• جمعه / ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۳
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 1400062619126
  • خبرنگار : 50181

اتاق کرمانشاه جزو ۴ اتاق بازرگانی برتر

کاشفی: اتاق بازرگانی کرمانشاه از اتاق‌های رشید کشور است

کاشفی: اتاق بازرگانی کرمانشاه از اتاق‌های رشید کشور است

ایسنا/کرمانشاه رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از کسب رتبه چهارم این اتاق بین اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران خبر داد و گفت: این جایگاه بواسطه تلاش اتاق بازرگانی برای ارائه خدمات بهتر و بهبود فضای کسب و کار برای فعالان اقتصادی به دست آمده است.

کیوان کاشفی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در ترازسنجی اخیر اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، اتاق بازرگانی کرمانشاه بین ۳۴ اتاق بازرگانی در ایران با کسب گرید B پس از اتاق‌های بازرگانی تهران، کرمان و مشهد در جایگاه چهارم کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد: این جایگاه با توجه به حجم منابع مالی و شرایط اقتصادی که استان‌های برتر قبل از ما دارند بسیار قابل توجه است.

به گفته کاشفی، اتاق بازرگانی کرمانشاه در شرایطی موفق به اخذ گرید B شده که تنها اتاق بازرگانی تهران در کل کشور گرید A دارد و برخی اتاق‌های بازرگانی نیز دارای گریدهای Cو D هستند.

عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه ترازسنجی اتاق‌های بازرگانی رویکرد نوینی بود که در این دوره اتاق بازرگانی آغاز شد، عنوان کرد: ترازسنجی اتاق‌های بازرگانی طی سه سال گذشته دو بار انجام شده که بار قبل اتاق بازرگانی کرمانشاه باز هم با گریدB در جایگاه ششم قرار گرفت و اکنون شاهد ارتقا دو پله‌ای جایگاه کرمانشاه هستیم.

وی سپس با اشاره به فرآیند ترازسنجی اتاق‌های بازرگانی، یادآور شد: ترازسنجی بر اساس الگو و شاخص‌های اتاق‌های بازرگانی تمام دنیا و توسط یک شرکت بین‌المللی حرفه‌ای ومعتبر که بی‌طرف بوده و خارج از مجموعه اتاق بازرگانی است، انجام می‌شود.

کاشفی با بیان اینکه در جریان ترازسنجی حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ شاخص بررسی و بر اساس آن رتبه اتاق‌های بازرگانی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین این شاخص‌ها تعامل با حاکمیت و گفت وگو با دولت‌ها برای اصلاح قوانین و مقررات و بهبود فضای کسب و کار برای فعالان اقتصادی است.

کاشفی حمایت‌گری از اعضا در ساختارهایی مانند شوراهای حل اختلاف مالیاتی، گمرک، تعزیرات و ... را از دیگر شاخص‌های ترازسنجی اعلام کرد و افزود: یکی دیگر از این شاخص‌ها ارائه خدمات خصوصا مشاوره‌های تخصصی در زمینه مالیات، بانک، بیمه، مسائل حقوقی و... برای فعالان اقتصادی است.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، نقش و اثرگذاری اتاق بازرگانی در کارگروه‌های ستاد تسهیل، اقتصاد مقاومتی و ... نیز در ترازسنجی مدنظر قرار می‌گیرد.

کاشفی گفت: یکی دیگر از شاخص‌ها، عضوگیری بر اساس GDP آن منطقه است، بدان معنی که اتاق بازرگانی چقدر می‌تواند به لحاظ کارکرد و ارائه خدمات برای فعالان اقتصادی جذاب باشد.

وی داشتن استراتژی و برنامه‌های بلندمدت، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، حضور در فضای مجازی، تعامل با رسانه‌ها، نشریات داخلی اتاق بازرگانی، نحوه اطلاع‌رسانی به اعضا، آموزش و برپایی سمینارها و وبینارها، سطح سواد کارمندان و تعاملات درون سازمانی، ISOها و ... را نیز از دیگر شاخص‌هایی دانست که در این ترازسنجی مد نظر قرار گرفته است.

اتاق کرمانشاه در آستانه صد سالگی 

کاشفی سپس از قدمت اتاق بازرگانی کرمانشاه یاد کرد که بواسطه سبقه فعالیت‌های تجاری که از دیرباز در کرمانشاه وجود داشته، اکنون در آستانه صد ساله شدن است.

وی معتقد است، اتاق بازرگانی کرمانشاه با توجه به اعضای توانمند و فعالی که دارد از اتاق‌های بازرگانی رشید کشور به شمار می‌رود.

وی از دیگر مواردی که به توانمند شدن اتاق بازرگانی کرمانشاه کمک کرده را استفاده از بدنه کارشناسی قوی دانست که بسیاری از آنها از اساتید مطرح و برجسته کشور هستند.

کاشفی یکی دیگر از ویژگی‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه را تعامل خوب با بخش دولتی و حاکمیت دانست و عنوان کرد: جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه، یکی از جلسات موفق در زمینه پرداختن به مسائل و موضوعات بخش خصوصی است که خوشبختانه خروجی مناسبی برای اصلاح قوانین و مقررات دستور پاگیر دارد.

