• چهارشنبه / ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400031913625
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

فرمانده انتظامی استان اصفهان اعلام کرد

رصد ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی

رصد ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی

ایسنا/اصفهان فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به وضعیت امنیتی آرام و نسبتا مطلوب استان در آستانه انتخابات، گفت: همکاران ما در فرماندهی انتظامی استان ۴۶۶ تخلف انتخاباتی را در فضای مجازی رصد کردند که غالبا به دلیل ناآگاهی بوده، اما در مجموع مورد خاص و مهمی نداشته ایم.

سردار محمدرضا میرحیدری در نشستی با خبرنگاران که امروز (چهارشنبه_۱۹خردادماه) برگزار شد، با اشاره به وظیفه خطیر پلیس برای تأمین امنیت انتخابات، اظهار کرد: در این راستا هم باید قبل از انتخابات شرایطی فراهم کنیم که آرامش لازم در جامعه فراهم باشد و هم در حین برگزاری انتخابات، روز انتخابات و پس از آن ماموریت هایی برای پلیس تعریف شده است که با همدلی دستگاه‌های امنیتی، مراحل اولیه را پشت سر گذاشته ایم و با درایت مردم استان، امروز وضعیت امنیتی استان آرام و نسبتا مطلوب است.

وی با اشاره به اقدامات پلیس های تخصصی در راستای مهیا شدن بستر برای برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات، گفت: وضعیت خوبی در سطح جامعه داریم و با فعال شدن ستادهای انتخاباتی و رقابت ها، مورد خاص و مهمی نداشته‌ایم که باعث ایجاد اختلال در روند تبلیغات شود. البته موارد جزئی بوده که پلیس امنیت در مرکز استان و یکی دو شهرستان به موقع وارد عمل شدند و امروز شاهد وضعیت عادی در سطح استان هستیم.

فرمانده انتظامی استان اصفهان، افزود: پیش بینی های لازم برای برگزاری انتخابات و تأمین امنیت سه هزار و ۳۴۱ صندوق رأی در استان انجام شده و نیروی لازم با هماهنگی سپاه و بسیج تأمین شده است. امیدواریم با کمک و پشتیبانی اطلاعاتی مردم و حضور باشکوه آنها که نقش اصلی را در ثبات و امنیت استان دارند بتوانیم انتخاباتی پرشور و با شکوه برگزار کنیم.

وی در مورد وضعیت دو ماهه گذشته در استان اصفهان، گفت: طی این مدت ۷۱۵ هزار و ۲۸۶ مورد تماس با سامانه ۱۱۰ ثبت شده است که حدود ۵۸۶ هزار و ۹۷۳ مورد از این تماس‌ها عملیاتی شده است. ۱۵ درصد از این تماس‌ها مربوط به تصادفات، ۱۰ درصد سرقت، ۱۱ درصد مزاحمت، سه درصد مواد مخدر، یک درصد جرایم سایبری، یک درصد مشکلات اقتصادی و ۲۳ درصد نزاع و درگیری بوده است.

کاهش ۱۱ درصدی سرقت‌ها در دو ماهه امسال

میرحیدری با اعلام اینکه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان تماس ها با پلیس چهار درصد کاهش داشته است، گفت: طی دو ماهه گذشته مجموع سرقت‌ها ۱۱ درصد کاهش داشته و تمام جرایم به جز دو مورد کاهش داشته است. متاسفانه هشت مورد سرقت از اماکن داشته‌ایم و رضایت لازم را در این زمینه نداریم، اما انتظار داریم شهرداری ها و اتحادیه های صنفی پای کار بیایند تا بتوانیم از سرقت اماکن و تضییع حقوق مردم پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: مورد دیگری که طی این مدت افزایش داشته سایر سرقت ها بوده است؛ از جمله سرقت دریچه‌های آب و فاضلاب و سیم‌های برق که ۱۰ درصد رشد داشته است. در همین مدت سرقت از مغازه ۵۰ درصد کاهش، اتومبیل ۳۲ درصد کاهش، احشام ۳۷ درصد کاهش، سرقت به عنف ۴۸ درصد کاهش داشته و سرقت مسلحانه صفر بوده است.

