• شنبه / ۱۷ مهر ۱۴۰۰ / ۲۳:۴۱
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 1400071711567
  • خبرنگار : 50223

فرمانده انتظامی استان خبر داد

کهگیلویه و بویراحمد بیستمین استان کشور در رابطه با وقوع تصادفات/ سی و یکمین استان در زمینه نزاع

کهگیلویه و بویراحمد بیستمین استان کشور در رابطه با وقوع تصادفات/ سی و یکمین استان در زمینه نزاع

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان در خصوص وقوع تصادفات جاده ای رتبه بیستم کشور را داراست.

سردار کیقباد مصطفایی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته نیروی انتظامی افزود: نرخ جرم میزان وقوع جرم در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که در این رابطه استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه سرقت در بین ۳۴ رده مورد سنجش رتبه ۲۷ کشور را دارد همچنین در خصوص سرقت مسلحانه نیز رتبه ۱۸ و سرقت به عنف رتبه ۳۱ کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: این استان در زمینه امور امنیتی رتبه ۳۱، موضوعات شرارت رتبه ۲۶، مفاسد اجتماعی رتبه ۳۳، جرائم مالی رتبه ۳۲، جعل رتبه ۲۲، نزاع و درگیری رتبه ۳۱  را داراست.

کهگیلویه و بویراحمد بیستمین استان کشور در تصادفات

فرماندهی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این استان در زمینه وقوع تصادفات در رتبه ۲۰ کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه تصادفات این وضعیت زنگ خطری است برای استان که باید کار ویژه ای در این خصوص انجام دهیم.

سردار مصطفایی تصریح کرد: حامل جاده انسان و خودرو در تصادفات و از ترند که بیشترین وسایل نقلیه مورد استفاده در این استان از خودروهایی است که از استاندارد لازم برخوردار نیستند، جاده های استان به علت کوهستانی بودن پر خطر هستند و و در خصوص عامل انسان باید فرهنگ سازی شود که در این رابطه همکاری رسانه ها را می طلبد.

فراوانی سلاح مهمترین علت قتل ها

وی در خصوص قتل‌های رخ داده در استان ادامه داد: مهمترین علت قتل ها فراوانی سلاح و مهمات در دست مردم است.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: باید فکری در این زمینه شود و باید سلاح را از دست مردم در آورد و برای صدور مجوز سلاح نیز باید تجدید نظر شود.

سردار مصطفایی تاکید کرد: در عمده نزاع های دسته جمعی، مردم استان دست به سلاح می شوند که از همه افراد صاحب نظر، ذی‌نفوذ، رسانه ها، صدا و سیما، دستگاه های فرهنگی از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه و مساجد می خواهیم که به صورت ریشه ای به این مسئله بپردازند که ما امروز نیاز به نگهداری سلاح نداریم.

کشف ۹۰ درصد قتل‌های رخ داده

وی با بیان اینکه در مواردی مشاهده شده که یک نزاع کوچک را با استفاده از سلاح منجر به قتل کرده اند، اظهار کرد: ۹۰ درصد قتل‌های رخ داده در استان کهگیلویه و بویراحمد به استثنای دو مورد، در کمترین زمان ممکن کشف شده و قاتلان به مراجع قضایی معرفی شدند که در انتظار مجازات هستند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون پلیس ۱۱۰استان ۳۷۶ هزار و ۲۹۱ مورد تماس داشته ایم که بطور میانگین روزانه ۱۸۸۰ تماس بوده و از مجموع تماس های صورت گرفته ۴۱۵ مورد منجر به عملیات پلیسی شده و مابقی مربوط به ارشاد قضایی و انتظامی بوده است.

هر ۳.۵ دقیقه یک عملیات پلیسی 

سردار مصطفایی افزود: طی این مدت در هر سه و نیم دقیقه یک عملیات پلیسی را در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به مرحله اجرا در آورده ایم.

وی با بیان اینکه برخورد با اراذل و اوباش موضوعی که امروز خط قرمز پلیس است مطالبه جامعه ماست، اظهار کرد: در این زمینه قرارگاه ای در استان تشکیل شده که به صورت ویژه به این مطالبه جامعه می پردازد بطوریکه طی این مدت ۴۳۳ نفر از اراذل و اوباش در سطح استان دستگیر شده اند البته اراذل و اوباش با آن شکل خاص در این استان وجود ندارد بلکه اغلب نوپدید بودند که با برخورد پلیس مواجه شدند. از مجموع این تعداد ۲۸۸ نفر در زندان هستند و مابقی با قرارهای سنگین آزاد هستند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین ۴۵۵ اراذل اوباش نوپدید در سطح استان شناسایی شده و تعداد ۲۶۶ نفر احضار و  از آنها اخذ تعهد انجام شد، که از آنها ۵۵ سلاح گرم نیز کشف شده است.

سردار مصطفایی با بیان اینکه طی سال جاری کشفیات کالای قاچاق در استان کهگیلویه و بویراحمد با افزایش ۶۷ درصدی مواجه بوده است، عنوان کرد: ارزش کالاهای قاچاق کشف شده ۵۲۱ میلیارد ریال بوده که در این زمینه ۵۱۹ دستگاه خودرو توقیف و ۱۵۰۶ قاچاقچی نیز در این خصوص دستگیر شدند.

