• یکشنبه / ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۸:۳۴
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400012917336
  • خبرنگار : 50028

استاندار خراسان جنوبی:

طرح راه‌اندازی "ستاد توسعه خاوران" به عنوان یک الگو به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شد

طرح راه‌اندازی "ستاد توسعه خاوران" به عنوان یک الگو به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شد

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح راه‌اندازی "ستاد توسعه خاوران" در سطح ملی مورد تایید قرار گرفته و به عنوان یک الگو به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.

حمید ملانوری، امروز یکشنبه ۲۹ فروردین در چهارمین نشست ستاد توسعه خاوران که با حضور اعضا در دفتر استاندار برگزار شد، افزود: طی مکاتبه‌ای گزارش طرح ستاد توسعه خاوران به وزیر کشور ارائه شد و با توجه به مطلوب ارزیابی شدن این اقدام، به معاونت اقتصادی ریاست جمهوری و در ادامه در قالب یک طرح جامع برای اجرا به تمامی استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: اینکه طرح راه‌اندازی ستاد توسعه خاوران در سطح ملی مورد تایید قرار گرفته، بیانگر این موضوع است که به عنوان یک طرح مناسب در توسعه بسیار موثر است و با توجه به استقبال چند استان از این طرح ما به عنوان طراح و مجری باید پیشگام و پیشقراول در اجرای برنامه‌های هدف ستاد باشیم.

ملانوری با تاکید بر اینکه ستاد توسعه خاوران باید به طور ویژه محور توسعه استان باشد گفت: برنامه‌های این ستاد باید به صورت تخصصی و عملیاتی پیش برود.

وی به وجود کارگروه‌ها، ستادها و شوراهای مختلف در زمینه توسعه اشاره کرد و افزود: تعداد این کارگروه‌ها و ستادها به لحاظ کمی اندک نیست اما علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته، همچنان کاستی‌ها و گلایه‌هایی وجود دارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: هدف از تشکیل ستاد توسعه این است که همه ظرفیت‌های قانونی اعم از بخش خصوصی، ظرفیت ذخایر خدادادی در سطح استان و توان مدیران را دور یک میز جمع کنیم و با حذف مکاتبات غیرضروری در دریافت استعلامات که حرکت را از ما می‌گیرد، سرمایه‌گذاری را سرعت دهیم، این گونه است که جهش تولید محقق می‌شود. 

وی بیان کرد: در این ستاد بیش از اینکه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری توجه شود باید به فرصت‌های زمانی توجه کرد تا تمامی ظرفیت‌های استان در خدمت تولید و توسعه قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مقام معظم رهبری در سال‌های متمادی به موضوعات اساسی کشور و امسال هم بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها تاکید دارند که این محورها باید در ستاد توسعه خاوران پیاده‌سازی شود.

وی گفت: مقام معظم رهبری از ۲۳ سال گذشته تاکنون بر معیشت و اشتغال تاکید دارند و عزم ملی، استفاده از بخش خصوصی، درون‌زایی، دانش محوری و نگاه برون‌گرا را توصیه می‌کنند.

ملانوری تصریح کرد: اگر بخواهیم همه شعارهای سال را محقق کنیم چاره‌ای جز مدیریت جهادی نیست که باید زمان، ظرفیت‌ها و مردم را با توان علمی، مالی و تجربه در اختیار گرفت.

وی افزود: در کنار سرمایه‌های خدادادی سرمایه‌های مردمی استان کم نیست اما به دلیل به هم پیوسته نبودن اقدامات از این سرمایه‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود و برنامه‌ای برای قرارگیری در محور توسعه وجود ندارد.

وی بیان کرد: در برخی حوزه‌ها استعداد، منابع و پتانسیل وجود دارد اما برنامه نیست که در ستاد توسعه خاوران قصد داریم اقداماتی که در سطح استان به نتیجه نمی‌رسد را با مطالبه ملی به نتیجه برسانیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: وقتی انگیزه خدمت وجود داشته باشد طرح‌های توجیه‌دار نیازی به تفویض اختیار ندارد و مدیران کل در کنار مردم می‌توانند مشکلات و موانع را مرتفع کنند.

وی افزود: ستاد توسعه خاوران مکانی است که باید به سرعت‌بخشی فعالیت‌ها بینجامد و همه شعارهای مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته را به صورت یکجا جامه عمل بپوشاند.

ملانوری گفت: در این ستاد باید با اقتدار موانع سر راه جهش تولید برداشته شود و با پشتیبانی منافع استان را رقم بزند زیرا امسال تولید در راس همه کارها است.

وی تصریح کرد: باید از پشت میزها بلند شویم زیرا مدیریت جهادی با پشت میزنشینی همسو نیست.

