• شنبه / ۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400060604018
  • خبرنگار : 50303

مسئول مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تشریح کرد

توسعه فناوری با هدف بازیابی قابلیت‌های حرکتی در بیماران

توسعه فناوری با هدف بازیابی قابلیت‌های حرکتی در بیماران

ایسنا/خراسان رضوی مسئول مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: توسعه فناوری‌ها به منظور بازیابی برخی از قابلیت‌های حرکتی در بیماران دچار ضایعه نخاعی، پارکینسون، فلج مغزی و افرادی که متحمل اعمال جراحی شدند و همچنین تولید ابزارهایی که بتواند در اجرای فرآیندهای حرکتی روزمره بیماران دچار نقایص حرکتی موثر باشد، مهم‌ترین ماموریت هسته پژوهشی توان‌بخشی رباتیک و بیوفیدبک در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است.

زهره ترابی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آغاز فعالیت یک واحد پژوهشی مستقل با عنوان «توانبخشی رباتیک و بیوفیدبک» در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار کرد: متاسفانه آمار بیمارانی که در سطح جامعه به دلیل ضایعات عصبی عضلانی دچار مشکلات حرکتی یا شناختی می­‌شوند، قابل ملاحظه است. از طرفی روش‌های توان‌بخشی و درمانی معمول کارابی لازم برای بازیابی قابل قبول بسیاری از ناتوانی‌ها را ندارد. از این رو شکل‌گیری هسته­‌های پژوهشی که در مسیر تولید فناوری‌های نوین بازتوانی حرکتی شناختی که براساس نقشه­‌های راه مناسب گام­‌بردارد، امری ضروری به نظر می‌­رسد.

وی افزود: متاسفانه در کشور مراکز تحقیقاتی یا حتی هسته­‌های پژوهشی در راستای تولید فناوری‌های نوین در حوزه توان‌بخشی حرکتی شناختی وجود ندارد اما پتانسیل‌های ارزشمند و مناسبی در کشور و به طور ویژه در شهر مشهد در این زمینه وجود دارد که می­‌تواند زمینه را برای راه‌­اندازی هسته‌های پژوهشی در شهر مشهد فراهم آورد. برای ایجاد چنین مجموعه‌­ای در مرحله اول باید فناوری‌های مناسبی مرتبط با روش‌های نوین توان‌بخشی عصبی تولید شود. طی تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر در گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد انجام شد، تعدادی از این فناوری‌ها تولید و مورد ارزیابی قرار گرفت.

مسئول مراکز تحقیقاتی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ادامه داد: این فناوری‌ها در حوزه رباتیک توان‌بخشی، سیستم‌های بیوفیدبک و نروفیدبک است اما به منظور ارائه خدمات کلینیکی توسط این محصولات، ابتدا باید نسخه­‌های صنعتی این محصولات تولید شود؛ سپس محصولات مزبور در محیط‌های کلینیکی مناسب عرضه شود؛ لذا نیاز به وجود هسته‌­های پژوهشی مرتبط در این مرحله احساس می‌شود که با طراحی اهداف و نقشه­‌های راه مناسب زمینه را برای کسب گرنت‌های لازم، تکمیل طرح­‌های فناورانه، انجام مطالعات انسانی و سرانجام ورود به مرحله تجاری‌­سازی فراهم نماید. ایده تاسیس هسته پژوهشی با عنوان توانبخشی رباتیک و بیوفیدبک در دانشگاه آزاد مشهد نیز بر همین اساس شکل گرفته است.

توسعه فناوری با هدف بازیابی قابلیت‌های حرکتی در بیماران

ترابی‌زاده در خصوص ماموریت‌های هسته پژوهشی تصریح کرد: افزایش تعداد گروه‌­های پژوهشی و حرکت به سمت تاسیس یک مرکز تحقیقات جامع یکی از غایت‌های اصلی تشکیل این هسته‌های پژوهشی است.

وی بیان کرد: در راستای اجرای ماموریت اصلی هسته پژوهشی دانشگاه باید مراحل متعددی طبق یک زمان‌بندی متناظر اجرا شود. تعریف و تصویب طرح‌های پژوهشی برون‌دانشگاهی و چند پایان­‌نامه تحصیلات تکمیلی آن هم ظرف چهار ماه، اجرای طرح‌های مصوب، کسب مجوزهای لازم به منظور تجاری‌­سازی اولین خروجی­‌های فناورانه و بازاریابی یا شروع ارائه خدمات بالینی با همکاری مراکز کلینیکی از جمله ماموریت‌های اصلی این هسته محسوب می‌شود.

