• شنبه / ۱۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400041913504
  • خبرنگار : 50061

یک مسئول:

«غدیر» در ۱۸ ذی‌الحجه خلاصه نشود

«غدیر» در ۱۸ ذی‌الحجه خلاصه نشود

ایسنا/قزوین دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر در استان قزوین گفت: اگر غدیر را فقط در ۱۸ ذی‌الحجه ببینیم جفا به غدیر است چون غدیر یک فرآیند است. آینده جهان با برنامه‌ای که پیامبر در برکه غدیر طراحی کردند ترسیم می‌شود بدون شک «غدیر» تنها فرهنگی است که ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشری را دارد.

محسن حق‌شناس در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز شنبه ۱۹ تیر در محل ستاد غدیر استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: چهار واقعه عظیم بعثت، غدیر، عاشورا و ظهور در عالم وجود دارد و اهمیت واقعه غدیر به‌قدری زیاد است که تمام آمال و آرزوهای انبیا در بعثت آنان با واقعه غدیر به منصه ظهور رسید.

وی با بیان اینکه غدیر حلقه اتصال نبوت با ولایت و امامت است، افزود: آینده جهان با برنامه‌ای که پیامبر در برکه غدیر طراحی کردند ترسیم می‌شود بدون شک «غدیر» تنها فرهنگی است که ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشری را دارد.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین تصریح کرد: «غدیر» مقایسه حکومت الهی با سایر حکومت‌ها از هر منظری است اگر به واقعه غدیر نگاه کنیم نقطه اتصال همه مکاتب بشری بوده و ویژه تشیع نیست بلکه مختص عالم خلقت است. غدیر به معنای اعلان شکست کفر و نفاق است؛ به‌عنوان عضوی از جامعه‌ای اسلامی و دنیوی باید بیشتر از گذشته «غدیر» را پاس بداریم و منتشر کنیم.

وی بیان کرد: در خطبه غدیر بالاترین تبلیغ ولایت حضرت امیرالمؤمنین است و رسانه می‌داند که چه تکلیفی بر عهده تک‌تک ماست غدیر را باید از لسان اهل‌بیت (ع) تعریف کنیم چون این‌گونه زیباتر خواهد بود.

فرهنگ «غدیر» ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشری را دارد

حق‌شناس با اشاره به اینکه خطبه غدیر امام رضا (ع) و حضرت علی (ع) در خصوص غدیر مغفول مانده است، اشاره کرد: پیامبر تنها یک‌بار به حج واجب مشرف شدند که آن هم به حجه‌الوداع معروف است، اصل خطبه غدیر توسط پیامبر قرائت شد و یک خطبه غدیر از زبان حضرت علی (ع) و یک خط نیز از امام رضا (ع) وجود دارد. اگر غدیر را فقط در ۱۸ ذی‌الحجه ببینیم جفا به غدیر است چون غدیر یک فرآیند است.

وی اضافه کرد: علی (ع) فرمودند غدیر روز کامل شدن دین، روز آشکار ساختن پیمان‌ها از نفاق، بیان حقایق و روز رانده شدن شیطان است که انبیا وعده دادند؛ همه پیامبران الهی وصی خود را در روز غدیر انتخاب می‌کردند.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین ادامه داد: امام رضا (ع) نیز فرمودند غدیر روز برطرف کردن اندوه، روز فرونهادن بار گناهان، روز هدیه دادن و بخشش، روز گستراندن علم، روز خبر خوش، روز استجابت دعا، روز پوشیدن لباس‌های نو و درآوردن لباس‌های سیاه، روز بیرون کردن اندوه‌ها و روز مسابقه است. غدیر روز رقابت با همدیگر برای تبلیغ ولایت است و این تبلیغ، رسانه، خانه، مدرسه و شهر نمی‌شناسد.

وی اظهار کرد: تبلیغ غدیر یک تکلیف است که اهل‌بیت (ع) برای ما گذاشتند سعی ما این است در بنیاد غدیر به‌هیچ‌عنوان جریانات قائم به ما نشوند تمام تلاش ما این بوده است که مانند نخ تسبیح باشیم و دیده نشویم تنها مهره‌ها را به هم وصل کرده و هماهنگ‌کننده باشیم.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: به‌هیچ‌عنوان در برنامه‌ها، تبلیغ بنیاد غدیر صورت نمی‌گیرد بلکه غدیر را تبلیغ می‌کنیم تلاش داریم غدیر جریان مردمی و معرفتی باشد چون این جریان می‌تواند نشاط، شور و عمق پیدا کند.

گمنامی غدیر تبعات بدی برای ما خواهد داشت

وی با تأکید بر اینکه گمنامی غدیر تبعات بدی برای ما خواهد داشت، گفت: بنیاد غدیر در تمامی پیام‌رسان‌ها صفحه رسمی دارد و به‌عنوان برجسته‌ترین استان در حوزه تولید محتوا و فضای مجازی فعالیت داریم، تربیت مربی غدیر مسابقه ملی خطبه غدیر ازجمله برنامه‌های دهه امامت و ولایت است.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین یادآور شد: در تمام طول سال در بنیاد غدیر تلاش کردیم تا غدیر را به مردم معرفی کنیم و هیچ هفته‌ای بدون برنامه نبودیم و برنامه‌هایی مانند در محضر نهج‌البلاغه، شرح نهج‌البلاغه و کلاس‌های متعدد حضوری و مجازی برگزار شده است، از غدیر سال گذشته تا امسال ۹۳ جلسه آموزشی برگزار کرده‌ایم.

