• سه‌شنبه / ۲۰ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۹
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 1400072013629
  • خبرنگار : 50448

خرمای دشتستان به آستراخان روسیه می‌رود؟

خرمای دشتستان به آستراخان روسیه می‌رود؟

ایسنا/بوشهر خرما از مهمترین محصولات کشاورزی استان بوشهر و نخلداری پیشه دیرینه مردمان این منطقه است. به ویژه در شهرستان‌های دشتستان، تنگستان و جم عمده باغداران زندگی را بر مدار نخلستان‌ها می‌گذارنند.

در حالی که نخل‌داران بوشهر سالانه هزینه‌های زیادی را برای تولید خرما متحمل می‌شوند اما سودی که از فروش محصول نسیب آنها می‌شود در مقابل تلاش آنها می‌شود برگ سبزی‌ست تحفه درویش.

خرما تنها محصول کشاورزی است که در طول سال‌های اخیر از تورم جا مانده است، به‌طوری که امسال نسبت به سال‌های قبل با روند کاهشی هم روبه رو بوده است!.

خریداران عمده خرما با کمترین قیمت از نخل‌داران خرما می‌خرند تا در اگر که قیمت خرما با افت روبه‌رو شد، متضرر نشوند، اینها در حالی است که نخلداران سالانه هزینه‌های بالایی را برای کود، سم، آبیاری، هرس، شخم، گرده‌افشانی و برداشت پرداخت می‌کنند.

خرید تضمینی خرما، هر کیلو ۱۲ هزارتومان

۵ مرداد ۱۴۰۰ نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار تثبیت قیمت تضمینی ۱۲ هزار تومانی برای خرمای کبکاب دشتستان شده و رئیس کمیسیون کشاورزی نیز در نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی خواستار تحقق این موضوع شد.

در نامه‌ای که دکتر ابراهیم رضایی در تاریخ پنجم مرداد امسال به دکتر ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی نوشته آمده است: پیرو مذاکره حضوری به استحضار می‌رساند که ظرفیت تولید سالانه خرمای شهرستان دشتستان بالغ بر ۱۲۰ هزار تن است.

به گزارش ایسنا، دکتر ساداتی‌نژاد نیز در تاریخ ۶ مرداد ۱۴۰۰ پیرو این نامه نماینده دشتستان، خطاب به وزیر جهاد کشاورزی نوشته است: موضوع در شورای قیمت‌گذاری طرح و در خصوص قیمت تضمینی برای حمایت از کشاورزان تصمیم‌گیری شود. بازار به حمایت روانی نیاز دارد و شروع موضوع، بازار را سامان خواهد داد.

اصلاح طرح آبیاری نخیلات در استان بوشهر

۱۴ شهریور ۱۴۰۰ نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی از وعده وزیر جهاد کشاورزی برای سفر به دشتستان و حمایت ویژه از خرما خبر داد.

دیری نپاید که در تاریخ ۱۶ مهر ۱۴۰۰ همراه با سفر رئیس جمهور و وزرا، وعده وزیر جهاد کشاورزی محقق شد و سید جواد ساداتی نژاد در بازدید ضمن سفر به شهرستان دشتستان در حاشیه بازدید از پروژه احداث شبکه آبیاری تحت فشار نخیلات سعدآباد اظهار کرد: با توجه به اینکه برای اولین بار نخیلات در بودجه ۱۴۰۰ دارای ردیف اختیاری شده‌اند با حمایت رئیس جمهور، ۵۰ میلیارد تومان در سال جاری برای اصلاح طرح آبیاری نخیلات در استان بوشهر اختصاص یافته است.

وی در راستای حمایت از نخلداران تصریح کرد: باید با بازسازی نخیلات بتوانیم جایگاه سوم جهان در تولید خرما را حفظ و ارتقا ببخشیم. سه پروژه آبیاری نخیلات آبپخش با اعتبار ۶۵ میلیارد تومان، شبکه آبیاری نخیلات شبانکاره با اعتبار ۷۵ میلیارد تومان و تکمیل پروژه آبیاری نخیلات سعدآباد با ۱۰۷میلیارد تومان در حال  اجرا است.

توسعه صادرات خرما به روسیه

امروز ۲۰ مهر ۱۴۰۰ نیز به دعوت نماینده دشتستان نشست نمایندگان اتاق بازرگانی و انجمن خرمای ایران، جمعی از صادرکنندگان بوشهری و فعالان اقتصادی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد.

