• سه‌شنبه / ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400062316914
  • خبرنگار : 50061

زدودن غبار فراموشی از مناطق محروم توسط سپاه صاحب‌الأمر(عج)

زدودن غبار فراموشی از مناطق محروم توسط سپاه صاحب‌الأمر(عج)

ایسنا/قزوین چند سالی است که بسیج سازندگی وارد عرصه محرومیت‌زدایی شده است و با اقداماتی نظیر آبرسانی، آموزش، پروژه‌های عمرانی و اشتغال‌زایی غبار فراموشی را از چهره مناطق محروم کشور پاک می‌کند.

خبرنگاران استان قزوین برای بازدید از عرصه‌های بسیج سازندگی راهی جاده شدند تا از اقدامات این جهادگران بازدید کنند؛ ساعات اولیه صبح از قزوین خارج شده و وارد یکی از مناطق حاشیه‌نشین شدیم منطقه‌ای که کودکان از امکانات اولیه برای حضور در کلاس‌های آموزش مجازی محروم بودند.

۲۰۰۰ دانش‌آموز قزوینی در شبکه شاد حضور ندارند

وارد دبستان دخترانه فروغ واقع در ناحیه شهری ناصرآباد می‌شویم، در کلاس درس دانش‌آموزان با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی به درس معلم گوش فرا داده‌اند؛ فاطمه رودباری، مسئول جهادی پردیس بنت‌الهدی صدر از دانشگاه فرهنگیان در جمع خبرنگاران می‌گوید: از دهم اسفند ۹۹ تفاهم‌نامه‌ای با موضوع طرح جهاد تربیتی بین سه ارگان آموزش‌وپرورش، دانشگاه فرهنگیان و بسیج دانشجویی در سطح کشور امضا شد؛ خرداد ۱۴۰۰ نیز این تفاهم‌نامه به‌صورت استانی امضا شد و از تیر ۱۴۰۰ کار نیروهای جهاد تربیتی آغاز شد.

وی ادامه می‌دهد: استان قزوین شامل ۱۴ منطقه است که ۹ منطقه تاکستان، ضیاءآباد، آبیک، بوئین‌زهرا، ناحیه یک و ۲ قزوین را پوشش دادیم. ۱۲۰ نفر نیرو در این طرح مشغول به خدمت شدند و هدف ما این بود که عدالت آموزشی بین دانش‌آموزان برقرار شود.

مسئول جهادی پردیس بنت‌الهدی صدر خاطرنشان می‌کند: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز حدود سه میلیون دانش‌آموز در شبکه شاد نیستند و سه میلیون دانش‌آموز هم در شبکه شاد حضور داشته ولی فعالیتی ندارند و از کلاس جا ماندند، در استان قزوین نیز حدود ۲۰۰۰ دانش‌آموز در شبکه شاد حضور ندارند.

رودباری اشاره می‌کند: از طریق مدیران مدارس به دانش‌آموزان فراخوان داده شد و ۶ هفته است که دانش‌آموزان هفته‌ای ۲ روز در کلاس حضور پیدا می‌کنند. هدف ما از این طرح این بود که از طریق دانشجومعلمان به این دانش‌آموزان کمک شود.

رونمایی از ۱۰ واحد مسکونی محرومین در هفته دفاع مقدس

مقصد بعدی روستای زویار است، گروه‌های جهادی در این روستا مشغول ساخت واحد مسکونی برای خانواده‌ای هستند که پدر خانواده و ۲ فرزندش معلولیت دارند، مادر و ۲ دختر در گوشه‌ای نظاره‌گر فعالیت گروه‌های جهادی هستند و امید در چهره دخترکان معصوم موج می‌زند.

مرتضی فیضی، مدیر فنی و محرومیت‌زدایی بسیج سازندگی استان قزوین می‌گوید: طی تفاهم‌نامه منعقد شده بین بسیج سازندگی استان و بهزیستی، امسال با همت گروه‌های جهادی احداث ۱۰ واحد مسکونی برای خانواده‌های بیش از ۲ معلول تکمیل و آماده بهره‌برداری خواهد شد.

وی اضافه می‌کند: این واحد مسکونی، متعلق به یکی از معلولین در روستای زویار است که در این خانواده پدر و سه فرزند معلول هستند که به همت گروه جهادی شهید کیامیری و با متری ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در حال احداث است.
مدیر فنی و محرومیت‌زدایی بسیج سازندگی استان قزوین بیان می‌کند: یک گروه جهادی مسئولیت احداث هر واحد مسکونی را بر عهده دارد و علاوه بر آن از گروه‌های جهادی تخصصی نیز کمک می‌کنند در حقیقت برای هر واحد مسکونی چهار تا پنج گروه جهادی مشارکت داشتند.

