• پنجشنبه / ۶ آبان ۱۴۰۰ / ۲۰:۱۲
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400080604492
  • خبرنگار : 50403

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

ما قومی نیستیم که اجازه دهیم عاشورای دیگری تکرار شود

ما قومی نیستیم که اجازه دهیم عاشورای دیگری تکرار شود

ایسنا/آذربایجان شرقی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: همه دشمنان بدانند ما قومی نیستیم که اجازه دهیم امام مان مانند امام علی(ع) در مسجد ضربه بخورد ، یا مانند امام‌حسن(ع) تنها بماند و یا عاشورای دیگری تکرار شود.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی عصر روز پنجشنبه، ۶ آبان ماه، در آئین تکریم و معارفه‌ی فرمانده سپاه عاشورا که با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، جمعی از مسئولین نظامی، انتظامی و اجرایی استان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، خانواده های شهدا و یادگاران دفاع مقدس در ستاد فرماندهی سپاه عاشورا برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی، غربی و حتی اردبیل و زنجان همواره به یک شخصیت بزرگ، مجاهد و شهید فی سبیل الله، فرمانده رشید، شخصیت جاودان، ستاره‌ی درخشان در سپهر عالم اسلام یعنی شهید آقا مهدی باکری افتخار می‌کند و نام مبارک این شهید همواره برای ملت ایران با عزت، اقتدار، امنیت و یک تاریخ سربلند همراه بوده است.

وی ادامه داد: تاریخ درخشان آذربایجان در دفاع مقدس نه تنها در گذشته باقی نمی‌ماند بلکه ارتفاع بلند این سرزمین را برای آینده رفعت می‌بخشد و سردار شهید مهدی باکری به همراه هزاران شهید این سرزمین با سخاوت و گذشت از پدران، مادران و همسرانشان از درون خانه به جبهه‌ی جنگ هجرت کرده و این هجرت را مقدمه‌ی جهاد قرار دادند (وَالَّذِینَ هَاجَرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا لَیَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ رِزْقًا حَسَنًا).

وی با بیان اینکه آذربایجان، سرزمین فداکاری است، گفت: عشق استثنائی مردم این دیار به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) باعث شده است امام حسین(ع) در قلوب مردم این سرزمین جلوه درخشانی داشته باشد و حضرت ابالفضل العباس(ع) نیز نقطه‌ی مرکزی عشق و محبت مردم آذربایجان است که غیرت، وفاداری به ولایت و فداکاری در راه اسلام و میهن و حضور تعیین کننده، پیشتازی و پیشگامی مردم آذربایجان در عرصه‌های مختلف انقلاب،  الهام یافته از روح بلند حضرت ابالفضل(ع) است.

سردار سلامی افزود: مردم آذربایجان در عین صبوری، نجابت، مهربانی و میهمان‌نوازی، مرزداران غیوری هستند که جغرافیا و موقعیت برجسته‌ی این سرزمین در راس کشور می‌درخشد و هنر مردمان این دیار ناکام کردن  دشمنان است و این‌چنین مردمی، شایسته و سزاوار خدمت هستند که فداکاری برای این مردم که یقینا ولی‌نعتمان ما هستند، لذت بخش است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امام خمینی(ره) با الهام از عاشورای سال ۶۱ هجری انقلاب را آغاز کرده و بر مستکبران عالم خروشید و کاخ‌های ستم را ویران کرد تا مجد و عظمت ازدست‌رفته‌ی مسلمانان را بازیابی کند؛ امام در ابتدای اتقلاب با مقاومت مستکبران روبرو شد و جنگ تحمیلی هشت ساله‌ی دشمنان، جبهه‎ی وسیعی در مقابل ایران باز کردولی امام خمینی(ره) با الهامات و نصرت الهی و بسیج مردم، آن واقعه‌ی سنگین با مقیاس جهانی را خنثی کرد.

وی افزود: بعد از امام راحل ، بیرق هدایت امت اسلام در مقابل پیچیده‌ترین توطئه‌ی جهانی به دستان رهبر حکیم و تربیت یافته‌ی مکتب اهل بیت با ضمیری روشن، قدرت تفکری خلّاقانه قرار گرفت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اسلام و ملت ایران را عناصر قدرت در اختیار رهبر انقلاب برشمرد و تاکید کرد: به سختی می‌توان توصیف کرد که چه فرازها و واقعه‌های هولناکی را پشت سر گذاشتیم و دشمنانی که از حیث قدرت ظاهری و مادی در طول تاریخ بی نظیر بوده و صاحب زور و تزویر شده بودند،  شکست داده ایم؛ هیچ تحلیل دیگری وجود ندارد جز اینکه ملت با ضمیمه کردن نصرت الهی و جهاد فی سبیل الله در مقابل قدرت‌های صف کشیده که رؤیای شکستن انقلاب را داشتند، ایستادند.

