• یکشنبه / ۲۷ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400042719259
  • منبع : نمایندگی همدان

خسارات جبران‌ناپذیر قطعی برق، به واحدهای تولیدی همدان

خسارات جبران‌ناپذیر قطعی برق، به واحدهای تولیدی همدان

ایسنا/همدان    از میانه خرداد امسال قطعی‌های ناگهانی، طولانی و چندین‌باره برق تبدیل به معضلی در کشور شد به‌طوریکه مشکلات قطعی برق و عدم ارائه برنامه منظم زمان قطعی از سوی سازمان مربوطه علاوه بر اختلال در روند زندگی عادی مردم خسارات زیادی نیز به کارگاه‌های تولیدی در بخش‌های مختلف رساند.

به‌گزارش ایسنا، بسیاری از این کارگاه‌های تولیدی در زمان قطعی برق نه تنها از ارائه خدمات و تحویل سفارش به مشتری‌های خود بازمانده به دلیل نوسانات ولتاژ برق با سوختن دستگاه‌های اصلی کارگاه که به‌صورت مستقیم با برق کار می‌کنند مواجه شدند که همین مسئله مشکلات این کارگاه‌ها را دو چندان کرد از طرفی نیز بسیاری از مواد اولیه و خام مورد نیاز عملا بلا استفاده شده که خود ضرر زیادی به سرمایه اولیه آنان وارد کرد.

برای درک بهتر این شرایط و بررسی کاملتر به سراغ برخی از این واحدهای تولیدی رفته و پای درد و دل و گلایه‌آنان نشستیم.

خسارت ۱.۵ میلیاردی قطعی برق تنها به یک واحدتولیدی

مدیرعامل شهرک‌ صنعتی لالجین در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، در طول مدت قطعی برق متأسفانه اکثر واحدهای تولیدی ما دچار خسارات‌های کلانی شدند کوره‌های سفال و سرامیک به وسیله گاز و برق به‌صورت یک‌سره روشن هستند و در صورت خاموشی ناگهانی کوره‌ها علاوه با از بین رفتن تمامی اجناس داخل کوره، دمنده‌ها و شعله‌ها نیز می‌سوزند.

قلی‌پور عدم هماهنگی در زمان صحیح اعلام قطعی برق و اطلاع‌رسانی ضعیف را یکی از اصلی‌ترین مشکلات این ایام دانست و ادامه داد: کوره‌های سفال و سرامیک به صورت ۲۴ ساعته روشن هستند و نباید به‌صورت ناگهانی خاموش شوند ما براساس اعلام زمان قطعی از سوی فرمانداری یا اداره برق کوره‌ها را روشن نمی‌کردیم گاهی ممکن بود اصلاً در زمان اعلام شده برق قطع نشود و یا چندین ساعت بعد برق قطع شود که همین مسئله موجب بروز مشکلات زیادی شده و در آخر نیز هیچ یک از مراجع مربوطه پاسخگو نبودند.

مدیرعامل شهرک‌ صنعتی لالجین ابراز کرد: در طی هفت روز قطعی‌های مکرر و نامنظم تنها فقط کارخانه چینی بهداشتی کاتیا در این شهرک یک میلیارد و نیم در اجناس تولیدی خود متضرر شدند زیرا توالت‌های فرنگی جنس بسیاری حساسی هستند، دما و زمان پخت آن بسیار اهمیت دارد و در این مدت به‌هیچ وجه نباید دما کاهش یا افزایش پیدا کند یا زمان آن تغییری کند اما با هربار خاموشی ناگهان کوره تمامی اجناس داخل کوره کاملا بلا استفاده شدند.

 قلی‌پور اضافه کرد: بسیاری از کارخانه‌های این شهرک قرارداد صادرات با کشورهای مختلفی مانند عراق دارند که به علت عدم ارسال به موقع کالا قراردادها را فسخ کردند که علاوه بر ضرر مالی زیاد سرمایه‌گذاران موجب ضربه به اقتصاد کشور نیز می‌شود.

مدیرعامل شهرک‌ صنعتی لالجین با اشاره به عدم پاسخگویی مسئولین مربوطه در خصوص بیمه کالاها و یا پرداخت خسارات وعده داده شده، اذعان کرد: چندین‌بار برای جبران خسارات وارد شده به فرمانداری و اداره برق شهرستان مراجعه کردیم ولی به ادارات دیگر پاس کاری می‌شویم و یا اصلا پاسخگو مطالبه ما نیستند.

ارتباط مستقیم تولید با برق

قاسمی، استادکار کارگاه تولید سرویس خواب، کمد دیواری، سیسمونی و صنایع چوب MDF، ۹ سال سابقه کار نیز در این‌باره گفت: برای درک بهتر شرایط کار ما به بخشی از فرآیند ساخت یک ‌کالا اشاره می‌کنم؛ بعد از خرید ورق یا برگ MDF باید به وسیله اره کاملا برقی آن را برش بزنیم سپس با دستگاه نوار لبه چسبان pvc که آن هم فقط با برق کار می‌کند آن را نواربندی می‌کنیم،سپس برای مونتاژ قطعات برش زده نیاز به دریل، میخکوب، ارّه‌های کوچک‌تر برقی داریم از طرفی دیگر برای رنگ‌کاری، کلاف‌کردن درب و دستگیره‌ها نیز نیازمند دستگاه‌هایی هستیم که بدون برق کار نمی‌کنند بر اساس همین چند خط توضیح به راحتی می‌توان به نیاز مبّرم کارگاه‌های تولیدی ما پی برد.

