• دوشنبه / ۲۱ تیر ۱۴۰۰ / ۱۵:۳۵
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400042115232
  • خبرنگار : 50057

یک مسئول:

۲۰۰۰ معلول قزوینی تحت پوشش بهزیستی قرار ندارند

۲۰۰۰ معلول قزوینی تحت پوشش بهزیستی قرار ندارند

ایسنا/قزوین مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: بیش از ۲۵ هزار معلول در سطح استان وجود دارد که ۲۳ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پوشش مستمر قرار می‌گیرند این در حالی است که در سال ۹۵ ما ۵۰۰۰ معلول مستمری‌بگیر داشتیم، در حال حاضر ۲۰۰۰ معلول پشت نوبت داریم که برای تحت پوشش قرار دادن آن‌ا در حال رایزنی هستیم.

علیرضا وارثی در نشست خبری که امروز ۲۱ تیرماه در سالن اجتماعات بهزیستی قزوین برگزار شد، با اشاره به هفته بهزیستی، تصریح کرد: شعار امسال ما هوشمند سازی، محله‌محوری و سلامت اجتماعی در خانواده است که در این راستا ۲۰ برنامه با اعتبار بیش از ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در هفته بهزیستی اجرا می‌شود، افتتاح ۶۶ واحد مسکونی برای معلولین بااعتباری بالغ‌بر ۴ میلیارد تومان، افتتاح ۲ مرکز اقامتی ترک اعتیاد در تاکستان و بوئین‌زهرا با حجم ۱۰۰ نفر با اعتباری بالغ‌بر ۱۱۰ میلیون تومان، افتتاح ۲ مرکز مشاوره با اعتباری بالغ‌بر ۵۰ میلیون تومان ازجمله برنامه‌های این هفته است.

وی افزود: مرکز روزانه سالمندان هم‌ قدم با ظرفیت روزانه ۴۰ نفر در شهر قزوین بااعتبار ۱۲۰ میلیون تومان، خانه کوچک معلولین ذهنی پسران با ظرفیت ۱۰ نفر و با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان در شهرستان البرز، بنیاد فرزانگان، انجمن سی.بی.آر، انجمن اوتیسم در قزوین با اعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون تومان، ۲ مرکز مشاوره در شهرستان البرز با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، ایستگاه کاهش آسیب برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در آبیک با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان ازجمله مراکزی است که در این هفته افتتاح می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: همچنین آغاز به کار یک موبایل ون که به ارائه خدمات به پاتوق‌ها برای مقابله با آسیب‌های همراه با اعتیاد می‌پردازد از دیگر برنامه‌های این هفته است، موبایل ون بااعتباری بالغ‌بر یک میلیارد تومان و باهدف درمان معتادان است که خدماتی از قبیل سرنگ و مواد بهداشتی موردنیاز را ارائه می‌دهد و به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند.

وی یادآور شد: افتتاح ۲ مرکز اقامتی و مرکز ترک اعتیاد در بوئین‌زهرا و تاکستان با ظرفیت ۱۰۰ نفر، ۲ مرکز مشاوره جدید در قزوین بااعتبار ۵۰ میلیون تومان از دیگر برنامه‌های این هفته است، همچنین ۲ خانه نوباوگان که محل نگهداری کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست با ظرفیت ۴۰ نفر است را به بخش خصوصی واگذار کردیم تا بتوانیم باری از روی دوش دولت برداریم.

وارثی یادآور شد: ۲ گروه همیار زنان سرپرست خانوار در سطح استان با حمایت ۷۵ میلیون تومانی سازمان بهزیستی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که برای ۱۰ نفر شغل ایجادشده است، همچنین مرکز حمایت روانی دختران برای ارائه مشاوره به دختران در معرض آسیب با اعتبار ۱۴۰ میلیون افتتاح‌شده است.

