• چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۸:۳۶
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400061712442
  • منبع : نمایندگی همدان

احوالات گوجه‌فرنگی اسدآباد در پس خواب کارخانه رب

 احوالات گوجه‌فرنگی اسدآباد در پس خواب کارخانه رب

ایسنا/همدان شهرستان اسدآباد یکی از قطب‌های مهم تولید گوجه‌فرنگی در استان همدان به‌شمار می‌رود و هر ساله بخش عمده‌ای از تولیدات کشاورزی این شهرستان به این محصول اختصاص دارد.

به‌گزارش ایسنا، مشکلات سال گذشته ناشی از قیمت پایین خرید گوجه از گوجه‌کاران، بالا بودن دستمزد کارگر و سردرگمی گوجه‌کاران در تحویل محصول خود به کارخانجات،بالا بودن قیمت کود ، دغدغه‌های فروش، افزایش تولید و تقاضای کم، عدم مقرون به صرفه بودن فروش محصول با توجه به مشکلات حمل و تحویل به کارخانه و در کنار آن کم آبی و خشکسالی  امسال موجب آن شده که در سال‌جاری میزان سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی اسدآباد به عنوان یکی از شهرهای قطب تولید این محصول صیفی، با کاهش حدود ۶۰ درصدی مواجه شود .

امسال در کنار دیگر دغدغه و مشکلات گوجه کاران، تعطیلی کارخانه رب شهرستان به عنوان تنها صنایع تبدیلی اسدآباد نیز مزید بر دیگر دغدغه‌های گوجه‌کاران برای تحویل محصول به کارخانجات رب شده و باید محصول خود را با هزینه حمل بالاتر به سایر کارخانجات خارج از شهرستان و استان ارسال و تحویل دهند.

ضمن اینکه با رایزنی‌های انجام شده در سال گذشته در فصل برداشت محصول به‌صورت موقت کارخانه رب" مارال فروز "شهرستان راه‌اندازی و محصول گوجه کاران را برای فرآوری تحویل گرفت اما پس از پایان فصل برداشت، این کارخانه شهرستان به دلایل مشکلات حقوقی دوباره  تعطیل و  از چرخه تولید خارج شد.

مشکلات حقوقی کارخانه رب اسدآباد هنوز مرتفع و حل نشده است

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات حقوقی کارخانه رب اسدآباد طی دو سه سال گذشته، اظهار کرد: سال گذشته با توجه به سطح زیر کشت بالای گوجه فرنگی شهرستان و روی دست ماندن محصول گوجه کاران منطقه، با هماهنگی‌ها و رایزنی‌های استانداری، فشار مسئولین شهرستان و نیز با همکاری دادسرای گرگان و مدیران مؤسسه نور گرگان به صورت موقت کارخانه رب شهرستان راه‌اندازی و نسبت به تحویل محصول گوجه کاران اقدام کرد.

کیومرث سرمدی واله  با بیان اینکه مشکلات حقوقی کارخانه رب اسدآباد هنوز مرتفع و حل نشده است و این کارخانه همچنان در تعطیلی به سر می‌برد، افزود: از زمستان سال گذشته بار دیگر پیگیر مشکلات حقوقی این کارخانه برای فعالیت آن در فصل برداشت گوجه منطقه برای سال‌جاری بودیم اما متأسفانه این مشکلات تاکنون برطرف نشده و آغاز به کار مجدد  کارخانه رب شهرستان  درفصل برداشت گوجه منطقه برای سال‌جاری بعید به نظر می‌رسد .

وی خاطرنشان کرد: شهرستان اسدآباد از قطب‌های مهم تولید گوجه‌فرنگی استان همدان به شمار می‌رود و به‌طور قطع فعالیت و وارد چرخه تولید شدن این کارخانه به عنوان تنها کارخانه صنایع تبدیلی شهرستان برای تسهیل فروش و بازاریابی محصول گوجه کاران منطقه ضرورت دارد و به همین منظور به جد پیگیر حل مشکلات این واحد هستیم .

کارخانه رب اسدآباد از نظر فنی دارای هیچ مشکلی نیست

مدیر داخلی کارخانه رب اسدآباد هم با اشاره به اینکه علت تعطیلی کارخانه رب اسدآباد برخی مشکلات حقوقی بوده و  کارخانه رب اسدآباد از نظر فنی دارای هیچ مشکلی نیست، اظهار کرد: برای آغاز فعالیت  مجدد کارخانه رب مارال فروز شهرستان اسدآباد باید مالکیت به مؤسسه نورانتقال یافته و دادستان مجوز فعالیت دوباره را صادر کند که به همین دلیل فعلا نمی‌توان زمان دقیق آغاز به فعالیت کارخانه را تعیین کرد.