 وی با اشاره به اینکه ما در طول روز هشت ساعت گاهی بیشتر به‌صورت مستقیم با برق کار می‌کنیم که از نور کارگاه گرفته تا استفاده از دستگاهی که بدون آن حتی نمی‌توانیم قدمی جلو برویم، ادامه داد: تمامی دستگاه‌های مورد نیاز ما به‌طور کامل با برق سه فاز کار می‌کند به همین دلیل نمی‌توانیم با برق اضطراری استفاده کنیم از طرفی نیز ژنراتور مناسب این دستگاه‌ها هزینه گزافی دارد که اغلب کارگاه‌های تولیدی قادر به خرید آن نیستند.

این ام‌دی‌اف کار تأکید کرد: ارزش مادی دستگاه‌های واحد تولیدی ما از ۸۰۰ هزار تومان تا ۹۸۰ میلیون تومان شامل می‌شود که برخی از این وسایل ممکن است به دلیل نوسان جریان برق موتور دستگاه یا خنک‌کننده موتور آن یا حتی خود دستگاه بسوزد که هزینه‌های تعویض و تعمیر آنها بسیار بالاست که در این مدت چندین بار این مسئله رخ داده است.

وی اظهار کرد: زمانی که مشتری کاری را سفارش می‌دهد ما بر حسب میزان و نوع سفارش‌ها، زمانی برای تحویل سفارش به مشتری اعلام می‌کنیم در طی یک ماه اخیر به دلیل قطعی برق ما حدود ۱۵ روز از برنامه کاری خود عقب افتاده‌ و نتوانستیم سر موعد سفارشات را تحویل مشتری دهیم یا برخی کارها را نیز مجبور شدیم بدون دریافت سود و حق الزحمه حساب کنیم.

قاسمی افزود: این نکته نیز اهمیت است که هزینه‌هایی یک کارگاه تولیدی شامل دستمزد کارگران، استاد کارها، اجاره نمایشگاه یا کارگاه، خرید وسایل خام مانند ورق، میخ و غیره و حتی پرداخت قبض برق می‌شود زمانی که ما سودی در قبال کار خود نداشته باشیم و یا سفارشی نگیریم به مرور زمان ورشکست خواهیم شد.

از دست رفتن اعتبار و مشتری واحدهای تولیدی به دلیل قطعی برق

 صدیق، استادکار خدمات سی ان سی(CNC) ۱۵ سال سابقه کار نیز بیان کرد: در توضیح نوع کار دستگاه سی‌ان‌سی(CNC) این‌گونه باید گفت که برای حکاکی روی چوب، تذهیب و حکاکی برند به این دستگاه و طرح‌های مخصوصی نیاز داریم که خام این طرح‌ها حدود ۱۰ میلیون تومان قیمت دارد متأسفانه زمانی که برق قطع می‌شود احتمال پاک شدن تمام طرح‌ها از روی دستگاه وجود دارد از طرف دیگر نیز وقتی الگوی طرح دستگاه داده می‌شود دستگاه با مته مخصوصی شروع به طرح‌اندازی می‌کند اما زمانی قطعی برق دستگاه به صورت خودکار با یک خط مستقیم به نقطه شروع کار برگشته و با هر بار این اتفاق ۸۰درصد ورق چوب نابود می‌شود که هر ورق میانگین یک میلیون تومان قیمت دارد، علاوه بر نابودی ورق و زمانی که صرف این کار شده است ما باید پاسخگوی مشتری نیز باشیم که همین مسئله باعث نارضایتی آنان می‌شود.

وی یادآور شد: اعتبار هر کارگاه به مشتری‌ آن و نوع کیفت کاری است که ارائه می‌دهد اما در همین ماه اخیر ما بسیاری از مشتری‌های خود را به دلیل مشکلات ناشی از قطعی برق از دست داده‌ایم که خود شامل ضرر مالی زیادی شده است.

 این سی‌ان‌سی کار اظهار کرد: از طرف دیگر دستگاه سی‌ان‌سی(CNC) خنک‌کننده خودکار در سیستم خود دارد که هر زمان دستگاه نیاز به خنک‌شدن داشته باشد این کار را انجام می دهد اما زمانی که برق قطع می‌شود این دستگاه همانند ماشین بدون آب شده که در نهایت موتور دستگاه خواهد سوخت.

صدیق اذعان کرد: در ماه اخیر ۳۸۰ میلیون تومان برای تعویض موتور دستگاه سی‌ان‌سی(CNC)، ۲۸ میلیون تومان به‌دلیل از بین رفتن ورقه‌ها و ۲۴ میلیون تومان در خصوص شکستگی مته دستگاه پرداخت شده‌است.

