• جمعه / ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۶
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 1400052920113
  • خبرنگار : 50046

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:

دولت سیزدهم مبارزه با فساد و رانت را سرلوحه خود قرار دهد

دولت سیزدهم مبارزه با فساد و رانت را سرلوحه خود قرار دهد

ایسنا/خراسان شمالی نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: دولت سیزدهم مبارزه با فساد و رانت را سرلوحه خود قرار دهد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه  بجنورد به تبیین اهداف قیام اباعبدالله الحسین (ع) پرداخت و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف قیام امام حسین (ع) احیای امربه‌معروف و نهی از منکر بود؛ امر مهمی که باید همه ما اهتمام ویژه‌ای نسبت به آن داشته باشیم و از صدر تا ذیل جامعه جاری باشد.

وی تصریح کرد: البته اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر ملزومات و آداب ویژه خود را دارد که در ایفای این وظیفه باید به آن‌ها توجه کنیم تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

کارکردهای چندگانه مساجد احیا شود

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در ادامه با گرامیداشت سالگرد آتش زدن مسجدالاقصی از سوی رژیم صهیونیستی و روز جهانی مسجد، اظهار کرد: باید مسلمانان کارکردهای چندگانه این مراکز مهم را احیا کنند.

وی با اشاره به اینکه از زمان پیامبر (ص) تا الآن مساجد بالاترین خدمت را به جامعه اسلامی کرده‌اند، تصریح کرد: مسجد تنها مرکز عبادت نیست؛ بلکه مرکز نظامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... است؛ اما متأسفانه بسیاری از این کارکردها به فراموشی سپرده شده که باید به همت مسلمین احیا شود.

خطیب نماز جمعه بجنورد گفت: با پیروزی انقلاب و به روی کار آمدن نظام اسلامی کارکرد نظامی و اجتماعی مساجد با فعالیت پایگاه‌های بسیج در مساجد و ساماندهی و اعزام نیروها از طریق مساجد احیا شد؛ اما هنوز از نظر کارکردهای چندگانه مسجد، با آنچه شایسته و بایسته این مراکز مهم است، فاصله داریم.

وی در ادامه بر تداوم اجرای طرح مواسات از سوی ائمه جماعات و هیئات امنای مساجد تأکید کرد و افزود: به همت هیئت‌امنا و بسیج و مجموعه‌های فرهنگی موجود در مساجد و مدیریت و هدایت امام جماعت، کمک‌های جمع‌آوری‌شده در قالب طرح مواسات در هر محله، در همان منطقه هزینه شده و صرف دستگیری از نیازمندان آنجا می‌شود.

مجاهدت پزشکان و پرستاران در عرصه مقابله با کرونا در تراز دفاع مقدس است

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در بخش دیگری از سخنان خود با بزرگداشت روز پزشک و تبریک این روز، اظهار کرد: همواره و در همه جوامع، اطبا و پزشکان جایگاه رفیعی داشته و مردم برای آن‌ها حرمت و احترام خاصی قائل هستند.

وی با بیان اینکه برخی مواقع ازجمله در زمان همه‌گیری یک بیماری نقش پزشکان اهمیت چند برابری پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: در این بیماری‌های واگیردار پزشک و پرستار به دل خطر می‌زند؛ زیرا ممکن است خود او نیز درگیر شده و حتی جان خود را در این راه از دست دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با اشاره به اینکه در بیش از یک سال اخیر و در جریان مقابله با بیماری کرونا، شمار کثیری از پزشکان و پرستاران ما جان خود را از دست داده‌اند، گفت: همانند دوران دفاع مقدس که رزمندگان وارد معرکه و میدان خطر می‌شدند و احتمال از دست دادن جان بود؛ اکنون نیز پزشکان و پرستاران به وسط میدان خطر رفته‌اند؛ به همین دلیل نیز اگر خدای‌ناکرده در این راه جان خود را از دست دهند، شهید محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با فهم درست علمی و فقهی از صحنه مبارزه پزشکان و پرستاران با بیماری کرونا، اعلام کردند اگر کسی از این قشر در این راه جان خود را از دست دهد شهید سلامت محسوب می‌شود و این بالاترین مقامی است که رهبر معظم انقلاب با فهم درست دینی، آن را برای کادر درمانی تبیین کردند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: اکنون نیز وقتی مقام معظم رهبری مقابله با کرونا را مسئله اول کشور مطرح می‌کنند یعنی همه نظام باید با مجموعه درمانی همراه شده و کمک کنند تا جلوی این ویروس را بگیرند.

