• سه‌شنبه / ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400052618643
  • خبرنگار : 50247

مدیر بیمارستان قائم(عج) مشهد خبر داد

نصب یک دستگاه سی‌تی‌اسکن جدید در بیمارستان قائم(عج)

نصب یک دستگاه سی‌تی‌اسکن جدید در بیمارستان قائم(عج)

ایسنا/خراسان رضوی مدیر بیمارستان قائم(عج) مشهد گفت: یک دستگاه سی‌تی‌اسکن هم به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و استانداری و همچنین جذب مشارکت بیمه ایران به قیمت حدودا هفت میلیارد تومان برای بیمارستان خریداری شد که با پایان یافتن مراحل نصب، از امروز فعالیتش را آغاز می‌کند.

حسن خداپرست در جلسه بررسی آخرین وضعیت کرونا در مشهد که شامگاه گذشته، ۲۵ مرداد، در کلاب هاوس برگزار شد، اظهار کرد: از نیروی خدماتی تا پرستاری با بحران مواجه شده‌ایم. در حال حاضر عمده‌ترین مشکل ما به‌ جز تامین تجهیزات، نیروی درمان برای خدمت به خیل عظیم بیماران است. هم‌اکنون در حال بازگرداندن افرادی هستیم که به دلایل مختلف مانند بیماری زمینه‌ای از فعالیت در بخش‌های کووید ۱۹ معاف شده بودند چرا که واقعا نیرو نداریم.

وی افزود: در این بین یکی دیگر از مشکلات بیماران فراوان سرپایی است که سیستم ارجاع را به درستی دنبال نمی‌کنند و خیلی زود به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و وقت و انرژی پزشک‌ها و پرستاران بیمارستان را می‌گیرند؛ در حالی که این افراد باید به مراکز سطح یک مانند پزشکان عمومی و مراکز ۲۴ ساعته مراجعه کنند و نیازی نیست به سطح سه که بیمارستان است، مراجعه ای داشته باشند. 

خداپرست تاکید کرد: از طرف دیگر به دلیل تاخیر مراجعه برخی مردم به بیمارستان‌ها و دنبال نکردن روند استاندارد درمان، همچنان با مرگ‌های کمتر از ۲۴ ساعت مواجه هستیم. یکی از دلایل این تاخیرها، مراکز متعدد درمان‌های جانبی، روش‌های سنتی و... است که بعضی از افراد به‌ جای مراجعه به پزشک، به این مراکز می‌روند و زمانی‌که نتیجه نمی‌گیرند و وضعیت بیماری‌شان وخیم می‌شود، به بیمارستان می‌آیند.

وی با بیان این که سیستم قرنطینه(لاک داون) در خراسان رضوی جدی گرفته نشده، بیان کرد: امروز شاهد این هستیم که افراد از راه‌های دور مانند بندر عباس به مشهد آمده بودند و هیچ‌کس در این بین مانع آن‌ها نشده بود. افراد به دلیل علاقه‌ای که به امام رضا(ع) دارند، دوست دارند دهه اول محرم در مشهد باشند و از سراسر کشور به اینجا می‌آیند. پلیس راهور هم نمی‌تواند کسی را که از بندرعباس تا مشهد آمده را به مبدا بازگرداند. مردم باید مساله را جدی بگیرند چون کادر درمان در مرحله فروپاشی کامل است.

مدیر بیمارستان قائم(عج) مشهد با اشاره به حجم بسیار زیاد بیماران در مشهد عنوان کرد: مهم‌ترین مشکل ما این است که ورودی و خروجی بیماران با وضعیت بیمارستان‌ها تناسب ندارد و ورود از خروج خیلی بیشتر است. روزبه‌روز هم تعداد بیماران بیشتر می‌شود و به نقطه لبریز شدن نزدیک‌تر می‌شویم. به هر حال بیمارستان‌های قائم(عج) و امام رضا(ع) ۲ بیمارستان بزرگ شهر است که خیلی‌ها مستقیم به این مراکز می‌آیند و نظام ارجاع را رعایت نمی‌کنند. 

خداپرست با بیان اینکه بیمارستان قائم(عج) بیش از ۵۰ بخش دارد، گفت: از این تعداد تنها چهار بخش کوچک را برای اختصاص به بیماران کرونایی تخلیه نکرده‌ایم و تمام بخش‌های دیگر برای بستری بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

وی متذکر شد: مردم هنوز باور ندارند که بیشترین علت ابتلا حضور در مجامعی است که لازم نیست به آن بروند. اخیرا خانواده‌ای ۲ برادر همراه با فرزندانشان دور هم جمع شده بودند و از این جمع ۱۱ نفره، هفت نفر به کرونا مبتلا و ۲ نفر فوت شدند. در حال حاضر ابتلا به کرونا در جلسه، رستوران و عزاداری ها نیست بلکه در همین جمع‌های خانوادگی کوچک بیداد می‌کند و بسیاری از افراد در این جمع‌ها مبتلا شده‌اند. استفاده از وسایل حفاظتی مانند ماسک هم باید در جامعه افزایش یابد. پس از این‌ها به مرحله واکسن می‌رسیم. 