تمرکز بر خرخورد با خرده فروشان مواد مخدر

فرمانده انتظامی استان اصفهان از کاهش ۱۲ درصدی کشفیات مواد مخدر در دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: طی این مدت ۱۱ تن و ۵۲۹ کیلو مواد مخدر در استان کشف شد، ۴۱ درصد افزایش برخورد با قاچاقچیان داشته‌ایم و بیشتر بر برخورد با خرده فروشان تمرکز کرده ایم.

وی با بیان اینکه کل پرونده های مکشوفه در مبارزه با قاچاق کالا در استان ۵۸ درصد رشد داشته است، گفت: پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون ریال ۴۴ درصد رشد داشته است، تعداد متهمان دستگیر شده ۶۱ درصد، توقیف خودروهای قاچاقچیان ۱۹ درصد و ارزش ریالی پرونده ها ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.

برخورد با سلاح‌های غیر مجاز

میرحیدری با تاکید براینکه در زمینه برخورد با قاچاق سلاح هماهنگی خوبی با دستگاه های امنیتی در استان داشته ایم و این موضوع جزء اولویت های ما در سال جاری است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی جوانان با بدآموزی هایی از فرهنگ منحط غربی، اقدام به تهیه سلاح های غیرمجاز می کنند و گاهی این سلاح ها را استفاده کرده و مصیبت هایی برای جامعه رقم می زنند.

وی با اشاره به وضعیت دو ماهه استان در حوزه تصادفات، توضیح داد: طی این مدت شاهد کاهش ۱۹ درصدی فوتی های تصادفات و افزایش ۲۸ درصدی مجروحان تصادفات در استان بودیم. در حوزه تصادفات برون شهری پنج درصد کاهش فوتی ها و ۲۹ درصد افزایش جرحی ها را داشتیم و در حوزه تصادفات درون شهری ۳۷ درصد کاهش متوفیان و ۲۸ درصد افزایش جرحی ها را داشتیم.

فرمانده انتظامی استان اصفهان، اضافه کرد: در حوزه تصادفات برون شهری، بیشترین تصادفات فوتی در ساعت ۱۴ تا ۱۶ اتفاق افتاده و بیشترین تصادفات از لحاظ جغرافیایی در ۳۰ کلیومتری شهرها است.

رصد ۳۱ درصدی نزاع‌ها در استان اصفهان

وی در ادامه با تاکید بر اینکه افزایش نزاع و درگیری، در خور فرهنگ غنی مردم اصفهان نیست، تصریح کرد: متاسفانه نزاع و درگیری در سال های اخیر در استان روند افزایشی داشته و آستانه مردم تحت تاثیر قرار گرفته است، به طوری که در دو ماهه امسال شاهد رشد ۳۱ درصد نزاع و درگیری در استان هستیم.

میرحیدری با بیان اینکه پلیس در برخورد با شرارت ها و ارازل و اوباش اقدامات خوبی انجام داده و شاهد کاهش ۱۷ درصدی شرارت ها هستیم، اظهار کرد: طی دو ماهه امسال دستگیری ارازل و اوباش ۱۱ و نیم درصد افزایش داشته و پلیس و دستگاه قضایی اراده قوی برای برخورد با ارازل و اوباش دارند. از ارازل و اوباش استدعا می کنم در رفتار خود تجدیدنظر کنند و از اقدامات گذشته خود منصرف شوند، احترام به حقوق اجتماعی مردم بگذارند و دنبال مسائل نفسانی و پوچ نباشند.

