• جمعه / ۱۲ آذر ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400091209125
  • خبرنگار : 50029

یک فعال دانشجویی در فارس:

استکبارستیزی دانشجو محدود به جغرافیای خاص نباشد

استکبارستیزی دانشجو محدود به جغرافیای خاص نباشد

ایسنا/فارس دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس تاکید کرد: استکبار ستیزی دانشجوی انقلابی نباید شعاری و محدود به جغرافیای خاصی شود. 

محمدحسین اسفندیاری در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز ضمن تبریک فرارسیدن ۱۶ آذر، روز دانشجو بیان کرد: وقایع ۱۶ آذر ۳۲ تا انقلاب سال ۵۷ و حوادث پس از آن تا به امروز و همچنین تاریخ پر افتخار گذشته ایران، بیانگر آن است که ملت ایران و سرآمد آنها دانشجویان متعهد و انقلابی نه تنها در منطقه بلکه در جهان به جهت دارا بودن بینش سیاسی و پیشرو در دانش روز و مشی الهام گرفته از انبیا و ائمه معصومین، این خوی استکبارستیزی و حق طلبی را در خود حفظ کرده است.

او ادامه داد: این مهم ثابت کرده است که این روش مبارزه با استکبار و حق طلبی، یک تاکتیک محدود به یک زمان و مکان مشخص نیست، بلکه آرمان و هدفی است متعالی که باعث آگاهی و سعادت مردم ایران و جوامع بشری خواهد شد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس با بیان اینکه دانشجوی انقلابی در عصر امروز به برکت ظرفیت‌های موجود در نظام جمهوری اسلامی، در ابعاد مختلف فعالیت می‌کند، عنوان کرد: این ویژگی دانشجوی انقلابی هم جامعه را رشد می‌دهد و هم خود را.

اسفندیاری، اولویت نخست دانشجوی انقلابی را درس و تحصیل و همت گذاردن در علم آموزی آن هم علم سودمند برای جامعه و اولویت دوم را نقش آفرینی در عرصه‌های مختلف اجتماعی بر اساس مقتضیات زمان دانست.

او اضافه کرد: شانزدهم آذرماه را به سبب یک حادثه سیاسی عجین شده با روح استکبار ستیزی و ظلم ستیزی، به روز دانشجو نام گذاری کرده‌اند. پس روحیه پرسشگری و دغدغه مندی و نقش آفرینی سیاسی از ملزومات یک دانشجوی تراز انقلاب اسلامی است و هر آن کس که گمان می‌کند دانشجو به مانند یک دانش آموز خردسال فقط و فقط باید با فضای درس و تحصیل سرگرم باشد و کاری به مسائل پیرامون خود نداشته باشد، یا رسالت دانشجو را به خوبی نمی‌داند، یا اطلاعی از انتظارات حضرت امام و مقام معظم رهبری از یک دانشجو، ندارد

دانشجوی انقلابی استکبار ستیز است 

این فعال دانشجویی با این تاکید که دانشجوی انقلابی استکبار ستیز است، عنوان کرد: اما استکبار ستیزی دانشجو نباید شعاری و محدود به جغرافیای خاصی شود. 

اسفندیاری اضافه کرد: دانشجوی بیدار انقلابی هم در مبارزه دائم با استکبار خارجی و نظام سلطه و جهان خواران است و هم در یک مبارزه پر چالش با استکبار داخلی که در نظام اسلامی رخنه کرده است.