مدیر بیمارستان قائم(عج) مشهد با اشاره به فایل صوتی دکتر ثقفی، مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد که اخیرا در فضای مجازی به صورت گسترده‌ای منتشر شده بود، گفت: این فایل صوتی واقعا به‌جا بود و جامعه را که داشت خیلی عادی از کنار کرونا عبور می‌کرد را نسبت به کرونا حساس کرد. من دست‌مریزاد می‌گویم که برخی حاضر شدند آن مسائل را بیان کنند و موجی در جامعه ایجاد شد که هنوز هم ادامه دارد. پس از این صحبت‌ها بود که نرخ رعایت پروتکل‌ها، به‌ ویژه ماسک، در جامعه افزایش یافت. از طرف دیگر خانم ثقفی متاثر از فضایی بودند که در بیمارستان دیده بودند. بیمارستان قائم(عج) بیمارستان بزرگی با ۱۰۰۰ تخت است و این که بعضی بخش‌ها مشکلاتی داشته باشد، دلیلی برای مشکل‌دار بودن سایر بخش‌ها نیست. البته که یکسری کاستی‌هایی وجود دارد اما پیش از انتشار فایل خانم دکتر هم در حال رفع این کاستی‌ها بودیم. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که به‌ جز چهار بخش مجبور شویم کل بیمارستان قائم(عج) را به درمان بیماران کرونایی اختصاص دهیم. طبیعتا اورژانس ۶۰ تخت خوابی ما برای ۱۲۰ بیمار کفایت نمی‌کرد. در مجموع و به تدریج در حال تامین نیازمندی‌هایمان هستیم.

نهایتا ۲ روز تا فاجعه فاصله داریم

همچنین در بخش دیگری از این جلسه، رضا زمانی، عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد، گفت: نهایتا ۲ روز تا بروز فاجعه فاصله است. مسئولان باید خودشان را آماده کرده و تخت‌های اضافی در ورزشگاه‌ها، سالن‌های بزرگ، بیمارستان‌های سیال و... آماده کنند. باید خودمان را برای ۱۵ روز آینده آماده کنیم چرا که شاید ۵۰۰۰ تخت دیگر نیاز داشته باشیم. بیمارستان‌های قائم(عج) و امام رضا(ع) که ۲ بیمارستان بزرگ شهر است، تقریبا به صورت صددرصد به درمان بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است. به جد می‌ترسیم تا روزهای آینده نتوانیم پاسخگوی خیل عظیم بیماران باشیم.

وی با بیان این که مخالف هرگونه مصلحت‌اندیشی به‌ جز آب و نان مردم هستیم، متذکر شد: لازم است همه مصلحت‌اندیشی ها را برای تامین سلامتی مردم کنار بگذاریم چرا که کرونا جلوی تنفس مردم را می‌گیرد. 

زمانی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم روند صعودی تعداد بیماران کاهش یابد، لازم است بیماران سطح ۲، سه و حتی یک را از خانواده‌های‌شان جدا کرده و در مراکز مراقبتی از آن‌ها مراقبت کنیم. شاید بیماران برخی خانواده‌ها که تمکن مالی دارند را بتوان با برخی آموزش‌ها به خانه ارجاع داد اما بیماری که در حال درمان با رمدسیویر است و نیاز به پرستار نزدیک و تخصصی دارد، نیازمند مراقبت بیشتری است چون در خانواده‌ها چنین امکاناتی فراهم نیست. لازم است چنین بیمارانی در یک مرکز تخصصی مراقبت شوند. اگر می‌خواهیم تعداد بیمار کاهش یابد، باید چنین روندی پیاده‌سازی شود وگرنه با هر بیمار جدید، یک خانواده مبتلا خواهد شد. 

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با بیان این که در این موج، مرکز بحران شهر مشهد است، بیان کرد: در این حالت بیماری به شهرستان‌ها نمی‌رود و تمام بار روی مشهد است. نزدیکی شهرها در خراسان هم باعث می‌شود که رفت و آمدها زیاد باشد و با ممنوعیت هم نمی‌توان این موضوع را کنترل کرد چرا که مسیرهای دسترسی متعدد وجود دارد. از طرف دیگر پلاک‌های بسیاری از خودروهای شهرستان‌های مجاور مشهد هم پلاک مشهد است. 

زمانی تصریح کرد: همچنین نگران بروز پیک ششم کرونا هستیم چون هم‌اکنون زمان تغییر فصل است. دولت تغییر کرده و مسئولان عوض شده‌اند و همین موضوع موجب شده سازمان‌ها بلاتکلیف باشند، مردم خسته شوند، واکسیناسیون سرعت مناسبی نداشته باشد، نشست‌های مذهبی و غیرمذهبی در حال برگزاری باشد و مسافرت‌ها و رفت‌وآمدهای کنترل نشده نیز انجام می‌شود. همچنین ممکن است رفت‌وآمدها از افغانستان در روزهای آینده شدت گیرد. رفت‌وآمد به عراق هم با توجه به این که به اربعین نزدیک می‌شویم، وضعیتی مشابه دارد؛ بنابراین ممکن است با پیک ششمی سهمگین برای مشهد که شهری مذهبی است، مواجه شویم. واقعا سیستم درمانی ما با تخلیه امکانات و اقتصاد درمانی روبه‌رو است و کشش بار بیشتر از این را ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.