• چهارشنبه / ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۳۰
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 1400070704979
  • خبرنگار : 50411

چگونه کتاب‌های خود را به کتابخانه فاطمی اهدا کنیم؟

چگونه کتاب‌های خود را به کتابخانه فاطمی اهدا کنیم؟

ایسنا/قم رئیس اداره کتابخانه حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: برای مشارکت در وقف فرهنگی به کتابخانه فاطمی راه‌های مختلفی وجود دارد و علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر اهدای کتب خطی، چاپ سربی و سنگی، مقاله و پایان‌نامه به کتابخانه فاطمی موقوفاتی را درزمینهٔ های مختلف برای کتابخانه حرم مطهر داشته باشند.

محمد عباسی یزدی، رئیس اداره کتابخانه حرم مطهر حضرت معصومه (س) در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با چگونگی روند وقف و اهدای کتاب به این کتابخانه، عنوان کرد: با توجه به اینکه عشق و ارادت به کریمه اهل‌بیت (س) در دل عاشقان و محبان آن حضرت جریان دارد و به همین دلیل در هرزمانی که بتوانند، در وقف و اهدا نسبت به این بارگاه ملکوتی اهتمام داشته و دارند.

وی افزود: برخی از واقفان، اهداکنندگان و فرهنگ دوستان با مشارکت در خرید کتاب، اهداء کتب تألیفی خویش، اهداء کتابخانه یا بخشی از کتابخانه شخصی، اهداء کتب خطی و چاپ سنگی، اهدای درآمد بخشی از اموال یا املاک برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، تهیه برخی از لوازم و دستگاه‌های موردنیاز کتابخانه حرم مطهر؛ تلاش می‌کنند تا سهمی در اشاعه و گسترش علوم اسلامی و فرهنگ ناب شیعی داشته باشند و عواید این موقوفه‌ها بر اساس وقف‌نامه، به تشخیص واقف و اهداکننده در همان راستای تعیین‌شده توسط خودشان هزینه و اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: بخش اعظم کتاب‌های کتابخانه، توسط واقفان و اهداکنندگان حقیقی و حقوقی تأمین‌شده است؛ مراجع عظام حضرات آیات سید حسین بروجردی، ناصر مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شیخ جواد تبریزی، جعفر سبحانی، موسوی اردبیلی و آیات عظام همچون ابراهیم امینی، سید محمد محقق داماد، احمد آذری قمی، محمدعلی گرامی، احمد صابری همدانی، ابراهیم جلیلی، محمدتقی مصباح یزدی، احمد جنتی، شهید محمدباقر حبیبی، محمدعلی کوکرم خوش‌دل تهرانی و سرکار خانم کاظمی که ۵۰۰۰ جلد کتاب کتابخانه شخصی خودشان را اهدا کرده‌اند، مرحوم پیشوایی، حاج ابوالفضل عربستانی مدیر چاپخانه یاران و دکتر شجاعی رئیس دانشگاه علم و صنعت که بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب اهدا کرده‌اند، مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) و اخیراً بیوت آیات عظام اشتهاردی، میرمحمدی از اهداکنندگان کتاب به کتابخانه آستان مقدس هستند.

وی بیان کرد: مرحوم آیت‌الله‌العظمی مرعشی نجفی علاوه بر کتب چاپ صنعتی، تعداد زیادی نسخه خطی و چاپ سنگی سربی به این کتابخانه اهدا نموده و لازم به ذکر است که بیش از یک‌صد نسخه خطی از کتب خطی کتابخانه، از موقوفه میرزا ابوطالب قمی به این کتابخانه است.

وی اظهار کرد: همه این وقف‌ها و اهداها نشان از ارادت و دلدادگی عاشقان به حضرت فاطمه معصومه (ع) دارد که در گوشه و کنار ایران عزیز بخشی از دارایی خود را برای ترویج و اشاعه فرهنگ شیعی وقف و اهدا می‌کنند؛ همان کاری که شاید مشوقی برای دیگران نیز باشد و سنت حسنه وقف، اهداء را بیش از این گسترش دهد.

