• شنبه / ۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۹:۲۰
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 00061754223
  • خبرنگار : 50028

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد

ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد

ایسنا/خراسان جنوبی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سند دار کردن اراضی کشاورزی یکی از مواردی است که باید مورد توجه دولت جدید باشد چراکه بسیاری از مالکان زمین‌های کشاورزی سند محکم و قانونی ندارند و این فعالیت کشاورزی را با معضل مواجه کرده است.

غلامرضا قوسی، امروز شنبه ۶ شهریور در نشست خبری دستاوردهای حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: برآورد اولیه خسارت خشکسالی در این استان ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان است که گزارش آن برای تامین بخشی از خسارت به تهران ارسال شده است.

وی با بیان اینکه امسال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشگیرانه برای استخرهای ذخیره آب، قنوات، ایستگاه‌های پمپاژ آب و کانال‌های انتقال آب در استان تصویب شد که بخشی از آن اختصاص یافته است، افزود: همچنین امسال با وزش شدید باد و توفان مواجه شدیم که خسارت سنگینی را به محصولات کشاورزی استان وارد کرد و براساس برآوردهای انجام شده ۴۴۰ میلیارد تومان است که هنوز اعتباری در این زمینه ابلاغ نشده است.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: هفته دولت امسال ۱۵۹ پروژه بخش کشاورزی با اعتبار ۱۴۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۷۵ نفر تاکنون افتتاح شده یا آماده بهره‌برداری است.

وی گفت: از مجموع اعتبار هزینه شده برای پروژه‌های هفته دولت بیش از ۶۲ میلیارد تومان از محل اعتبار تملک دارایی، ۵۶ میلیارد تومان از محل خودیاری و مشارکت مردم و بیش از ۲۸ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

قوسی با بیان اینکه ۱۸ هزار و ۷۱۱ خانوار از مزایای این پروژه‌ها بهره‌مند شدند، اظهار کرد: چهار هزار و ۶۸۷ شغل نیز در واحدهای تولیدی و بخش‌های متعدد کشاورزی تثبیت شد و بیشترین فراوانی تعداد پروژه‌ها مربوط به بیرجند و طبس هر کدام ۲۶ پروژه، سربیشه ۲۳ و زیرکوه ۱۹ پروژه است همچنین بیشترین پروژه‌ها با ۱۰۶ مورد مربوط به حوزه آب و خاک و ۱۳ مورد در حوزه نوسازی ماشین‌آلات بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد با توجه به اهمیت بخش کشاورزی که تامین‌کننده امنیت غذایی است، باید از منابع در اختیار استان از جمله آب و خاک و سرمایه نیروی انسانی با برنامه‌ریزی دقیق استفاده کنیم تا تولید و بهره‌وری افزایش و مصرف آب کاهش یابد.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر پروژه‌های آب و خاک از جمله بازسازی قنوات، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، احداث سدهای ذخیره آب، ساماندهی انتقال آب و توسعه آبیاری نوین با اولویت در دستور کار قرار گرفت.

قوسی با بیان اینکه در حوزه آب و خاک امسال ۸۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم گفت: این میزان نسبت به سال قبل ۲ برابر افزایش یافته و بیش از ۱۲ هزار هکتار طرح آبیاری نوین در دست اجرا است.

وی گفت: مرمت و بازسازی قنوات یکی از پروژه‌هایی است که با اولویت در دست اقدام قرار دارد چراکه آب استحصالی قنوات با کیفیت بوده و مصارف گوناگونی دارد لذا هر روستایی که قنات دارای آب دارد، مهاجرت اتفاق نیفتاده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: امسال اعتبار قنوات با پیگیری‌های انجام شده چهار برابر شده و از ۲۰ میلیارد تومان به ۸۴ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: امسال یکی از مواردی که پیگیری و اعتبارات خوبی گرفتیم در حوزه بحران بود چراکه استان درگیر مباحث خشکسالی است و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای قنوات، انتقال آب، سدهای ذخیره آب و پمپاژ بخش کشاورزی تصویب شده که در مرحله اول بخشی از آن اختصاص یافته است.

قوسی اظهار کرد: یکی دیگر از مواردی که از سه سال اخیر پیگیری می‌کنیم نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات بخش کشاورزی است که کمک زیادی به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و کاهش هزینه‌های تولید می‌کند.

وی گفت: در سه سال گذشته ۷۶۰ دستگاه وارد استان و ۴۰ دستگاه کمباین خریداری شد که در مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه ادوات و دستگاه‌های کشاورزی خریداری و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: نوسازی ماشین‌آلات کمک می‌کند کشاورزان با خیال راحت در زمان مناسب برنامه کشاورزی را اجرا کنند و متوسط سالانه شاید ۶ تا هفت میلیارد تومان در این زمینه هزینه می‌شد اما سال قبل ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی برنامه‌های زیرساختی خوبی در استان آغاز شده است، افزود: مدیریت منابع آب با اجرای آبیاری تحت فشار، تامین زیرساخت‌های گلخانه‌ای که تاکنون ۱۱۸ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، از جمله این اقدامات است.

