• چهارشنبه / ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400051309070
  • منبع : نمایندگی همدان

آخرین نشست خبری جنجالی شهردار اسدآباد با میهمانان ناخوانده!

آخرین نشست خبری جنجالی شهردار اسدآباد با میهمانان ناخوانده!

ایسنا/همدان شش نفر از اعضا هفت نفره شورانشینان اسدآباد در آخرین روزهای پایانی کار پنجمین دوره شوراهای اسلامی در هفتم تیر ماه طی جلسه‌ای شهردار شهر اسدآباد را بی وقت استیضاح کردند و طولی نکشید این خبر به سرعت نور در خروجی خبرگزاری‌ها و کانال‌های فضای مجازی منتشر شد.

به‌گزارش ایسنا، با استیضاح شهردار توسط شورانشینان، تصمیم آنان در قالب مصوبه به کمیته انطباق ارجاع و روند مصوبه در کمیته انطباق مورد بررسی قرار گرفت و بعد از بررسی‌ها، کمیته انطباق نظر خود را  مبنی‌بر عدم موافقت و عدم تأیید استیضاح  اعلام کرد.

در کش و قوس انتظار برای پاسخ کمیته انطباق در اواخر ماه گذشته، کرسی‌نشینان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر با حضور اعضای شوراهای منتخب نشست خبری چهار ساعته‌ای را با اصحاب رسانه مبنی بر دلایل خود از استیضاح شهردار در صحن شورا بدون حضور شهردار برگزار کردند.

با نگاهی گذرا به عملکرد پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اسدآباد به جرأت می‌توان گفت طی چهار سال گذشته یکی از جمله اقدامات ارزنده و قابل تحسین و مشهود پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر انتخاب "فعله‌گری" به‌عنوان شهردار اسدآباد بود، چرا که فعله‌گری  طی ۲۲ ماه اخیر به‌عنوان یکی از شهرداران توانمند استان همدان به حق خوش درخشیده و رضایت شهروندان اسدآبادی، خود گویای عملکرد این شهردار جوان است.

شورای پنجم شهر اسدآباد طی چهارسال با انتخاب شهرداران و سرپرست‌های مختلف برای شهرداری شاید بتوان گفت رکورد بیشترین انتخاب شهردار و سرپرست شهرداری را در کارنامه خود خواسته یا ناخواسته با تصمیمات درست و یا غلط به ثبت رسانده و همواره تا پایان عمر شوراها درگیر این موضوع بوده است.

علیرضا فعله‌گری در ۱۸ مهرماه سال ۱۳۹۸ طی حکمی از سوی استاندار همدان به عنوان شهردار اسدآباد معرفی شد و این در حالی بود که پیش از وی کاظم سعیدی و پیمان سبزه‌ای مسند شهرداری این شهر در این دوره را تجربه کرده بودند و در لابه‌لای این شهرداران نیز احمدعلی رضایی ،حسین رستمی، رضا رشیدی و محمد جمور طی مدت‌های مختلف کوتاهی سرپرست شهرداری را برعهده داشتند .

اکنون با بالا گرفتن اختلافات اعضای شورا با شهردار در روزهای پایانی عمر شوراهای اسلامی به‌تبع نشست خبری اعضا شورا با اصحاب‌رسانه عصر دوازدهم مرداد ماه شهردار اسدآباد در حالی‌که با خبرنگاران شهرستان قرار بر آن داشت آخرین نشست خبری خود را با هدف ارائه گزارش عملکرد ۲۲ ماهه خود برگزار کند تعدادی از اعضای پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر نیز  به عنوان  میهمانان ناخوانده و بدون دعوت، پرونده زیر بغل به این جلسه پیوستند و با سرو صدا جلسه شهردار را در بهت کامل خبرنگاران، مبدل به جلسه دفاعیات پنج ساعته کردند.

