• یکشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۰
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400033022862
  • خبرنگار : 50130

رییس دادگستری استان:

موارد گزارش شده از تخلفات انتخاباتی در کردستان مورد بررسی قرار می گیرد

موارد گزارش شده از تخلفات انتخاباتی در کردستان مورد بررسی قرار می گیرد

ایسنا/کردستان رییس دادگستری استان کردستان گفت: هنوز آمار مشخصی از پرونده های تشکیل شده در خصوص تخلفات انتخاباتی وجود ندارد اما رسیدگی به این امور در اولویت قرار دارد و موارد گزارش شده نیز مورد برسی قرار می گیرد.

حجت‌الاسلام سید حسین حسینی امروز یکشنبه (۳۰خردادماه) در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک و تقدیر از مردم استان برای خلق حماسه‌ای دیگر و انتخاب شایسته در انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: امید است که مسئولان و منتخب مردم بتوانند با تشکیل یک دولت انقلابی حضور مردم را اجابت کرده و خدمتگزار مردم شریف ایران باشند.

وی ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و شهیدان انقلاب اسلامی افزود: به فرموده پیامبر اکرم(ص) هر کس داد ستمدیده ای را بگیرد با من هم نشین می شود، لذا، امید است با عملکرد صحیح در دستگاه قضا بتوانیم داد مظلوم و حق مردم را بگیریم و مصداق این سخن پیامبر اسلام باشیم.

رییس دادگستری استان کردستان بیان کرد: ارزش هر حکومت و نظامی به اجرای عدالت است که ظهور و بروز آن در هر حکومتی از طریق دستگاه قضایی آن حکومت است، عدالت اساس کار طیبه حیات انسان است و اجرای آن از وظایف اصلی دستگاه قضایی است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در دستگاه قضایی استان کردستان ادامه داد: در باب پیشگیری و اجتماعی، دفتر مشارکت نهادهای مردمی راه اندازی شده و تا کنون ۱۷۰نهاد مردمی در این راستا اعلام همکاری کرده و ۱۵ جلسه توجیهی و کارگاه های آموزشی در زمینه های مختلف تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام حسینی از فعال شدن دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی در استان خبر داد و گفت: ۲۵۰۰نفر در سامانه سجام در استان ثبت نام کرده و ۱۵۰۰نفر هم به صورت گمنام فعالیت دارند که تا کنون ۱۰۰۰گزارش به سامانه ارسال و از این تعداد نیز ۶۰۰ گزارش آن ارجاع شده است.

وی در ادامه برگزاری کارگاه های مختلف، اقدامات پیشگیرانه انتظامی در حوزه‌های حاشیه نشینی، قاچاق کالا و ارز و نقاط حادثه‌خیز محورهای مواصلاتی استان را از سایر اقدامات پیشگیرانه امنیتی و نظامی دستگاه قضایی استان عنوان کرد.

رییس دادگستری استان کردستان عنوان کرد: در سال ۹۹ بیش از ۳۷۱ هزار پرونده به دستگاه قضایی استان وارد شده و بیش از ۳۷۴ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است که علاوه بر پرونده‌های ورودی ۲۸۰۰ پرونده بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در مقایسه دوماه امسال با سال گذشته اعلام کرد: دادگستری استان کردستان در دو ماه اول سال گذشته ۴۸۰۰۰ پرونده ورودی داشته که این رقم در دو ماه اول امسال به ۶۲۰۰۰ پرونده رسیده است.

حجت الاسلام حسینی، در دادگستری استان کردستان هیچ پرونده ثبت نشده ای وجود ندارد و این در حالی است که طی سال‌های گذشته این روند متفاوت بوده و مشکلاتی به دنبال داشت، که امسال با ثبت همه پرونده ها رشد ۲۹درصدی در زمینه ورودی پرونده‌ها را به دادگستری داشته است.

وی الکترونیکی شدن پرونده‌های دادگستری استان کردستان را اقدامی مهم در دستگاه قضایی استان بیان کرد و افزود: ۱۹۸۰۰۰پرونده راکد در سال گذشته بایگانی شده و در دوماه اول امسال نیز ۲۸۵۰۰۰پرونده بایگانی راکد الکترونیکی شده که رشد ۶۰درصدی داشته است.

رییس دادگستری استان کردستان، نصب ۱۵۰ تجهیزات ویدئو کنفرانس و برگزاری ۲۵۰۰جلسه آنلاین با زندانیان استان را از دیگر اقدامات دادگستری استان در راستای خدمات الکترونیکی ذکر کرد و گفت: ۹۲ درصد ابلاغ های دادگستری استان به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی اعلام کرد: در طرح پایش زندانیان رتبه سوم را در سطح کشور به دست آورده و در فروردین ماه در رشد و بهبود شاخص های زندان نسبت به مدت مذکور در سال گذشته ۱۹درصد رشد داشته است.

حجت الاسلام حسینی در خصوص جشن گلریزان از افزایش ۱۲۰درصدی کمک های مردمی و آزادی زندانیان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: امسال در جشن گلریزان حدود سه میلیارد تومان جمع آوری کمک های مردمی داشته ایم که حدود ۱۲۰درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته و در نوع خود بی نظیر است.

