• چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400091713592
  • خبرنگار : 50403

نمانیده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی:

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

ایسنا/آذربایجان شرقی نمانیده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی گفت: یکی از کارهای مهمی که باید در راس انجام شود، حذف موازی‌کاری های موجود در فعالیت‌های قرآنی است و بهترین مراکز برای ادغام فعالیت‌ها، همین مراکز قرآنی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم روز چهارشنبه، ۱۷ ‌آذرماه، در چهارمین جلسه‌ شورای سیاست گذاری خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: یکی از مشکلات در ارتباط با فعالیت‌های قرآنی، وجود موازی‌کاری در سطح بالا است به‌طوری‌که وزارت ارشاد، سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هر کدام نهاد و سازمان مخصوصی برای فعالیت‌های قرآنی دارند که بودجه و اعتبار خاص خود را نیز دارد اما هیچ کدام از این بودجه و اعتبارات به دلیل موازی‌کاری موجود، به درستی مصرف نمی‌شود.

وی با بیان اینکه امروز به برکت انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) فرهنگ قرآنی در کشور تغییر کرده‌است، گفت: قبل‌از انقلاب، قرآن را بیشتر در گورستان‌ها و یا در مراسم عقد خطبه عروسی می‌خواندند اما اکنون فرهنگ قرآنی در کشور حاکم شده و تعداد زیادی حافظان و قاریان قرآنی هستند که نه‌تنها برای استان و کشور بلکه در سطح جهانی افتخار آفرینی می‌کنند.

آل‌هاشم با انتقاد از عدم پیگیری سازمان‌های مربوط در جهت تحقق دستور رهبر معظم انقلاب برای تربیت ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآنی در کشور، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب چند سال پیش تاکید کردند که باید ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن در کل کشور داشته‌باشیم اما آیا تاکنون کسی پیدا شده است که سهم استان‌ها را در بین این ۱۰ میلیون حافظ مشخص کند؟ من زمانی‌که در ارتش بودم این کار را انجام دادم و به بررسی کردیم که سهم ارتش ۶۰ هزار حافظ قرآنی است.

امام جمعه تبریز، گفت: براساس طرحی که در سال ۱۳۹۴ توسط پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاد دانشگاهی تنظیم شد، انتظار ما از استان این است که با ورود به این حوزه نقش ارزشمندی را ایفا کند و خود را به‌عنوان یکی از استان‌های توانمند در زمینه فعالیت‌های قرآنی در قالب کلیات برنامه ششم توسعه کشور در خصوص توسعه فرهنگ متعالی اسلام مطرح کند.

وی تاکید کرد: نهادی انقلابی مانند جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد، می‌تواند در حوزه‌های مختلف آموزشی‌، پژوهشی و برخورداری از ظرفیت مجموعه‌هایی مثل خبرگزاری ایکنا که یک سازمان قرآنی است، این سند توسعه را در سطح استان بومی‌سازی کند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی یادآور شد: ما باید در خصوص ترویج قرآن تلاش بیشتری کرده و فرهنگ قرآنی را در همه جا از جمله مدارس، دانشگاه‌ها، کوچه‌ها، محلات، مساجد و... خیابان‌ها قرآن ساری و جاری کنیم اما متاسفانه در طول این ۴۰ سال اخیر در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم و نتوانسته‌ایم وظایف خود را به‌خوبی انجام دهیم.

وی افزود: داشتن قاری و حافظه خوب و مفسران قرآن همگی مقدمه‌ای برای عمل به قرآن است مخصوصاً جهاددانشگاهی که در سطح کشور ماموریت ویژه‌ای در خصوص فعالیت‌های قرآنی دارد و می‌تواند در داخل دانشگاه‌ها بیشتر فعالیت کند چراکه دانشجویان ما واقعا انسان‌های خونگرمی هستند که به خوبی از تربیت صحیح استقبال می‌کنند و اگر ما مقداری دلسوزی به خرج داده و صرفا کارها را برای رفع تکلیف انجام ندهیم، می‌توانیم دانشجویان را تحت تاثیر قرار دهیم.

امام جمعه تبریز در تشریح اهداف و اولویت‌های خبرگزاری ایکنا تاکید کرد: همان‌طوری که در اهداف خبرگزاری ایسنا هم آمده‌است، سرعت و دقت در انتشار اخبار، جلوگیری از افراط‌ و تفریط، رعایت صداقت و امانت‌داری در اخبار، جلوگیری از تنش‌های آسیب‌زا در افکار عمومی، تلاش در جهت تحقق فرهنگ قرآنی در ایران و جهان، سوق دادن جامعه به سمت فرهنگ و سبک زندگی قرآنی، تلاش برای مهجوریت زدایی از معارف قرآنی و شبهه زدایی جزو اهداف و اولویت های مهم خبرگزاری ایکنا باشد.

وی در پایان سخنان خود متذکر شد: این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که فعالیت‌های قرآنی با مسائل سیاسی تداخل پیدا نکند چراکه آنچه که قرآن می‌گوید همانا حفظ آرمان‌های اسلام و در نظام اسلامی حفظ آرمان‌های انقلاب است و نباید به وسیله قرآن از جناح‌ها و افراد خاصی طرفداری کنیم و این را بدانیم قرآن متعلق به همه است.