فیضی با اعلام اینکه ۱۰ واحد مسکونی در هفته دفاع مقدس افتتاح و قابل بهره‌برداری خواهد بود، اظهار می‌کند: هر واحد ۷۰ متری بوده و ۱۳۲میلیون برای هر واحد اختصاص پیدا کرده است که با مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و بهزیستی به ثمر رسیده است و مددجویان هیچ‌گونه پرداختی نداشتند.


جاری شدن حیات در روستای آقابابا

مقصد بعدی روستای آقاباباست، در این روستا یک سد در حال احداث است و قرار است به مشکل کم آبی و نزاع ۲ روستا پایان دهد؛ عبادپور از جهادگران فنی در بسیج سازندگی می‌گوید: سد آقابابا ۵۷۰۰ متر کانال دارد و آب ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار از اراضی آقابابا را تأمین خواهد کرد.

وی ادامه می‌دهد: برای احداث این سد ۲۰ هزار مترمربع خاک‌برداری و ۵۰ هزار مترمربع خاک‌ریزی شده است، ارتفاع مخزن این سد ۱۱.۵ متر، طول و عرض آن نیز ۲۰۰*۳۰۰ متر است.

این جهادگر تصریح می‌کند: پس از خاک‌ریزی نصب ژئوتکستال و ژئوممبران را در برنامه داریم، مساحت ۷۰ هزار مترمربع ژئوممبران خریداری شده که باید نصب کنیم، در این پروژه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان در هزینه‌ها صرفه‌جویی و سعی شده است تمام اقدامات را گروه‌های جهادی انجام و از ماشین‌آلات استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این سد از آبان آبگیری خواهد شد، اعلام کرد: طبق توافقات این سد آبان هرسال تا اردیبهشت سال آینده آبگیری و پس‌ازآن تا آبان ماه برای مصارف کشاورزی از آب ذخیره‌شده استفاده خواهد شد.

در حاشیه این بازدید سرهنگ امیرعلی حسینیانی، رئیس سازمان بسیج سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهار می‌کند: بخش کوچکی از مأموریت‌های بسیج سازندگی استان محرومیت‌زدایی، اشتغال، تولید و تحقق بخشیدن به شعار سال و راهبرد سال است از سال ۱۳۹۹ و ۶ ماه ۱۴۰۰ بالغ‌بر ۱۵۰ عنوان مأموریت را در دستور کار قرار دادیم و بالغ‌بر ۴۵۰ پروژه را آغاز کردیم و تعداد کثیری از آنان به بهره‌برداری رسیده است و بخش دیگری در هفته دفاع مقدس، بسیج و دهه فجر به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.

وی اشاره می‌کند: این سد به ابعاد ۴۰۰ هزار مترمکعب ذخیره آب را گنجایش دارد بالغ‌بر ۷۰ هزار مترمربع ژئوممبران با ژئوتکستایل را در این سد استفاده کردیم و با صرفه‌جویی بالا و حمایت از تولید داخلی ملزومات سد را از محصولات داخلی تأمین کردیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه استان قزوین اعلام می‌کند: این سد کمتر از یک ماه آینده آبگیری خواهد شد و بالغ‌بر ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه را سیراب خواهد کرد و هم منجر به افزایش تولید و مهاجرت معکوس خواهد شد.

حسینیانی مطرح می‌کند: مسئولین استانی در حوزه گردشگری و صنعت توریسم برای این سد برنامه دارند و از سازمان و برنامه‌وبودجه و استانداری و جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای صفر تا ۱۰۰ اجرای این پروژه بر عهده جهاد سازندگی بوده و در کمتر از یک ماه آینده با نصب ژئوممبران با ژئوتکستایل در فصل آبگیری مورداستفاده قرار گیرد.

سیراب شدن روستاهای تشنه با مخازن آب شرب

به گزارش ایسنا، مقصد بعدی بازدید از روستای شیرازک و بازدید از مخزن آب شرب این روستاست، مرتضی فیضی، مدیر پروژه احداث مخزن آب شرب روستای شیرازک می‌گوید: در کنار اولویت‌های راهسازی، ساخت خانه محرومین، درمان و بهداشت و معیشت مردم، تأمین آب شرب نیز جزو اولویت‌های بسیج سازندگی است.

وی تشریح می‌کند: ظرفیت این مخزن ۳۰۰ هزار مترمکعب است، باتوجه به اینکه چند سال برای تأمین آب شرب با مشکل مواجه بودند بسیج سازندگی با مشارکت آبفای استان قزوین و با حضور گروه‌های جهادی تخصصی اقدام به احداث مخزن کردند. علاوه بر مخزن، کانال انتقال آب لوله مخزن تا روستای شیرازک به طول ۴۰۰۰ متر احداث شده است. مخزن، داخل روستای آشنجین است و لوله‌گذاری از آنجا به روستای شیرازک انجام‌ شده و علاوه بر آن احداث دریچه‌های آب نیز صورت گرفته است.