وی اضافه کرد: دشمن تمام شئون ملت را به جنگ تبدیل کرده و تمامی عرصه‌های اقتصادی را بسته بود تا حتی برای دارو و غذا نیز پولی به ما نرسد و با طراحی فشار سیاسی سنگین می‎خواست تارهای عنکبوتی پیچیده ای را در جغرافیای سیاسی جهان به دور ما بتند و عملیات روانی سنگینی را علیه ملت آغاز کرده بود تا اعتماد مردم ‌را نسبت به انقلاب سلب کند.

وی با بیان اینکه دشمن قصد داشت رهبرانقلاب را به‌عنوان نقطه‌ی مرکزی تقابل قراردهد، افزود: دشمن می‌دانست و درک کرده بود که رهبر انقلاب منشأ قدرت هستند و نفوذ کلام ایشان تسخیرکننده‌ی قلب جوامع و سرزمین ها است.

سرلشکر سلامی ادامه داد: دشمن در عرصه‌ی تهاجم فرهنگی تمام قدرت را به کار گرفته بود تا جوانان را از نماز، حجاب، اسلام، عفت، عزت، تاریخ مفاخر و شکوه دور کند و با طراحی نقشه‌ای خطرناک تصمیم گرفته بود نفوذ انقلاب را در اسلام محو کند اما نمی‌دانست این نفوذ تنها نفوذ فیزیکی نیست بلکه نفوذی اعتقادی است و آن پیشانی‌بندی که بر جبین جوان لبنانی بسته شده بود، در اثر پیوند اعتقادی آن جوان با انقلاب اسلامی است.

وی تاکید کرد: ایرانی ها به‌جز موارد انگشت شمار، در جایی حضور ندارند، اما ارزش‌های انقلاب در همه جا ریشه دارد و این شجره‌ی مبارک در عمق احساس مردم ریشه دوانده است و لذا دشمن از تاکتیک ارعاب استفاده و گاهی آنچنان وانمود می‌کرد که گویا ما در آستانه‌ی وقوع یک جنگ هستیم و با این روش می‌خواست مردم را بهراساند و اضطراب ایجاد کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام انرژی دشمن در این نبرد تخلیه شد، اظهار کرد: با تخلیه شدن انرژی، دشمن از پناهگاه‌های خود خارج و همه جا را به میدان جنگ تبدیل کرد و جنگ را به سوریه، عراق، یمن، لبنان و ... کشاند و اینکه  یک رهبر قدرتی بسازد که اجازه‌ی حرکت به دشمن داده نشود و کشور با عبور از تحریم مرزهای پیشرفت را درنوردد، جز با نصرت الهی بر قلوب مجاهدان، ممکن نمی‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نزول سکینه و آرامش بر قلوب مؤمنین را وعده ای الهی عنوان کرد و گفت: این آرامش و ایمان، صبر را به وجود می‌آورد و صبر نیز شکوه و عزت می‌آفریند که این تنها هنر مردان خداوند است که از درون سختی‌ها آرامش به‌دست آورده و دشمن  را به تدریج ضعیف کرده و حرارتش را به سردی بگراید.

وی به نقش رسانه ها و ارتباطات در دنیای فعلی تاکید کرد و گفت: با وجود رسانه ها امروز دیگر امکان پوشش ضعف وجود ندارد و هیچ خبری مکتوم نمی‌ماند و امروز همه‌ی دوربین ها و تمرکزها روی ملت ایران است  و همه شاهد صلابت، استقامت، شادابی و نشاط در چهره مردم ایران هستند و اگر دنیا می‌دید که مردم ایران افسره شده، فشار را بیشتر می‌کرد اما ملت ما باطل کننده تمامی سحر و جادوی دشمنان است.

وی اضافه کرد: دشمن در حال فرار است و نمی‌تواند هزینه را به منفعت تبدیل کند و در حالی‌که نه در تحریم است و نه فشار، حتی نمی‌تواند مسائل داخی خود را حل کند و به برکت اتصال مردم با امام تحت تعالیم عالی اسلام، در مقابل انقلاب ناتوان مانده است.

