• چهارشنبه / ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۸:۰۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400062417689
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

نرسیدن بودجه و ابهام در سرنوشت سامانه ناجی آب اصفهان

نرسیدن بودجه و ابهام در سرنوشت سامانه ناجی آب اصفهان

ایسنا/اصفهان فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ قرار بود تابستان امسال ناجی اصفهانی ها در تامین آب شرب شود، اما تکلیف این طرح هنوز بعد از شش ماه وعده به دلیل کسری بودجه و عدم واریز اعتبار توسط دولت نامشخص است.

دهم اسفند سال ۹۹ بود که رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان در جمع خبرنگاران اعلام کرد که فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ تا پایان خرداد ۱۴۰۰ با تزریق ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت تامین ۳.۱ مترمکعب آب شرب به بهره برداری می رسد، اما این طرح بعد از گذشته ۶ ماه از این وعده همچنان بلاتکلیف است.

کاهش بارش ها، ذخیره پایین سد زاینده رود و از سوی دیگر کسری تولید ۳.۲ مترمکعب بر ثانیه آب توسط سامانه اول آبرسانی اصفهان بزرگ (تصفیه خانه باباشیخعلی) موجب شد تا تابستان امسال اصفهانی ها شرایط سختی را در تامین آب شرب خود تجربه کنند، تا جایی که شرکت آب و فاضلاب اصفهان از خرداد امسال ناچار به آبرسانی سیار در قلب شهر اصفهان و تمام محلات آن شد.

به گفته مدیر سامانه ارتباط با مشتریان شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان، از ابتدای تنش آبی یعنی از دهم خرداد تا پایان مرداد امسال، در مجموع تعداد ۵۶۸۴ تانکر آبرسانی سیار به شهرها و روستاهای تحت پوشش این شرکت اعزام و بالغ بر ۶۰ میلیون و ۹۴۳هزار لیتر آب بین شهروندان و روستائیان توزیع شده است.

عباسی خاک، علت توزیع این حجم از آب شرب به صورت سیار را که در تاریخ فعالیت ۵۵ ساله آبفای استان اصفهان بی سابقه است را گرمای زودرس هوا، افزایش مصرف، کاهش شدید فشار و قطع آب در شبکه آبرسانی شهرها و روستاهای تحت پوشش عنوان کرد و گفت: این موضوع باعث شد تا در روزهای گرم و ساعات اوج مصرف میزان کمبود آب به ۳۲۰۰ تا ۴۳۰۰ لیتر در ثانیه برسد، همچنین بیشترین کمبود آب را مربوط به ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستای تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ دانست و از سوی دیگر تاکید کرد که مشترکین تا افتتاح سامانه دوم آبرسانی و رسیدن به شرایط تامین آب پایدار، همچنان باید در مصرف آب صرفه جویی کنند.

سامانه ای واجب تر از نان شب

از سوی دیگر امینی- مدیرعامل آبفای استان اصفهان، راه اندازی سامانه دوم آبرسانی به اصفهان بزرگ را از نان شب واجب تر دانست و گفت: تأمین آب شرب جمعیتی بیش از چهار میلیون نفر از طریق یک تصفیه خانه آب و یک سامانه آبرسانی از نظر پدافندی کار بسیار خطرناکی است.

همچنین خرداد امسال حمیدرضا کشفی- معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای کشور نیز، راه‌اندازی فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان را ضرورتی بزرگ اعلام کرد.

اگرچه در این مدت شرکت آب منطقه ای اصفهان بارها از روند اجرای این طرح سخن گفت و از سوی دیگر حجت الله غلامی- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان وعده داد که خط اضطراری سامانه دوم آبرسانی این استان با ظرفیت ۱.۸ متر مکعب آب در ثانیه مرداد امسال به بهره برداری می رسد، اما بهره برداری از این فاز هنوز در هاله ای از ابهام است.