قوسی با اشاره به اجرای طرح هاب شتر در خراسان جنوبی گفت: بسیاری از پروژه‌های این طرح از جمله ایستگاه اصلاح نژاد بجد، ایستگاه قرنطینه حیدرآباد نهبندان، ایستگاه نگهداری دام نهبندان، احداث کشتارگاه‌های دام در نهبندان و زیرکوه، تحویل ۲ دستگاه شیرسردکن و تولید شیر خشک (تاکنون ۱۰ تن تهیه شده) به عنوان زیرساخت در استان آماده افتتاح است.

وی بیان کرد: در سه سال متوالی اخیر سازمان جهاد کشاورزی در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر معرفی می‌شود که نشان می‌دهد هدف‌گذاری برنامه‌ها به درستی انجام شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی جزو استان‌هایی بوده که در چند مورد از جمله قیمت تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ و از این قبیل با همکاری و همت اصحاب رسانه و تعامل با دستگاه‌های کشوری و استانی چالش نداشتیم.

وی گفت: این استان علیرغم اینکه کمترین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را دارد اما در اجرای طرح آبیاری تحت فشار امسال رتبه نخست کشور را دارد.

قوسی اظهار کرد: برای توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی به ویژه گلخانه‌ها زیرساخت واحد تولیدی را فراهم و از ظرفیت شرکت شهرک‌های کشاورزی استفاده می‌کنیم.

وی افزود: همچنین تفاهم‌نامه‌هایی با کمیته امداد، بنیاد برکت و هلال احمر برای احیا و بازسازی قنوات داریم و از ظرفیت این دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی در استان گفت: این طرح از یک ماه گذشته در دستور کار قرار گرفت و آخرین مهلت برای پلاک‌گذاری پایان شهریور ماه جاری بوده و از اول مهرماه، تراکتورها و کمباین‌هایی که پلاک‌گذاری نشده باشند، سوختی را دریافت نمی‌کنند.

قوسی بیان کرد: هدف از پلاک‌گذاری ماشین‌های بخش کشاورزی، هویت‌دار کردن آنهاست از طرفی سهمیه سوخت براساس سطح کشت از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به ماشین‌آلات کشاورزی تعلق می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در سامانه پلیس راهور محدودیت سنی برای پلاک‌گذاری وجود ندارد و حتی تراکتورها با ۴۰ سال سن هم پلاک‌گذاری می‌شوند.

قوسی با اشاره به تصویب بازگشت اختیارات بازرگانی به جهاد کشاورزی استان‌ها، بیان کرد: برخی از محصولات، شامل خرید تضمینی، توافقی و منطقه‌ای هستند.

وی با اشاره به نوع تصمیم گیری‌ها در این مورد، تصریح کرد: قطعا در مورد محصولی چون زرشک، استان ما صاحب نظر بوده و ما پیشنهاد می‌دهیم.

قوسی ادامه داد: مدیریت توسعه بازرگانی به دو بخش مدیریت تنطیم در بازار داخلی و مدیریت توسعه تجارت تقسیم شده و در حوزه وظایف بازرگانی، تشکل‌هایی تعریف شده که در حال شکل گیری است.

وی با اشاره به اولویت‌های بخش کشاورزی خراسان جنوبی با توجه به رویکرد جدید در دولت فعلی، تصریح کرد: اولویت‌های ما در بخش کشاورزی مشخص بوده و لازم است مدیریت منابع آب و خاک جدی گرفته شده و در کنار آن به توانمندسازی و تربیت نیروی انسانی توجه شود.

قوسی بیان کرد: هرچه نیروی انسانی فعال ماهرتر و باتجربه باشند می‌توانند به افزایش بهره وری و تولید کمک کنند و علاوه بر آن باید بحث آموزش، ترویج و پژوهش که به افزایش بهره وری کمک می‌کند سرلوحه کار باشد.

وی با بیان اینکه لازم است ارتقای صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات و به خصوص محصولات استراتژیک استان در اولویت کاری باشد، تصریح کرد: موضوع بعدی تکمیل زنجیره‌های ارزش تولید است که باید در سطح استان تکمیل شود و قطعا این تکمیل زنجیره‌ها به بهره وری و افزایش تولید کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه سند دار کردن اراضی کشاورزی نیز یکی از مواردی است که باید مورد توجه دولت جدید باشد، بیان کرد: بسیاری از مالکان زمین‌های کشاورزی سند محکم و قانونی ندارند و این فعالیت کشاورزی را با معضل مواجه کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: توجه به گلخانه‌ها و محصولات کم آب بر نیز باید با جدیت پیگیری شود و در کنار آن توجه به تامین زیرساخت‌ها تنها راه نجات بخش کشاورزی و ایجاد کشاورزی پایدار در خراسان جنوبی است.

قوسی یادآور شد: خراسان جنوبی با محدودیت کیفیت آب و کمیت آب مواجه است و باید شرایط به گونه‌ای تعریف شود تا رسالت اصلی خود را که تامین غذایی است، بتوانیم به بهترین نحو انجام دهیم.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.