• شنبه / ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۶
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400032215467
  • خبرنگار : 50061

یک فعال سیاسی:

اختلاس‌گران افراد کوچکی هستند که برای پُست‌های بزرگ انتخاب شده‌اند

اختلاس‌گران افراد کوچکی هستند که برای پُست‌های بزرگ انتخاب شده‌اند

ایسنا/قزوین یک فعال سیاسی در قزوین گفت: اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا کمتر از انتخابات ریاست‌جمهوری نیست، باید تعهد افراد را مد نظر قرار دهیم. در حال حاضر حجم برخورد دستگاه قضا با شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی نشان از انتخاب اشتباه مردم دارد چون انسان‌های بزرگ به اختلاس دست نمی‌زنند و آنانی که تخلف می‌کنند افراد کوچکی هستند که برای پُست‌های بزرگ انتخاب کرده‌ایم.

محمدباقر آقاعلیخانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظر من فضای کشور در طول سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حساس‌ترین دوره قرار دارد و با انتخاب پرشور می‌توانیم از این برهه به سلامت عبور کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر کشور شده است اگر حتی قوی‌ترین دولت انتخاب شود ولی همراهی مردم را نداشته باشیم نتیجه نخواهیم گرفت؛ از عوامل اصلی شکست دولت می‌توانیم به فاصله دولت با مردم اشاره کنیم طی چهار سال اخیر فاصله بین دولت مردان و مردم افزایش یافت و همین امر موجب شکست دولتمردان شد.

رئیس اسبق سازمان صنایع و معادن استان قزوین خاطرنشان کرد: اگر قرار است از این پیچ خطرناک عبور کنیم راهی جز همراهی مردم نداریم اگر بخواهیم کشور به سلامت از حوزه اقتصاد عبور کند و رشد اقتصادی را شاهد باشیم این امر تنها با همراهی مردم محقق خواهد شد و بیش از هر دوره دیگر نیازمند این همراهی و مشارکت جدی هستیم.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر اگر در حوزه‌های اقتصادی مردم را همراهی می‌کردیم، مردم شریک اقتصادی بودند، اقتصاد دولتی را از بین می‌بردیم و به سمت اقتصاد خصوصی حرکت می‌کردیم شاید مشکلات امروز پیش نمی‌آمد.

آقاعلیخانی بیان کرد: حقوق‌های نجومی، فساد و اختلاس ناشی از اقتصاد رانتی است اگر بخواهیم از این فضا جدا شویم باید به سمت انتخاب دولتی برویم که با مردم همراهی جدی داشته باشد؛ باید مردم در اقتصاد مشارکت کنند قدم اول مشارکت مردم در انتخاب یک دولت محکم و مقتدر برای اداره کشور است.

وی تشریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ مردم باید در انتخاب خود دقت کنند؛ وقتی دولتی با آرای پایین انتخاب شود قطعاً پشتوانه لازم را نخواهد داشت به همین جهت مشارکت بالا پشتوانه دولت خواهد بود؛ وقتی دولت در روابط داخلی و بین‌المللی ورود پیدا کند پشتوانه قوی مردمی می‌تواند آن دولت را مقتدر نشان دهد.

با ۶ سال تلاش به قدرت خرید در سال ۹۲ خواهیم رسید

رئیس اسبق سازمان صنایع و معادن استان قزوین متذکر شد: همه می‌دانیم با توجه به وضعیت موجود، دولت بعد چالش‌های بزرگی را پیش رو خواهد داشت، اعداد و ارقام نشان می‌دهد قدرت خرید مردم نسبت به سال ۹۲ به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است و باید با رشد اقتصادی هشت درصدی ۶ سال تلاش کنیم تا به قدرت خرید سال ۹۲ برسیم اگر دولتی رأی و پشتوانه مردمی نداشته باشد این اقداماتش مانند عبور از میدان مین خواهد بود.

وی اظهار کرد: دولت باید پشتوانه داشته و مطمئن باشد که مردم با آن همراهی خواهند کرد آرای کم دولت را در خصوص مسائل داخلی نگران خواهد کرد در حالی که دولت باید به مسائل بین‌المللی نیز توجه داشته باشد؛ مردم برای حل مسائل داخلی کمک کنند و این امر تنها با انتخاب و مشارکت بالا محقق خواهد شد.