او با تاکید بر اینکه امروز صحنه مبارزه و فعالیت دانشجویان انقلابی محدود به فضای درون دانشگاه نمی‌شود، گفت: جنبش دانشجویی باید در تمام عرصه‌های اجتماعی حضور موثر و سازنده داشته باشد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس ادامه داد: در بیانیه گام دوم که رهبر انقلاب در سال ۹۷ صادر کردند، نقش آفرینی جوانان در عرصه‌های مختلف به ویژه مطالبه گری پر رنگ است. به اعتقاد رهبری و با تکیه بر این بیانیه، اگر قرار است نقاط ضعف‌ گام اول انقلاب را جبران کنیم و از تکرار آن جلوگیری کنیم، باید به سمت مطالبه گری به شیوه درست و صحیح و اخلاقی آن برویم که مقام معظم رهبری در جلسات مختلفی که هر ساله با تشکل های دانشجویی دارند، خطی مشی و چارچوب مطالبه گری صحیح را برای دانشجویان انقلابی ترسیم کرده‌اند.

مطالبه‌گری، اصلی ترین ماموریت سازمان بسیج دانشجویی است 

اسفندیاری، اصلی ترین ماموریت سازمان بسیج دانشجویی را مطالبه گری و نقش آفرینی‌ سیاسی آن هم با تکیه بر دانشجویان مومن انقلابی عنوان کرد و افزود: مطابق با رهنمودهای رهبر انقلاب، آنچه امروز از آن به عنوان مطالبه گری یا به نوعی همان امر به معروف و نهی از منکر در قالب دین از آن یاد می‌شود، به عنوان ابزاری است تا بتوان اهداف اسلام و نظام اسلامی را با سرعت بیشتری محقق ساخت.

او بیان کرد: در این میان برخی‌ها که به علت فعالیت‌ها و مطالبه گری‌های دانشجویان بسیجی منافعشان به خطر می‌افتد یا تکبر و ابهت پوشالی و اشرافیت شان می‌شکند،  جنبش دانشجویی انقلابی را به وابستگی به جریانات و اشخاص خاص متهم می‌کنند. 

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس تصریح کرد: اگر قرار باشد ما به جریان یا اشخاص خاصی وصل باشیم، آن جریان، جریان انقلاب است و آن اشخاص امامین انقلاب هستند ولاغیر. جریان دانشجویی در آرمان خواهی و مطالبه حقوق مردم، خط‌ قرمزی جز مصلحت نظام و منفعت مردم ندارد و هیچ مسئولی در هر لباسی که باشد نباید خود را از پاسخگویی به سوالات جریان دانشجویی مصون بداند.

اسفندیاری همچنین با بیان اینکه در نظام مدیریت اسلامی هر مسئولی همیشه باید در قبال سوالات و مطالبات مردم خود را پاسخگو بداند، عنوان کرد: پاسخگویی به مردم، لطف آن مسئول به مردم نیست بلکه حق مردم است که باید ادا شود.

او ادامه داد: جریان دانشجویی به ویژه بسیج دانشجویی مفتخر است که به نمایندگی از عامه مردم به ویژه طبقه محروم، با تکیه بر دانش تخصصی دانشجویان در رشته‌ها و موضوعات مختلف، مطالبات آنها و آرمان‌های انقلاب را به صورت مستمر پیگیری کن‌د تا حرکت قطار انقلاب اسلامی به سوی سرمنزل خود را تسریع کنند و نظام اسلامی را از هر گونه تحریف و عدول از ارزش‌ها و آرمان‌های خویش برحذر دارند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس با طرح سوالی مبنی بر اینکه اگر دانشجو انقلابی در خصوص بحران آب در استان فارس از مسئولین سوال نکند چه کسی مطالبه خواهد کرد؟ افزود: امروز اگر جریان دانشجویی انقلابی به نمایندگی از مردم، روند انتصابات مدیران را در استان فارس را رصد نکند و شایسته سالاری بدون در نظر گرفتن منافع حزبی و گروهی را مطالبه نکند، چه کسی خواهد کرد؟