وی افزود: بخشی از کتاب‌ها توسط مؤسسات فرهنگی و ناشرین و حتی برخی از کتابخانه‌های مهم و شاخص، ورثه‌ای که عزیزان خود را ازدست‌داده‌اند، بانوان محترمه و مؤلفین کتب اهداشده است.

وی بیان کرد: برای مشارکت در وقف فرهنگی به کتابخانه فاطمی راه‌های مختلفی وجود دارد و علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر اهدای کتب خطی، چاپ سربی و سنگی، مقاله و پایان‌نامه به کتابخانه فاطمی موقوفاتی را درزمینهٔ های مختلف برای کتابخانه حرم مطهر داشته باشند که ازجمله آن‌ها می‌توان به اهدای منابع الکترونیکی و دیجیتال، مطبوعات قدیمی، مشارکت در خرید کتاب و نذر فرهنگی و مشارکت در خرید لوازم الکترونیکی کتابخانه‌ای و نذر فرهنگی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در راستای وقف و اهدای منابع خطی، در مرحله اول واقف یا اهداکننده محترم می‌تواند با کتابخانۀ آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها به شماره ثابت ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ تماس بگیرد و در گفت‌وگو با واحد مخطوطات، داخلی ۹۰۶ و ۹۰۴ اطلاعات مختصری درباره نسخه مدنظر ارائه دهد.

وی افزود: سپس با هماهنگی، نسخه مزبور را به‌صورت حضوری به کتابخانه آستان مقدس واقع در قم، خیابان ارم، صحن پیامبر اعظم (ص)، تحویل دهد که بعد از کارشناسی و تائید نهایی کتاب خطی، فرم وقف یا اهداء تکمیل می‌شود و نسخه خطی مذکور به نام اهداکننده ثبت و برگ اعلام وصول صادر و به ایشان تحویل داده می‌شود و نام اهداکننده علاوه بر ثبت در لیست اهداکنندگان به کتابخانۀ در نرم‌افزار کتابخانه نیز ثبت می‌شود.

وی یادآور شد: مراحل فوق با مسئولیت فرد واقف از طریق پست نیز امکان‌پذیر است و وقف کننده می‌تواند پس از تماس کتب خود را به نشانی پستی قم، خیابان ارم، صحن پیامبر اعظم (ص)، کتابخانۀ آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، صندوق پستی ۴۶۱ ارسال کند.

وی در رابطه با روش اهدای کتاب‌های چاپی گفت: اهداءکننده محترم، برای اهدای کتاب‌های چاپی و لوح‌های فشرده به کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) باید به چند نکته توجه کند که اولاً کتاب‌های چاپی باید ازنظر فیزیکی سالم و قابل‌استفاده باشند و دوما لوح‌های فشرده باید ازنظر فیزیکی سالم و قابل‌استفاده بوده و حتی‌الامکان ویرایش‌های جدید نرم‌افزار بوده و به همراه نحوه آموزش استفاده از نرم‌افزار باشند.

وی بیان کرد: برای اهدای کتاب‌های چاپی و منابع دیجیتال اهدا کننده باید با مراجعه حضوری به کتابخانۀ آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها منابع خود را تحویل کتابخانه کند و چنانچه تعداد عناوین اهدایی زیاد باشد می تواند با شماره تلفن‌های ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ داخلی ۹۰۰ و ۹۰۲ و ۹۰۴ جهت هماهنگی برای انتقال منابع تماس بگیرد.

وی عنوان کرد: بزرگوارانی که تمایل به مشارکت در نذر فرهنگی و خرید کتاب داشته باشند، شماره حساب ۰۱۰۵۰۵۸۳۱۲۰۰۳ به نام آستان مقدس حضرت معصومه (س) با ذکر نذر فرهنگی جهت خرید کتاب در فیش واریزی آماده دریافت نذورات است و جهت هرگونه هماهنگی می توانند با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۴ تماس گرفته و پس از واریز وجوه تصویر رسید واریزی را ارسال کنند.

وی یادآور شد: علاقه‌مندان می توانند در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با اهدای منابع و مشارکت در نذر فرهنگی با شماره تلفن‌های ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ داخلی ۹۰۰ و ۹۰۶ تماس داشته باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.