• دوشنبه / ۲۷ شهریور ۱۳۹۱ / ۱۰:۱۰
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 91062715761

هنرمندي كه در معرض خطر قرار گرفتن طبيعت را هشدار مي‌دهد

نمايشگاه آثار «گونتر اوكر» در موزه هنرهاي معاصر افتتاح شد

نمايشگاه آثار «گونتر اوكر» در موزه هنرهاي معاصر افتتاح شد

نمايشگاه «زخم‌ها – پيوندها» با آثاري از گونتر اوكر هنرمند آلماني شامگاه گذشته با حضور مديران فرهنگي ايران و مسئولان فرهنگي هنري در سفارتخانه آلمان در موزه هنرهاي معاصر تهران افتتاح شد.

نمايشگاه «زخم‌ها – پيوندها» با آثاري از گونتر اوكر هنرمند آلماني شامگاه گذشته با حضور مديران فرهنگي ايران و مسئولان فرهنگي هنري در سفارتخانه آلمان در موزه هنرهاي معاصر تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مراسمي كه شامگاه 26 شهريور ماه در سينما تك موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد، برند اربل - سفير جمهوري فدرال آلمان در كشور ايران - با خير مقدم به حاضران و تقدير براي حضور اين هنرمند آلماني در كشور ايران به زبان فارسي گفت: اين نمايشگاه اولين تجربه گونتر اوكر در ايران است كه در جهت تبادلات فرهنگي ميان دو كشور ايران و آلمان برپا شده است.

او با اشاره به جايگاه مهم اين هنرمند آلماني عنوان كرد: اوكر نه تنها در هنر آلمان بلكه در هنر جهان نقش كليدي ايفا مي‌كند و ما به عنوان هنرمندي كه ابداع كننده هنر بعد از جنگ جهاني بوده او را مي‌شناسيم.

به گفته اربل، آثار اين هنرمند آلماني متنوع و پرحجم است آنچنانكه اين نمايشگاه اثبات‌گر اين نكته خواهد بود.

سفير آلمان در بخش ديگري از سخنانش با تاكيد بر قدرت باور نكردني اوكر در آفرينش آثار هنري بيان كرد هرچه بيشتر به آثار او مي‌پردازيم درك بهتر و عميق تري از مفاهيم مورد نظر اين هنرمند پيدا مي‌كنيم.

او اضافه كرد: آثار اوكر نگرش گسترده‌اي به فرهنگ‌هاي دنيا دارد كه اين نكته نشانگر سفرهاي متعدد او به اقصي نقاط جهان است و تجربه اين سفرها در آثارش جلوه‌گر شده است و دست‌نوشته‌هاي او نشان مي‌دهد كه همواره علاقه دارد با مردم جهان به زبان خودشان سخن بگويد.

اربل ادامه داد: اوكر مردم را به گفتگوي آزاد دعوت مي‌كند و از آنها مي‌خواهد تا در كنار هم در جهت بشر دوستي و پرداختن به دل نگراني‌هاي مشترك حركت كنند و به فكر فرو روند.

او همچنين خطاب به حاضران در سالن گفت: با بازديد از اين مجموعه مي‌توانيم به بحث و گفت‌و‌گو بپردازيم كه اين نخستين منشا قدرت در آثار اوكر است و گامي در راستاي تبادل انديشه ميان هنرمندان، دانشجويان و مردم است.

افتتاحیه نمایشگاه آثار هنرمند آلمانی گونتر اوکر در موزه هنرهای معاصر تهران

حميد شاه آبادي - معاون امور هنري- نيز با خير مقدم به اعضاي سفارت جمهوري فدرال آلمان و همچنين گونتر اوكر عنوان كرد: قطعا اين هنرمند آلماني اولين عامل براي جمع شدن همه ما در كنار يكديگر است و بايد براي حضورش در ايران و نمايش آثارش در موزه قدرداني كنم.