استاندار خراسان جنوبی افزود: در حوزه فرصت‌های سرمایه‌گذاری زحمات زیادی کشیده شده اما باید سرعت‌ داده شود و پایان زمان استعلام برای ادارات استان ۲ هفته است و در صورت تاخیر فرض بر نبود مشکل است.

وی گفت: کمیته ایده‌های نو در دانشگاه بیرجند تشکیل شد زیرا در این کمیته از نخبگان ایده می‌گیریم و این ایده‌ها اجرایی خواهد شد، طرح‌هایی را باید به نتیجه برسانیم که سرمایه‌گذار را درگیر بروکراسی اداری نکند.

ملانوری بیان کرد: باید چشم‌اندازی در اختیار سرمایه‌گذار قرار گیرد زیرا برخی طرح‌ها ممکن است برای این استان توجیه‌پذیر نباشد.

وی افزود: آنچه به عنوان اهداف و برنامه‌های ستاد توسعه خاوران عنوان شده، نهایت کار نیست و قطعا در ادامه نیاز به ویرایش و به روزرسانی دارد که انجام خواهد شد.

وی گفت: خراسان جنوبی مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری است و چیزی کم ندارد، ما باید در این ستاد ثابت کنیم که به دنبال تحقق شعار سال با مدیریت جهادی هستیم و محکم ایستاده‌ایم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با بیان اینکه هیچ موضوعی در کشور مهمتر از اشتغال و توجه به معیشت مردم نیست گفت: بخشی از امنیت ما منوط به حضور مرزنشینان است که باید در این مناطق اشتغال مورد توجه قرار گیرد تا جلوی مهاجرت و آسیب‌های پس از آن گرفته شود.

وی اظهار کرد: خراسان جنوبی این قابلیت را دارد که ضمن اینکه مردم خود را تامین کنند به استان‌های دیگر هم کمک کنند و این مهم قابل اثبات است.

ملانوری گفت: از پنج کمیته‌ای که ذیل این ستاد تشکیل شده خواستاریم پرشتاب‌تر اقدام کنند و طرح‌ها با حداکثر ظرفیت شناسایی و آماده سرمایه‌گذاری شود.

وی افزود: کمیته اطلاع‌رسانی نسبت به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیق با توجه به دستورالعمل‌های ستاد اقدام کند که نقش تعیین کننده‌ای در جذب سرمایه‌گذار دارد.

استاندار خراسان جنوبی در ارتباط با سه محصول استراتژیک خراسان جنوبی (زرشک، عناب و زعفران) تصریح کرد: به دنبال ثبت تعاونی در کلاس ملی برای عضویت تولیدکنندگان عناب، زرشک و زعفران هستیم که تمامی سود از مراحل کاشت، داشت، برداشت و فرآوری به جیب کشاورز برود.

وی گفت: ۲۲ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی تولید اما فقط هشت هزار تن آن در استان به صورت سالانه بسته‌بندی و فرآوری می‌شود که با ساماندهی این تعاونی خراسان جنوبی سهم قابل توجهی از فرآوری و بسته‌بندی این محصول را خواهد داشت.

ملانوری خطاب به فرمانداران تاکید کرد: همه طرح‌های اقتصادی که در شهرستان‌ها به تصویب می‌رسد، به دبیرخانه ستاد توسعه خاوران ارسال شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان‌های مرزی باید زمینه ورود سرمایه گذاران افغانستان فراهم شود، بیان کرد: منافع اگر دوجانبه باشد سرمایه‌گذار حتما میل به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف را دارد.

در ابتدای این نشست مسئولان کمیته‌های پنج‌گانه به ارائه گزارش درخصوص اقدامات انجام شده پرداختند.

استاندار خراسان جنوبی آبان ۹۹ پس از حضور در این استان شعار «خراسان جنوبی؛ تدبیر، تلاش، توسعه» را سرلوحه امور اعلام کرد و متعاقب آن از راه‌اندازی ستاد توسعه خاوران خبر داد.

ستاد توسعه خاوران با هدف به‌کارگیری همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم‌افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن خراسان جنوبی، ۱۷ دی پارسال با حضور استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان در محل استانداری به طور رسمی راه‌اندازی و از سند توسعه خاوران هم رونمایی شد.

پنج کمیته تخصصی شامل «کمیته شناسایی و جذب نخبگان، فعالان و افراد موثر در حوزه سرمایه‌گذاری»، «کمیته شناسایی فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در استان»، «کمیته شناسایی و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی»، «کمیته اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی» و »کمیته پایش و ارزیابی عملکرد» ذیل ستاد توسعه خاوران فعالیت می‌کنند و دبیرخانه این ستاد در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی مستقر است.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.