آقاعلیخانی توضیح داد: در خصوص انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا باید بگوییم در همه دنیا شهرداری‌ها جایگاه‌های ویژه‌ای دارند و مباحثی همچون اشتغال، فرهنگ، ورزش، مبلمان شهری، آرامش و تفریح در دنیا وابسته به شهرداری هاست و همچنین بودجه‌های کلان نیز در اختیار این نهادها قرار دارد؛ همه می‌دانند با کمیسیون ماده ۱۰۰ نمی‌توان شهر را اداره کرد بنابراین وظیفه داریم شورایی انتخاب کنیم که جوان و گام دومی بوده و مباحث درآمدی و توسعه‌ای را بداند و بتواند شهردار را انتخاب کند.

وی اضافه کرد: در شهر قزوین شهرداری ۱۲۷۰ میلیارد تومان بودجه دارد که ۷۰۰ میلیارد تومان آن بابت حقوق پرداخت می‌شود که این رقم با مبانی توسعه‌ای همخوانی ندارد.

این فعال سیاسی گفت: در اقتصاد گفته می‌شود اگر قرار است صرفه‌جویی کنید آن وقت را برای درآمد بیشتر استفاده کنید؛ شهردار باید کسی باشد که از پتانسیل‌ها به خوبی استفاده کند و نیروها منبع درآمدی بزرگی برای شهرداری باشند، در کنار آن شهرداری‌ها می‌توانند در حوزه فناوری اطلاعات نیز گام‌های بزرگی بردارند.

انسان‌های بزرگ به اختلاس دست نمی‌زنند

وی اشاره کرد: فراموش نکنیم که اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا کمتر از انتخابات ریاست‌جمهوری نیست باید تعهد افراد را مد نظر قرار دهیم. در حال حاضر حجم برخورد دستگاه قضا با شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی نشان از انتخاب اشتباه مردم دارد چون انسان‌های بزرگ به اختلاس دست نمی‌زنند و آنانی که تخلف می‌کنند افراد کوچکی هستند که برای پُست‌های بزرگ انتخاب کرده‌ایم.

آقاعلیخانی بیان کرد: در قدم اول فرد کاندیدای شورای شهر باید تخصص داشته و در قدم دوم از تمامی حوزه‌های شهری شناخت کافی داشته باشد. سلامت، تعهد و تخصص در حوزه اجتماعی از دیگر ویژگی‌های یک کاندیدای اصلح است.

وی تصریح کرد: شوراهای شهر را باید جدی بگیریم با انتخاب درست، فضای شهر و جامعه تغییر خواهد کرد. فضای کنونی در شأن مردم و جامعه نیست بنابراین باید از مردم بخواهیم در سرنوشت خود مشارکت کرده و افراد متخصص را انتخاب کنند؛ با پوست‌اندازی مدیریتی کشور فضای توسعه‌ای را با سرعت بیشتر شاهد خواهیم بود.

رئیس اسبق سازمان صنایع و معادن استان قزوین خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب شاخصه‌های انتخاب اصلح را بیان کردند که یکی از این شاخصه‌ها مردمی بودن افراد است، کاندیداها باید به مردم نزدیک باشند در این صورت درد مردم را خوب احساس کرده و برای درمان آن نسخه خواهند پیچید. فرد انتخاب شده حتماً باید کاربلد باشد اگر کاندیدایی همه شاخصه‌ها را داشته باشد اما کاربلد نباشند فضای ناامیدی ایجاد شده طی سال‌های اخیر تشدید خواهد شد.

وی متذکر شد: فرد اصلح باید بتواند آسیب‌های اجتماعی و اداری را کاهش دهد در حوزه شوراهای اسلامی شهر باید بگوییم که این شورا در انتخاب شهردار دخیل است و باید با دقت شهردار را انتخاب کند و علاوه بر آن برای توسعه شهری ایده داشته باشد.

آقاعلیخانی بیان کرد: یک کاندیدای شورای شهر با تعهد، تخصص و همرنگی با مردم سلامت اجتماعی را موجب خواهد شد و جامعه به آنان اعتماد خواهد کرد اگر امروز قشر آسیب‌پذیر جامعه مدیریت نشوند با مشکلات روحی اقتصادی و امنیتی مواجه خواهیم شد.

این فعال سیاسی در پایان یادآور شد: توجه به مناطق محروم و پایین‌دست شهری و کشوری باید در اولویت قرار گیرد چون نام انقلاب با نام محرومین پیوند خورده است ولی در سال‌های اخیر فاصله با مردم بیشتر شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.