وی افزود: اینکه الآن روزی بیش از 500 نفر جان خود را از دست داده و خانواده‌ها عزادار می‌شوند موضوع کم و کوچکی نیست؛ لذا مقام معظم رهبری مبارزه با این بیماری را تکلیف و وظیفه نخست برای همه بیان کردند.

همه نهادها باید به کمک کادر درمان بیایند

امام‌جمعه بجنورد اظهار کرد: در این راستا باید همه نهادها و دستگاه‌ها اعم از نیروهای نظامی و انتظامی، هلال‌احمر، آموزش‌وپرورش و ... در صورت اعلام نیاز مجموعه درمانی، هر امکان و امکاناتی که دارند را در اختیار آن‌ها بگذارند.

وی تصریح کرد: نهاد امامت جمعه در سراسر استان نیز اعلام آمادگی کرده تا در صورت اعلام نیاز علوم پزشکی، فضای همه مصلاهای نماز جمعه در اختیار این مجموعه قرار گیرد.

اغلب هیئات عزاداری خراسان شمالی شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی قریب به‌اتفاق هیئات عزاداری در استان، اظهار کرد: عزاداران و هیئات در این ایام شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به‌خوبی رعایت کرده و مسئولان نهاد تبلیغات اسلامی نیز در تمام 10 شب به هیئات مختلف سرکشی می‌کردند و اگر در جایی این پروتکل‌ها رعایت نمی‌شد، تذکر می‌دادند که از همه آن‌ها قدردانی می‌کنیم.

وی همچنین از مشارکت هیئات عزاداری در جمع‌آوری اقلام مورد نیاز درمان بیماران مبتلا به کرونا ازجمله کپسول اکسیژن قدردانی کرد و اقدام هلال‌احمر در راه‌اندازی بیمارستان صحرایی و اعلام آمادگی بسیجیان برای کمک به کادر درمانی را نیز ستود.

دولت سیزدهم مبارزه با فساد و رانت را سرلوحه خود قرار دهد

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن هفته دولت، اظهار کرد: از همه دولتمردان و وزرایی که به‌زودی کار خود را شروع می‌کنند و نیز مدیران دولتی در استان انتظار داریم مبارزه با فساد و رانت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند؛ زیرا در انتخابات اخیر مردم به این شعار رأی دادند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی گفت: اگر مردم صلابت مسئولین و نظام اداری را ببینید بدون شک هر کمکی از دست آن‌ها بربیاید به نظام و دولت می‌کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های مردمی تکلیف دیگر دولت است، افزود: از حضور در میان مردم و ورود میدانی رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه قدردانی کرده و خواستار تداوم این روند هستیم؛ زیرا اگر در میدان اقتصاد و عمل، دولتمردان و مسئولان سایر قوا همراه مردم نباشند مشکل حل نمی‌شود؛ ازاین‌رو انتظار می‌رود هر سه قوه از ظرفیت‌های مردمی و نخبگانی کشور بیشتر استفاده کنند تا مشکلات موجود مرتفع شود.

همه از هشت سال گذشته عبرت گیرند

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با تأکید بر اینکه همه باید از هشت سال گذشته عبرت گیرند، گفت: در این هشت سال برخی به بیگانه اعتماد کردند؛ اما اعتماد به بیگانه هیچ مشکلی از مشکلات جامعه ما را حل نکرد؛ به همین دلیل در دولت جدید باید از ایده‌ها و طرح‌های جوانان و توان و توانمندی داخلی بهره برده و مسئولیت‌ها را به نخبگان و دلسوزان جامعه بسپاریم.

وی همچنین بر خنثی‌سازی تحریم‌ها برای کاهش مشکلات مردم تأکید و خاطرنشان کرد: شاید نتوانیم تحریم‌ها را به‌طور کامل از بین ببریم؛ اما خنثی‌سازی آن‌ها امکان دارد که خنثی‌سازی تحریم‌ها نیز درگرو ورود قدرتمندانه به عرصه رونق تولید با استفاده از ظرفیت داخلی و توانمندی جوانان است تا از این طریق دشمن مجبور به عقب‌نشینی شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.