حجت الله غلامی اواخر تیر ماه امسال به ایرنا گفته بود، پیش از این مقرر بود خط اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان تا پایان تیر بهره‌برداری شود و اگر پاره ای مشکلات نبود این اتفاق بر اساس پیش‌بینی‌ها می‌افتاد، البته تاکنون ۴۶ کیلومتر لوله گذاری در این طرح آبرسانی اجرا شده است و تنها هزار متر از لوله گذاری آن باقی مانده که امید است با تکمیل آن، خط اضطرار این سامانه تا نیمه مرداد امسال بهره برداری شود که به دنبال آن حدود یک هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه آب به ظرفیت شبکه آبرسانی اصفهان اضافه و بسیاری از مشکلات مربوط به کمبود آب آشامیدنی در شهرهای بزرگ استان حل خواهد شد.

نگرانی بابت سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ و ذخیره سد

شهریور امسال نیز از نیمه گذشته و هنوز خبری از بهره برداری فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ نیست و سخنگوی شرکت آبفای استان اصفهان هفته گذشته به ایسنا گفت: به طور قطع با کاهش دمای هوا، کسری آب شرب اصفهان بزرگ خود به خود برطرف می شود، اما اگر بارندگی نداشته باشیم و به ظرفیت سد زاینده رود اضافه نشود چه بسا در تامین آب شرب اصفهانی ها در پاییز نیز به مشکل برخواهیم خورد.

به گفته مهرداد خورسندی، هر ساله بعد از فصل گرما، پیش بینی می شد که تامین آب شرب در فصل پاییز بهتر شود، اگرچه با خروج کولرها از مدار، مصرف آب کاهش پیدا خواهد کرد، اما در حال حاضر اینکه پاییز بارندگی شود که ذخیره سد زاینده رود بهبود یابد در تامین آب شرب اصفهان بسیار اهمیت دارد، از سوی دیگر حتی اگر سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ هم وارد مدار شود، اما پشت سد زاینده رود آب نباشد، در اصل این سامانه راهگشای حل مشکل کم آبی اصفهان نخواهد بود.

او با اشاره به اینکه بار اصلی تامین و انتقال آب شرب اصفهان بزرگ بر دوش سامانه اول اصفهان بزرگ است، افزود: سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ به عنوان فاز کمکی برای تامین ۴۳۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب در ساعات اوج مصرف است.

او گفت: به طور قطع با کاهش دمای هوا، کسری آب شرب اصفهان بزرگ خود به خود برطرف می شود، اما اگر بارندگی نداشته باشیم و به ظرفیت سد زاینده رود اضافه نشود چه بسا در تامین آب شرب اصفهانی ها در پاییز نیز به مشکل برخواهیم خورد و حتی سامانه اول آبرسانی اصفهان بزرگ نیز نمی تواند آبی را منتقل کند، بنابراین اصفهانی ها همچنان باید صرفه جویی و مدیریت مصرف آب را ادامه دهند.

سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ نیازمند تزریق ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار

اما رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان در این باره به ایسنا، گفت: اصفهانی ها تابستان سختی را پشت سر گذراندند، درحالیکه قرار بود فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ حداکثر تا تیر ماه به شبکه متصل شود، اما پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرد.

نعمت الله اکبری ادامه داد: البته قرار بود ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر به این پروژه تزریق شود، اما به دلیل کسری بودجه، دولت تا به امروز این پول را به این طرح نداده است.

او تاکید کرد: نرسیدن بودجه موجب شد، پیمانکار آن بخش از فیلترهایی که قرار بود برای طرح، نهایی و نصب کند را اجرایی نکند که طبیعتا به دلیل مسائل بهداشتی اجازه تزریق این آب در شبکه را نداریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان تاکید کرد: تا فیلتراسیون تصفیه خانه نهایی نشود بهره برداری و وارد مدار شدن فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ امکان پذیر نیست.

او تاکید کرد: اگر توسط دولت رقم ۱۵۰ میلیارد تومان تزریق و پیمانکار تامین اعتبار شود، فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ نهایی خواهد شد.

اکبری با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان تمام تلاش خود را برای تزریق این اعتبار انجام داده است، گفت: اگرچه ابلاغ تخصیص این اعتبار به سامانه دوم شده است، اما هنوز این رقم واریز به خزانه نشده است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که این پول به حساب خزانه واریز نشود، نهایی شدن این طرح نامشخص است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.