شهردار اسدآباد در این نشست در حالیکه پنج نفر از اعضای شوراهای اسلامی حضور داشتند، با اشاره به نشست چهارساعته چندی پیش اعضای شورای اسلامی شهر با رسانه‌ها و خبرنگاران در رابطه با دلایل استیضاح شهردار  بدون حضور وی، اظهارکرد: بنده هیچ دشمنی با اعضای شورای اسلامی شهر ندارم و تنها قصد بنده دفاع از آبروی خود بوده و قانون بین بنده و اعضای شورای اسلامی حاکم خواهد بود، راه قانون باز است و شوراها از طریق مراجع بالا دستی اعتراض خود را می‌توانند ثبت کنند .

علیرضا فعله‌گری با گلایه‌مندی از اعضا پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اسدآباد گفت: اگر کار بنده ایراد داشته و اگر خطای فاحشی در رابطه با بیت‌المال انجام داده‌ام و بیت‌المال را زیر پا گذاشته‌ام سرسوزنی اعضای شورا با بنده تعارف نداشته باشند و حق  مردم را از بنده بگیرند .

وی با تأکید بر اینکه با قانون پیش خواهیم رفت و در دادگاه دلایل را ارائه خواهیم داد و کارشناسان مسائل را بررسی خواهند کرد و خوشبختانه مراجع قضایی بسیار هوشیار هستند، تصریح کرد: از ۲۲ ماه تصدی شهرداری توسط بنده در چهار ماه پایان‌کار خود کارهای عمرانی قفل بود و تنها بنده در پشت میز خود کار ارباب رجوع‌ها را راه می‌انداختم چرا که اعضای شورای اسلامی شهر اسدآباد جلوی مجوزها را گرفته بودند و برای بنده امکان فعالیت‌های پروژه عمرانی وجود نداشت و به حاشیه کشیده شده بودم.

شوراهای اسلامی شهر اسدآباد تنها سالی یک شهردار  تغییر داده‌اند

فعله‌گری خطاب به اعضای شورا بیان کرد: بنده یکسال دارای عملکرد بوده‌ام و صد ایراد به بنده گرفتید و حق شما استیضاح بوده و انجام دادید و ایرادات بنده ازطریق مراجع قضایی در حال پیگیری است و  اعتراض شما به هیئت حل اختلاف و سازمان بازرسی استان و دادگاه صالحه ارجاع شده است.

وی با بیان اینکه کسی که انتقاد می‌کند به عنوان شهردار و شورا باید حرفی برای گفتن داشته باشد، تصریح کرد: شهر اسدآباد نسبت به شهرهای هم‌تراز خود ۲۰ سال  عقب‌تر است و هنوز مردم درگیر مسائل اولیه مبلمان شهری چون فضای سبز و نور و آسفالت هستند و سرمایه‌گذاران و جوانان نخبه شهر در حال مهاجرت هستند. به عنوان یک شهروند به بنده و اصحاب رسانه پاسخ دهید طی این مدت برای شهروندان چه کرده‌اید؟ آیا غیر از این است که تنها سالی یک شهردار تغییر داده‌اید؟مگر شما منتخب مردم نیستید؟

شهردار اسدآباد در ادامه با اشاره به ادعای اعضای شورای اسلامی شهر اسدآباد مبنی به انحراف بودجه شهرداری خطاب به اعضا شورا،  گفت: اگر فکر می‌کنید تخلف شده حسابرس انتخاب کنید چرا که حسابرس را قبول دارم اما تفسیر شخصی را قبول نمی‌کنم. 

وی با تأکید براینکه براساس قانون‌ کلیت بودجه نباید از ۴۰ درصد عمرانی بیشتر و از ۶۰ درصد جاری بیشتر باشد، بیان کرد: انحراف بودجه طوری عنوان شده که ذهن مردم را خراب کند، طبق قراردادهایی که نوشته‌ایم و شماره و ثبت سند آن مشخص است. ما سال گذشته ۲۲ میلیارد کار عمرانی انجام داده‌ایم و چندین پروژه در شهر شروع کرده‌ایم که برخی به اتمام رسیده و برخی هنوز نیمه تکمیل هستند و ترازی که نرم افزار بودجه فرستادیم در  آنجا ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان کار عمرانی اشاره شده است .

