• چهارشنبه / ۲۳ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400042316652
  • خبرنگار : 50256

رئیس مرکز مطرح کرد

وجود بهترین بستر کارآفرینی بخش خودروسازی در مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو 

وجود بهترین بستر کارآفرینی بخش خودروسازی در مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو 

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو گفت: این مرکز با قرار گرفتن در بطن صنعت خودروسازی که بهترین بستر را در حوزه کارآفرینی دارد، محیط سودمندی را برای دانشجویان فراهم آورده است چرا که ایجاد مراکز نوآوری و برنامه‌های آموزشی مراکز در توسعه فرهنگ کارآفرینی نقش موثری دارد. 

علی اکبر علیپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو به‌عنوان شاخه‌ای از فعالیت‌های گروه صنعتی آمیکو و بر پایه‌ی سابقه‌ی درخشان این گروه در حوزه تولید، از بهمن ماه سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرده و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی اداره می‌شود.

وی افزود: مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو با ارائه‌ی فعالیت‌های آموزشی - پژوهشی در حوزه‌ی صنعت خودرو و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی متنوع در نقشه کشی صنعتی، قطعه شناسی خودرو،  عضویت در کلینیک اشتغال و کارآفرینی واحد استان و اخذ مجوز مرکز نوآوری (موتور و صنایع وابسته) در سال ۹۷ و همچنین دفتر کارآفرینی اقدامات موثری انجام داده است و با برگزاری جدی دوره‌های کاربینی و کارورزی در داخل کاخانه ارس خودرو دیزل در راستای مهارت افزایی دانشجویان گام‌های مهمی برمی‌دارد.

وی ادامه داد: این مرکز در سال ۹۳ با پذیرش حدود ۱۳۰ دانشجو در رشته‌ های کاردانی فنی مکانیک خودرو،  کاردانی فنی مکانیک،  مونتاژ سیستم‌های مکانیکی، کاردانی حرفه‌ای خدمات پس از فروش خودرو و کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری مکانیک خودرو فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده و تا سال ۱۴۰۰ نیز ۳۱۱ دانشجو  فارغ التحصیل شده اند. 

علیپور با اشاره به وجود ۱۵ مدرس آموزشی، ۷۵ دانشجوی فعال  و همچنین امکانات و فضای آموزشی این مرکز نیز گفت: مرکز علمی کاربردی آمیکو به دلیل قرار گرفتن در دل صنعت خودروسازی، دارای آزمایشگاه‌های مجهز مواد، متالوژی، رنگ و کارگاه‌های مجهز صنعتی از جمله ماشین ابزار، جوشکاری، آهنگری و کارگاه مکانیک خودرو است و این مرکز آموزشی یکی از مهمترین مراکز آموزشی منطقه صفرمرزی جلفا بوده و شرکت ارس خودرو دیزل نیز  مجهز به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های پیشرفته در حوزه خودرو است.

وی در خصوص موفقیت‌های کسب شده توسط این مرکز آموزشی، یادآور شد: عنوان مدرس برتر استانی برای مدرسان مرکز در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۱۴۰۰ و کسب مقام نخست برای مدرسان و کارکنان مرکز در مسابقات فرهنگی و کتابخوانی مختلفاز جمله افتخارات این مرکز محسوب می‌شود.

وی در تشریح رشته‌های تدریس شده در این مرکز، خاطرنشان کرد: حوزه‌ی فعالیت مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو در بخش صنعت است و اکنون رشته‌های مختلفی از جمله کاردانی فنی مکانیک خودرو،  کاردانی فنی نقشه کشی صنعتی خودرو، مهندسی فناوری مکانیک خودرو، مهندسی فناوری طراحی و نقشه کشی صنعتی، مهندسی فناوری لجستیک و زنجیره‌ی تامین خودرو، کاردانی حرفه‌ای خدمات پس از فروش خودرو، کادانی فنی برق ماشین ماشین آلات سنگین و کاردانی حرفه‌ای حسابداری بهای تمام شده در این محل تدریس می‌شود.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو افزود: تحصیل در این مرکز برای پرسنل گروه صنعتی آمیکو رایگان است؛ هم‌چنین به علت مجهز بودن کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این‌ مرکز، فارغ التحصیلان  امکان خوداشتغالی و وارد شدن به بازار کار را دارند و حتی در صورت نیاز، به دانشجویان خوابگاه نیز داده می‌شود.