کاهش ۱۳ درصدی وقوع کلاهبرداری

وی از کاهش ۱۳ درصدی وقوع جعل در استان و افزایش ۱۶ و نیم درصدی کشف جعل طی دو ماهه امسال خبر داد و گفت: طی این مدت کاهش ۱۳ درصدی وقوع کلاهبرداری و افزایش ۷.۶ درصدی کشف کلاهبرداری، افزایش ۲۸ درصدی جرایم رایانه ای و افزایش پنج درصدی کشف جرایم رایانه ای، کاهش ۳۱ درصدی برداشت اینترنتی غیرمجاز، افزایش ۱۱۲ درصدی کلاهبرداری رایانه ای، افزایش ۲۵ درصدی هتک حیثیت و نشر اکاذیب، افزایش ۵۸ درصدی دسترسی غیرمجاز به داده ها و افزایش ۳۲ درصدی مزاحمت های اینترنتی را در استان داشته ایم.

به گزارش ایسنا، فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه سامانه ۱۹۷ به عنوان پل ارتباطی پلیس با مردم است و از انتقادات، شکایات، ‌پیشنهادها و تقدیر مردم بهره مند هستیم، گفت: کل تماس ها با ۱۹۷ در دو ماهه امسال ۱۲ درصد رشد داشته، انتقادات ۱۰ درصد کاهش، شکایات ۹۳ درصد کاهش، تقدیر از پلیس هشت درصد کاهش و پیشنهادات ۳۳ درصد افزایش داشته است.

میرحیدری در پاسخ به سوال ایسنا در مورد تأمین ‌امنیت انتخابات، گفت: پلیس مکلف است زمینه و بستر را برای تبلیغات همه نامزدها فراهم کند و فارغ از هرگونه نگاه سیاسی، همه منتخبان که تایید صلاحیت شده اند برای ما یکسان هستند و همه باید بتوانند رقابت سالمی در چارچوب تعیین شده داشته باشند.

وی افزود: متاسفانه گاهی برخی نامزدها چارچوب تعیین شده را رعایت نمی کنند، مثلا در هفته اخیر ستاد یکی از نامزدها باعث آزار اطرافیان و سر و صدای زیاد شده بود که باید پلیس این موارد را تذکر دهد و رفع کند. از این موارد داشته ایم ولی مسئولان ستاد همکاری خوبی داشته اند. ضمن اینکه در سال های گذشته مشکلات دیگری مثل کارناوال های تبلیغاتی و ترافیک را داشتیم که امسال از این موارد نداشته ایم، البته آرزو داریم شور انتخاباتی رقم بخورد.

رصد ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی

فرمانده انتظامی استان با اعلام اینکه همکاران ما در فرماندهی انتظامی استان ۴۶۶ تخلف انتخاباتی را در فضای مجازی رصد کردند، گفت: این تخلفات غالبا از نبود اطلاع و آگاهی بوده که ارشاد و توجیه شدند، به جز یک مورد که علیه یکی از نامزدهای شوراها اکاذیب نشر شد که پرونده آن درحال بررسی است.

دستگیری افرادی که در پوشش بازنشسته دست به تجمع زدند

وی در پاسخ به سوال دوم ایسنا در مورد رویکرد پلیس در برخورد با تجمعات مردم از جمله کشاورزان و بازنشستگان، گفت: تمام اقشار برای پلیس قابل احترام هستند و اینکه بتوانند خواسته های خود را به گوش مسئولان برسانند حق آنهاست، اگر مجوزهای لازم را از فرمانداری بگیرند ما مسئول تأمین امنیت آنها هستیم، اما اگر وارد اقداماتی خارج از ضوابط تعیین شده شوند مثل مسدود کردن مسیر مردم، بی نظمی، تعرض به اموال عمومی و ... پلیس باید مانع شود چون دشمنان نظام و مردم منتظرند از آب گل آلود ماهی بگیرند.