مسئول مراکز تحقیقاتی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی مشهد کسب گرنت‌های اولیه به منظور پیاده­‌سازی نمونه‌­های نیمه‌­صنعتی و صنعتی باید در قالب طرح‌های برون­‌دانشگاهی انجام شود. خوشبختانه زیرمجموعه‌­هایی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی مانند صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، موسسه نیماد، ستاد توسعه علوم و فناوری­‌های شناختی و... از طرح‌­های فناورانه در زمینه فناوری‌های حوزه توان‌بخشی، حرکتی و شناختی حمایت‎‌های ویژه‌­ای به عمل می‌آورد. بنابراین مجموعه‌­های مذکور مهم‌ترین مراجع تصویب طرح­‌های برون‌­دانشگاهی با رویکرد تولید فناوری‌های مرتبط با ماموریت هسته پژوهشی پیشنهادی است.

ترابی‌زاده اظهار کرد: علاوه بر این برخی از طرح‌ها می‌­تواند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه فردوسی مشهد تعریف شود. این طرح­‌ها یا در غالب طرح‌های پژوهشی یا پایان­‌نامه‌­های تحصیلات تکمیلی در آن دانشگاه‌­ها قابل تعریف است. با توجه به اینکه اعضای این هسته پژوهشی پیشنهادی از دانشگاه‌های آزاد و علوم‌­پزشکی مشهد هستند، امکان انجام چنین همکاری‌­هایی وجود خواهد داشت. البته در صورت به ثمر رسیدن محصولات مورد نظر امکان به توافق رسیدن با برخی از سرمایه­‌گذاران خصوصی هم وجود دارد. ضمن اینکه در حال حاضر پیگیری انعقاد تفاهم‌­نامه با یکی از مراکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی در دستور کار این هسته پژوهشی قرار دارد.

ایجاد هسته پژوهشی در راستای هدفمندسازی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی

وی گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه حل مسائل واقعی جامعه است. ایجاد هسته‌­های پژوهشی که ماموریت آن‌ حل مسائل واقعی جامعه باشد، می­‌تواند موجب هدفمند­سازی موضوعات پایان‌­نامه‌­های تحصیلات تکمیلی شود؛ به ‌طوری که اساتید عضو این هسته پژوهشی متعهد خواهند بود تمام یا حداقل بخشی از موضوعاتی که برای دانشجویان کارشناسی‌­ارشد و دکتری تکمیلی خود تعریف می­‌کنند، در راستای نقشه راه هسته پژوهشی باشد. اعضای این هسته پژوهشی پیشنهادی، اعضای هیات علمی گروه­‌های مهندسی پزشکی، مکانیک، ارتوپدی و فیزیوتراپی هستند؛ لذا پایان‌­نامه‌­های مشترک متعددی در رشته‌­های تخصصی مختلف قابل تعریف خواهد بود.

مسئول مراکز تحقیقاتی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد افزود: یکی از اهدف بلندمدت موسسان این هسته پژوهشی در کنار اهداف فناورانه میان‌ و کوتاه‌مدت، تشکیل هسته‌های پژوهشی مرتبط دیگری است که در نهایت زمینه را برای ایجاد یک مرکز تحقیقات تخصصی در زمینه توان‌بخشی حرکتی شناختی فراهم آورد. بعد از تاسیس یک مرکز تحقیقات تخصصی می‌­توان نه‌تنها تیم‌های تخصصی مناسب بلکه فضای بالینی مناسبی را نیز فراهم آورد تا امکان ارائه خدمات کلینیکی برای بیماران ایجاد شود.

ترابی‌زاده ادامه داد: به این ­ترتیب برای اولین مرتبه در کشور یک مرکز تحقیقاتی پژوهشی بالینی نوین در حوزه توان‌بخشی عصبی شکل خواهد گرفت؛ به ‌طوری که نه‌تنها در عرصه تولید فناوری‌های نوین بلکه در عرصه ارائه خدمات بالینی نیز فعال خواهد بود و زمینه‌های درآمدزایی مناسب را هم برای دانشگاه فراهم می‌آورد. به نظر می­‌رسد حمایت مادی و معنوی دانشگاه از هسته­‌های پژوهشی که ماموریت آن‌ در راستای نیازهای روز جامعه است، با اهداف کلان دانشگاه‌های نسل جدید هم‌خوانی دارد و به تبع بهتر است که در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.