فعله‌گری میزان بودجه مصوب سال گذشته شهرداری شهر اسدآباد را که مورد مناقشه شهرداری و شوراست ۳۹میلیارد و ۲۰۰ میلیون  تومان برشمرد و افزود: از این میزان بودجه ۳۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان معادل ۹۵ درصد محقق شده ضمن اینکه از این میزان اعتبار بیش از  ۲۹ میلیارد تومان معادل ۷۸ درصد در آمد کوششی بوده و بودجه مصوب و محقق شده  سال گذشته به نسبت سال‌های ماقبل خود بی‌سابقه بوده و عوارض در آمد کوششی با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده و پای این آمار می‌ایستم .

وی با بیان اینکه از بودجه سال گذشته ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل فروش زمین بوده و ۴۰ درصد عمرانی کاملاً رعایت شده است، ادامه داد: نسبت به ۳۷ میلیارد بودجه محقق شده سال گذشته، شهرداری در سال گذشته ۲۲ میلیارد تومان کار عمرانی انجام داده است .

انحراف بودجه جرم نیست

فعله‌گری با اشاره به ۴۵ دستگاه ماشین سبک و نیمه‌سنگین شهرداری برای جمعیت ۶۰ هزار نفری شهر و هزینه نگهداری و تعمیرات این تعداد ماشین و نیز حقوق و دستمزد گفت: نگهداری و تعمیرات ماشین‌آلات این حقوق و دستمزدها کارکنان و پرسنل شهرداری سه تا چهار بار در سال به‌دلیل تورم تغییر یافته که این موارد  را به عنوان هزینه‌های صرف شده جاری و سایر لحاظ کرده‌ایم.

شهردار اسدآباد همچنین با بیان اینکه سال گذشته به‌دلیل شرایط کرونا بودجه را دو برابر بستیم، بیان کرد: برای زمین‌های صنعتی شهر برنامه‌ریزی کردیم و هنر هر شهرداری و شورایی این است که زمین‌ها را تبدیل به پول و پول را تبدیل به خدمت کند، ضمن اینکه بنده بیشتر از تعداد و میزانی که شورا مجوز داده است زمین نفروختم و در این میان باید به این نکته توجه داشت که با بالا رفتن نرخ تورم قیمت زمین‌ها گران شده است.

وی با بیان اینکه انحراف بودجه گناه و جرم نیست،  ادامه داد: وقتی شوراهای اسلامی شهر انحراف بودجه شهرداری توسط شهردار را توسط رسانه‌ها برای شهروندان مطرح می‌کنند، افرادی که با مسائل تخصصی این موضوع آشنا نیستند و منظور از انحراف بودجه را نمی‌دانند این امر را  بنای بر جرم  و تخلف می‌گذارند .

فعله‌گری بیان کرد: اعضای شورای اسلامی در مرحله اول ۹ بند و در مرحله دوم ۹  بند سوأل از بنده در رابطه با ابهامات خود در رابطه با انحراف بودجه و دیگر موارد شهرداری پرسیده بودند که همه موارد را پاسخ داده‌ام .

دلایل محقق نشدن کارخانه آسفالت اسدآباد

وی با اشاره به سوألات اعضای شورای اسلامی در رابطه با چند مورد از پروژه‌های عمرانی شهرداری به عنوان یکی از ۹ بند سوألات اعضای شورا، اضافه کرد: در رابطه با به انجام نرسیدن احیاء کارخانه آسفالت شهر اسدآباد با جهاد کشاوزی با مشکل مواجه شدیم و جهاد کشاورزی جلوی کار را گرفته بود و باید تغییر کاربری داده می‌شد و وامی که قرار بود از سازمان شهرداری‌های کشور بگیریم انجام نشد. ضمن اینکه در بودجه شهرداری سه میلیارد برای راه‌اندازی کارخانه آسفالت شهر اسدآباد پیش‌بینی شده بود و مابقی اعتبار را از طریق وام  سازمان شهرداری بنا بر تأمین داشتیم .