شاه آبادي برپايي اين نمايشگاه را گام ديگري در جهت شناخت ظرفيت‌هاي هنري اين دو كشور و تعامل آنها با يكديگر دانست و افزود: مردم فرهنگ دوست كشور ما علاقه دارند تا نگاه جهانيان و به ويژه هنرمندان را كه در قاب هنر، زيبايي‌ها را مي‌بينند از نزديك مشاهده كنند و قطعا برپايي اين نمايشگاه فرصتي براي آشنايي مردم كشور ما با آثار اين هنرمند آلماني است.

معاون امور هنري در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان كرد: مردم آلمان با آثار بزرگان ايران و بويژه حافظ آشنايي دارند و ايرانيان نيز بسياري از بزرگان آلماني و بويژه گوته را مي‌شناسند و خرسندم كه امروز رودخانه هنر مرزها را در نورديده و بي‌واسطه انسان‌ها را به يكديگر نزديك كرده است و ظرفيت‌هاي هنر را به نمايش گذاشته است.

شاه آبادي با تاكيد بر اين نكته كه امروزه زبان هنر ملت‌ها را كنار يكديگر جمع كرده است، توضيح داد: پيام‌ها و انديشه‌هاي انساني هنرمندان امروزه با زبان هنر به مردم دنيا منتقل مي‌شود و قطعا آثار هنري زماني ماندگار خواهد شد كه ريشه در فطرت آدمي داشته باشد.

او خطاب به هنرمندان حاضر در اين مراسم بيان كرد: نگاه هنرمند بايد به سوي خالق انسان كه زيبايي‌ها را برايش به نمايش گذاشته نشانه برود و امروز اين هنرمند برجسته آلماني با ارائه آثار هنري خود انسان‌ها را به صفات نيك خداوند متوجه كرده است و آثار او را بايد به يك نگاه وحداني نزديك كرد و تلاش كنيم ظرفيت‌هاي بزرگ هنر ايران را در اين فرصت نمايش دهيم.

به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از اين مراسم «الكساندر تولناي» دبير نمايشگاه «زخم‌ها – پيوندها» با ارائه گزارشي گفت: گونتر اوكر يكي از مهمترين هنرمندان معاصر آلمان است كه بيش از 50 سال سابقه هنري دارد و هنرمند مستقلي است كه در زمينه آگاه سازي و در معرض خطر قرار گرفتن طبيعت آثار خود را خلق مي‌كند.

افتتاحیه نمایشگاه آثار هنرمند آلمانی گونتر اوکر در موزه هنرهای معاصر تهران

او آثار اوكر را منعكس كننده ريشه‌هاي فرهنگي و اجتماعي بشر دانست و افزود: اين نمايشگاه در دو بخش تقسيم‌بندي شده است كه بخش نخست در برگيرنده تصاوير، نقاشي و مجسمه‌هايي است كه زخم‌ها را نشان مي‌دهد و بخش دوم نيز آثار روي كاغذ اين هنرمند است كه ناشي از دغدغه‌هاي تخصصي اوست و با توجه به فضاي گالري‌هاي موزه تقسيم‌بندي شده است.

تولناي خاطر نشان كرد: آثار اوكر نفي كننده خشونت است و از صلح و آرامش حمايت مي‌كند. به طوري كه بعد از ديدن نمايشگاه آثار او متوجه مي‌شويم كه اين مجموعه تركيبي از هنر و زندگي است و احساسات و تجربيات او براي مخاطبان ايراني و آلماني به يك اندازه قابل درك است.

دبير نمايشگاه «زخم‌ها – پيوندها» در پايان خاطر نشان كرد: زيبايي و حقيقت در آثار اين مجموعه بديهي و مشخص است و اين نمايشگاه باعث خرسندي ما و براي فراهم شدن چنين فرصتي قدردان شما هستيم.

گونتر اوكر - هنرمند آلماني - نيز در متن كوتاهي كه نوشته بود، خطاب به حاضران گفت: تهديد انسان و جراحت برداشتن انسانها از روزگار، تصويري است كه در اين نمايشگاه بازتاب مي‌يابد و آن چيزي است كه هم با الفبا قابل ترسيم است و هم نيست.