وابستگی ۹۰ درصدی صافکاری خودروها به برق

ولی‌زاده، استادکار کارگاه رنگ‌کاری و صافکاری اتومبیل که ۳۲ سال سابقه کار  دارد نیز در این زمینه بیان کرد: صافکاری‌ها باید در محیط بسته و پر نور کار کنند تا علاوه بر غبار نگرفتن رنگ، موج تو رفتگی‌های کار را نیز ببینند و دستگاه‌هایی که یک صافکار به‌صورت مداوم در این کارگاه نیاز دارد شامل آچار بوکس برقی، شاسی سفت‌کن، دستگاه پرس، پمپ باد،‏ اُور سمباده، اُور فلز، تشخیص موج رنگ و پولیش دستگاه‌هایی می‌شود که می‌توان گفت ۹۰ درصد این دستگاه‌ها با برق کار می‌کنند.

 ولی‌زاده افزود: زمان قطعی برق دست یک صافکار کاملا بسته می‌شود و هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد چون علاوه بر اینکه نور کافی در کارگاه وجود نیست دستگاه‌ها نیز بدون برق کار نمی‌کند همچنین ارزش مادی دستگاه‌های این کارگاه‌ها از یک میلیون تومان تا ۴۰ میلیون تومان شامل می‌شود که با تغییر ولتاژ برق احتمال سوختن کامل دستگاه یا برخی از قطعات آن وجود دارد.

خسارت قطعی برق به دستگاه‌های جوراب‌بافی 

ضیافتی، مدیر کارگاه جوراب‌بافی با ۲۵ سال سابقه کار، اظهار کرد: ضرورت وجود برق در کارگاه‌ ما مانند خون در بدن انسان است چون بدون وجود برق هیچکدام از فرآیند کار جلو نمی‌رود دستگاه‌های بافندگی در هر دقیقه سه جفت جوراب تولید می‌کند و در کارگاه ما در مجموع ۱۸ دستگاه فعال هستند با این حساب زمان قطعی برق حداقل ۱۸ لنگه جوراب زیر دستگاه قرار دارند که تمامی آنها از بین می‌روند همچنین به صورت کلی در زمان تنها چهار ساعت قطعی برق از نظر زمانی ۷۲۰ جفت جوراب به ما ضرر می‌رسد گاهی نیز ممکن است قرقره‌های دستگاه از بین بروند که باعث زدگی جوراب می‌شوند.

وی ادامه داد: در کارگاه‌های جوراب‌بافی دستگاه بافندگی لیبل‌زنی چرخ‌های سردوزی بسته‌بندی‌های وکیوم اتو وجود دارد که قیمت آنها از پنج میلیون شروع تا ۳۵ میلیون تومان است که هربار قطعی ناگهانی برق موج خسارات به دستگاه می‌شود.

مدیر کارگاه جوراب‌بافی اذعان کرد: تعداد زیادی کارگر در این کارگاه تولید مشغول به کار هستند زمانی که ما نتوانیم به علت قطعی برق سفارش مشتریان را به موقع تحویل دهند سفارشات خود را کنسل کرده که به اصطلاح عامیانه مشتری ما می‌پرد در نتیجه در تأمین حقوق کارگران و خرید لوازم اولیه مانند نخ عاجز می‌مانیم.

برق ولتاژبالا لازمه تراشکاری و جوشکاری

کشوری، مدیر کارگاه جوشکاری و تراشکاری قطعات فلزی با ۴۵ سال سابقه کار نیز بیان کرد: جوشکاری و تراشکاری به‌صورت مستقیم با برق کار می‌کنند البته در کارهای خرد و کوچک می‌توان از موتور برق استفاده کرد اما برای کارگاه‌های تراشکاری و قطعه‌سازی وجود برق با ولتاژ بالا بسیار با اهمیت است و بدون وجود برق حتی یک قدم نیز نمی‌توانیم برداریم.

 وی ادامه داد: کوچکترین دستگاه ما از دو و نیم میلیون تومان قیمت دارد و گرانترین و با اهمیت‌ترین قیمتی حدود ۶۰۰ میلیون تومان دارد که متأسفانه بسیاری از همکاران ما در این بخش با ضررهای زیادی مانند سوخت دستگاه خنک‌کننده و از بین رفتن قالب و قطعات مواجه شدند که شامل هزینه‌ای از پنج تا ۳۰ میلیون‌تومان‌ می‌شود.

به‌گزارش ایسنا، این روزها قطعی برق تقریباً کاهش چشم‌گیری یافته است اما آنچه که قطعی برق برسر واحدهای تولیدی و صاحبان سرمایه در کشور آورد، شاید قابل جبران نباشد زیرا علاوه بر خسارات‌های مادی بسیاری از این واحدها اعتبار کاری خود را نزد مشتریان خود از دست داده و شرایط نامساعدی برای آنان ایجاد کرده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.