فعله‌گری  تصریح کرد: کارخانه‌ای که با سه تا چهار میلیارد می‌توانستیم راه‌اندازی کنیم به دلیل همین مشکلات به علاوه تورم‌ها موجب شده که اکنون این کارخانه با اعتباری افزون‌بر ۱۱ تا ۱۲ میلیارد نیز قابل راه‌اندازی نباشد.

شهردار اسدآباد با بیان اینکه با توجه به محقق نشدن کارخانه آسفالت بودجه سه میلیاردی پیش‌بینی شده در بودجه مصوب را با جابه‌جایی اعتبار برای پروژه ورودی شهر از سمت سنقر انجام دادیم، اظهار کرد: زیر سازی بخش خصوصی در این طرح نیازمند دو میلیارد تومان اعتبار بود که با انجام این طرح توسط شهرداری شهر علاوه بر زیرسازی دیگر اقدامات عقب‌نشینی و جابه‌جایی تیر برق‌های پروژه و آسفالت با اعتباری افزون‌بر پنج میلیارد تومان انجام گرفت.

فعله‌گری با تأکید بر اینکه در اصل تصمیم‌ها تغییری ایجاد نشده است بلکه قیمت زمین و هزینه تمام شده پروژه‌ها افزایش پیدا کرده و به تبع پیمانکاران هم درصد بیشتری می‌خواهند،بیان کرد: حمام صفوی با پیش‌بینی بودجه ۲۰۰ میلیون تومان با چالش پیمان کار مواجه شده است و برای احداث کانال پیام نور هم منتظر طرح جامع هستیم.

وی در ادامه با اشاره به درآمد کوششی سال گذشته شهرداری، عوارض سالیانه، عوارض ارزش افزوده و فروش اموال و املاک شهرداری را سه محل درآمد پیش‌بینی شده برای شهرداری برشمرد و  اظهارکرد: در سال گذشته ساخت‌و ساز ساختمان در شهر اسدآباد دارای رکود بوده و در درآمد کوششی جهش نداشتیم و بخشی از  بودجه پیش‌بینی شده از طریق فروش زمین تأمین شد و به‌دلیل شرایط کرونا به شهروندان در پرداخت عوارض فشار نیاوردیم .

فعله‌گری همچنین یادآور شد: اعضای شورا  سوأل کرده‌اند چرا پرونده‌های کمیسیون ماده100 افزایش داشته که باید بگویم در سال ۹۹ پلیس ساختمان شهر اسدآباد را از نیروهای غیر بومی  انتخاب کردیم که در انجام وظایف خود درگیر رودربایستی نشوند و در همین رابطه تعداد پرونده‌های کمیسیون ماده100 با افزایش همراه بوده است .

 شهردار اسدآباد با بیان اینکه آمار پرونده‌های بالای کمیسیون ماده 100 شهر اسدآباد نشان از ساخت و ساز بالا ندارد، اظهار کرد: این ساخت‌و سازها و تخلفات مربوط به سال‌های گذشته قبل از بنده بوده و قابل دفاع است.

زیربار استخدام بستگان اعضای شورا در شهرداری نرفتم

وی همچنین با بیان اینکه آمار درآمد کوششی سال‌های گذشته شهرداری به حسابرسی واگذار شده است، افزود: بودجه مصوب سال ۹۸ شهرداری اسدآباد که شش ماه پایانی این سال نیز به بنده مربوط می‌شود ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده که از این میزان بودجه ۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان محقق شده و درآمد کوششی آن نیز افزون‌بر ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده است.