سردار سرلشکر سلامی در بخش دیگری از سخنان خود تاریخ ۴۰ ساله‌ی انقلاب را گواه قرار داد و خاطرنشان کرد: دردهای ما با اسلام درمان شده است، حتی ویروس منحوس کرونا نیز به وسیله‌ی اسلام مدیریت شد، وقتی‌که ایثار و فداکاری به یک فرهنگ تبدیل شود، طرح شهید سلیمانی هم موفق خواهد شد لذا هرچه به اسلام روی بیاوریم، دردهای ما درمان خواهد شد بنابراین احکام اسلام شفا بخش است و به ما آرامش می‌دهد و دشمن می‌خواهد این مفاهیم را از ما بگیرد.

وی گفت: ما راه طی نشده‌ی زیادی  پیش رو داریم  و مسیر ما ادامه دارد اما ما از پا نمی‌نشینیم و قرار نیست خسته شویم و اکنون در گردنه‌ی آخر و به قله نزدیک هستیم که باید مسیر باقی‌مانده را با توکل و وحدت طی کنیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تقدیر از خدمات سردار عابدین خرّم فرمانده سابق سپاه عاشورا گفت: فردی که ۴۳ سال لباس جهاد بر تن کرده و در میدان‌های سخت و پر خطر حاضر و همرزم شهیدان باکری، تجلایی، شفیع‌زاده، یاغچیان و ... بوده، باید هم خزینه ای از خاطرات و فداکاری ها باشد؛ چندماه اسارت در بلاد شام به دست تروریست‌های تکفیری کافی است که بگوییم سردار خرّم در راه حفظ حریم اهل بیت چه سختی‌هایی کشیده است چراکه اسارت در میان انسان‌های شقیع و سست نشدن و ماندن در عهد و پیمان موضوع بسیار مهمی است.

وی ادامه داد: در این مدت که در سپاه پاسداران خادم مردم ایران بودم، شاهد خدمات شایسته‌ی این برادر عزیز بودم که با سعه‌ی صدر به انجام وظیفه می‌پرداخت؛ در واقع داشتن سعه‌صدر باید یکی از ویژگی‌های مسئولین باشد و فرماندهان ما همگی دارای این ویژگی هستند.

وی تاکید کرد: مسئولین باید در میان مردم و از جنس مردم باشند و وسعت شخصیتشان نیز به اندازه مردم باشد همه ما برای اینکه بتوانیم وسعت پیدا کنیم باید در دریای مردم ادغام شویم چراکه قطره در دریا به اندازه دریا است و همه‌ی ما تنها در میان مردم می‌توانیم هویت بگیریم و فلسفه‌ی وجودی ما فدا شدن در راه اهداف نظام و مردم است.

سردار سرلشکر سلامی با بیان اینکه این دنیا فانی است، خطاب به پاسداران سپاه عاشورا گفت: به همه‌ی برادران عزیزم در سپاه توصیه می‌کنم که از حرارت مهربانی مردم دور نشوند و آنچنان به مردم نزدیک شوید که گرمای مردم را حس کنید و دست مردم را ببوسید و بدانید که داشتن روحیه‌ی جهادی مشکلات را حل می‌کند؛ ما باید به جنگ مشکلات برویم و همراه مردم باشیم و اکنون که سردار خرّم در سنگر و مسیر جدیدی برای خدمت به مردم آغاز کرده است، مطمئن هستم به فلسفه‌ی فکری ما که همانا رسیدگی به حال مستضعفین است، عمل کرده و به فقیرترین نقاط این استان سرخواهد زد.

وی با اشاره به وحدت و همدلی مسئولین استان نیز گفت: در کمتر جایی می‌توانیم سرمایه‌ی عظیمی مانند نماینده ولی فقیه در استان که در همه‌ی صحنه ها حاضر است، پیدا کنیم و این وحدت عاملی اصلی گذر از بحران ها است .

وی همچنین در خصوص ویژگی های سردار عباسقلیزاده فرمانده جدید سپاه عاشورا نیز گفت: سردار عباسلیزاده نیز محبوب دلهای محبان انقلاب است و با سابقه ای درخشان، خوش اخلاقی، خوش قلبی، نورانیت ضمیر، موج رضایت این انتصاب در همه‌ی چهره‌ها دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از خدمات سردار زین العابدین خرّم به‌عنوان فرمانده سابق سپاه عاشورا تقدیر و سردار اصغر عباسقلیزاده نیز به‌عنوان فرمانده جدید سپاه عاشورا معرفی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.