• دوشنبه / ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 1400051107432
  • خبرنگار : 50187

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

اقدام مجلس در طرح صیانت شتاب زده بود/ این طرح نیاز به تغییرات جدی دارد

اقدام مجلس در طرح صیانت شتاب زده بود/ این طرح نیاز به تغییرات جدی دارد

ایسنا/کرمان رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اقدام شتابزده مجلس در خصوص تصویب اصل ۸۵ شدن طرح صیانت از فضای مجازی افزود: با توجه به اهمیت و آثار و پیامدهای ناشی از طرح صیانت بر فضای مجازی مرتبط با حوزه های اقتصادی، معیشتی و کسب و کارها و به دلیل تاثیرات جدی بر معیشت و اقتصاد مردم حتما باید بخش هایی از این طرح تغییر جدی پیدا کند و به صورت جامع بررسی شود.

دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" امروز ۱۱ مردادماه درخصوص طرح صیانت از فضای مجازی که توسط اکثریت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه شده، اظهار کرد: انتظار این بود این طرحی که توسط اکثر همکاران کمیسیون فرهنگی مجلس تدوین شده با توجه با تاثیرگذاری و ابعاد مختلف این موضوع بر حوزه های گوناگون اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی با سایر نمایندگان مشورت و یک کار جمعی انجام می شد.

وی افزود: علی رغم تاثیرات مهم این طرح بر روی فضای کسب و کارهای مجازی در اقتصاد کشور، هیچگونه مشورت، همفکری و هم نظری با کمیسیون اقتصادی انجام نشده و ما از این طرح اطلاع نداشتیم تا زمانی که اخیرا این موضوع در صحن علنی مطرح شد.

پورابراهیمی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است مدیریت فضای مجازی است که قطعا باید در دستور کار مجلس و دولت آینده قرار بگیرد و بخش رهاشدگی این فضا که امروز در حوزه های امنیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مشکل ایجاد می کند باید برطرف شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمان انتخابات ریاست جمهوری افزود: معظم له اخیرا فرمودند اولویت اصلی کشور موضوعات اقتصادی، معیشتی و اشتغال جوانان است ‌لذا علی رغم ساماندهی فضای مجازی که دغدغه تمام دلسوزان نظام است، مطالبه رهبر معظم انقلاب و مردم، اولویت کار مجلس حل مشکلات اقتصادی است.

وی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص اصل ۸۵ طرح صیانت افزود: مفهوم اصل ۸۵ این است که مجلس اجازه داد یک کمیسیون تخصصی تشکیل شود، به جای اینکه مواد و اجزای تبصره های طرح صیانت در صحن علنی بررسی شود در این کمیسیون بررسی و جمع بندی این کمیسیون به شورای نگهبان ارسال شود.

پورابراهیمی با اشاره به اهمیت و آثار و پیامدهای ناشی از طرح صیانت بر فضای مجازی مرتبط با حوزه های اقتصادی، معیشتی و کسب و کارها افزود: به دلیل تاثیرات جدی بر معیشت و اقتصاد مردم حتما باید بخش هایی از این طرح تغییر جدی پیدا کند و به صورت جامع بررسی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه هنوز هیچ طرحی به تصویب مجلس نرسیده، ادامه داد: آنچه مصوب شده، روش بررسی طرح است لذا هیچ متن طرحی هنوز در مجلس به تصویب نرسیده‌ که البته نظر ما این بود بررسی به صورت عادی انجام شود لذا همزمان با گزارش کمیسیون فرهنگی به صحن علنی کمیسیون های مهم و مرتبط با طرح همانند کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون فرعی گزارش خود را تهیه و به صحن علنی ارائه نماید که البته با این اقدام مجلس این فرصت از کمیسیون های فرعی در قالب گزارش جامع مجزا به صحن از نمایندگان سلب شد.

وی گفت: معمولا طرح هایی اصل ۸۵ می شوند که در هدفگذاری آنها یک قانون آزمایشی است و یا اینکه زمان رسیدگی به آن ها وقت زیادی بگیرد و شرایط خاص داشته باشند که طبیعتا این موضوعات در خصوص طرح مذکور وارد نبود لذا نظر ما این بود که باید طرح به صورت عادی در دستور کار نمایندگان قرار گرفته و تصویب آن با جزئیات در صحن علنی مجلس نهایی شود. ما با اصل موضوع مدیریت فضای مجازی صد درصد موافقیم اما با روش و نحوه رسیدگی به این محتوای بسیار مهم مخالفیم.