فعله‌گری در ادامه از نصب المان شهدای خلبان شهر اسدآباد ظرف یک‌ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین نامه به نیروی هوایی ارتش زده شده که اگر تأیید شود و مجوز ترافیک را بگیرد ظرف یکماه آینده این طرح بنا بر قولی که به خانواده شهدا داده ام نصب خواهد شد.

وی افزود: با شورا به خاطر صیانت از حق‌الناس و بیت‌المال معامله نکردم و زیر بار خواسته‌های آنان از جمله به کارگیری و استخدام بستگانشان در شهرداری نرفتم و یکی از بهانه آنان برای این استیضاح که مورد تأیید هم  قرار نگرفت همین بود.

شهردار اسدآباد جرم مالی انجام نداده است

در ادامه این جلسه اعضاپنجمین دوره  شورای اسلامی شهر اسدآباد همگی بر این موضوع متفق‌القول بودند که شهردار اسدآباد جرم مالی و تخلف انجام نداده و سوء نیت در کار نبوده بلکه به عملکرد جابه‌جایی اعتبارات در پروژه‌ها ایراد داشته‌ایم .

یکی از اعضاء پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر اسدآباد در این نشست با بیان اینکه سال گذشته بودجه شهرداری اسدآباد دارای ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان انحراف بوده است ،گفت: ما نمی‌گوییم شهردار اسدآباد دزدی کرده یا پول به جیب زده، تنها صحبت ما این است که ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دارای انحراف بودجه شهرداری هستیم و شهردار از شورا برای این جابه‌جایی‌ها مجوز نگرفته است .

حسین شیری بیان کرد: پروژه ساخت غسالخانه و ایجاد سایه‌بان، پیاده‌راه‌سازی خیابان فرهنگ،کارخانه آسفالت، محوطه سازی شهدای گمنام، المان شهدای خلبان، تکمیل حمام تاریخی صفوی ،کانال پشت دانشگاه پیام نور، ایجاد و دفع آب‌های سطحی و معابر شهری از جمله پروژه‌های سال گذشته بوده که هیچ هزینه‌ای توسط شهرداری  برای این پروژه‌ها انجام نشده است و این پروژه‌ها  دارای اعتبار بوده‌اند و این پروژه‌ها از مطالبات مردم این شهر از شوراها بوده است.

شهردار به مصوبات و برنامه‌های شورا توجه نکرده است

حسن کرمی یکی دیگر از اعضای شورای دوره پنجم شهر اسدآباد هم گفت: برنامه شهرداری  بودجه‌ای است که بین شورا و شهردار جاری است و شهردار موظف است براساس این برنامه عمل کند و  فعله‌گری به مصوبات و برنامه‌های شورا توجه نکرد.

حسین رستمی رئیس کمیسیون حقوقی شورا هم با بیان اینکه  برخی از اتفاقاتی که در دوران تصدی فعله‌گری رخ داد منجر به ایراد تذکراتی شد، افزود: شورای شهر با وجود اینکه انتقاداتی که به شهردار دارد اما از فعالیت‌ها و خدمات  مثبت وی هم  تقدیر و تشکر می‌کند.

به گزارش ایسنا ،علیرضا فعله‌گری  نخستین کار اجرایی خود را در سال ۹۴با مدیریت در شهرداری شیرین‌سو آغاز کرد و پس از سه سال فعالیت در آن شهر، سال ۹۶ به عنوان شهردار صالح‌آباد انتخاب شد و قبل از تصدی شهرداری اسدآباد با فعالیت جهادی و  مهندسی خود توانست تغییرات چشمگیر و قابل توجهی در شهر صالح آباد ایجاد کند.

فعله‌گری دارای مدرک لیسانس مدیریت شهری و فوق‌لیسانس حقوق متولد سال ۶۰ یکی از شهرداران جوان و مردمی و خوش‌فکر استان همدان است که در طول فعالیت خود فراتر از وظیفه شغلی ایفای نقش کرده چرا که این موضوع مورد تأیید مردم شهر صالح‌آباد و اعضای شورای اسلامی صالح‌آباد و شهروندان اسدآبادی  است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.