اسفندیاری با بیان اینکه دانشجو حق دارد از مسئولان شهری بپرسد که چرا عنوان سومین حرم اهل بیت علیهم السلام که رهبر انقلاب بیش از ده سال پیش شیراز را به آن نام گذاری کردند، تاکنون فقط کارکرد انتخاباتی و تشریفاتی داشته و در عمل اقدامی جدی برای محقق ساختن این شعار دیده نشده است؟ گفت: جریان دانشجویی حق دارد بپرسد که چرا برخی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز که با اتکا به رأی مردم به این جایگاه رسیده‌اند، در خیال پشت پا زدن به رأی مردم و انصراف از شورا و رسیدن به مناصب دیگر در سطح استان هستند؟ مگر کرسی شورای اسلامی شهر برای خدمت به مردم جایگاه کمی است که حالا بالاتر از آن را طلب می‌کنید؟ 

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز نتیجه سیاست گذاری برخی مغزهای غرب زده همراه با تهاجم فرهنگی و رسان‌ ای دشمن این شده است که بخشی از دانشجویان که باید در خدمت علم و دانش و انقلاب و اسلام و پیشرفت و تعالی کشور باشند، به سبک زندگی غربی، لاابالی گری، فساد، بی تفاوتی و ناامیدی و بعضا ضدیت با ارزش‌های اسلامی دچار شده‌اند که از مسئولین امر در دولت جدید انتظار می‌رود هرچه سریعتر در این خصوص چاره اندیشی کنند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی فارس افزود: دانشگاه‌ها، منبرها، هیئت‌ها، تریبون‌های نماز جمعه و امثالهم، اینها اگر غیر سیاسی شد، مردم و جوانان نیز به تبع آن دچار ضعف تحلیل سیاسی خواهند شد و  انقلاب بر سر بزنگاه‌های سیاسی،  آسیب پذیر می‌شود و خطر انحراف و ارتجاع آن را تهدید خواهد کرد و آنگاه داستان حکمیت و صلح امام حسن (ع)  بار دگر در تاریخ تکرار خواهد شد. 

به گفته اسفندیاری، جریان دانشجویی انقلابی معتقد است که مردم را با شنیدن صدای آنها و دغدغه‌هایشان و مشورت گرفتن از آنها در امور و با مشارکت دادن آنها در امور خویش، می‌توان به آینده امیدوار کرد و با ایجاد یک عزم همگانی از مشکلات عبور و به اهداف متعالی انقلاب اسلامی رسید. 

او خاطرنشان کرد: این یک اصل مبتنی بر قرآن است وگرنه امید افزایی کاذب که ابزاری باشد برای پوشاندن واقعیات، این نوع امیدافزایی به مانند یک افیون بازدهی مقطعی داشته و با روح انقلاب و انقلابی‌گری در تضاد است و جامعه را از اصلاح و حرکت و پویایی دور نگه می‌دارد. 

این فعال دانشجویی گفت: پیگیری تخصصی مسائل مردم در موضوعات مختلف متناسب با رشته و دانشگاه این دانشجویان، از مشکلات معیشتی و عدم نظارت بر بازار و کنترل قیمت‌ها، معضلات فرهنگی و اجتماعی همچون کارتن خواب‌ها، زنان بی سرپرست و بد سرپرست، عدم توزیع عادلانه امکانات و خدمات شهری و تبعیض میان شمال و جنوب شهر، وضعیت بهداشت و درمان استان، مسأله حاشیه نشینی، مسأله تعطیلی برخی کارخانه ها و صنایع همچون کارخانه روغن نباتی شیراز؛  مسأله زمین خواری‌های گسترده در شهر صدرا، مسأله آب شرب شهرستان بیرم، مسأله واگذاری بی رویه معادن در سطح کشور، مسایل مربوط به مدیریت شهر از حمل و نقل و ترافیک گرفته تا سیاست گذاری‌ها، اینها از جمله مسائلی است که دانشجویان انقلابی در بسیج دانشجویی طی اقدامات مطالبه گرانه و جلسات مختلف با مسئولین مربوطه در یک سال اخیر همواره بر حل آنها تاکید داشته‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.