پورابراهیمی در ادامه بیان کرد: اگر چه در صورت تشکیل کمیسیون مشترک این ظرفیت می تواند کمک کند که تبادل نظر برای بخش هایی را که در جامعه نگرانی ایجاد می کند تصحیح کند و بخش هایی را که می تواند اضافه شود و طرح را تقویت کند و موجب شود نقاط ضعف را بر طرف کند که طبیعتا این کار باید انجام شود با این وجود رویکرد بررسی غیر اصل ۸۵ بررسی جامع تر و کامل تری را در پی خواهد داشت.

وی بیان کرد: اگر چه نتیجه عدم ورود دولت در سال‌های اخیر به ساماندهی فضای مجازی باعث تدوین این طرح شد، لیکن انتظار از نمایندگان این بود در آستانه تغییرات دولت اجازه بدهند دولت جدید مستقر شود و دولت سیزدهم با ارائه لایحه جامع بتواند این موضوع را با بررسی تمام ابعاد سازماندهی کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم حضور جدی دولت در کمک به ایجاد پیام رسان های قوی و موثر داخلی که بتواند به راحتی جایگزین پیام رسان های خارجی شود، افزود: تلاش هایی که در طول دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد متاسفانه نتوانست ایجاد پیام رسان مناسب داخلی را جایگزین کند و عدم وجود پیام رسان داخلی موجب شد مردم به سمت پیام رسان های خارجی بروند بر این اساس مردم مقصر نیستند زیرا ناتوانی دولت این وضعیت را رقم زده است.

وی ادامه داد: در حال حاظر سهم پیام رسان های داخلی به دلیل عملکرد ضعیف فقط یک درصد است لذا در شرایط کنونی نباید پیام رسان هایی که اکنون بستر فعالیت و تبادل و کسب و کار هستند بسته شوند. حتما باید ساماندهی شوند و رها بودن و بستنشان به صلاح نیست پس باید مدیریت این فضا مبنا قرار گیرد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است همزمان با تشکیل دولت و کابینه جدید یکی از الزمات رای به وزرا به ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این باشد که سریعا لایحه دولت در زمینه ساماندهی فضای مجازی ارائه شود ضمن اینکه اگر لایحه از طرف دولت ارائه شود مغایرت های اصل ۷۵ و سایر موارد دیگری که مورد ایراد شورای محترم نگهبان واقع می شود وجود نخواهد داشت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اقدام شتابزده مجلس در خصوص تصویب اصل ۸۵ شدن این طرح افزود: اگر این کار انجام نمی شد و اجازه می دادیم چند ماه آینده دولت لایحه ارائه می کرد با یک کار منسجم که محدودیت های اصل ۷۵ و سایر موارد در آن لحاظ نمی شد می توانست کار بسیار جامعی شکل بگیرد و ظرفیتی ایجاد می کرد که مجلس نیز در کنار دولت یک کار مشترک انجام دهد.

وی گفت: اکنون دولت جدید مواجه می شود با یک طرحی که از قبل نوشته شده و تا حد زیادی دست دولت را برای موضوعاتی که ما انتظار داریم در بحث مدیریت فضای مجازی می بندد و این موضوع نیازمند بازنگری است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اعتقادمان بر این است بستر فضای مجازی باید قانونمند در اختیار عامه مردم و فضای کسب و کار قرار بگیرد و اساسا با نگاه و رویکرد جدیدی که در تحولات اقتصادی در دنیا مطرح است از اقتصاد دیجیتال گرفته تا موضوعات مختلف باید در این رویکرد دیده شود.

وی افزود: یک نگاه سطحی و جزئی به مدیریت فضای مجازی، مشکل این بخش را حل نخواهد کرد.

وی بیان کرد: نگاه ما در پیام رسان های خارجی مدیریت، ضابطه مند و قانون مند کردن آنها بر اساس منافع ملی است ضمنا در این راستا از دولت سیزدهم می خواهیم برای افزایش ظرفیت پیام رسان های ملی نیز اقدام کند اگر این ظرفیت بتواند پاسخگوی آن چیزی باشد که مورد نیاز جامعه است حتما مردم از این ظرفیت استفاده خواهند نمود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.