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، اظهار کرد: فعالیت‌های جهاددانشگاهی در بحث فرهنگی علاوه‌بر خبرگزاری ایسنا که یک خبرگزاری عمومی است و مرکز افکارسنجی ایسپا، شامل خبرگزاری بین‌المللی ایکنا نیز می‌شود که جزو خبرگزاری‌های برتر کشور محسوب می‌شود.

دکتر جعفر محسنی با بیان اینکه شورای سیاست‌گذاری نقش زیادی در فعالیت‌های این خبرگزاری دارد، افزود:  برگزاری نشست‌های تخصصی در مورد شهید آیت الله قاضی و شهید مدنی، حجاب و قیام ۲۹ بهمن از جمله فعالیت‌های خبرگزاری ایکنا به شمار می‌رود.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی در خصوص تدوین اطلس قرآنی توسط این سازمان نیز گفت: از سال ۱۳۹۴ پیشنهاد تنظیم اطلس قرآنی را داده‌ایم که تاکنون روی زمین مانده و هیچ سازمانی ما را حمایت نکرده و امیدواریم با توصیه‌های شما سازمان از ما حمایت کنند و بتوانیم این اطلس قرآنی را تهیه کنیم.

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

آمادگی جهاد دانشگاهی برای مشارکت جدی در عرصه قرآنی آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل ایکنا، امروز ۱۷ آذرماه، در چهارمین جلسه‌ شورای سیاست‌گذاری خبرگزاری ایکنا شعبه آذربایجان‌شرقی که با حضور امام جمعه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی از سال ۱۳۶۲ آغاز شده است و فضای دانشگاه‌ها برای اولین بار توسط جهادانشگاهی قرآنی شد.

محمدحسین حسنی ادامه داد: برگزاری ۲۴ دوره مسابقات ملی دانشجویان از افتخارات این نهاد است و از سال ۱۳۸۵ مسابقات قرآنی دانشجویان مسلمانان جهان بر عهده جهاددانشگاهی قرار دارد که یک بار در سال ۱۳۸۹ افتخار میزبانی مسابقات نصیب استان آذربایجان‌شرقی شد.

حسنی افزود: اکنون خبرگزاری ایکنا در ۲۱ زبان زنده دنیا تولید محتوا می‌کند و تقریباً ۸۰ درصد از جمعیت کشورهای دنیا از محتوای معارف قرآنی خبرگزاری ایکنا استفاده می‌کنند؛ یکی از نکات مهم در خصوص تولید خبر به سایر دنیا این است که تعداد کمی از اخبار داخلی ما ترجمه می‌شود و درصد زیادی از اخبار تولید شده متعلق به هرکشور و منطقه خاصی است که توسط خبرنگار ایکنا در آن منطقه تولید می‌شود.

حسنی با بیان اینکه براساس آمارهای گوگل آنالیز، در بعضی از کشورها از جمله جمهوری آذربایجان و مخاطبان فرانسوی زبان، محبوبیت ایکنا از ایران بالاتر است، افزود: بعد از فیلترشدن «سحر تی‌وی» و خبرگزاری ایکنا، تنها کمتر ۱۰ درصد ریزش مخاطب روبرو شدیم و همچنان کاربران، اخبار ایکنا را پیگیری می‌کنند.

مدیرعامل ایکنا تأکید کرد: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور صرفاً یک مجموعه رسانه‌ای خالص نیست و در حال حاضر دارای مرکز مطالعات، مرکز رشد و فناوری‌های قرآنی، مرکز مشاوره و ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی و یک استودیو مجهز شبیه به یک شبکه خبری داریم، به تولید محتوای چند رسانه‌ای می‌پردازیم.

وی اظهار کرد: مهمترین توصیه ما به استان‌ها عدم فراموشی علمای بلاد مختلف، شخصیت‌های قرآنی و تولید محتوا در خصوص شخصیت این بزرگواران است که به زبان‌های مختلف نیز ترجمه و بازنشر خواهد شد.

حسنی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ظرفیت‌های متنوع جهاددانشگاهی در حوزه‌های مطالعاتی، ترویجی، آموزشی و حتی بین‌المللی در عرصه قرآن آمادگی این نهاد را برای مشارکت با دستگاه‌های فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی با محوریت سازمان جهاددانشگاهی استان اعلام کرد.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: رویکرد بین‌المللی جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی، مستند به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است و مطالبه رهبر معظم انقلاب در خصوص تحقق تمدن نوین اسلامی است. اعتقاد داریم که تمدن نوین اسلامی، تنها با وحدت امت اسلامی در محور قرآن کریم شکل می‌گیرد.

وی پیشنهاد کرد: برگزاری منظم طرح تحیت با محوریت تجلیل و بزرگداشت مقام معنوی علمای برجسته و پیشکسوتان قرآنی آذربایجان شرقی به‌صورت ماهانه برگزار شود.

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه احکام عضویت حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی، حجت الاسلام حسن شعبانی، حجت الاسلام یوسف خیری، مسلم اورنگی، رحیم وظیفه شعاع، میکائیل جمالپور و مجید باوردی به‌عنوان اعضای جدید شورای سیاست گذاری خبرگزاری ایکنا- شعبه آذربایجان شرقی توسط نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اعطا شد.

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

حذف موازی کاری، یکی از مهمترین کارها در فعالیت‌های قرآنی است

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.