او در پايان متذكر شد: هنر به تنهايي نمي‌تواند انسان را نجات بخشد اما مي‌تواند ديالوگي را براي دستيابي انسان به رهايي فراهم كند.

علي اصغر اميرنيا - سرپرست دفتر هنرهاي تجسمي - نيز در بخش ديگري از اين مراسم گفت: فرهنگ و هنر بهترين وسيله است تا كينه و دشمني را از جامعه بشري پاك كنيم و بذر صلح و دوستي را برقرار نماييم.

او ادامه داد: ‌اگر هنر به صورت مناسب و منطقي استفاده شود بهترين وسيله براي برقراري ارتباط ميان ملت‌هاست و هنري كه در جهت ايجاد اختلاف،‌تفرقه و دشمني ميان بشر حركت كند هيچگاه نمي‌توان نام هنر را بر آن نهاد.

به گفته اميرنيا Tهنر سرشار از پاكي، صداقت و معنويت است و فطرت پاك بشري در همين آثار متجلي مي‌شود. از اين رو هنرمندان بهترين افرادي هستند كه در مشكلات اقتصادي و سياسي به برقراري روحيه صداقت ميان ملت‌ها مي‌پردازند و بهترين سفيران براي انتقال صلح و دوستي ميان بشر هستند.

او با قدرداني از حضور اين هنرمند آلماني در كشور ايران بيان كرد: عليرغم تبليغات نامناسب رسانه‌هاي مغرض جهاني نسبت به كشور ايران جاي قدرداني دارد كه اين هنرمند آلماني نمايشگاه خود را در موزه هنرهاي معاصر تهران برپا كرده و اميدواريم آنچه كه انديشه‌هاي ايشان در آثارشان است مورد استفاده هنرمندان ايراني قرار بگيرد و ايشان نيز انديشه‌هاي ايراني را در تجربه‌هاي آتي خود منتقل كند.

احسان آقايي - سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران - نيز در بخش پاياني اين مراسم افتتاحيه با اشاره به زمينه‌هاي اهميت برگزاري چنين نمايشگاهي در ايران گفت: موزه هنرهاي معاصر با هدف معرفي جريان‌هاي روز هنري و هنرمندان معروف دنيا به حركت خود ادامه مي‌دهد و برگزاري نمايشگاه اين هنرمند آلماني نيز هم از اين جهت براي ما مهم است و هم اينكه درونمايه و انديشه‌هاي گونتر اوكر به فرهنگ ما بسيار نزديك است.

او گفت:‌ امروزه در جهاني زندگي مي‌كنيم كه خشونت در جاي جاي آن قابل مشاهده است و استثمار در دنياي حاضر به يك استثمار نوين تبديل شده است كه درونمايه اين نمايشگاه نيز نفي اين خشونت است و همچنين به رعايت حقوق انسان‌ها مي‌پردازد.

آقايي با اشاره به جنبه‌هاي مختلف رعايت حقوق بشر عنوان كرد: ‌اهانت به پيامبر اكرم (ص) يكي از موارد نفي حقوق بشر است و نشان مي‌دهد كه اين حقوق صرفا جنبه مادي ندارد و خوشحاليم كه امروز ميزبان نمايشگاهي هستيم كه سعي در نفي كردن اين خشونت‌ها دارد و اميدواريم برپايي اين مجموعه زمينه‌اي شود تا بتوانيم به يكديگر و حقوق هم احترام بگذاريم.

به گزارش ايسنا، اجراي دو نوازي كمانچه و دف توسط هادي منتظري و مسعود حبيبي در كنار اجراي اركستر سازهاي بادي از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود.

افتتاحیه نمایشگاه آثار هنرمند آلمانی گونتر اوکر در موزه هنرهای معاصر تهران

در پايان نيز حاضران به تماشاي مجموعه آثار اين هنرمند آلماني در نمايشگاه «زخم‌ها – پيوندها» پرداختند.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.