اتاق کرمانشاه محلی برای فعالیت و بالندگی ۱۰ تشکل بخش خصوصی

رئیس اتاق کرمانشاه یکی دیگر از ویژگی‌های ‌این اتاق را حمایت از تشکل‌های بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: هم اکنون ۱۰ تشکل مختلف زیرمجموعه اتاق کرمانشاه هستند.

کاشفی ادامه داد: این تشکل‌ها شامل شورای ملی نخود، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده، انجمن شرکت‌های صنعت پخش، انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، انجمن آزمایشگاه‌های همکار آزمون و کالیبراسیون، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن حیوانی، انجمن ارگانیک، انجمن صنایع دستی، خانه معدن و انجمن صنعت ساختمان است.

به گفته کاشفی، اتاق کرمانشاه حمایت از این تشکل‌ها را در زمینه‌های مختلف از کمک‌های مالی تا تهیه مکان فعالیت و ... بر عهده دارد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران گفت: تلاش شده زمینه ارتباط بین این تشکل‌ها و مسئولین فراهم شود تا صدای بخش خصوصی به گوش مسئولین برسد.

وی اضافه کرد: نتیجه مثبت فعالیت این تشکل‌ها، اتاق کرمانشاه را بر آن داشته تا در سایر زمینه‌هایی که بخش خصوصی در کرمانشاه پتانسیل و ظرفیت دارد، اقدام به راه‌اندازی تشکل‌های جدید کند.

 فعالیت شش کمیسیون تخصصی زیر مجموعه اتاق کرمانشاه

کاشفی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های دیگر اتاق کرمانشاه تشکیل کمیسیون‌های تخصصی و برگزاری مستمر جلسات کارشناسی آنها است، یادآور شد: در این کمسیون‌ها اعضای هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق و تعدادی از اعضا و فعالان اقتصادی حضور دارند و به صورت تخصصی به مسائل مربوط به کمیسیون خود می‌پردازند.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، خروجی فعالیت کمیسیون‌ها در بسیاری از مواقع خوراک اولیه جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: در اتاق کرمانشاه شش کمیسیون تجارت و حمل و نقل، کمیسیون معدن، کمیسیون صنعت، کمیسیون کشاورزی، کمیسیون گردشگری و کمیسیون سرمایه‌گذاری فعالیت دارد که بسیاری از اعضا این کمیسیون‌های عضو کمیسیون‌های کشوری اتاق ایران هم هستند.

ارتقا آگاهی فعالین اقتصادی با مشاوره‌های تخصصی اتاق کرمانشاه

وی با بیان اینکه یکی از خدمات اتاق کرمانشاه برای ارتقا آگاهی فعالین اقتصادی و کمک به حل مشکلات آنها، ارائه مشاوره‌های تخصصی است، افزود: تلاش شده این مشاوره‌ها با استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه، افراد تحصیلکرده و مجرب صورت گیرد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، هر روز به ارائه یکی از این خدمات مشاوره‌ای اختصاص یافته که فعالین اقتصادی می‌توانند با مراجعه به اتاق کرمانشاه به صورت رایگان از مشاوره کارشناسان مربوطه که در اتاق بازرگانی مستقر هستند، استفاده کنند.

کاشفی مشاوره تامین اجتماعی، مشاوره مالیاتی، مشاوره بانکی، مشاوره ثبت برند و ثبت شرکت‌ها، مشاوره حقوقی و ... را از جمله این خدمات تخصصی دانست.

وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان داده ارایه خدمات مشاوره‌ای اتاق کرمانشاه طی سال‌های اخیر به کاهش مشکلات تجار و تولیدکنندگان بسیار کمک کرده است.

وی افزود: در کنار این خدمات مشاوره‌ای، اتاق کرمانشاه به صورت مستمر رویدادهای آموزشی را بر اساس نیاز روز فعالین اقتصادی به صورت سمینار و وبینار برگزار می‌کند.

اتاق کرمانشاه پیشگام در تعاملات بین‌المللی

کاشفی از تلاش‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه برای رونق فعالیت‌های تجاری و افزایش تعامل با کشورهای مختلف دنیا هم خبر داد و اضافه کرد: اعزام و پذیرش هیات‌های متعدد تجاری قدمی در این راستا بوده است

عضو هیات رییسه اتاق ایران ادامه داد: در قالب این تعاملات بین‌المللی، به دنبال معرفی پتانسیل‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در استان هستیم.

وی تاکید کرد: به علاوه تا اندازه‌ای که امکانات اتاق بازرگانی اجازه دهد تلاش می‌کنیم واحدهای تولیدی را برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی تشویق و حمایت کنیم.

عضویت ۱۲۰۰ تا سه هزار نفر در اتاق کرمانشاه

رئیس اتاق کرمانشاه اشاره‌ای هم به تعداد اعضای این اتاق داشت و گفت: هم اکنون ۱۲۰۰ عضو دائم داریم که هر ساله عضویت خود را تمدید می‌کنند.

کاشفی با اشاره به اینکه تعداد اعضای ثابت و متغیر گاهی به سه هزار نفر می‌رسد، گفت: برخی از این اعضا صادرات و واردات انجام نمی‌دهند، بلکه فقط در مقاطع خاصی از اتاق بازرگانی خدمات می‌گیرند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.