وی در خصوص فعالیت این مرکز در دوران کرونا نیز بیان کرد: با توجه به اینکه اکثر دانشجویان مرکز از شاغلین گروه صنعتی آمیکو هستند و به محیط کار آشنایی کامل دارند، با هماهنگی واحد استانی و شبکه‌ی بهداشت شهرستان جلفا و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقدام به برگزاری کلاس‌های تئوری و عملی به صورت حضوری کرد تا خللی به کیفیت کلاسها وارد نشود. 

علیپور با اشاره به آموزش های این مرکز به دانشجویان در راستای تحقق اهداف دانشگاه نسل سوم افزود: اقدامات دیگری چون ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس در دانشجویان، مهارت افزایی دانشجویان از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی - پژوهشی، کارگاه‌های آموزشی و تعریف پروژه‌های کاربردی در حوزه‌ی صنعت، راه اندازی تورهای بازدید از کسب و کارهای موفق شهرستان جلفا و حمایت از ایده‌ها و ابتکارات دانشجویان و فارغ التحصیلان مرکز از جمله فعالیت‌های مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو برای تحقق آرمان‌های دانشگاه نسل سوم و تربیت کارآفرین است.

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های دفتر کارآفرینی مرکز طی سال گذشته، گفت: این مرکز اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد و مختلف به صورت وبیناری و حضوری در زمینه‌ی کارآفرینی و صنعت کرده و  با واحد تحقیق و توسعه شرکت ارس خودرو دیزل نیز در زمینه‌ی مونتاژ خودروهای جدید همکاری داشته است.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو در خصوص برنامه‌های آتی دفتر کارآفرینی مرکز اظهار کرد: دوره‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های کارآفرینی و صنعت خودرو برگزار شده و بازدید از محیط کار و فعالیت کارآفرینان موفق انجام می‌گیرد و در راستای برگزاری جشنواره‌های ملی و استانی مرتبط با کارآفرینی با واحد تحقیق و توسعه شرکت خودروسازی ارس خودرو دیزل همکاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: این مرکز علاوه بر چاپ نشریه کارآفرینی،  از برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات خارج از مرکز نیز حمایت می‌کند ‌و حتی اقدام به برگزاری مسابقات مرتبط با کارآفرینی خواهد کرد.

وی در خصوص فعالیت مرکز در حوزه نوآوری نیز گفت: این مرکز دارای مجوز دفتر نوآوری با موضوع «موتور و صنایع وابسته» با هدف تهیه ملزومات لازم تجهیزات فضای فیزیکی و هم‌چنین آموزش‌های مورد نیاز است و فعالیت‌های این دفتر کاملا هم راستا با این مجوز بوده و در برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه خودرو، قطعه شناسی و نقشه کشی صنعتی تا ساخت بالابر خودرو و جاروی صنعتی فعالیت می‌کند.

علیپور با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه نسل سوم بوده و به سمت کارآفرینی در حال حرکت است، اظهار کرد: در دانشگاه‌های کارآفرین، آموزش، پژوهش و فناوری بایکدیگر همراه بوده و فرصت‌ها و محیط‌های سودمندی به منظور ترغیب و پذیرش کارآفرینی دانشجویان فراهم می‌شود.

وی افزود: مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو با برداشتن گام‌های بلندی در این راستا و ایجاد مراکز نوآوری و انجام فعالیت‌های متنوع در عرصه کارآفرینی می‌تواند در این حرکت، نقش مهمی داشته باشد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی آمیکو با بیان اینکه رسالت اصلی دانشگاه علمی کاربردی، مهارت آموزی و تربیت کارآفرینی است، گفت: این دانشگاه در چهار گروه صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر با تعریف دروس مهارت محور و ارائه آموزش‌های مختلف کارآفرینی تلاش می‌کند تا دانشجویان را افرادی حرفه‌ای و کارآفرین بار بیاورد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.