وی اشاره کرد: در خصوص تبیین محتوا باید بگویم که باید روی محتوای غدیر کار ویژه صورت گیرد فقدان محتوا باعث خواهد شد غدیر را فراموش کنیم برای محتواسازی فعالیت کرده و تلاش داریم از اصالت واقعه غدیر و حکومت الهی و ولایت به بهترین شکل دفاع کنیم.

حق‌شناس با بیان اینکه تأمین بخشی از هزینه جشن‌ها توسط بنیاد صورت می‌گیرد، تصریح کرد: تأمین اقلام فرهنگی در همه نقاط استان انجام می‌شود و در تمامی شهرستان‌ها حضور داریم و حتی در برخی روستاها نماینده بنیاد غدیر حضر دارد و در واقع برای ما اصل، تبلیغ غدیر است.

وی گفت: تمام تلاش ما این است که کمک‌ها باعث ترویج و تبلیغ فرهنگ علوی شود در بخش شهرستان‌ها تقویت صندوق تسهیلات غدیر را شاهد بودیم و شهرستان آبیک در این بخش به‌صورت جدی ورود پیدا کرده است.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین تصریح کرد: شهرستان‌های البرز و آبیک برنامه‌های غدیریه خوبی داشته‌اند و از قربان تا غدیر در شهر الوند برنامه اجرا خواهیم کرد و جشن‌ها چند هزار نفره خواهد بود. البته پیاده‌روی شادی نیز در سه شهرستان به‌صورت باشکوه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه سبک زندگی غدیر سبک زندگی ولایتی است، افزود: لباس مشکی و غذای نذری نشانه ماه محرم است و فرهنگ‌هایی نیز در این ماه وجود دارد اما در غدیر برای فضاسازی کار خاصی انجام نداده‌ایم امسال در حوزه خوراک، پوشاک و مباحث معرفتی وارد کار شده‌ایم، برای مثال توزیع شربت نبات را برای اولین بار انجام خواهیم داد.

آزادسازی زندانیان به مناسبت عید غدیر

حق‌شناس اعلام کرد: اطعام غدیر مورد تأکید است به همین منظور توزیع بیش از ۳۰۰ هزار پرس اطعام علوی در روز غدیر در دستور کار قرار دارد. در دهه امامت و ولایت ۱۳ زندانی جرائم غیرعمد با کمک مردم و ستاد غدیر قزوین از زندان رهایی پیدا خواهند کرد و روز دوشنبه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و زهرا (س)  مراسم ازدواج آسان برای ۱۱ زوج برگزار خواهد شد.  اولین جشنواره خطابه غدیر ویژه دانشجویان طلاب و اساتید برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حوزه فضاسازی شهری، سازمان زیباسازی شهرداری سال گذشته به‌صورت جدی پای‌کار آمده و امسال هم انتظار می‌رود نمادهای ولایت را در دهه ولایت و امامت شاهد باشیم. از کسانی که مراسم غدیر را برگزار می‌کنند خواهش داریم شأن مراسم غدیر و ولایت را پاس بدارند.

حق‌شناس اظهار کرد: سال گذشته ۲۰۰۰ پرچم به منازل اهدا کردیم و امسال امیدواریم این تعداد افزوده شود و مردم در ایام شاد پرچم سبز و در عزای اهل‌بیت پرچم مشکی بر سر در خانه خود نصب کنند.

وی گفت: در بازسازی واقعه غدیر با همکاری کانون پرورش فکری و در خصوص تئاتر نیز با مهدکودک‌های استان همکاری داریم چون اگر در سنین خردسالی فرهنگ غدیر در جان کودکان بنشیند از فتنه‌های آینده در امان نمانده و بیمه خواهند شد.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین مطرح کرد: سال گذشته ۶۰۰ کلیپ از نونهالان استان دریافت شد که هر یک داستان غدیر را تعریف کرده و یا شعر سروده بودند این مطالب باعث می‌شود کودک و نوجوان در سنین کودکی با مفهوم غدیر آشنا شود.

وی گفت: تمام برنامه‌ها طبق دستورالعمل ستاد کرونا برگزار خواهد شد تا این لحظه دستوری از ستاد کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری جشن‌های غدیر اعلام‌نشده است و امیدواریم ۱۷ و ۱۸ ذی‌الحجه مراسم غدیر را در فضای باز برگزار کنیم البته تمامی مراسم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: چهارپایه خوانی از دیگر مراسم‌های دهه ولایت و امامت خواهد بود که توسط تبلیغات اسلامی در نقاط مختلف شهر اجرایی خواهد شد؛ گذر غدیر را برای امسال احیا خواهیم کرد بر همین اساس در خیابان شهدا گذر غدیر برپاشده و غرفه‌ها از مسجد جامع تا عالی‌قاپو تشکیل‌شده و فضاسازی صورت خواهد گرفت.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان قزوین با تأکید بر اینکه به‌صورت رسمی از قربان تا غدیر به‌عنوان دهه امامت و ولایت نام‌گذاری شده است، یادآور شد: مباهله آخرین مناسبت ماه ذی‌الحجه است فضیلت مباهله فراموش‌شده این در حالی است که اهل‌بیت (ع) به آن تأکید ویژه‌ای داشته‌اند بنابراین انتظار می‌رود هیئت‌امنای مساجد مباهله را در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.