وی ادامه داد: طی این مدت با جرایم اقتصادی از جمله زمین‌خواری، احتکار و فرار مالیاتی ورزش ۲۹۶ میلیارد ریال در سطح استان برخورد شد.

جریمه بیش از ۱۰۰ هزار خودرو متخلف کرونایی

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اقدامات و فعالیت های پلیس در شرایط کرونایی و جهت پیشگیری از گسترش این بیماری ویروسی، تاکید کرد: طی این مدت از سوی پلیس راه و راهور استان ۱۸۳ هزار و ۷۴۰ ثبت شده، ۳۱ هزار و ۳۵۱ دستگاه خودرو نیز به مبدا برگشت داده شدند.

سردار مصطفایی بیان کرد: طی این مدت بالغ بر ۱۰۰ هزار مورد جریمه یک میلیونی ۵۰۰ هزار تومانی و ۲۰۰ هزار تومانی برای خودروهای متخلف کرونایی که محدودیتهای کرونا را رعایت نکردند، صادر شده است.

وی در خصوص نظارت بر صنوف از سوی پلیس در شرایط کرونایی گفت: ۲۲ هزار و ۵۹۳ مورد بازدید از سوی پلیس استان انجام شده که ۱۲ ۱۷۹۵ مورد منجر به تذکر و واحدهای صنفی متخلف کرونایی شده و ۱۸۳۵ واحد صنفی متخلف کرونا نیز پلمب شدند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مراسم عروسی و عزا از جمله جاهایی بود که به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی باعث انتشار و انتقال این ویروس می شد، افزود: طی مدت شرایط کرونایی ۳۷۰ مورد از برگزاری مراسم عروسی و عزا در استان ممانعت به عمل آمد.

برخورد با خودروهای شوتی در اولویت پلیس

سردار مصطفایی با اشاره به تردد خطر آفرین و مرگبار خودروهای شوتی در محورهای مواصلاتی استان اظهار کرد: همجواری استان کهگیلویه و بویراحمد با استانها و بنادر جنوبی باعث پدیده قاچاق با خودروی شوتی شده است که در بسیاری از موارد تصادفات مرگبار ناشی از تخطی از قوانین رانندگی از سویی هم رانندگان صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برخورد با خودروهای شوتی از اولویت‌های پلیس استان کهگیلویه و بویراحمد است، تاکید کرد: در این زمینه پاسگاه ها و پلیس اطلاعات و امنیت و آگاهی استان طرح های ویژه ای را جهت مقابله با خودروهای شوتی در سطح استان اجرا می‌کنند، واقعاً پلیس برای برخورد با این خودروها از جان مایه می گذارد و تعقیب و گریزهای نیز داشته‌ایم که هم برای پلیس و رانندگان در مسیر و رانندگان شوتی خطر ساز بودند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: برای راه اندازی پست ایست و بازرسی ثابت در سطح استان از سوی شورای امنیت ملی مجوز داده شده اما تاکنون مانده البته دو جا برای احداث و راه اندازی پست ایست و بازرسی شناسایی شده که با معارضاتی مواجه شده اند. امیدواریم به زودی شاهده استقرار پست ایست بازرسی ثابت و سیار در استان باشیم تا شاهد کاهش تردد خودروهای شوتی و قاچاقچی در محورهای مواصلاتی استان باشیم.

دستگیری برخی عوامل آتش سوزی جنگل ها

سردار مصطفایی در خصوص دستگیری عوامل آتش سوزی جنگل های استان بیان کرد: پلیس نسبت به آتش سوزی جنگل های استان حساس بوده و مواردی در این رابطه عوامل عمدی و سهوی آتش‌سوزی‌ها شناسایی و دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با افزایش کشفیات ۱۵ درصدی کشفیات سرقت نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده‌ایم و ۴۹ درصد سرقت‌های استان طی این مدت منجر به کشف شده است.

فرماندهی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی این مدت ۴۴۲۶ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح این استان کشف و ضبط شده که در این رابطه ۱۱ باند منهدم شد.

سردار مصطفایی در رابطه با کلاهبرداری در سطح استان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۵ فقره کلاهبرداری در استان رخ داده که ۱۳۵ مورد معادل ۷۵ درصد این تعداد کشف و به مراجع قضایی معرفی شدند.

تشکیل ۴۰۳ پرونده در حوزه فضای مجازی

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: در حوزه فضای مجازی کلاهبرداری، نشر اکاذیب و برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب افراد بیشترین جرائمی بوده که در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده و در این زمینه ۴۰۳ پرونده تشکیل شده که از این تعداد ۳۷۶ مورد معادل ۹۴ درصد منجر به کشف و برخورد با افراد و مع فی به دستگاه قضایی شده است.

فرماندهی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برنامه های هفته نیروی انتظامی در سطح استان بیان کرد: طی این هفته ۴۶ برنامه و ۱۰ ویژه برنامه در استان کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود که مهمترین آنها دیدار و تجلیل از خانواده شهدا، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، تجلیل از بانوان فرهنگی در حوزه ترافیک، رزمایش شهری موتورسیکلت سواران قانونمند، برپایی ایستگاه غربالگری سلامت، همایش کوهپیمایی، دیدار با ائمه جمعه و عطرافشانی گلزار شهدا، ترخیص موتور سیکلت ها و خودروهای رسوبی و تسریع در صدور گواهینامه مهم‌ترین برنامه‌های هفته ناجا در سطح استان است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.