میرحیدری خاطرنشان کرد: بازنشستگان خواسته هایی داشتند که پیگیری شد، اما بعد باز هم شاهد تجمعاتی بودیم و وقتی چند نفر را دستگیر کردیم دیدیم نه بازنشسته و نه اصفهانی هستند، بلکه افراد قانون شکنی هستند که دنبال فیلم گرفتن و انعکاس آن به شبکه های معاند هستند. از رسانه ها می خواهیم در اطلاع رسانی این موارد حتما با پلیس هماهنگ شوند تا واقعیات منعکس شود.

شکل گیری شهرک‌هایی برای سکونت اتباع خارجی مجاز در استان

فرمانده انتظامی استان اصفهان در پاسخ به سوال سوم ایسنا در مورد اتباع غیرمجاز خارجی، گفت: متاسفانه گاهی منافع شخصی باعث می شود افراد منافع جامعه را نادیده بگیرند. برابر دستورالعمل قانونی، خودرو کسانی که اتباع غیرمجاز را از نقطه ای به نقطه دیگر کشور منتقل کنند شش ماه و در مرحله دوم یک سال توقیف می شود. همچنین بنگاه های املاک مجاز نیستند به اتباع غیر مجاز و غیر قانونی ملک بدهند و حتی باید وقتی فرد غیرمجاز مراجعه کرد اطلاع دهند تا برخورد قانونی انجام شود.

وی اضافه کرد: بخشی از این موضوع هم باید توسط اداره کل اتباع خارجی استانداری پیگیری شود تا تجمیع اتباع خارجی مجاز در نقاطی نباشد که برای مردم مشکلاتی ایجاد کنند. مثلا در استان یزد شهرک هایی برای سکونت اتباع خارجی شکل گرفته و هم مردم و هم اتباع راحت تر هستند، ولی در استان اصفهان تاکنون این موضوع ساماندهی نشده که امیدواریم مسئولان مربوطه در این زمینه بتوانند اقدام کنند.

میرحیدری همچنین در مورد خانه هایی که به صورت ساعتی و روزانه اجاره داده می شود و محل فساد شده، گفت: مردم باید وجود خانه های اجاره ای موقت را به پلیس اطلاع دهند، البته مرتب خودمان با این خانه ها برخورد می کنیم، اما دو مشکل داریم؛ یکی اینکه صفر تا صد برخورد با این افراد با پلیس نیست و بعد از دستگیری، با دستگاه قضایی است. دوم اینکه ۹۰ درصد افرادی که دستگیر می کنیم غیربومی هستند. در عین حال که اهالی محل نباید اجازه دهند این خانه ها به این صورت اجاره داده شود و به پلیس اطلاع دهند تا با مالک برخورد کند.

نیاز اصفهان به کمپ نگهداری و درمان معتادان متجاهر

وی با تاکید براینکه دولت موظف است کمپی ایجاد کند تا معتادان متجاهر و بی خانمان در آن مستقر و درمان شوند، گفت: این موضوع را بارها در شورای تأمین استان مطرح کرده ایم و باید یک چرخه کامل برای این منظور شکل گیرد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان از رشد ۷۳۹ درصدی کشف ماینرها در استان خبر داد و گفت: سه هزار و ۸۰۰ دستگاه ماینر از ابتدای سال در استان جمع آوری شده است و با مشکلاتی که برای تامین برق اخیرا به وجود آمده، این اراده برای برخورد و جمع آوری ماینرها تقویت شده و طرح هایی در این راستا داریم.

وی با بیان اینکه در زمینه برخورد با سرقت‌های به عنف با هماهنگی دستگاه قضایی در استان اقدامات خوبی انجام شد و شاهد کاهش این سرقت ها تا اردیبهشت بودیم، اما متاسفانه در دو هفته اخیر مجددا فعال شده اند، خاطرنشان کرد: ظرفیت پلیس را برای پوشش حاشیه های شهر گذاشته ایم تا از مبدأ با آنها برخورد کنیم، اما کار بسیار مشکلی است و نیاز به همکاری دستگاه ها و اطلاعات رسانی مردم دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.