فیضی با تأکید بر اینکه منابع آبی از طریق چشمه بالادستی تأمین می‌شود، اضافه می‌کند: پروژه دومنظوره لحاظ شده است تا مشکل آب شرب شیرازک حل شود، سرریز آب این مخزن نیز به مخزن روستای آشنجین هدایت خواهد شد.

تزریق امید به بیماران با راه‌اندازی مرکر دیالیز تاکستان

به گزارش ایسنا، راهی تاکستان می‌شویم تا از یک مرکز دیالیز که در حال ساخت است بازدید کنیم، فیضی می‌گوید: بیماران دیالیزی شهرستان تاکستان به شهرستان قزوین یا بوئین‌زهرا مراجعه می‌کردند برای همین امر تنها مرکز دیالیز این شهرستان با همت گروه‌های جهادی توسط بسیج سازندگی و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و با اعتباری کمتر از چهار میلیارد تومان در ۲ طبقه احداث‌ شده که مساحت هر طبقه ۵۵۰ مترمربع است.

وی ادامه می‌دهد: این مرکز با رعایت تمام نکات فنی مورد نظر مراکز درمانی راه‌اندازی شده است و احداث هر مترمربع ۶ میلیون تومان هزینه دربردارد که با توجه به استفاده از نیروهای جهادی احداث هر مترمربع چهار میلیون تومان هزینه برداشته است و در هفته دفاع مقدس به بهره‌برداری خواهد رسید.

مجید ستوده، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان نیز در خصوص این مرکز می‌گوید: بخش دیالیز بیمارستان شفای تاکستان با ظرفیت ۲۴ تخت در حال احداث است که احداث این مرکز به همت بسیج سازندگی شروع‌شده و طی ۲ ماه آینده افتتاح و برای بیماران قابل بهره‌برداری است.

وی یادآور می‌شود: ۶ تخت دیالیز در بیمارستان تأمین اجتماعی تاکستان موجود است و با فعالیت در سه شیفت پاسخگوی نیاز بیماران نیست چون تعداد بیماران بیش از این است و برای دیالیز مجبورند به قزوین رفت‌وآمد کنند برای همین احداث این مرکز در دستور کار قرار گرفت. بیماران دیالیزی قبل و پس از دیالیز حال خوبی ندارند و رفت‌وآمد برای آنان دشوار است که با افتتاح این مرکز از مشکلات آنان کاسته خواهد شد.

جوانان جویای کار فعل خواستن را صرف کردند

مقصد بعدی بازدید از عرصه اقتصاد مقاومتی است، از استخر پرورش ماهی قزل‌آلا یک جوان با انگیزه بازدید کردیم، سجاد رحمانی با اشاره به اینکه کارشناسی کامپیوتر دارد، می‌گوید: فعالیت خود را از سال ۹۱ و دوران دانشجویی آغاز کردم، پدرم استخر دومنظوره کشاورزی داشت با پیشنهاد بسیج سازندگی سال ۹۲ برای پرورش ماهی ۲۵ میلیون تومان تسهیلات گرفتم. ابتدا یک استخر کوچک داشتم الآن چهار استخر ژئوممبران و ۲ استخر کوچک دارم.

وی اضافه می‌کند: در اولین دوره پرورش ۲۵۰۰ قطعه بچه ماهی ریختم و هرسال بر تعداد آن افزودم؛ الآن ۵۰ هزار قطعه ماهی قزل‌آلا دارم؛ ماهیان یک گرمی را پرورش می‌دهم و با وزن یک کیلو و یا بیشتر به فروش می‌رسانم.

این کارآفرین با اشاره به اینکه سود سالیانه و دوره‌ای پرورش ماهی برای ۵۰ هزار قطعه حدود یک میلیارد تومان است؛ خاطرنشان می‌کند: برای سه نفر به‌صورت مستقیم و برای پنج نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرده‌ام.

رحمانی تصریح می‌کند: صندوق‌های بسیج سازندگی را تشکیل دادیم و ۴۰ نفر عضو داریم تا توسط صندوق در یکی از شهرستان‌ها به‌صورت مشارکتی یک استخر راه‌اندازی کنیم تا سوددهی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، گروه‌های جهادی در مناطق مختلف استان مشغول ارائه خدمت هستند به امید اینکه در استان منطقه محرومی وجود نداشته باشد و پس از محرومیت‌زدایی با ایجاد عرصه‌های کارآفرینی مناطق محروم در عرصه تولید فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.