سه مرکز شلتر در قزوین داریم

وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری بیان کرد: پیش‌ازاین ما در استان قزوین مرکز سرپناه شبانه و شلتر نداشتیم اما هم‌اکنون سه مرکز شلتر فراهم‌شده است، دادگاه درمان‌مدار استان نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده است، در سطح استان قزوین کمپ ماده ۱۶ را نهادینه کردیم که توسط سپاه استان در پادگان قدس تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود و امیدواریم در هفته دولت این اتفاق بیفتد، درگذشته آمار درستی ارائه نشده بود بنابراین مجوز احداث آن در استان صادر نمی‌شد، ما پیش‌بینی می‌کنیم که ۱۸۰۰ معتاد متجاهر در استان قزوین وجود دارد اما در آمار استانی ارسال‌ شده ۳۰۰ معتاد متجاهر بیان‌شده بود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: سال گذشته از طریق دادگاه درمان‌مدار ۷۷۸ معتاد متجاهر مدیریت مورد شدند، درواقع به‌صورت مکرر تحت کنترل قرار گرفتند، خانواده‌ها نیز همکاری خوبی با ما داشتند، یک مرکز اقامتی ویژه بانوان و ۱۴ مرکز ویژه مردان داریم که در این مراکز ۳ هزار و ۶۴۶ معتاد به‌صورت خود معرف خدمات دریافت کردند.

وی یادآور شد: ۱۸۰۰ معتاد متجاهر افرادی هستند که تن به درمان نمی‌دهند، همچنین ۸۱ بیمار مبتلابه ایدز تحت حمایت باشگاه مثبت قرار دارند، ۱۰۷ تیم پیشگیری اجتماع‌محور به محلات آسیب خیز مراجعه و با مداخلات اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کنند، همچنین ۷۸ نفر به‌صورت سرپایی خدمات دریافت کردند.

وارثی با اشاره به حوزه غربالگری تأکید کرد: سال گذشته ۳۵ هزار و ۷۸۵ کودک در سن سه تا ۶ سال غربالگری بینایی شدند، در ۶ مرکز مشاوره ۱۱۰۰ نفر در حوزه ژنتیک و به‌منظور پیشگیری از معلول جدید مورد آزمایش قرار گرفتند، در حوزه شنوایی نوزادان نیز در بدو تولد ۱۲ هزار نوزاد برای پیشگیری از ناشنوایی و کم شنوایی مورد غربالگری قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۳۲ هزار نفر به خط مشاوره ۱۴۸۰ تماس گرفتند، ۴ هزار و ۱۵۷ دوره آموزش زندگی خانواده بر اساس سبک زندگی اسلامی در محلات آسیب خیر برگزار شده است، همچنین ۲۰۰۰ نفر در دوره‌های آموزش پیش از ازدواج شرکت کردند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: در سامانه تصمیم ما در حوزه سازش خانواده‌ها رتبه اول کشوری را کسب کردیم، ۲ هزار و ۹۹۴ نفر از طریق دستگاه قضایی به ما برای طلاق توافقی معرفی شدند که بیش از ۲۰ درصد به سازش رسیده است.

وی با اشاره به معلولین اظهار کرد: بیش از ۲۵ هزار معلول در سطح استان وجود دارد که ۲۳ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پوشش مستمر قرار می‌گیرند این در حالی است که در سال ۹۵ ما ۵۰۰۰ معلول مستمری‌بگیر داشتیم، در حال حاضر ۲۰۰۰ معلول پشت نوبت داریم که برای تحت پوشش قرار دادن آن‌ا در حال رایزنی هستیم.

وارثی بیان کرد: در حوزه معلولین به‌صورت شبانه‌روزی در بخش سالمندان، معلولین ذهنی و جسمی و حرکتی، خانه‌های معلولین و بیماران روان مزمن خدمات ارائه می‌دهیم، ۱۲۲۰ نفر شامل ۴۱۰ سالمند، ۳۷۰ معلول ذهنی، ۹۰ معلول جسمی، ۳۰ نفر معلولین خانه‌های کوچک و ۳۲۲۰ نفر بیمار روان مزمن به‌صورت شبانه‌روزی خدمات تخصصی توان‌بخشی، مددکاری، روانشناسی و فیزیوتراپی، پزشکی و پرستاری دریافت می‌کند.

وی اظهار کرد: خدمات ما خانواده محور است و ۲۵۰ نفر در قالب پنج تیم سیار ویزیت در منزل و ۲ تیم مراقبین در منزل خدمت دریافت می‌کنند، همچنین ۴۵۵ ضایعه نخاعی را تحت پوشش‌ داریم، همچنین ۱۲۸ فرزند بد سرپرست و بی‌سرپرست در مجموعه ما به‌صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شود تا زمانی که از مجموعه فارغ شوند و ۲۷۸ نفر هم فرزندانی را داریم که خانواده مؤثر ندارند و به اقوام واگذار شدند و بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمک‌هزینه دریافت می‌کنند، سال گذشته ۱۷ فرزند بی‌سرپرست به خانواده‌ها واگذار شد، هم‌اکنون ۷۰۰ خانواده متقاضی فرزند در نوبت هستند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.