مهدی رستمی بیان کرد: از ابتدا صاحب اصلی کارخانه از نظر مالی و معنوی شرکت سرمایه‌گذاری وابسته به مؤسسه نور بوده و برای به دست گرفتن مدیریت کارخانه این شرکت سرمایه‌گذاری منتظر مرتفع شدن مشکلات حقوقی  کارخانه است و حاضر نیست با این مشکلات  حقوقی مدیریت کارخانه را به دست بگیرد.

وی گفت:کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد در سال ۹۴ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شد که این کارخانه در فصل گوجه‌فرنگی روزانه ظرفیت دریافت ۱۳۰۰ تن گوجه‌فرنگی و تولید حداقل ۲۰۰هزار قوطی رب گوجه را داراست.

کاهش ۶۰ درصدی سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در اسدآباد

مدیر جهاد کشاورزی اسدآباد هم  از کاهش ۶۰ درصدی سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی امسال این شهرستان به نسبت سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته ۱۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به کشت گوجه‌فرنگی اختصاص داشت که امسال این میزان سطح زیرکشت به ۴۷۱ هکتار کاهش یافته است.

محمد کرم مرادی  قیمت پایین و عدم توجیه اقتصادی سال گذشته کشت گوجه فرنگی را از عمده دلایل اُفت کاهش کشت گوجه‌فرنگی امسال در شهرستان دانست و تصریح کرد: شهرستان اسدآباد به عنوان قطب تولید کننده گوجه‌فرنگی هر ساله رتبه اول استان را دارا بوده و محصول این شهرستان علاوه برمصرف منطقه و کارخانه رب شهرستان  به سایر کارخانجات رب سطح کشور از جمله همدان، اصفهان ، قزوین،کرمانشاه... ارسال می‌شود ضمن اینکه در سال‌جاری کارخانه رب اسدآباد در تعطیلی به سر می‌برد.

وی  با اشاره به فعالیت ۵۱۰ گوجه‌کار در شهرستان، بیان کرد: میانگین برداشت محصول از هر هکتار سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی به‌طور متوسط ۵۰ تُن بوده که بر همین اساس برداشت ۲۳ هزار و ۵۵۰ تُن محصول از اراضی کشت گوجه شهرستان پیش‌بینی می‌شود .

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از کشت‌های اراضی گوجه‌فرنگی شهرستان آبیاری قطره‌ای و نشتی بوده و به‌صورت ۱۰۰ درصدی کشت نشائی هستند، تصریح کرد: شهرستان اسدآباد در سطح استان همدان دارای رتبه اول تولید گوجه‌فرنگی است و آبیاری قطره‌ای بودن ۹۰ درصد اراضی گوجه‌فرنگی شهرستان صرفه‌جویی ۶۰ درصدی آب را به دنبال داشته و از نقش مؤثری در اصلاح الگوی مصرف و مدیریت بهینه منابع آب و کیفیت محصول دارد.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد از محصول گوجه‌فرنگی اسدآباد به‌صورت رُب‌پزی خانگی انجام می‌شود، افزود: مابقی محصول باید به مراکز کارخانه‌های تولید رُب ارسال شود.

مرادی  ادامه داد:در سال جاری با توجه به چهار برابر شدن قیمت گوجه به نسبت سال گذشته در حال حاضر هر کیلو گوجه از گوجه کاران اسدآبادی به قیمت ۲۴۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان خریداری می شود.
وی با بیان اینکه برداشت محصول گوجه‌فرنگی شهرستان از ۱۵مرداد آغاز و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت، یادآور شد: تعطیلی کارخانه رب اسدآباد یکی از دیگر دلایل عدم رغبت گوجه کاران شهرستان  به کشت گوجه فرنگی در سال جاری بوده  است.

مدیر جهاد کشاورزی اسدآباد با اشاره به وجود کارخانه رُب اسدآباد به‌عنوان تنها واحد صنایع تبدیلی فرآوری محصولات کشاورزی شهرستان، بیان کرد: تولید سالانه ۵۰۰ هزار تُن محصولات باغی و دامی در شهرستان اسدآباد توسعه و رونق هر چه بیشتر صنایع فرآوری و تبدیلی را در این منطقه برای ارتقاء ارزش افزوده و رونق اشتغال می‌طلبد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.