفتارها و گرانفروشی و احتکار و خیانت‌های دیگر اقتصادی گلوی مردم را فشار می‌دهند، بدانند که خشم ملت همانطور که فتنه‌گران سیاسی را سر جایشان نشاندند، آنان را سرجایشان خواهد نشاند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.