به گفته وی، در سال جاری کاهش ۳۲درصدی وروردی به زندان، رشد ۱۵۶درصدی آمار اشتغال زندانیان، رشد ۴۴ درصدی عفو استان را از دیگر ادقدامات مهم در حوزه زندان ذکر کرد.

این مقام قضایی در استان کردستان در حوزه نظارت، راه اندازی سامانه تردد ورود به دادگستری، اقدامات صیانتی مستمر و راه اندازی دوربین های مداربسته دادگستری استان و رشد نظارت بر وکلا را از دیگر اقدامات مهم این دستگاه ذکر و عنوان کرد: در استان ۱۳۰شعبه شورای حل اختلاف وجود دارد، همچنین میزان صلح و سازش در سال گذشته ۲۶ درصد بوده است.

وی اعلام کرده در سال گذشته ۲۹نفر نیروی قضایی و ۳۵ نفر نیروی اداری در دستگاه قضا جذب شده و مجوز جذب ۶۰نفر نیرو نیز اخذ شده که مقدمات اجرای آن در دست اقدام است.

حجت الاسلام حسینی، بیان کرد: در حوزه اداری نیز علاوه بر اقدامات موثر در دوران کرونا که سعی شد در صورت امکان پروتکل های بهداشتی رعایت شود، در امر رسیدگی ها نیز وقفه ای ایجاد نشد.

وی از افزایش سرمایه صندوق تعاون دادگستری استان خبر داد و گفت که کمبود امکانات تفریحی و رفاهی و مسکن برای پرسنل دادگستری استان کردستان باید مورد بررسی قرار گیرد چرا بیش از ۶۰درصد از قضات استان غیر بومی بوده و متاسفانه به موضوع رفاه این قشر کم توجهی شده است.

رییس دادگستری استان کردستان به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی و حفظ حقوق بیت المال استان اشاره کرد و گفت که ۴۴و نیم هکتار از اراضی راه و شهرسازی،۷۶۲ هکتار از اراضی منابع طبیعی، ۲۹هکتار از اراضی بستر رودخانه و سه هکتار از اراضی باغی و زراعی آزادسازی و بر برداشت های غیر مجاز آب نیز نظارت مستمر شده است.

وی اعلام کرد: ستاد مبارزه با فساد وزارت اطلاعات، استان کردستان را استان برتر در حوزه مبارزه با زمین خواری اعلام کرده است.

حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: برخورد با اراذل اوباش در اولویت کار دستگاه قضایی استان کردستان قرار دارد و با بر هم زنندگان آسایش مردم برخورد جدی می شود.

وی اجرای برنامه تحول به صورت مستمر، کاهش موجودی دادگستری و ادغام آرا، کاهش جمعیت کیفری زندان ها با نگاه اصلاحی و تربیتی، حرکت به سمت دستگاه قضایی هوشمند و دادرسی تمام الکترونیک و تحول از عملکرد سنتی به الکترونیکی، حفظ کرامت انسانی، مشارکت های مردمی، مبارزه با فساد، رفع موانع تولید، حفظ حقوق عامه و تحول رویکرد انفعالی به رویکردی پویا، ارتقا امنیت اجتماعی و مقابله با ارازل اوباش و برهم زنندگان امنیت عمومی و افزایش اعتمادسازی اجتماعی را از اهداف مهم دستگاه قضایی استان در سال ۱۴۰۰ ذکر کرد.

رییس دادگستری استان کردستان در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر نحوه برخورد با تخلفات صورت گرفته از سوی برخی کاندیداهای شورای شهر در روز انتخابات گفت: در زمینه احراز هویت در این دوره، دستگاه قضا ورود جدی تری داشت و حتی برخی رد صلاحیت ها اعتراضات زیادی به دنبال داشت؛ طی جلسات قبلی اعلام شده که بعد از انتخابات مستندات موارد رد صلاحیت شده ها به دستگاه قضا برای استعلام ارسال شود تا مفاسد و تخلفات این افراد در دوره عضویت خود در شورا مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: در حوزه تخلفات انتخاباتی، باید هم برخورد با تخلفات و جرایم انتخاباتی را رصد و هم مشارکت حداکثری را مدیریت می کردیم؛ که برای تحقق این امر پیشنهاد شد که مدیریت ها از تذکر شروع  شده و در صورت لزوم تا بازداشت ادامه پیدا کند.

به گفته این مقام قضایی استان کردستان، هنوز آمار مشخصی از پرونده های تشکیل شده در خصوص تخلفات انتخاباتی وجود ندارد اما رسیدگی به این امور در اولویت قرار دارد.

حجت الاسلام حسینی از بررسی محسوس و نا محسوس شخصی خود در روز انتخابات خبر داد و اعلام کرد: حدود سه اکیپ بازرسی با ۳ قاضی از دادگستری روز انتخابات را نظارت کردند که تخلف آنچنانی در زمینه خرید و فروش رأی مشاهده نشد، اما موارد گزارش شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در پایان یادآور شد: رسانه ها باید به دور از تخریب و غرض ورزی به آگاهی بخشی جامعه بپردازند.

 انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.