دکتر ابراهیم رضایی در این نشست که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم ما توسعه صادرات به کشور ثروتمند روسیه است و در این راستا تلاش‌های فراوانی داشته‌ایم.

نماینده دشتستان در مجلس اضافه کرد: در سفر به روسیه این دغدغه‌ها این موضوع پیگیری شد و به سفیر ایران در این کشور نیز منتقل شد و با استقبال ایشان برای کمک به صادرکنندگان، از ایشان دعوت به عمل آمد.

وی خواستار دعوت از تجار و مدیران شرکت‌های بزرگ و هلدینگ‌های روسی برای سفر به استان بوشهر شد و از سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه خواست تا این مهم پیگیری شود.

مطالبات صادرکنندگان

در این نشست فعالان اقتصادی مطالبات خود را مطرح کردند که از مهمترین مطالبات فعالان اقتصادی در این دیدار می‌توان به حل مشکل انتقال پول، برقراری ارتباط و برگزاری جلسات مشترک با تجار روسیه، اتصال به شرکت‌های حمل و نقل بین المللی، ایجاد خط ترانزیتی جنوب به شمال در کشور واتصال به کریدور روسیه، حل مشکل ویزا برای تجار ایرانی، اجرای تفاهم نامه اوراسیا برای کاهش تعرفه صادرات، اتصال به فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه، ضمانت بازگشت پول، حل مشکل تاخیر در پذیرش بار، دعوت از سفیر و رایزنان اقتصادی و تجار روسی برای شرکت در جشنواره خرما در استان بوشهر و حل مشکل بیمه محصولات صادراتی اشاره کرد.

حمایت از تقویت صادرات خرما

سفیر ایران در روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از نماینده دشتستان برای پیگیری ویژه مشکل صادرکنندگان، اظهار کرد: برگزاری این نشست‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و باید تداوم داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم حداقل هر ۴۰ روز یک بار جلسه صادر کنندگان سایر نقاط کشور با محوریت دکتر رضایی با تیم اقتصادی ما در سفارتخانه در فضای مجازی یا به صورت حضوری برگزار شود.

کاظم جلالی با تاکید بر اینکه تجار ایرانی باید کنار هم قرار بگیرند افزود: از طریق دولت و با همراهی دکتر رضایی پیگیر حل مشکل انتقال پول و مشکل حمل و نقل هستیم.

وی بیان کرد: ما در مرز زمینی مشکلاتی داریم که در صدد رفع آن هستیم، اما باید توجه کنیم که ما یک مزیت ذاتی داریم که مرز دریایی ماست و نباید از آن غافل باشیم و تا زمانی که ما مرزهای دریایی خود را فعال نکنیم مشکلاتی را پیش روی خود خواهیم داشت.

سفیر ایران در روسیه تاکید کرد: برای فعالسازی مسیر دریایی به روسیه، نیازمند تجهیز بنادر و خرید کشتی‌های رورو هستیم که از طریق دولت پیگیر آن هستیم.

جلالی بیان کرد: آمادگی دارم برای تسهیل تردد فعالان اقتصادی به روسیه درخصوص صدور ویزا و همچنین فعالسازی مسیر دریایی همکاری کنم. راه حل دیگر ما مسیر ریلی است که باید راه آهن ما به بنادرمان وصل شود.

وی از فعال شدن کریدور خلیج فارس به خلیج فنلاند در آینده خبر داد و گفت: سال آینده از طریق زاهدان به شرق روسیه وارد می‌شویم و دروازه جدیدی برای صادرکنندگان کشور باز خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما همزمان که درحال چانه زنی برای تسهیل کار صادرات از مسیر زمینی هستیم پیگیر فعالسازی مسیرهای دریایی و ریلی هم خواهیم بود.

خرما برندسازی شود

سفیر ایران در روسیه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای توسعه صادرات به روسیه، بر برندسازی خرمای ایرانی تاکید کرد و افزود: آمادگی همکاری در ایجاد غرفه و نمایشگاه خرما و محصولات ایرانی در استان استراخان روسیه را داریم.

جلالی اضافه کرد: آمادگی داریم کریدور سبز را با مزیت‌هایی همچون سرعت بالا و کاهش زمان برای خرما فعال کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.